Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Topic DRIVERE - HP/COMPAQ

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#19
mraluci

mraluci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 01.08.2005
Nu vin cu drivere! le iei de pe site ul lor! si unele mai au pt vista pe hdd au o partitie cu tot felu de programele etc

#20
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nu vin cu nici un cd înafară de cel cu manualul, asta cel puțin la modelele obișnuite (adică nu alea cu 10000 ron++).
Dar le găsești foarte ușor pe situl hp. Probleme nu o să ai decât dacă providerul tău de internet blochează transferurile ftp, și vei fi nevoit să folosești web2ftp sau ceva de genu ăsta ca să le downloadezi manual. Driveru de bluetooth îl iei de la pagina cu drivere pentru nx7400.

Dacă modelul pe care ți-l cumperi vine și cu sistem de operare Windows (XP sau Vista) atunci, cum zice și mraluci ai o partiție de pe care poți instala Windows-ul, singura problemă e că formatează și repartiționează tot la instalare deci pierzi orice ai pe hard. Poți la prima instalare să îi și faci o copie pe DVD.

#21
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View Postadrlan, on Sep 26 2007, 21:17, said:

Am fost azi in mai multe magazine si mi s-a spus ca nu vin cu CD cu drivere. Pai io de unde le iau ?. Tre sa ma pricep si sa le iau de pe internet ?.

Aaaa si mi s-a mai spus ca daca instalez XP cu SP2 integrat (pe asta il folosesc), windows-u asta are drivere pt laptop. Asa-i ?.
De curiozitate, e second sau nou? E laptop sau desktop?

#22
mraluci

mraluci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 01.08.2005
E laptop! da e nou doar ca nu vine cu driverii pe cd!

#23
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006
Salut ! Am cumparat un laptop HP DV6324US care era echipat cu Vista . Fara sa mai stau mult pe ganduri am formatat hardu si am instalat xp-ul . Acum problema este ca nu am drivere pe el . Ca cica mai nou nu iti mai da nimeni cd cu drivere , iti fac o imagine undeva pe hard cu sistemul de operare si cu drivere cu tot .  E , eu nu am stiut asta :wallbash:  si acum am cam luat-o in barba ca am pus xp-ul dar nu am drivere .

Stie cineva de unde pot sa fac rost de drivere ? Sau daca are cineva acelasi model de laptop sa imi dea si mie driverele ? Va rog poate puteti sa ma ajutati .

#24
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006

View PostLPR1975, on Sep 15 2007, 23:02, said:

Am un HP Pavilion dv6000 cu Vista preinstalat pe care intre timp l-am sters(era in germana), si nu gasesc driverele pt. placa video Nvidia Geforce 7150m. Daca aveti astfel de laptop sau placa video si stiti de unde as putea sa le iau spuneti-mi si mie. Pe langa cel de placa video mai sunt si altele, nu pot sa intru nici macar pe net din cauza : ETHERNET CONTROLLER, NETWORK CONTROLLER, PCI DEVICE, COPROCESSOR, BASE SYSTEM DEVICE, SM BUS CONTROLLER.
Pe site-ul HP am intrat dar cand le descarc si le incerc mi le da ca "corupte".


EXACT ACEEASI PROBLEMA O AM SI EU

CE HP ESTE? CUMVA DV6324US ?

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMrTwig, on Sep 24 2007, 22:04, said:

Am o intrebare: Daca iau un Hp Pavilion din Germania, o sa vina cu Vista in germana? si daca da, se poate schimba pe engleza fara sa reinstalez?

Salut!

Eu am luat un Hp Pavilion din Finlanda cu Vista preinstalat.

L-am intrebat pe vanzator  cum sa aleg instalarea in engleza (nu prea am experienta in instalari) si mi-a zis ca voi avea optiunea de alegere. Chiar asa a si fost, a trebuit sa aleg intre 'english' si 'finnish'. A fost extrem de simplu...

Deci e important daca Vista vine instalat sau preinstalat.

Daca cumva il primesti gata instalat in germana va trebui sa 'razi' SO si sa il instalezi de la zero.

#26
steve taylor

steve taylor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.11.2006
Pe ftp-ul mentionat puteti gasi driver pentru "network controller" la Hp Pavilion DV6000 pentru Windows XP

ftp://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp33501-34000/sp33645.exe   :thumbup:

#27
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006
eu am HP Pavilion dv6000, dar din cate stiu, placa video ii cu ceva chipset Intel. O sa verific cand ajung acasa.
daca vrei, pot pune driverele pe un dvd si sa ti le trimit prin posta (ocupa cam mult), asta in cazul in care o sa fie compatibile (laptopul ii cumparat din USA).

#28
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006
nu mai vorbiti prostii...

Notebook-urile HP nu vin cu CD sau DVD de instalare, au o partitie pentru restore, de unde, in momnetul in care dai restore la sistem ("reinstalare") se instaleaza atat SO-ul cat si driverele, aplicatiile etc (defapt revine la setarile din fabricatie)

#29
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006

View Poststefanutz, on Oct 8 2007, 18:35, said:

eu am HP Pavilion dv6000, dar din cate stiu, placa video ii cu ceva chipset Intel. O sa verific cand ajung acasa.
daca vrei, pot pune driverele pe un dvd si sa ti le trimit prin posta (ocupa cam mult), asta in cazul in care o sa fie compatibile (laptopul ii cumparat din USA).


Da DA DA ! Laptopul meu este luat din SUA .Ti-as fi tare , tare recunoscator daca ai putea sa imi trimiti driverele . Cum luam legatura ?

#30
gugumanul379

gugumanul379

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.06.2006
Rugaminte mare

Stie cineva de unde pot sa iau drivere pt laptopul acesta?

Drivere XP pt HP Pavilion DV9313EA Notebook PC
  
Imi trebuie in special pt placa video si pt sunet macar ca nu fac nimic...
Am mai si sters si partitia de recovery cu Vista  :D

Va multumesc frumos.

#31
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006
contacteaza-ma pe yahoo messanger (id gaal_stefan)

o sa incerc sa le pun si pe un ftp (daca gasesc ftp free ce ofera spatiu asa mare) sa le aiba toata lumea.

later edit: pe http://h10025.www1.h...r...155&lang=en nu ai incercat sa gasesti driverele ?

Edited by stefanutz, 09 October 2007 - 13:37.


#32
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006

View Poststefanutz, on Oct 9 2007, 21:33, said:

contacteaza-ma pe yahoo messanger (id gaal_stefan)

o sa incerc sa le pun si pe un ftp (daca gasesc ftp free ce ofera spatiu asa mare) sa le aiba toata lumea.

later edit: pe http://h10025.www1.h...r...155&lang=en nu ai incercat sa gasesti driverele ?



Gata le-am gasit . Cu greu dar le-am gasit pe toate. Multumesc!

#33
sckhreech

sckhreech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.12.2006
Chiar ieri am cumparat 1 hp 530 , nu are drivere.

#34
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006

View Postsckhreech, on Oct 9 2007, 22:57, said:

Chiar ieri am cumparat 1 hp 530 , nu are drivere.

nu are cum sa nu fie drivere pt un laptop !
daca nu este CD pe care scrie mare "DRIVER" nu inseamna ca nu sunt. Ori este un windows preinstalat si o modalitatitate de a da restore la SO (cu drivere cu tot), daca nu, in cazuri extreme, le poti downloada de pe site-ul oficial al producatorului.

#35
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
de aici

#36
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
uite aici

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate