Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

Spaga in spitale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#1
mr_nimeni

mr_nimeni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.04.2007
Puneti aici toate aventurile voastre legate de spaga din spitalele de stat.
Eu am lucrat intr-unul si mi-am dat demisia pentru ca faceam nota discordanta fata de ceilalti angajati de acolo.

Mi-am primit chiar urmatorul repros:
"Daca pacientii iti dau bani nu-i refuza ca ti-i dau ei nu ii ceri tu. Ce, vrei sa schimbi regulile pe aici?"

Adica de cand e o regula sa accepti spaga doar pentru a fi "in rand cu ceilalti"? :death:

#2
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Sa-ti dai demisia pentru asta mi se pare o aberatie. Plus ca nimeni nu trebuia sa stie ce faci tu. Oricum, stiu sigur ca sunt atat medici care practica sportul asta (spaga) cat si altii care isi fac meseria din pasiune. Pe de o parte un chirurg tot amana operatia pe diferite motive pana cand tot el a intrebat: si banii mi-i dai tu sau cand vine sora mi-i da ea? (i-a dat sora mea banii si a doua zi a operat-o) Pe de alta parte, dupa alta operatie (alt medic) m-am dus eu cu plicul la nenea doctor si nu a vrut sa-l ia.
Dar, un caz care m-a revoltat (nu am asistat eu, mi s-a povestit doar): se duce un bolnav in stare grava la spital. I se spune ca nu mai are nici o sansa si ca o operatie ar fi inutila. Disperat, incearca si alt medic, care ii spune ca el poate efectua operatia contra unei sume de bani. A doua zi, dupa ce isi luase deja "comisionul", ii spune si el pacientului ca de fapt nu se mai poate face nimic si nici banii inapoi nu i-a dat.

#3
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006
Am un prieten chirurg. Nu a cerut niciodata spaga. Opera gratis. Si bine.Devenise cautat de catre pacienti, carora li se spunea de catre asistente ca tipul este in concediu sau ca lipseste din spital! Dupa cateva luni, TOTI colegii, dupa sugestiile de rigoare gen "Bai, ce faci tu, strici pretul si mentalitatea", au refuzat sa mai intre cu el in sala. Acum se fac ca nu-l cunosc. Iar, ca o ironie sinistra a sortii, cand s-a imbolnavit foarte grav (a contactat o infectie osoasa la nivelul femurului cu germene rezistent de spital) si a facut septicemie, colegii au refuzat sa-l interneze!!!! A dat spaga colegilor ca sa fie internat!!!! Si l-au internat pana la urma... L-au operat dupa alte 3 saptamani, timp in care acest doctor ajuns pacient a slabit 10 kg si a fost la un pas s-o coteasca. Colegiul Medicilor nu s-a implicat in nici un mod. De fapt, prietenul meu a dat acea spaga chiar unui membru al comisiei de disciplina a colegiului!
A trait pana la urma. Dupa 11 luni de stat prin concedii medicale. Este bine merci. Exceptand faptul ca si-a pierdut locul de munca. Acum lucreaza ca operator calculatoare, dupa ce 13 ani a operat oameni. L-au arangat COLEGII....

#4
depressed_daysleeper

depressed_daysleeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.02.2007
aoleu..ce subiect, ma ia durerea de cap numa' gandindu-ma. Trist.
mr. nimeni, daca tu ai avut o singura clipa impresia ca poti schimba ceva, orice, in acel loc de munca..atunci esti un mare idealist.
Eu am lucrat intr-unul si mi-am dat demisia pentru ca faceam nota discordanta fata de ceilalti angajati de acolo."...si eu am fost in aceeasi situatie, in prezent am tot un job in care lucrez cu publicul..au oamenii acest mod de a-si arata recunostiinta, sau de a-ti crea o obligatie...
Degeaba te pui tu contra curentului, probabil inca nu ai o familie..orice om care are nevoie de ceva, orice ar fi, ajunge la compromis, singura intrebare e doar 'cand?'
stiu, e un mare cliseu si un ditai' pretextul chestia asta cu "te-ai obisnuit cu sistemul si acum esti doar o mica parte din el"...dar, e cat se poate de adevarat, s-a verificat de atatia altii inaintea noastra..
Nu stiu ce sa zic, pt ca nici la problema mea nu am raspuns, pot spune doar mult succes in a accepta partile bune, cate or fi, si  p'alea multe si nasoale la un nou loc de munca. Bafta :)

#5
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Eu ma intreb ce s-ar intampla daca ai bate un doctor...  De exemplu, cand aud ca se cere spaga pentru a fi operata ruda mea bolnava, sa ma duc sa-i F%T UNA doctorului de sa-l las lat pe jos in cabinet... care ar fi problema?  
Bineinteles ca spaga se da in particular, nu? Ei, in particular ii fac ochiul NEGRU cu un singur pumn....   ce s-ar intampla??
Sau ma duc si ii explic ca ii extermin copiii de la scoala - ii astept dupa ore si le sparg fatza, pe fete le violez intr-un garaj parasit, etc....   ce poate face un dosctor cand aude asta??

Momentan nu a fost cazul sa ajung la doctor... multumesc mamei si familiei care m-a crescut OK,  dar tare sunt curios ce s-ar intampla daca as ajunge in fatza unui doctor de tipul asta...

Edited by ciureanuc, 15 May 2007 - 21:02.


#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 ciureanuc, on May 15 2007, 22:00, said:

Eu ma intreb ce s-ar intampla daca ai bate un doctor...  De exemplu, cand aud ca se cere spaga pentru a fi operata ruda mea bolnava, sa ma duc sa-i F%T UNA doctorului de sa-l las lat pe jos in cabinet... care ar fi problema?  
Bineinteles ca spaga se da in particular, nu? Ei, in particular ii fac ochiul NEGRU cu un singur pumn....   ce s-ar intampla??
Sau ma duc si ii explic ca ii extermin copiii de la scoala - ii astept dupa ore si le sparg fatza, pe fete le violez intr-un garaj parasit, etc....   ce poate face un dosctor cand aude asta??

Momentan nu a fost cazul sa ajung la doctor... multumesc mamei si familiei care m-a crescut OK,  dar tare sunt curios ce s-ar intampla daca as ajunge in fatza unui doctor de tipul asta...

...si probabil daca ruda bolnava ar fi soacra :lol:

#7
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 mianna, on May 15 2007, 22:05, said:

...si probabil daca ruda bolnava ar fi soacra :lol:
asta e ca un fel de "amenintare" de tipul: "daca ii faci asa, sigur iti moare ruda"?  
Dar ce s-ar intampla daca i-as spune doctorului - "daca i se intampla ceva, te omor"... asta dupa ce-i sparg fatza asa, preventiv.

#8
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 11.10.2006
Si daca nu iei spaga cand o sa trebuiasca sa dai spaga de unde dai, pentru ca aproape totul merge pe spaga. Prietenii stiu de ce :). Nu doar in cazul medicilor si in cazul altor profesii. De exemplu politie. Cand te opreste "onorabilul" pe dreapta si iti cauta nod in papura nu dai spaga ? Si inca cum ... etc... Asa merg lucrurile, daca nu faci asta esti exclus din grup (cum s-a scris si mai sus) si o sa te descurci cu mult mai greu in unele situatii. Fiecare alege. Eu zic ca e un fel de "lege nescrisa" - iei ca sa ai de unde da. E mult mai rau sa nu ai de unde da uneori ....

@ciureanuc - nu cred ca rezolvi nimic cu asta. Daca te face sa te simti mai bine esti liber sa incerci. Si daca ar fi sa faci asa ar trebui sa te legi de foarte multe persone din diferite profesii. Te-ai bate cu toata lumea .... :)

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 ciureanuc, on May 15 2007, 22:15, said:

asta e ca un fel de "amenintare" de tipul: "daca ii faci asa, sigur iti moare ruda"?  
Dar ce s-ar intampla daca i-as spune doctorului - "daca i se intampla ceva, te omor"... asta dupa ce-i sparg fatza asa, preventiv.

rubrica "fun" e un pic mai jos. aici presupun ca subiectul se dorea serios.

se pare ca termenul "comportare civilizata" te ocoleste cu succes. sau macar "exprimare civilizata".

mai intai fa asta, si apoi vino sa ne povestesti cum a fost (si cat a fost amenda/pedeapsa, nu ma pricep la legislatie, nu stiu la ce se-ncadreaza agresiunea).

nu e amenintare :) s-ar putea sa fie atat de timorat incat sa-i transpire mainile, sau sa confunde vena cu artera :P

crede-ma, medicii-s obisnuiti si cu de-astia mai negriciosi si cu un astfel de vocabular, adunati eventual cu corturile si mercedesurile in curtea spitalului, si-au cam scapat intregi din cate stiu eu.

Edited by mianna, 15 May 2007 - 23:23.


#10
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

 mianna, on May 16 2007, 00:18, said:

crede-ma, medicii-s obisnuiti si cu de-astia mai negriciosi si cu un astfel de vocabular, adunati eventual cu corturile si mercedesurile in curtea spitalului, si-au cam scapat intregi din cate stiu eu.
Si din cate stiu eu mai exista si o adevarata mafie - cel mare iti spune si cat sa dai la cei mai "mici", inclusiv la asistente si la magaziner, deci in eventualitatea unui scandal ar fi toti uniti.

#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 beaucafea, on May 16 2007, 00:39, said:

Si din cate stiu eu mai exista si o adevarata mafie - cel mare iti spune si cat sa dai la cei mai "mici", inclusiv la asistente si la magaziner, deci in eventualitatea unui scandal ar fi toti uniti.

n-am intalnit situatia asta in nici unul din spitalele in care am facut stagii sau am lucrat. nu zic ca nu se intampla, fiindca eu nu generalizez.

daca prin "scandal" se intelege aberatia de mai sus, sunt uniti asa cum sunt si taximetristii, de exemplu.

da' chiar! ce-ar fi sa spargem fata si taximetristului, cand ne urcam in masina, tot asa, preventiv - ca ne poate baga in primul stalp. sau fata macelarului, tot preventiv, ca pot face toxiinfectie alimentara, who knows; sau a instalatorului, cand imi monteaza chiuveta, ca poate cade la un moment dat si-mi fractureaza piciorul. :D

se-ntelege cat de cat si in colturi mai intunecate, sau mai insist? :naughty:

#12
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

 mianna, on May 16 2007, 01:29, said:

n-am intalnit situatia asta in nici unul din spitalele in care am facut stagii sau am lucrat. nu zic ca nu se intampla, fiindca eu nu generalizez.

daca prin "scandal" se intelege aberatia de mai sus, sunt uniti asa cum sunt si taximetristii, de exemplu.

da' chiar! ce-ar fi sa spargem fata si taximetristului, cand ne urcam in masina, tot asa, preventiv - ca ne poate baga in primul stalp. sau fata macelarului, tot preventiv, ca pot face toxiinfectie alimentara, who knows; sau a instalatorului, cand imi monteaza chiuveta, ca poate cade la un moment dat si-mi fractureaza piciorul. :D

se-ntelege cat de cat si in colturi mai intunecate, sau mai insist? :naughty:

Taximetristul nu-ti cere bani sa NU te bage in pamant.

Un doctor te poate lasa sa intri  sub 2 metri daca nu ii dai atentia.
Doamne feri de asa ceva ca cred ca as  muri cu el de gat

Si dupa 2 3 cazuri din astea poate si-or mai aduce aminte ce au jurat dupa faculta.

PS fara generalizari of course.

Edited by dade, 16 May 2007 - 00:42.


#13
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 11.10.2006

 dade, on May 16 2007, 01:41, said:

Taximetristul nu-ti cere bani sa NU te bage in pamant.

Un doctor te poate lasa sa intri  sub 2 metri daca nu ii dai atentia.
Doamne feri de asa ceva ca cred ca as  muri cu el de gat

Si dupa 2 3 cazuri din astea poate si-or mai aduce aminte ce au jurat dupa faculta.

PS fara generalizari of course.

Sa nu exagerem ... nu am vazut prea multi doctori care "te lasa sa intri 2 metri daca nu ii dai atentie" si oricum poti merge la altul oricand. Cand e vorba de situatii grave oricine beneficiaza de atentie. Nu la fel se intampla si cu afectiunile mai usoare sau medii.  :peacefingers:

#14
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Si din cate stiu eu mai exista si o adevarata mafie - prin acel "mai" voiam sa spun ca exista spitale/ sectii in care.. si cel putin un caz cunosc personal:)
Dar sa spargem faza taximetristului nu mi se pare o idee buna avand in vedere ca unii au arme (unul chiar mi-a aratat pistolul - cred ca tot preventiv; nu stiam ca arat asa fioros). In schimb la instalatori merge..incearca mai ales sa gasesti unul fara familie

#15
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
treaba cu asistentii sau asistentele e groasa de tot.
aici in mures in general medicinii nu prea iau bani(direct), doar din mana asistentilor asistentelor. cazuri stiu destule, am vazut dar intr-adevar nu ai ce face mai ales daca nu esti un sef de sectie sau ceva cat de cat mare. te ingroapa astia "micii" mai ales ca iti boicoteaza munca. si orice medic stie ce inseamna sa ai un asistent/asistenta buna sau mai multe dupa caz. daca ei hotarasc ca le strici treaba te-ai ars. dar sunt si medici care au stiut cum trebuie abordata medicina si de unde trebuie inceputa si care li s-a rupt de toate manariile asistentilor si colegilor . pacat ca sunt prea putini dar mai sunt inca.
oricum europa ne asteapta.

ps: am uitat sa zic ca si oamenii sunt de vina pt apucaturile medicilor, am dat n+1 exemple pe aici pe forum.
nu se pot abtine sa nu dea ceva in plus, asa le trebuie!

Edited by negotzel00, 16 May 2007 - 11:12.


#16
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Haideti sa va spun eu caz: cancer la san. Bolnavul era la Piatra Neamt. A venit 600km cu trenul sa faca chimioterapie la bukale. S-a dus de la ora 5 la spital. Nu avea bani de spaga asa ca a "repezit-o" docorul afara din cabinet - "ca el are alte consultatii rapide". Femeia avea programare si s-a dus impreuna cu nepoata sa de 23 de ani (si 50 de kile).
Va spun eu ca daca se ducea impreuna cu mine: 29 de ani (si peste 100 de kile) altfel era problema. Eu m-as fi pus in usa si nu i-as fi dat voie sa iasa...
CE E MA CU MIZERIA ASTA!!???  Cum adica dai femeia afara dupa ce a mers 600km?  
Ma doare fix in C#R de salariile doctorilor -> eu platesc impozite. Nu sunt eu vinovat de ce le face guvernul, presedintele, mafia, biserica. Nu ma intereseaza. Sunt problemele lor, sa si le rezolve.
Dar eu platesc impozit si ei trebuie sa se conformeze regulamentului/legilor...  Nu au decat sa-si deschida cabinet particular la ei in baie daca isi permit. Cat timp lucrezi undeva, fa-ti meseria nene!  Eu asa vad situatia...  

Ma bate gandul sa vorbesc cu patronul sa nu mai plateasca nimic la sanatate si sa-mi dea mie banii.... Lasa ca-mi fac EU asigurare.
Lucrez de 6 ani si nu am fost NICIODATA in spital. Pentru ce am platit atat? Ca atunci cand ma duc sa-mi desfunde urechile (am ales ceva simplu) sa-si bata joc de mine? Sau...  pentru ce platim???

Cazul 2: mama mea e bolnava si i-am trimis odata niste bani... Nu mult, 1 milion... A avut o criza intr-o seara si nu s-a dus la spital... motivul? "Nu aveam bani" "Bine, zic, dar ai primit IERI un milion" "Ehe, sa fii sanatos, crezi ca ajung?"
Repet, era UN SIMPLU CONSULT!!  X-(

"n-am intalnit situatia asta in nici unul din spitalele in care am facut stagii sau am lucrat. "
mianna, nu stiu cine esti si ce faci tu in spitale (esti doctor?). Daca ai fi doctor de ochi si ar veni o baba cu cataracta, o baba de 75 de ani, ai trata-o moka? Sau ai cere 5 gaini si 3 purcei ca sa-i rezolvi problema?  Iti dau un caz simplu - pentru ca am asistat la o discutie intre "doctori" cu varste PANA in 28 de ani: "Cum ma, nu s-a simtit cu nimic?" "Nu ma; oamenii astia cred ca lucram pe surcele..."

TATA, daca nu-ti convine salariul, NU TE ANGAJA LA STAT!!!  FA-TI CABINET PARTICULAR, NU TE RETINE NIMENI. Pe bune.

Imi mentin parerea: astept sa vad doctorul care imi face mie din astea...  Am sa ma duc personal acasa sa o duc pe mama la doctor... chiar sunt curios ce se va intampla...  ma jur ca matur cu el pe jos. :-|

Parca si vad titlurile in ziare: "Un tanar cu mana in ghips a rupt dintii la 3 asistente."  Interviu: "Ce ati avut cu ele domnule?" "Pai mi-au cerut spaga pe fazta si eu le-am tras un ghips in gura." "Pai da, trebuie acum sa platiti daune."
Sau: "Doctor cardiolog fugarit de un tanar hipertensiv."

sper sa nu fiu cenzurat pe motiv de "instigare la violenta"  dar ce s-ar intampla daca eu m-as duce cu batrana mea bolnava in spital si, in loc de plic, i-as spune doctorului: "domnu' doctor, daca i se intampla ceva rau, va promit ca..." si multe "promisiuni de bine".  Ce va face doctorul? Ca banuiesc ca voi fi numai eu si el in cabinet cand va astepta plicul...    Va promit ca am sa incerc asta cu prima ocazie...   La ce sa ma astept din partea lui?

:-((  As vrea macar 10.000 de oameni pe oras sa fie ca mine... sunt sigur ca am remedia problema asta...
Bine, eu va doresc la toti sa nu ajungeti bolnavi...  si va spun sa nu ajungeti la doctori numai cand mai aveti putin si muriti... :-)  
Tre sa te hotarasti sa te duci la doctor cand vezi primele semne de probleme... sa poti sa ai timp sa vezi mai multi doctori, sa-i eviti pe PORCII cu spaga...

Edited by mianna, 16 May 2007 - 15:39.


#17
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

 lopi, on May 16 2007, 00:11, said:

Si daca nu iei spaga cand o sa trebuiasca sa dai spaga de unde dai, pentru ca aproape totul merge pe spaga. Prietenii stiu de ce :). Nu doar in cazul medicilor si in cazul altor profesii. De exemplu politie. Cand te opreste "onorabilul" pe dreapta si iti cauta nod in papura nu dai spaga ? Si inca cum ... etc... Asa merg lucrurile, daca nu faci asta esti exclus din grup (cum s-a scris si mai sus) si o sa te descurci cu mult mai greu in unele situatii. Fiecare alege. Eu zic ca e un fel de "lege nescrisa" - iei ca sa ai de unde da. E mult mai rau sa nu ai de unde da uneori ....

@ciureanuc - nu cred ca rezolvi nimic cu asta. Daca te face sa te simti mai bine esti liber sa incerci. Si daca ar fi sa faci asa ar trebui sa te legi de foarte multe persone din diferite profesii. Te-ai bate cu toata lumea .... :)
Cred ca din punctul de vedere al spagii politia a evoluat mai mult decat a evoluat sistemul medical. Politia nu te mai opreste pe strada faar motiv si au lasat-o mai moale si cu spaga, in sistemul medical nu prea s-a schimbat nimic.

 lopi, on May 16 2007, 01:50, said:

Sa nu exagerem ... nu am vazut prea multi doctori care "te lasa sa intri 2 metri daca nu ii dai atentie" si oricum poti merge la altul oricand. Cand e vorba de situatii grave oricine beneficiaza de atentie. Nu la fel se intampla si cu afectiunile mai usoare sau medii.  :peacefingers:

Nu e adevarat. Am auzit de o gramada de cazuri in care doctorii de la ortopedie nu s-au chinuit daca nu a dat spaga. De ex a venit unu sarman, cu piciorul distrus si se putea salva si nu s-au chinuit ca n-avea bani sa dea spaga, i l-au taiat macelarii. Si exemple mai sunt, am avut un prieten care a avut tot asa, piciorul distrus, a dat spagi de zeci de milioane la chirurgi si tot ei i-au zis cat sa dea si la asistente si la restul, ca sa ii repare piciorul. Si cand i-au lasat o vene deschisa ca au uitat sa o lege au tacut malc, l-a operat altul pe sest , fara sa afle aia care l-au operat initial. (e misto sa sangerezi si sa nu stii de ce , nu ? )


Personal nu prea dau spagi la doctori, nici macar flori sau atentii,...nici problemele nu mi le-au rezolvat ei. Nici nu a avut vre-unul tupeul sa-mi ceara bani de spaga, cand eram mic si mergeam cu mama, ea le dadea atentii si putini au fost cei care au refuzat. Plus, am dat peste niste doctori....am fost la un medic de familie mai demult sa-mi dea trimitere la alergolog ca sunt alergic la antibiotice, m-a intrebat de ce am venit la ea, pe un ton de parca mai mai era sa ma dea afara... am insistat, mi-a dat pana la urma, dupa ce i-am raspuns si eu cu aceeasi moneda. (am intrebat-o pentru ce se vine la medic de familie si a dat-o cotita)...si lista paote continua din experinetele proprii. Repet, sunt si doctori care se poarta frumos si stiu meserie, provabil cei 30% care fac meseria de placere. (procent aproximativ)

Edited by raz_md, 16 May 2007 - 15:10.


#18
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 raz_md, on May 16 2007, 15:57, said:

Plus, am dat peste niste doctori....am fost la un medic de familie mai demult sa-mi dea trimitere la alergolog ca sunt alergic la antibiotice, m-a intrebat de ce am venit la ea, pe un ton de parca mai mai era sa ma dea afara... am insistat, mi-a dat pana la urma, dupa ce i-am raspuns si eu cu aceeasi moneda. (am intrebat-o pentru ce se vine la medic de familie si a dat-o cotita)...si lista paote continua din experinetele proprii. Repet, sunt si doctori care se poarta frumos si stiu meserie, provabil cei 30% care fac meseria de placere. (procent aproximativ)
Sunt groaznic de neervos...   Medicul de familie IA BANI PE CURU' TAU!!!!  Du-te la el si spune-i: "de maine nu mai vreau sa fiti doctorul meu de familie, am altul". Sunt curios cum reactioneaza...  Pe mine MA IMPLORAU s ama inscriu la "ei" (o clinica din Vaslui, de unde sunt eu). Cand am sapat sa vad de ce sunt asa amabili, am primit raspunsul asta...  doctorul de familie are un "cuantum" de la stat, pe curu' oricarui pacient...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate