Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Diverse despre oala sub presiune

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
"Tilifonu"...

De 4-5 ani numai sub jet de apă și garniturile ținute numai curate. Tefal, modelul mai vechi de Secure. N-au absolut nimic.

LE. Una are chiar mai mult de 5 ani...

Edited by c6t9, 08 April 2017 - 21:28.


#38
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
"Tilifonul" e greu de manevrat, mai ales cand ai mana unsa cu cate ceva.

Timerul (ala pentru 60 minute  maxim) este ideal pentru ca poti sa-l intorci cu o singura miscare . Si...trebuie sa aiba sonerie sa poata acoperi televizoru.

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
'T iei aifon. Și strigi la el: Hey Siri. Și aia zice: What can i do for you? Și ii zici: Set timer for 60 minutes. Și aia face :)))

#40
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Diferenta de la 10 lei cat costa un timer mecanic, la cel putin 500 euro cat costa un Iphone, mi se pare considerabila. Supa in tot atatea minute  se fierbe.

#41
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Chiar azi am vazut la Kauf timer mecanic cu 16 lei...

Edited by johnysibiu, 20 April 2017 - 21:22.


#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Da bre...da' nu vorbește cu tine ;))

#43
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
"Nu stiu cum sunt altii" dar eu sunt insurat. Vorbirea a venit la pachet cu acest eveniment...nefericit zic eu.

#44
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am patit-o si eu cu oala sub presiune. Am maruntit legumele pt ciorba in robot. Le-am pus la fiert in oala sub presiune si s-a infundat supapa cu legume. Prietrenul meu a deschis supapa si a iesit din presiune. Si cand a deschis capacul a bubuit ciorba toata bucataria 😂

#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Legumele nu se fierb in oala cu presiune fiindca in 10-15 minute fierb in oala normala. Cel mai bine e sa lasi sa dea in clocot fara sa-i pui capac, spumuiesti si apoi pui la foc foarte mic si pui capacul. In felul acesta nu vei avea accidente de genul celor descrise. Vrei sa pui toate odata in oala, folosesti slow cooker. Pui toate ingredientele seara si dimineata gasesti mancarea gata facuta.

#46
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Cred ca a pus [rea mu;ta apa, am facut atatea ciorbe si nu am avut probleme cu legumele,,,

#47
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostEnd-L-user, on 25 ianuarie 2015 - 18:15, said:

Fasolea, lintea etc. sunt cu risc pentru oala sub presiune, deoarece exista pericolul ca in timpul fierberii cojile desprinse sa obtureze supapele. De aceea manualele unor oale sub presiune nu recomanda fierberea boabelor in ele, iar in altele se specifica a se folosi cam pe jumatate din nivelul maxim obisnuit.

Lintea intr-adevar nu , dar fasolea, nautul sunt cele mai "pretabile" de a se fierbe la presiune, pentru ca fierberea normala dureaza foarte mult. Oalele in a caror manual scrie ca nu se fierb boabe nu isi justifica existenta, parerea mea, e absurd.
Principiul de functionare este foarte simplu: nu se umple prea tare , capacul se pune de la inceput, cu supapa de presiune DESCHISA. Cand incep sa iasa aburi pe la supapa de presiune, aceasta se comuta pe pozitia "inchis"...bineinteles insa ca pe tot timpul fierberii vor iesi in continuare aburi intr-o anumita masura, asa este si normal, anormal si periculos este tocmai atunci cand nu iese nimic, si chiar scrie in manual ca in acest caz trebuie oprita flacara de urgenta si asteptat sa scada presiunea.

View Postmilovme, on 22 iulie 2017 - 10:20, said:

Am patit-o si eu cu oala sub presiune. Am maruntit legumele pt ciorba in robot. Le-am pus la fiert in oala sub presiune si s-a infundat supapa cu legume. Prietrenul meu a deschis supapa si a iesit din presiune. Si cand a deschis capacul a bubuit ciorba toata bucataria ��

Nu a asteptat suficient sa scada presiunea... dupa ce deschizi supapa astepti pana cand nu mai ies deloc aburi, apoi se deschide capacul.

View Postjohnysibiu, on 26 martie 2017 - 20:51, said:

Va salut ! Imi pare rau ca v-am gasit doar acum. Am doua bombe : un wmf de 3 l pentru tocanuri grele (oaie, gaina batrana etc) si un Fagor Duo de 6 l pentru ciorbe si pardalnica fasole.
As vrea sa va dati un pic cu parerea care ar fi modul de depresurizare  cel mai putin daunator pentru viata acestor oale: sa le lasam sa se linisteasca singure ? sa le bagam sub jet rece sau sa actionam supapa de evacuare? Cum pastrati garniturile? Am auzit ca ar fi bine sa fie unse cu ulei alimentar. Se impaca siliconul cu uleiul fs rafinat ?

Nu stiu ce model de oale ai tu, dar eu nu folosesc jet de apa ptr depresurizare...pur si simplu intrerup flacara, las un timp sa se "linisteasca" firu de abur care iese tot timpul gatirii, apoi ridic supapa de presiune, vine abur mult mai mult, il las si pe asta vreo cateva minute sa iasa, si apoi se deschide capacul fara sa bubuiasca sau sa stropeasca nimic.
Eu cred ca ne temem prea mult de unele chestii banale. Eu am folosit oala de presiune de mult timp si doar acum citesc cate de periculoasa ar fi, ca la unii a sarit capacul prin tavane, geamuri, etc... Cred ca citirea manualului de instructiuni e de preferat tuturor acestor povesti sperietoare... Stiti cum e mintea umana, cand i se sugereaza ca ceva e periculos, o sa incerce tot posibilul sa aduca la realitate "profetia" :)

Edited by epetroiu, 27 August 2017 - 14:56.


#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Ce înțelegi prin foarte mult, in legătura cu timpul de fierbere al fasolei și nautului?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate