Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme matematicã

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#3799
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postmdionis, on 15 martie 2015 - 01:18, said:



Acum am realizat si eu. Problema pe care o stiam era pe egalitate si atunci mergea derivarea. Multumesc mult pentru lamuriri si ajutor!

#3800
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postvvilmos, on 15 martie 2015 - 22:08, said:

Este fals.
De exemplu grupul G = Z2 x Z2 are 16 endomorfisme şi 6 automorfisme.

Daca acesta se dorea un contraexemplu, atunci nu serveste la nimic: el arata doar ca exista un grup neciclic precum Z2 x Z2 cu numerele de auto- si endo-morfisme neprime intre ele. Un contraexemplu ipotetic care sa infirme afirmatia respectiva ar fi trebuit sa fie un grup neciclic cu numerele de auto- si endo-morfisme prime intre ele.

Quote

De altfel, contrar a ceea ce spunea cineva într-un post anterior, nici reciproca nu a adevarată: Z4 are 4 endomorfisme şi 2 automorfisme.

Da, asa e. Insa nici aceasta nu infirma afirmatia. Ramane valabil ceea ce spuneam in ultimul mesaj pe aceasta tema.

#3801
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012
Z2 x Z2 nu este intr-adevăr un contra-exemplu, m-a furat peisagul :-). Z4 insă este contra-exemplu pentru reciprocă.
Înclin să cred că este totuşi adevărată afirmaţia, dar pentru demonstraţie va trebui probabil folosită structura grupurilor abeliene.
Metoda sugerată de tine este prea vagă iar "antrenamentul" pe Z3 x Z5 nu pare util, acesta fiind ciclic.

#3802
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012
Revin cu o (schiţă de) soluţie pentru problema
[*] G grup abelian finit şi |End(G)|, |Aut(G)| relativ prime ==> G este ciclic.

Avem nevoie de rezultatele:

[1] Daca A si B sunt grupuri abeliene finite de ordine relativ prime atunci:
a]  End( A x B ) este izomorf cu End(A) x End(B )
b]. Aut( A x B ) este izomorf cu Aut(A) x Aut(B ).

Pentru p număr prim, n>=1 şi 1<= e_1<=...<=e_n numere intregi
notăm cu H(p,e_1,...,e_n) următorul produs de grupuri ciclice:
Z_{p^e_1} x ... x Z_{p^e_n}

[2] (Stuctura grupurilor abeliene finite)
Daca G este un grup abelian finit atuncu el este izomorf cu un produs (finit) de
grupuri de forma H(p,e_1,...,e_n), numerele prime p fiind distincte.

[3] Produsul a 2 grupuri ciclice de ordine relativ prime este ciclic.

Acum, pentru demonstrarea rezultatului [*] se procedează astfel:

1. Se aplică [2] pentru G.
2. Dacă toate grupurile factor H(p,e_1,...,e_n) care apar au n=1 atunci G este ciclic cf. [3] şi nu avem nimic de demonstrat.
3. Rămâne de analizat cazul când există un factor H = H(p,e_1,...,e_n) cu n>1.
Se arată că atunci (nu e chiar simplu) atât |End(H)| cât şi |Aut(H)| se divid cu p.
4. Folosind [1] rezultă că p divide |End(G)| şi |Aut(G)|.

Edited by vvilmos, 17 March 2015 - 11:29.


#3803
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014
Am o nelamurire in legatura cu derivatele partiale:

Ar trebui ca derivata partiala sa-mi arate viteza de schimare a unei functii primare dupa o variabila, tinand toate celelalte variabile constante. Corect ?

Atunci, sa luam functia volumului unui con: v(r,h) = r2h(pi)/3. Derivata partiala in raport cu h (inaltimea) ar trebui sa fie: r2(pi)/3 , pentru ca h este constanta deci prin derivare dispare din formula... Si atunci, ce pot afirma ? Ca oricat ar fi inaltimea unui con, volumul nu se modifica daca aria cercului de la baza ramane aceeasi ? Nu este asta o afirmatie falsa ? :/

#3804
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Post72788, on 17 martie 2015 - 15:19, said:

Am o nelamurire in legatura cu derivatele partiale:

Ar trebui ca derivata partiala sa-mi arate viteza de schimare a unei functii primare dupa o variabila, tinand toate celelalte variabile constante. Corect ?

Atunci, sa luam functia volumului unui con: v(r,h) = r2h(pi)/3. Derivata partiala in raport cu h (inaltimea) ar trebui sa fie: r2(pi)/3 , pentru ca h este constanta deci prin derivare dispare din formula... Si atunci, ce pot afirma ? Ca oricat ar fi inaltimea unui con, volumul nu se modifica daca aria cercului de la baza ramane aceeasi ? Nu este asta o afirmatie falsa ? :/

Nu caci V(h) este o fucntie de gradul 1 in fct de h deci strict crescatoare. Pentru ca volumul sa nu se modifice derivata ar trebui sa fie 0!

#3805
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Dacã derivezi în raport cu h atunci consideri pe r constanta în funcție și derivezi ca atare.

#3806
danono

danono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 10.12.2005
Am si eu 2 probleme :

I. Lungimile laturilor unui triunghi sunt invers proportionale cu numerele 0.(3) ; 0.5 si 0.2 , iar semiperimetrul acestuia este de 63m. Calculati lungimile laturilor triunghiului.

II. Calculati trei numere X,Y,Z a caror suma este S, stiind ca X si Y sunt direct proportionale cu 0.(3) si 0.1(6) , iar Y si Z sunt invers proportionale cu 15 si 9. Care este cea mai mica suma S pentru care X,Y,Z sa fie numere naturale.


Va multumesc

Edited by danono, 17 March 2015 - 19:14.


#3807
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014

View Postdanutz96, on 17 martie 2015 - 19:03, said:

Dacă derivezi în raport cu h atunci consideri pe r constanta în funcție și derivezi ca atare.

Imi poti raspunde - te rog - punctual la intrebarile mele ? (eventual cu un exemplu)

#3808
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

Quote

Ar trebui ca derivata partiala sa-mi arate viteza de schimare a unei functii primare dupa o variabila, tinand toate celelalte variabile constante. Corect ?
Da.

Quote

Derivata partiala in raport cu h (inaltimea) ar trebui sa fie: r2(pi)/3 , pentru ca h este constanta deci prin derivare dispare din formula...
Nu de asta, pentru ca h nu este constanta. r este constanta, iar functia derivata v(r,h) cand r este constanta este r2*pi/3.

Quote

Si atunci, ce pot afirma ?
Ca viteza cu care se modifica volumul ramane constanta, nu volumul.

Quote

Ca oricat ar fi inaltimea unui con, volumul nu se modifica daca aria cercului de la baza ramane aceeasi ? Nu este asta o afirmatie falsa ?
Ba da.

Asteapta totusi si parerilor celor avizati, eu inca nu am studiat derivatele partiale la nivel avansat.

#3809
Crristynel

Crristynel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 21.12.2013

View Postdanono, on 17 martie 2015 - 19:13, said:

Am si eu 2 probleme :

I. Lungimile laturilor unui triunghi sunt invers proportionale cu numerele 0.(3) ; 0.5 si 0.2 , iar semiperimetrul acestuia este de 63m. Calculati lungimile laturilor triunghiului.


Va multumesc
Sigur alea sunt numerele? In acest caz reise ca laturile ar avea 37,8; 25,2 si 63 m....insa ele nu pot forma un triunghi...suma a doua laturi trebuie sa fie mai mare decat a treia.

#3810
andreea0201

andreea0201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.11.2013
Imi puteti explica, va rog, mai detaliat cum se rezolva aceasta problema?

Attached Files


Edited by andreea0201, 18 March 2015 - 20:45.


#3811
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Pui conditia ca limita la +infinit a functiei tale sa fie 3.

#3812
andreea0201

andreea0201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.11.2013
Asa m-am gandit, dar daca as continua cu l'Hospital...as pierde valoarea lui b...Oare altfel s-ar calcula limita?
Sau ar trebui sa scriu direct ca a este obligatoriu 1..si b=5 ?

Attached Files


Edited by andreea0201, 18 March 2015 - 21:09.


#3813
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Nu te arunci direct pe nedeterminare, petru a=1 si b=2 limita este 0. Eu as lua pe cazuri.
Observi ca pentru a>1 sau a<1 limita este infinita, si de aici continui.

Edited by danutz96, 18 March 2015 - 21:24.


#3814
SingIt

SingIt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 31.12.2014
Imi poate spune cineva care este formula pentru o derivata de forma (u^v)' , unde amandoua sunt 2 expresii algebrice?
De exemplu pentru (sinx)^(cosx). Imi trebuie doar formula, multumesc.

#3815
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Se deriveaza ca putere, apoi ca exponentiala si se aduna.
Ceva de genul: v*u^(v-1)*u' + u^v*ln (u)*v'

#3816
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postvvilmos, on 16 martie 2015 - 12:26, said:

Înclin să cred că este totuşi adevărată afirmaţia, dar pentru demonstraţie va trebui probabil folosită structura grupurilor abeliene.
Metoda sugerată de tine este prea vagă iar "antrenamentul" pe Z3 x Z5 nu pare util, acesta fiind ciclic.

Beculet de alarma: in enunt nu ni se spune ca grupul G e abelian. Mea culpa, pentru simplitate dezvoltasem rationamentul cu referire la proprietati ale grupurilor comutative atunci cand nu era cazul.
Reformulez: fie p < |G| ordinul prim al unui element x1 al grupului. Fie N numarul tuturor elementelor din G care au ordinul p. Daca grupul nu este ciclic, se poate arata ca |end(G)| si |aut(G)| sunt divizibile cu N.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate