Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Legea insolventei a trecut de Senat

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011
Daca se voteaza preturile la imobile se prabusesc. Mii de noi apartamente scoase pe piata de proaspetii falimentati si greutati mai mari in a obtine credite.

Eu tin pumnii acestei legi, ne-ar mai apropria de normalitate.

#2
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
cred ca e prea puternic lobby-ul bancar ca sa treaca...

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,084
  • Înscris: 02.09.2005

View Posturgenta, on 15 decembrie 2014 - 08:32, said:

Daca se voteaza preturile la imobile se prabusesc. Mii de noi apartamente scoase pe piata de proaspetii falimentati si greutati mai mari in a obtine credite.

Eu tin pumnii acestei legi, ne-ar mai apropria de normalitate.

si de ce crezi ca banca ar vinde cu 10.000 de euro un apartament care vine de la un insolvabil?

#4
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Si daca sunt insolvabil , nu mai platesc nimic ? Vreau sa nu mai platesc la ANAF !! Ca trec pe chefuit si-mi bag  ... in ele de "pene" !

Edited by tidicristi, 15 December 2014 - 08:55.


#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
iar scad preturile la apartamente ?

#6
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007

View Posturgenta, on 15 decembrie 2014 - 08:32, said:

Daca se voteaza preturile la imobile se prabusesc. Mii de noi apartamente scoase pe piata de proaspetii falimentati si greutati mai mari in a obtine credite.

Eu tin pumnii acestei legi, ne-ar mai apropria de normalitate.

N ai reusit inca sa ti gasesti pomana de apartament? Tot mai speri la mokangeala?

#7
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

Quote

Legea insolventei a trecut de Senat

...adică legea insolvenței personale, nu?

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,086
  • Înscris: 24.02.2006
ce omite el sa spuna e ca acel proiect de lege a fost adoptat tacit. adica senatorii aveau un termen pana la care sa se pronunte, au ignorat termenul (si proiectul in sine), asa ca a trecut mai departe la camera deputatilor, care-i for decizional.

#9
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Si ? Eu pot sa ma declar insolvent , in momentul cind apare in monitor si nu mai platesc la stat nimic !! Eventual , negociez o esalonare pe 50 ani (daca mai traiesc !)!

P.S.-Stiu ca e o lege , nu au ce sa faca , ma ia pe ultimi 5 ani .
Sunt jegosi , lui tata cu amenda platita in 2008 , ANAF ia luat din contul la termen (ala ce copirseu/inmormintare) banul si ne chinuim din ianuarie sa-i luam inapoi de la stat !

Edited by tidicristi, 15 December 2014 - 09:41.


#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,084
  • Înscris: 02.09.2005

View Posttidicristi, on 15 decembrie 2014 - 08:50, said:

Si daca sunt insolvabil , nu mai platesc nimic ? Vreau sa nu mai platesc la ANAF !! Ca trec pe chefuit si-mi bag  ... in ele de "pene" !

citeste legea fiindca te afli in eroare

#11
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 01.02.2007

View Posttidicristi, on 15 decembrie 2014 - 08:50, said:

Si daca sunt insolvabil , nu mai platesc nimic?

O sa ti se numeasca un administrator care va decide in locul tau de ce ai nevoie / de ce nu si ce sa faci cu banii obtinuti. De exemplu poate sa hotarasca ca nu ai nevoie de smartphone, ca iti ajunge un nokia 1100, ca nu ai nevoie de internet ca nu te ajuta cu nimic la obtinerea de venituri, nu ai nevoie de cablu / DTH ca (eventual) iti ajunge o antena terestra, ca nu ai voie sa stai pe forum deoarece consumi inutil curent, poate sa iti vanda bunurile, s.a.m.d.

Edited by dacibesti, 15 December 2014 - 11:23.


#12
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ok . Am inteles , merg la fel , banuiesc ca o sa ma dea in judecata statul . Sau ma internez la nebuni si-mi scot un "certificat" de anti de toate .

Net , ii pe toate drumurile , "gratis" in multe locatii .

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postleventebest, on 15 decembrie 2014 - 09:16, said:


N ai reusit inca sa ti gasesti pomana de apartament? Tot mai speri la mokangeala?
gandire de om resemnat cu plata lunara a ratelor pentru zeci de ani.

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,084
  • Înscris: 02.09.2005

View PostMembruAnonim, on 15 decembrie 2014 - 11:34, said:

gandire de om resemnat cu plata lunara a ratelor pentru zeci de ani.

ai vrea sa se dea gratis, fara sa platesti rate?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
nu. doar la preturi decente.. preturi neumflate de disperatii fara niciun ban in buzunar care se imprumuta de toata suma.

cer prea mult?

#16
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Ai putea sa muncesti mai mult, in loc sa te plangi ca s preturile prea mari. Asa poate strangi si tu in 10 ani 10k euro sa ti iei apartamentul mult visat de 100 mp in centrul Bucurestiului

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Aici nu e vorba de mine ci de tendinta generala. Piata e dictata ce cei fara bani dar destul de incostienti si naici sa se imprumute la maxim si implicit sa urce preturile in sus. Apoi culmea, unii din ei, resemnati si mediocri, ii vezi cum mai dau si lectii pe la prieteni, pe la televizor chiar si pe forumuri.

Aceasta lege e binevenita, va mai tempera avantul prostesc al unora indirect... prin prisma bancilor, care se vor gandi de 2 ori inainte sa arunce cu bani in insolvabili.



ps: dar daca tot ma ataci, daca iti trimit pe PM un printscreen extras de cont cu o suma de 5 ori mai mare decat cea pomenita de tine promiti sa nu mai scrii niciodata pe acest forum?

Edited by MembruAnonim, 15 December 2014 - 11:55.


#18
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Foarte bine ca ai suma, deci poti sa ti iei 5 apartamente. Si nu atac ci doar raspund.
Intru rar pe subforum pt ca sunt mereu aceleasi lucruri, aceeasi oameni care se plang de preturi mari de ani de zile, si tot spera la preturi "corecte" de nimic in locuri ultracentrale daca se poate. Si realitatea continua sa i contrazica si tot se cred destepti

Edited by leventebest, 15 December 2014 - 11:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate