Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Topic DRIVERE - HP/COMPAQ

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#1
kortez

kortez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.12.2005
Buna ....am nevoie de driver de sunet de la  HP compaq nc6000  . Plz cine are sa sa mi dea un link ceva de unde sa fac download ca mi am pierdut cd ul meu si ...
multumesc

Edited by ripper, 05 December 2007 - 11:56.


#2
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postkortez, on Mar 23 2007, 17:11, said:

Buna ....am nevoie de driver de sunet de la  HP compaq nc6000  . Plz cine are sa sa mi dea un link ceva de unde sa fac download ca mi am pierdut cd ul meu si ...
multumesc
http://h20000.www2.h...p;swEnvOID=1093

Driverii sunt pentru Windows XP Professional.
Pe viitor, te rog sa specifici sistemul de operare folosit (1)
Sa cauti pe site-ul producatorului (2)

Link-ul de mai sus duce catre toti driverii pentru modelul tau. La partea audio ai 2 driveri, unul pentru codec Connexant iar altul pentru codec ADI SoundMAX. Citeste manualul laptop-ului tau si downloadeaza-l pe cel potrivit. Daca nu ai manualul, downloadeaza ambii driveri si vezi care functioneaza pe modelul tau.

#3
hexaust

hexaust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.10.2006
ah..aveti cumva acest model de laptop? cum ati gasit driverele ptr. el? ptr. windows xp? ati intampinat cumva probleme cu mouse-ul pe usb? de genu "USB DEVICE NOT RECOGNIZED"? daca da.ajutati-ma si pe mine..ca nu inteleg ce are...

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Poți căuta sau întreba aici: http://forum.softped...howtopic=158265

#5
caprotosoaei

caprotosoaei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.09.2006
am un HP pavilion zt3000 si dupa ce am instalat XP-ul (cu licenta) nu am audio. In Control Panel apare instalat driverul de Sound Max,este bifata optiunea sa apara iconita in sistem tray dar nu se afla acolo. In plus, cind bifez optiunea Silent (in Control Panel) butonasul de Mute de pe notebook se aprinde, dar nu am control asupra sonorului (mai tare sau mai incetul), nici iconita linga ceas, nici audio. Daca pun un cd cu un film, se aude sonorul filmului dar fara sa-l controlez din tastatura ci doar din player. Muzica nici vorba. Am intrat pe site-ul HP, am downloadat un driver audio pt. ZT3000 dar tot nu am rezolvat. Mentionez ca inainte de a instala XP Prof a fost instalat XP Home si avea audio. Multumesc pentru atentie!

#6
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
Nu ai primit CD cu laptopul?

#7
caprotosoaei

caprotosoaei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.09.2006
nu, este adus din Italia si avea win home

#8
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
Poti incerca mai multe variante:

1. Te duci pe site-ul HP, si cauti dupa drivere nu cu numele laptopului ci cu numarul de pe spate (S/N-ul sau P/N-ul, nu mai stiu care). Apoi downloadezi toate driverele care le au, dupa care instalezi driverul peste cel prezent.
2. Dezinstalezi driverul audio, cureti registrii (chiar daca ii Windowsul nou, nu vrei ca sa ramana nici o urma). Dupa ce ai curatat registrii pui driverul luat de pe siteul HP.
3. Trimti email la HP si le spui problema ta, daca sunt firma serioasa ar trebui sa te ajute.
4. Reinstalezi Windowsul inca odata si o iei de la capat cu driverul de audio si toate celelalte drivere.

#9
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Cauta pe site-ul HP programelul de initializare al butoanelor speciale.

#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
uite aici

#11
caprotosoaei

caprotosoaei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.09.2006
multumesc tuturor, am downloadat driverul de pe site-ul HP, dar tot nu merge! A spus ceva CIELO de un programel pt. activarea butoanelor de sonor, dar nu am gasit nimic. In Control Panel totul pare sa fie OK, dar nu e.

#12
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
ai instalat driverul pt touchpad? vezi ca s-ar putea sa fie inclus un driver si pt keyboard. si nu poti controla volumul nici cu mouse-ul de la iconita din dreapta de la sunet?

#13
caprotosoaei

caprotosoaei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.09.2006
este instalat driverul pt. touchpad iar iconita NU ESTE!!, cu toate ca in Control Panel este bifata optiunea sa fie afisat iconul!

#14
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postcaprotosoaei, on Aug 12 2007, 18:59, said:

este instalat driverul pt. touchpad iar iconita NU ESTE!!, cu toate ca in Control Panel este bifata optiunea sa fie afisat iconul!
http://h10025.www1.h...r...145&lang=en

Instaleaza d-aici, in ordinea asta:
1.Windows XP System Enhancements Disk Pack
2.Adi Soundmax Audio Driver
3.Synaptics Touchpad Driver (primul, cel mai nou din 2005)

Sper sa ajute.

#15
caprotosoaei

caprotosoaei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.09.2006
mersi hubbabub, am reinstalat XP-ul (dupa ce am formatat complet hdd-ul) apoi am instalat driverele necesare. Multumesc tuturor ! Functioneaza perfect.

#16
LPR1975

LPR1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.09.2007
Am un HP Pavilion dv6000 cu Vista preinstalat pe care intre timp l-am sters(era in germana), si nu gasesc driverele pt. placa video Nvidia Geforce 7150m. Daca aveti astfel de laptop sau placa video si stiti de unde as putea sa le iau spuneti-mi si mie. Pe langa cel de placa video mai sunt si altele, nu pot sa intru nici macar pe net din cauza : ETHERNET CONTROLLER, NETWORK CONTROLLER, PCI DEVICE, COPROCESSOR, BASE SYSTEM DEVICE, SM BUS CONTROLLER.
Pe site-ul HP am intrat dar cand le descarc si le incerc mi le da ca "corupte".

#17
MrTwig

MrTwig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.11.2006
Am o intrebare: Daca iau un Hp Pavilion din Germania, o sa vina cu Vista in germana? si daca da, se poate schimba pe engleza fara sa reinstalez?

#18
adrlan

adrlan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.09.2007
Am fost azi in mai multe magazine si mi s-a spus ca nu vin cu CD cu drivere. Pai io de unde le iau ?. Tre sa ma pricep si sa le iau de pe internet ?.

Aaaa si mi s-a mai spus ca daca instalez XP cu SP2 integrat (pe asta il folosesc), windows-u asta are drivere pt laptop. Asa-i ?.

Edited by adrlan, 26 September 2007 - 23:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate