Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Verbul „a fi”

- - - - -
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

Poll: Pronunția lui „sunt” (230 member(s) have cast votes)

Cum pronunță familia, prietenii, colegii dumneavoastră?

  1. În jurul meu toată lumea pronunță cu u. (44 votes [19.05%])

    Percentage of vote: 19.05%

  2. În jurul meu majoritatea pronunță cu u. (51 votes [22.08%])

    Percentage of vote: 22.08%

  3. În jurul meu proporția este cam de 50% / 50%. (53 votes [22.94%])

    Percentage of vote: 22.94%

  4. În jurul meu majoritatea pronunță cu î. (56 votes [24.24%])

    Percentage of vote: 24.24%

  5. În jurul meu toată lumea pronunță cu î. (27 votes [11.69%])

    Percentage of vote: 11.69%

Cum credeți că ar trebui să pronunțăm?

  1. Neapărat cu u. (111 votes [48.05%])

    Percentage of vote: 48.05%

  2. Neapărat cu î. (46 votes [19.91%])

    Percentage of vote: 19.91%

  3. Fiecare cum s-a obișnuit. (74 votes [32.03%])

    Percentage of vote: 32.03%

Vote Guests cannot vote

#1
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Aș fi curios care este tendința actuală în privința pronunției acestor cuvinte. Ambele forme au fost atestate în scrieri românești vechi, deci cel puțin istoric vorbind ele au astăzi drepturi oarecum egale. În decursul timpului, totuși, norma limbii literare a fluctuat și o dată cu ea și obiceiurile unora, mai ales ale celor care se străduiesc să respecte norma. Cum stau lucrurile în prezent și oare cum vor evolua de acum înainte?

Sondajul nu poate include toate detaliile posibile. Pe cei care au observat tendințe particulare — de exemplu o separare după generații, după regiuni sau după grupe sociale ori profesionale — îi rog să scrie aceste detalii în comentariile lor.

#2
Aliska

Aliska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 14.10.2008
Eu sînt obișnuită să pronunț 'sînt',așa m-am obișnuit și pînă nu demult toți din preajma mea așa pronunțau. Pronunția ''sunt'' mi se pare școlărească,aproape la fel de exagerata ca pronunția -ea- in loc de -ia- pentru ''ea'' samd

Edited by Aliska, 20 October 2008 - 11:06.


#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,294
  • Înscris: 21.04.2004
ar trebui ca fiecare sa pronunte asa cum ii vine lui bine

#4
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
S-a facut schimbarea din "sint" in "sunt" chiar cand eram in clasa a 2-a si ma obisnuiam cu gramatica, deci m-am obisnuit inca de la inceput sa spun "sunt". Stiu ca au fost ceva discutii legate de regretatul Pruteanu cum ca ar fi vrut sa se revina la "sint" in loc de "sunt", dar eu consider ca tot varianta cu "u" este mai buna.
Ego sum => Eu sunt spune tot.

#5
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008

 Mosotti, on Oct 20 2008, 11:14, said:

ar trebui ca fiecare sa pronunte asa cum ii vine lui bine

ba eu cred ca asta se si intampla.

#6
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Tidusss, on Oct 29 2008, 00:15, said:

Stiu ca au fost ceva discutii legate de regretatul Pruteanu cum ca ar fi vrut sa se revina la "sint" in loc de "sunt", dar eu consider ca tot varianta cu "u" este mai buna.
Ego sum => Eu sunt spune tot.

George Pruteanu susținea grafia cu î în loc de â, dar pronunța și scria sunt, nu sînt.

Povestea cu ego sum este frumoasă, dar e poveste. În secolul al XVI-lea formele cu u (sunt, suntem, sunteți) nu existau. Au fost introduse artificial, în secolul al XIX-lea, de către cei care doreau să dovedească originea latină a limbii noastre. Au fost așadar construite după modelul latin, dar nu le-am moștenit din latină. Din acest punct de vedere ele nu sînt mai bune. Dar este drept că în timp au fost adoptate de mulți vorbitori, deci azi se pot considera ca aparținînd limbii.

Cu adevărat moștenite din latină sînt formele cu î (sînt, sîntem, sînteți), care în secolul al XVI-lea se scriau sănt, sămt, sint, iar mai tîrziu, cînd în alfabetul chirilic românesc s-a răspîndit folosirea unei litere separate pentru sunetul î, se scriau chiar sînt. Probabil aceste forme sînt provenite din (sau influențate de) conjunctivul latin: sim, simus, sitis, sint. Nu este imposibil totuși să provină din indicativ (sum, sumus, estis, sunt), iar transformarea lui u în î să fie analoagă cu cea a lui aduncus în adînc.

Deci puteți considera că varianta cu u vă place mai mult, că arată mai bine, dar nu că e „mai bună”.

#7
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„ar trebui ca fiecare sa pronunte asa cum ii vine lui bine” – (Massoti)

Mai bine să se desființeze școlile.  Învățăm direct de pe forumul „Softpedia”.

#8
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 CBV, on Oct 29 2008, 01:27, said:

„ar trebui ca fiecare sa pronunte asa cum ii vine lui bine” – (Massoti)

Mai bine să se desființeze școlile.  Învățăm direct de pe forumul „Softpedia”.

Lăsînd ironia la o parte, de fapt fiecare român în parte pronunță altfel, deci ceea ce propune Massoti nu este deloc aberant. Chiar și românii educați și care vorbesc îngrijit au particularitățile lor personale de vorbire (în termeni de specialitate spunem că au idiolecte distincte), particularități de care în mod normal nu sîntem conștienți. Unele din acestea sînt ascunse de grafie; de exemplu cuvintele subiect și obiect sînt pronunțate de unii în două silabe iar de alții în trei. La fel multe altele.

Cazul contrastului sînt / sunt este mai delicat, pentru că diferența se vede în scris și pentru că este un verb foarte frecvent (probabil cel mai frecvent). Mai mult, cele două forme se întîlnesc pe tot teritoriul unde se vorbește româna și la toate grupele de vîrstă, deci lingviștii care se ocupă de normarea limbii, dacă o fac cu forța (așa cum se întîmplă în prezent), sînt nevoiți să taie în carne vie, declarînd neliterară o formă care este mai mult decît foarte răspîndită.

#9
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Si uite cum, ca telefonul fara fir, se propaga erorile de grafie si pronuntie. D-lui CBV i s-a parut ca nick-ul lui Mosotti se scrie altfel, iar AdiJapan a preluat eroarea fara a verifica (desi este un tip extrem de atent in exprimare). Si nimic din toate astea nu s-ar fi intamplat daca d-l CBV ar fi folosit corect functiile forumului. Ma intreb daca-i tot din spirit de fronda, sau chiar nu stie sa dea "quote".

Edited by LoveDemon, 28 October 2008 - 19:20.


#10
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 LoveDemon, on Oct 29 2008, 02:19, said:

Si uite cum, ca telefonul fara fir, se propaga erorile de grafie si pronuntie. D-lui CBV i s-a parut ca nick-ul lui Mosotti se scrie altfel, iar AdiJapan a preluat eroarea fara a verifica (desi este un tip extrem de atent in exprimare). Si nimic din toate astea nu s-ar fi intamplat daca d-l CBV ar fi folosit corect functiile forumului. Ma intreb daca-i tot din spirit de fronda, sau chiar nu stie sa dea "quote".

Așa este, am copiat de la CBV fără să verific. Scuze, Mosotti.

Interesant este că exact acesta este unul din fenomenele pe care se bazează evoluția unei limbi: „telefonul fără fir”. Auzi de la cei din jurul tău, ții minte așa cum poți, iar cînd vorbești la rîndul tău spui așa cum îți vine la gură. Așa se explică de ce din latinescul occupare s-a ajuns la românescul apuca, sau de ce există perechea de cuvinte gămălie și măgălie, cu sensuri apropiate. Supraviețuiesc formele mai ușor de ținut minte și de pronunțat.

Și ca să rămîn pe subiect, probabil așa se explică și de ce de la latinescul sunt s-a ajuns la românescul sînt: pentru un cuvînt atît de frecvent pronunțarea mai relaxată probabil a fost un avantaj.

#11
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Din partea mea nu este nicio greșeală.

Vreți să-l vedeți pe Massoti?

http://www.flickr.co...vin/2853084234/

#12
bra1n1acz0r

bra1n1acz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.10.2008
SUNT. daca fiecare scrie cum stie el se alege praful de limba asta, si asa cu noile reglementari cam tot ce era gresit acum e acceptat. varza

#13
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 bra1n1acz0r, on Oct 29 2008, 04:15, said:

SUNT. daca fiecare scrie cum stie el se alege praful de limba asta, si asa cu noile reglementari cam tot ce era gresit acum e acceptat. varza

Alegerea prafului nu ține de variațiile grafice de la un vorbitor la altul.

Iată, de exemplu, că engleza are nenumărate mici variații, atît în țara ei de origine cît și la nivel mondial, și nu dă deloc semne că urmează să se aleagă praful de ea. Mai mult, engleza nici măcar nu are marele „noroc” de a dispune de un organism normativ, ca româna, franceza și alte limbi. Guvernul britanic scrie într-un fel, Oxfordul recomandă în alt fel, americanii scriu în alte cîteva feluri, australienii, canadienii, indienii au și ei particularitățile lor distincte și nimeni nu se grăbește să se proclame șef peste limba engleză și să-i standardizeze pe toți. Ca să nu mai vorbim de pronunție, care are și mai multe variații. Are engleza de suferit? Nu, dimpotrivă, în viața ei nu s-a simțit mai bine ca azi.

Deci dacă româna vi se pare a fi pe moarte, căutați cauzele în altă parte.

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

Quote

wutsz good ?? well 2daii i chilled da whole daii wit katie had to go repair 2 of ma nailsz ma pinky nd ma middle finger lol den walked to katiesz crib jusz chilled dere for a lil bit den marvin dropped us off at the mall nd we see koky nd abraham lol aww dey look so kyoot lol well yeh nd me nd katie was jusz walkin around nd we was plannin on goin to da moviesz buh we didnt cuz we ran into loly nd yuly so we jusz were chillin wit dem lol it was so funny cuz dere was a stand where dey sell straightenin nd curlin ironsz nd dey wanted us to try it so dey startin curlin nd straightin ma hair nd every1 was lookin dah shxt was so embarrassin lol so yeh den we went to da beach nd we saw lily nd  marlon lolo shxt was so funny how dey both got out of da car from da same side i wonder wuh dey was doinnn haha so wild den we went to tania`sz crib aww she so funny nd after da we went to mc`donaldsz cuz me and yuly realy wanted to pee lol so yeh den we went to i 4got where nd we ended uhp back at mc`donaldsz cuz we was hungry nd we see omar and albin lol so yeh we parked right next to dem nd omar cam to da car nd we jusz started talkin till dey interrupted me nd him nd put da song un beso aww i reminded of somee shxt nd he started singin lol aww it was nice seein him after so long [ before i went to peru ] so yeh den we got dropped off downtown nd ronaldo picked us uhp nd yeh now im home nd bored lol aww good daii <33 well imma update some oda time

Engleza are si ea analfabetii si mircistii ei. Nu e romana mai cu mot nici (macar) la capitolul asta.

#15
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 LoveDemon, on Oct 29 2008, 08:03, said:

Engleza are si ea analfabetii si mircistii ei. Nu e romana mai cu mot nici (macar) la capitolul asta.
Oh, asa de rau a ajuns catalogat slang-ul?

#16
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Daca slang se cheama sa scrii o propozitie fara cap si fara coada pe 5 randuri si sa reusesti sa nu arunci macar o virgula, cu 90% dintre cuvinte scrise aiurea, atunci da. Oricum, asta e chiar alfabetizata pe langa alte specimene, dar sunt la servici si trebuie sa ma fac ca lucrez, nu sa caut mostre de cretinism pe net :).

#17
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Cu tot respectul, Adi, dar o limba nu ar trebui sa se supuna tendintelor maselor si a ideei de "suna mai popular". Daca mai mult de jumatate din populatie foloseste "făăăă" in loc de "dumneavoastra", asta nu inseamna ca ar trebui sa se instaureze "fă" ca pronume de politete. Chestiunea cu si despre "a fi" este aceeasi mancare de peste. S-a stabilit "sunt", sunt ar trebui sa foloseasca toata lumea (cu atat mai mult cu cat originea latina atesta chestia asta - nu prea ma intereseaza ce spun X si Y care sunt anti, pareri pro si contra au fost INTOTDEAUNA in ORICE dezbatere - mie imi este suficient de clar).

#18
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Tidusss, on Oct 29 2008, 20:24, said:

Cu tot respectul, Adi, dar o limba nu ar trebui sa se supuna tendintelor maselor si a ideei de "suna mai popular". Daca mai mult de jumatate din populatie foloseste "făăăă" in loc de "dumneavoastra", asta nu inseamna ca ar trebui sa se instaureze "fă" ca pronume de politete. Chestiunea cu si despre "a fi" este aceeasi mancare de peste. S-a stabilit "sunt", sunt ar trebui sa foloseasca toata lumea (cu atat mai mult cu cat originea latina atesta chestia asta - nu prea ma intereseaza ce spun X si Y care sunt anti, pareri pro si contra au fost INTOTDEAUNA in ORICE dezbatere - mie imi este suficient de clar).
Nu este deloc vorba de același lucru. Formele cu sînt au fost folosite în limba literară secole de-a rîndul, în timp ce făăăă n-a fost considerat niciodată pronume de politețe. Ca să nu mai spun că făăăă e departe de a fi folosit de peste jumătate din vorbitori, în timp ce probabil sînt este folosit de majoritatea (nu știu, nu am date statistice, dar sondajul de mai sus pare să confirme).

Cît despre originea latină a lui sunt, vedeți ce-am scris mai sus, la #6. Sunt este la fel de moștenit din latină ca și cuvintele digital, direct, subtil. Ați înțeles bine, nu este moștenit, ci altoit mai tîrziu, artificial. Ce-i drept, a prins, iar azi e folosit de multă lume. Aici nu avem de-a face cu păreri pro și contra. Moștenirea latină a lui sunt nu o susțin decît eventual necunoscătorii.

Să ne înțelegem: aceasta nu e o pledoarie pentru ca lumea să spună sînt în loc de sunt. După mine fiecare poate pronunța cum vrea. Dar există cam multe povești în jurul celor două forme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate