Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

PC internet cu win7 pentru pensionara

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Salut

Rog ajutor unde gasim sa cumparam o unitate centrala, fara periferice, care sa respecte cerintele de mai jos.
Noua, nu SH. Cu garantie serioasa.

Va fi folosita pentru : browsing, facebook, Skype, candy crush, poate un film HD, chestii de genul asta, deci nu gaming serios sau multitasking feroce. Deci un pret cat mai mic posibil, in masura in care sa nu afecteze calitatea , garantia, si performanta pentru taskurile de mai sus. Adica sa fie capabil sa performeze decent si peste 2 ani, ca stiu eu din experienta ca in timp se mai degradeaza, scot astia browsere si site-uri care papa tot mai mult. Am un laptop vechi cu XP pe care IE8 se misca bine, dar se infecteaza usor, iar daca pun chrome cu blocker, cade in genunchi.

Utilizatorul este obisnuit cu XP, dar este cam vechi, si as vrea sa aibe preinstalat win7, licenta sau ce este necesar sa nu fie probleme. Win 8 si 10 au interfata cam schimbata si nu vreau ca utilizatorul, avand si o varsta, sa mi se planga ca nu se poate obisnui cu ele.
Mai este si varianta sa achizitionez separat un kit cu licenta, cu win7, daca gasesc la un pret rezonabil, si sa-l instalez eu, dar nu stiu unde gasesc. Ca sisteme fara SO am mai gasit la vanzare pe flanco,emag,etc.

Bugetul maxim ar fi 1500 lei dar pentru cele de mai sus cred ca gasesc si mai ieftin, cu tot cu SO. Dar nu prea mai sunt la curent cu ofertele actuale.

Multumesc.

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
e bine la 1054 LEI, cu tot cu w7?
https://www.interlin...-rw-p14534.html

Attached Files

  • Attached File  pc.txt   134bytes   10 downloads

Edited by nycolae, 01 December 2015 - 20:05.


#3
ThDor45

ThDor45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 17.11.2015
Site preferabil:Emag sau PcGarage?

sunt si la mana a-doua gen: http://www.pchouse.r...home.html Â
preinstalate cu Win7

soket 1055 cu pentium 2,7 ghz,4 gb ram cu win7 home preinstalat pe el.ce mai vrei

Edited by ThDor45, 01 December 2015 - 20:14.


#4
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
La Altex gasesti chiar cu windows 7 instalat.
Vezi ca de sarbatori sunt reduceri si mai mari
Seamana la interfata Windows 7 cu Windows Xp ?

#5
ThDor45

ThDor45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 17.11.2015

 nycolae, on 01 decembrie 2015 - 20:04, said:

e bine la 1054 LEI, cu tot cu w7?
https://www.interlin...-rw-p14534.html

utilizatorului nu-i trebuie i3-uri,asa ca e mai bine pentium

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009
licente ieftine gasesti pe kinguin :)

eu as merge pe un i3. e mai future proof, tine 5 ani in cerintele alea linistit. Doar inca 4 GB ram sa-i mai pui.
Exemplu: http://www.pcgarage....-freedos-black/


+ o licenta pe la 15E

 ThDor45, on 01 decembrie 2015 - 20:07, said:

utilizatorului nu-i trebuie i3-uri,asa ca e mai bine pentium

chiar daca, poate mai vin si nepotii in vizita.
Si ala era SH si generatie veche.

#7
ThDor45

ThDor45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 17.11.2015

 lex404, on 01 decembrie 2015 - 20:10, said:

licente ieftine gasesti pe kinguin Posted Image

eu as merge pe un i3. e mai future proof, tine 5 ani in cerintele alea linistit. Doar inca 4 GB ram sa-i mai pui.
Exemplu: http://www.pcgarage....-freedos-black/


+ o licenta pe la 15E

nu ii trebuie un i3,si acum 8 gb ram pt ce???

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009

 ThDor45, on 01 decembrie 2015 - 20:12, said:

nu ii trebuie un i3,si acum 8 gb ram pt ce???


Pentru Chrome :)

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006
Ce zici de ASA CEVA?
Este refacut ca de fabrica, 3 ani garantie, cu W7 cu licenta OEM.
Eu zic ca este OK pentru ce vrei tu, este la juma' din cat ai spus tu si e de firma.
Sau te mai poti uita pe site si vezi daca-ti convine altceva cu Windows cu licenta.
W 7 separat nu cred ca mai gasesti pe undeva, rar sa mai gasesti si W 8 si sa faci downgrade. In plus nu merita sa dai bani pe un Windows 7 retail, costa chiar mai mult decat un W 10! Asta daca-l mai gasesti!
Sau ASA Asta e cu i5!

Edited by viceroy56, 01 December 2015 - 20:19.


#10
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 ThDor45, on 01 decembrie 2015 - 20:06, said:

Site preferabil:Emag sau PcGarage?

sunt si la mana a-doua gen: http://www.pchouse.r...
preinstalate cu Win7

soket 1055 cu pentium 2,7 ghz,4 gb ram cu win7 home preinstalat pe el.ce mai vrei

Si mie mi se pare foarte ok la pretul asta.

#11
ThDor45

ThDor45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 17.11.2015

 lex404, on 01 decembrie 2015 - 20:12, said:



Pentru Chrome Posted Image

Chrome merge si pe un P4 cu 512mb ram!!! :)

Baietiii....doamna e pensionara,are nevoie de bani cu care sa plateasca facturile.Aici conteaza un low-hardware (nu i3 i5 sau i7) si cu cati mai putini bani.Atat ca numai ii trebuie W7 cu licenta.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Orice PC nou face fata lejer cerintelor tale, chiar si cele mai ieftine.
Win7 nu are un pret decent si pentru atata lucru chiar nu merita. De fapt sistemul de operare nu conteaza deloc pentru genul asta de utilizatori, ei nici nu vor da vreodata macar click pe START sa intre prin meniu. Folosesc pictogramele de pe desktop si aia e totul pentru ei.
Browserul pentru net nu tine de sistemul de operare, numai daca e invatata sa utilizeze Explorer.
Ori un Win7 cracuit ori un alt sistem de operare moca (Linux) care au diferite skinuri si pot imita ca aspect si functionalitate orice Windows.

#13
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Laptopul de care ziceam e un P4 1.7 ghz cu 512 ram si chrome il pune in genunchi.
Nu conteaza atat de mult sa fie cu licenta, dar nu prea am timp sa caut ceva fara si sa fac experimente, si banii in plus pe SO nu ar fi neaparat o problema mare atata timp cat nu sunt multi.
Ar merge si un SH cu garantie solida. Garantia asta inseamna, indiferent ca e SH sau e nou :
- minim 2 ani
- firma serioasa care nu dispare de pe piata asa repede si care nu face figuri la garantie.
Exemplele de mai sus, bifeaza prima parte, dar am dubii la a doua, eu nu prea am auzit de ele, gen pchouse sau diabloscomputer.

Si licenta la 15E unde ?

Edited by cornel001, 01 December 2015 - 20:41.


#14
ThDor45

ThDor45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 17.11.2015

 Friskey, on 01 decembrie 2015 - 20:38, said:

Orice PC nou face fata lejer cerintelor tale, chiar si cele mai ieftine.
Win7 nu are un pret decent si pentru atata lucru chiar nu merita. De fapt sistemul de operare nu conteaza deloc pentru genul asta de utilizatori, ei nici nu vor da vreodata macar click pe START sa intre prin meniu. Folosesc pictogramele de pe desktop si aia e totul pentru ei.
Browserul pentru net nu tine de sistemul de operare, numai daca e invatata sa utilizeze Explorer.
Ori un Win7 cracuit ori un alt sistem de operare moca (Linux) care au diferite skinuri si pot imita ca aspect si functionalitate orice Windows.

pe acel site este si cu linux preinstalat.fix acelasi model
si ai chiar intradevar dreptate :)

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009

 cornel001, on 01 decembrie 2015 - 20:40, said:

Laptopul de care ziceam e un P4 1.7 ghz cu 512 ram si chrome il pune in genunchi.
Nu conteaza atat de mult sa fie cu licenta, dar nu prea am timp sa caut ceva fara si sa fac experimente, si banii in plus pe SO nu ar fi neaparat o problema mare atata timp cat nu sunt multi.
Ar merge si un SH cu garantie solida. Garantia asta inseamna, indiferent ca e SH sau e nou :
- minim 2 ani
- firma serioasa care nu dispare de pe piata asa repede si care nu face figuri la garantie.
Exemplele de mai sus, bifeaza prima parte, dar am dubii la a doua, eu nu prea am auzit de ele, gen pchouse sau diabloscomputer.

Si licenta la 15E unde ?


http://www.kinguin.n...al-oem-key-sp1/

un exemplu.

#16
ThDor45

ThDor45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 17.11.2015

 cornel001, on 01 decembrie 2015 - 20:40, said:

Laptopul de care ziceam e un P4 1.7 ghz cu 512 ram si chrome il pune in genunchi.
Nu conteaza atat de mult sa fie cu licenta, dar nu prea am timp sa caut ceva fara si sa fac experimente, si banii in plus pe SO nu ar fi neaparat o problema mare atata timp cat nu sunt multi.
Ar merge si un SH cu garantie solida. Garantia asta inseamna, indiferent ca e SH sau e nou :
- minim 2 ani
- firma serioasa care nu dispare de pe piata asa repede si care nu face figuri la garantie.
Exemplele de mai sus, bifeaza prima parte, dar am dubii la a doua, eu nu prea am auzit de ele, gen pchouse sau diabloscomputer.

Si licenta la 15E unde ?

iti recomand sa il iei pe acel Pentium care l-am mentionat mai sus.Nu-i trebuie ceva avioane cum au zis colegii mei (I3,I5,I7) si in plus are si Win7 Home preinstalat.Acum pretul de 500 lei eu zic ca e foarte bun.Si de ce sa dai banii degeaba pe un I3,I5,I7?? Oricum mai pastreaza bani cu care plateste diferite facturi

#17
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Din anumite motive nu risc sa-mi reclame pe urma ca nu e bine cu Linux sau mai stiu eu ce.
Inca ceva, eu nu am vazut la Altex cu win7 preinstalat, pe site, cine a scris, un link ceva rog ?

Edited by cornel001, 01 December 2015 - 20:48.


#18
ThDor45

ThDor45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 17.11.2015

 cornel001, on 01 decembrie 2015 - 20:47, said:

Multumesc, dar din anumite motive nu risc sa-mi reclame pe urma ca nu e bine cu Linux sau mai stiu eu ce.
Inca ceva, eu nu am vazut la Altex cu win7 preinstalat, pe site, cine a scris, un link ceva rog ?

de pe acel site il poti lua si cu Win7 si cu Ubuntu fiind exact acelasi lenovo
si altex-ul nu mai da numai Win10
si oferta este disponibila numai la FreeDos
de exemplu pe linkul ala e cel cu Win7 Home preinstalat

Edited by ThDor45, 01 December 2015 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate