Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Flori de (semi)umbra

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
salutare,

Am in fata usii de la casa un ghiveci mai mare in care as planta flori in vara asta. Necazul este ca e o zona umbrita, si am nevoie de ceva flori care sa nu isi doreasca soare si lumina directa.

Am plantat in acel ghiveci lalele insa tanjesc asa de mult la lumina ca au crescut ingrozitor de lungi, indoindu-se, si nu mai arata deloc frumos.

As vrea sa pun niste flori care cresc pe la 30-40 cm, nu mai mult, si sa fie inflorite o perioada cat mai lunga.

Ce oare as putea planta?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
http://lmgtfy.com/?q=flori+semiumbra

#3
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
:(

#4
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
hosta, heuchera, heucherella
da e pe incercate, unele au nevoie de mai multa umbra, altele de mai putina, ca sa isi desfasoare culorile
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a490165

#5
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 gomez99, on 06 mai 2016 - 23:36, said:

hosta, heuchera, heucherella
.......
Sfaturi sint pe tot internetul , dar cind ajungi sa cumperi , putine plante au trecut la " conditii " umbra sau semiumbra , asa ca totul rla " ghici ".
Are careva amenajat ceva la semiumbra sau chiar umbra , ceva cu plante perene , care si functioneaza ?
.........
Eventual o recomandare , un vinzator ...

#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Attached File  20190502_182113.jpg   135.86K   6 downloads
Hoste plantate in gradina. au soare direct dimineata de pe la 9 pina pe la 13.

Attached File  20190713_202820.jpg   123.79K   4 downloads Attached File  20190322_1119421.jpg   64.91K   2 downloads Attached File  20190427_130935.jpg   117.17K   0 downloads Attached File  rubby bells.jpg   87.98K   1 downloads
Hoste si heuchere. eu le am plantate in ghiveci dar se pot pune si in gradina. la mine stau in gradina peste iarna apoi pe pervaz primavara pina incepe sa se incinga soarele apoi le mut sub pomi la umbra. unde sint acum au cam 3 ore de soare direct incepind de pe la 14
mie imi plac prin frunzele colorate. fac si flori dar nu sint chiar asa de spectaculoase. la heuchere cel mai spectaculos dpdv al inflorescentei este soiul rubby bells, dar ca sa se vada trebuie o tufa mare.

Attached File  20190320_104328.jpg   127.91K   1 downloads
Spinz. e in soare direct cit timp copacii de deasupra nu au frunze - iarna si primavara pina prin aprilie. toata vara sta in umbra complet. daca e fertilizat bine vara, infloreste din februarie pina in aprilie, chiar si sub zapada. de altfel prin unele parti ii zice trandafirul craciunului, ca ar inflori de craciun. la mine nu s-a intimplat.

pentru achizitie recomand anthesis. au si magazin si site online.
o alta solutie buna este schimb si/s-au achizitie cu pasionatii aici pe forum sau la totalmush

Edited by gomez99, 13 July 2019 - 20:02.


#7
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
La tine ma gindeam , ca poate ai ceva plante " de curte " , pretabile la umbra .
... dar eu nu am timp sa fac manevre cu ghivecele ...

#8
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
pai striga la mine pe la inceput de octombrie si tot atunci arunca o privire la anthesis. si vedem atunci ce si cum

#9
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 07.04.2017
Vinca minor - varianta pitica face flori albe  sau albastre. Ramane verde iarna si se inmulteste relativ repede.Au ai mei in gradina de peste 10 ani, loc destul de umbros, ii merge f bine. O alta  parte buna cand ajunge la maturitate si a acoperit solul nu  mai e loc pt buruieni.

#10
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Acoperitoare de sol .Am așa ceva , dar este aproape o buruiana și ea . Eu caut ceva mai spectaculos !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate