Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Diverse despre oala sub presiune

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 ContOficial, on 17 decembrie 2014 - 20:30, said:

O să te obişnuieşti încetişor. Eu folosesc oale de acest tip din 1982. La început şi eu am stat cu ochii pe oală ca pe butelie, la fiecare utilizare. După un timp devine rutină.
Dacă tot eşti la început, ar fi bine să găteşti cantităţi mai mici de supe sau alte preparate. Pînă la jumătatea oalei de exemplu. Câştigi un pic de experienţă la început cu
ciorbe / supe. După aceea poţi trece la preparate mai consistente, gen sarmale, ardei umpluţi. Nu e greu.

#20
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
Fierbera intro-o oala sub presiune nu difera de fierbera intr-o oala obisnuita care fierbe la presiune atmosferica.
Intr-o oala "sub presiune" vaporii de apa creaza o presiune mai mare decat presiunea atmosferica. In aceste conditii punctul de fierbere al apei nu mai este 100 grade Celsius ci mai mare (fenomenul termodinamic cred ca se numeste ebulitie). Astfel, alimentele puse la fiert in oala sub presiune se prepara mai repede din cauza ca sunt procesate la temperatura mai mare de 100 grade.

Oala de fiert sub presiune se pune de obicei pe un arzator mai mare pe aragaz pana incepe sa dea afara vapori prin supapa de pe capac (a inceput fierbera). Apoi se muta pe aragaz pe un arzator cu flacara cea mai mica (data la minim). Cat timp supapa de pe capac da usor afara vapori inseamna ca oala functioneaza la parametrii optimi.
Volumul oalei se incarca de obicei cu maxim doua treimi (cu alimente de fiert + apa). Astfel se previne urcarea unor alimente pana in zona supapei de pe capac si blocarea acesteia.

Despre fiert:
- cand faceti mancare fiarta in apa intr-o oala obisnuita nu are rost sa mariti focul la arzatorul de la aragaz daca apa a dat in clocot crezand ca astfel se face mancarea mai repede. Chiar daca mariti flacara de la aragaz ca sa fie fierberea mai clocotita/vioaie, apa tot la 100 grade celsius o sa fiarba cu mancarea din ea. Mai bine micsorati flacara de la aragaz pana la punctul de clocot usor si puneti un capac pe oala astfel incat substantele din mancarea fiarta sa condenseze pe capac si sa ajunga inapoi in fiertura. Legumele se pun la fiert dupa ce a inceput clocotirea apei.
- cand faceti mancare fiarta in oala de fiert sub presiune, alimentele se fierb la temperatura care produce degajarea vaporilor prin supapa. Nu are rost sa lasati oala de fiert sub presiune pe flacara mare de aragaz....

Pentru carcotasi: stiu, apa cu legume si sare in ea nu fierbe exact la 100 grade...

Edited by gabicen, 19 December 2014 - 17:13.


#21
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014
Care este timpul de fierbere pentru sarmale? piftie?
Ceva deosebit la care trebuie sa fiu atent?

Am inceput sa ma obisnuiesc cu oala, oarecum, imi pare ca dureaza prea mult pana incepe sa fiarba, la ultima utilizare a fost mai multa mancare si mai putin apa, a durat mult mai mult pana sa inceapa sa fiarba, am verificat Clapeta de plastic si ventilul de siguranta, eram atent sa nu fie vreo problema.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu ti-am scris cum sa faci ca sa nu adormi pana da in clocot. O lasi fara capac si dai focul mare. Dupa ce  da in fiert, scoti spuma, muti oala pe un ochi mai mic si pui capacul.  Sarmalele e bine sa nu le faci in oala, mai ales ca esti   incepator. Risti sa devina o pasta informa. Pentru piftie trebuie sa fierbi vreo 2 ore din cate mi-aduc aminte, ca nu am mai facut de multisor.

#23
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014
Eu am luat oala sa elimin partea de abur, daca o fierb pe aragaz(cu capacul scos) ar insemna sa trag prelungitorul pana la hota, asa doar arunc alimentele si pun capacul.
Singura neplacere este legata de manual, s-au zgarcit la vorbe, s-au zgarcit la durata de preparare, 5 puncte, atat.
Cred ca o sa dau o raita prin supermarket, o sa ma uit in cutia de 9L, o sa ma uit in cutia producatorului concurent, trag cateva poze si sper sa gasesc mai multe date.
Multumesc

Edited by ContOficial, 21 December 2014 - 21:22.


#24
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 ContOficial, on 21 decembrie 2014 - 17:48, said:

Care este timpul de fierbere pentru sarmale? piftie?
...................
Cita deosebire !
La sarmale smecheria este focul mic si de lunga durata , combinat cu rumenirea ,
la piftie , foc la greu si terci !

#25
isar2014

isar2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2014
Eu pun de la inceput carnea cu legumele - fara sa spumuiesc in prealabil. Spuma se depune pe peretii interiori ai oalei sub presiune, iar supa iese limpede.

#26
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 isar2014, on 22 decembrie 2014 - 15:07, said:

Eu pun de la inceput carnea cu legumele - fara sa spumuiesc in prealabil. Spuma se depune pe peretii interiori ai oalei sub presiune, iar supa iese limpede.
Limpede , ca limpezita , este alta mincare de peste , si este alta tehnica , nu merge asa !

#27
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 maximg, on 21 decembrie 2014 - 22:13, said:

La sarmale smecheria este focul mic si de lunga durata , combinat cu rumenirea ,
Corect. Eu fac sarmalele în vasul roman la cuptor, cu focul la minim. Durează două ore, dar merită.

#28
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014

 maximg, on 21 decembrie 2014 - 22:13, said:

Cita deosebire !
La sarmale smecheria este focul mic si de lunga durata , combinat cu rumenirea ,
la piftie , foc la greu si terci !
Principala sursa de "inspiratie" este google, problema este ca rezultatele difera, da mult, vroiam sa aud "timpul" de la cineva care a si facut asa ceva.

 isar2014, on 22 decembrie 2014 - 15:07, said:

Eu pun de la inceput carnea cu legumele - fara sa spumuiesc in prealabil. Spuma se depune pe peretii interiori ai oalei sub presiune, iar supa iese limpede.
Din ce am inteles de pe la cunostinte si de pe internet - Trebuie sa te mai joci nitel cu maneta si supapa de siguranta.

 maximg, on 22 decembrie 2014 - 17:52, said:

Limpede , ca limpezita , este alta mincare de peste , si este alta tehnica , nu merge asa !
Eu inca pun prea multa apa, am citit peste tot "apa suficienta sa nu se lipeasca", mancarea se termina si cand ridic capacul, cum sa zic eu? "Mancarea" pare mai mult ciorba.

 SylexMM, on 22 decembrie 2014 - 19:53, said:

Corect. Eu fac sarmalele în vasul roman la cuptor, cu focul la minim. Durează două ore, dar merită.
Oricum cred ca o sa fac si ceva sarmale la cuptor, ma uit la oala sub presiune(6L) si nu prea cred ca o sa iasa prea multe sarmale, partea de piftie sa zicem ca o rezolva, am pus deja oasele/carnea cumparata in oala, ramane loc destul sa fiarba.

Eu am luat oala sa evit partea de abur, in cazul la piftie? Mirosul/Aburul de usturoi.

Edited by ContOficial, 22 December 2014 - 22:12.


#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Monteaza-ti si o hota daca vrei sa scapi de partea cu aburii.

#30
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 ContOficial, on 22 decembrie 2014 - 22:11, said:

Eu am luat oala sa evit partea de abur, in cazul la piftie? Mirosul/Aburul de usturoi.
Piftia nu are voie să fiarbă în clocot dacă vrei să rămână limpede. Picioarele, şoricul, urechile şi carnea se pun de la început în apă rece, şi se lasă 2-3 ore pentru extragerea mai
uşoară a gelatinei. Se adaugă sarea şi se pune la fiert pe foc mic. Când începe să fiarbă cu clocot uşor se spumează de 2-3 ori, după care se reduce focul la minim în aşa fel încât
lichidul abia să "bolborosească". Grăsimea eliberată din şorici va forma o peliculă sibţire  la suprafaţa lichidului, şi va împiedica eliberarea abundentă de aburi. După aproximativ
două ore, se pune usturoiul tăiat felii, şi se lasă la fiert până ce carnea începe să se desprindă de pe oase. Odată cu usturoiul se pot pune şi 10-15 boabe de piper, şi alte mirodenii
după gust. După ce a fiert carnea, se opreşte focul şi cu o lingură strecurătoare se scot toate bucăţile de carne din zeamă. Se lasă bucăţile să se răcorească până pot fi manipulate
cu mâna, pentru dezosare şi porţionare, iar cu ajutorul unui polonic se culege grăsimea de pe lichid. Lichidul fierbinte degresat se strecoară în boluri peste  bucăţile de carne
printr-o strecurătoare/sită metalică, în care se pune o bucată de tifon împăturit în două, cu vată între straturi. Vasul nu se acoperă în timpul fiertului!

Edited by SylexMM, 23 December 2014 - 12:20.


#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu se pot gati fainoasele fiindca se fac terci. Doar daca vrei ciulama de macaroane. Pastele trebuie sa ramana "al dente".

#32
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Fasolea, lintea etc. sunt cu risc pentru oala sub presiune, deoarece exista pericolul ca in timpul fierberii cojile desprinse sa obtureze supapele. De aceea manualele unor oale sub presiune nu recomanda fierberea boabelor in ele, iar in altele se specifica a se folosi cam pe jumatate din nivelul maxim obisnuit.

#33
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Va salut ! Imi pare rau ca v-am gasit doar acum. Am doua bombe : un wmf de 3 l pentru tocanuri grele (oaie, gaina batrana etc) si un Fagor Duo de 6 l pentru ciorbe si pardalnica fasole.
As vrea sa va dati un pic cu parerea care ar fi modul de depresurizare  cel mai putin daunator pentru viata acestor oale: sa le lasam sa se linisteasca singure ? sa le bagam sub jet rece sau sa actionam supapa de evacuare? Cum pastrati garniturile? Am auzit ca ar fi bine sa fie unse cu ulei alimentar. Se impaca siliconul cu uleiul fs rafinat ?

#34
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 johnysibiu, on 26 martie 2017 - 20:51, said:

Eu las oala să se răcească de la sine, până se depresueizează. Doar în caz de grabă pun oala sub jet de apă. Garniturile se păstrează curate, fără să fie unse cu nimic.

#35
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Si eu cred ca depresurizarea lenta ar fi cea mai buna solutie pentru a le prelungi viata. Din pacate , folosim aceste oale pentru a castiga timp, deci mai tot timpul le bag sub jet...

#36
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
...si mai cred ca toate oalele sub presiune  atunci cand sunt capatate sau achizitionate trebuie neaparat sa fie insotite  de un timer. Eu am la masina de gatit , mare noroc, atfel nu stiu ce m-as fi facut...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate