Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Amplificare semnal 3G.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008

View Postsarighiol, on 09 februarie 2015 - 14:10, said:


Nu, nu este 3G pe 900 Mhz. Prind Digi Mobil de la două stații din Brăila, iar 3G 900 Mhz lipsește cu desăvârșire în zona granițelor României cu Ucraina, Moldova, Bulgaria și Serbia, atât la Vodafone, cât și la RDS.
Din cauza cunoștințelor insuficiente, m-am exprimat clar și incomplet.
Dacă aș avea ferestrele pe partea cealaltă a blocului (cu deschidere directă spre Brăila), aș avea semnal la nivelul de aproximativ -85 dB fără nici un fel de repetor sau antenă externă. Scara blocului are ferestre pe această parte. Am ieșit pe scară pentru teste. Orice telefon am folosit pentru teste, a avut putere să facă uplink spre 2 celule de la Brăila fără probleme și fără întârzieri. Ferestrele apartamentului nostru sunt însă pe cealaltă parte a blocului; astfel am semnal în jur de -97 dB doar dacă mă lipesc de geam.
Schema de montaj ar fi cam așa: o antenă outdoor Yagi 2100 Mhz cu câștig de aprox. 12 dB montată pe bloc. De la această antenă vin până în casă cu un cablu cu pierderi mici, cu lungime 10 metri, cu care intru într-un repetor 3G. Pe ieșirea repetorului pun o antenă indoor care are în detaliile ei tehnice „câștig 2 dB”. Deci asta teoretic înseamnă (dacă aș folosi antena fără nici un amplificator/repetor), că ea amplifică semnalul cu 2 dB față de semnalul existent în locul unde este așezată antena. De aceea scriam despre cei 2 dB.
Antena outdoor este aproape identică cu cea din poza de mai jos
[ http://www.traiect.ro/USR_uploads/ProdImgShop/Poze%20mari/0615014M.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Antena indoor este identică cu cea din poza de mai jos, fiind chiar și cumpărată de pe site-ul unde poza are link.
[ http://www.traiect.ro/USR_uploads/ProdImgShop/Poze%20mari/6-0104M.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Repetor nu am. Ce fel de probleme cu interferențele pot să apară la conectori? Ce au sau nu au unele repetoare de fac interferențe, iar altele nu fac? Cum le deosebim? De ce trebuie să țin cont la cumpărarea repetorului în aceste condiții?
La un abonament de 2 euro, chiar nu am pretenție să se deplaseze într-o zonă pe care Digi Mobil o declară neacoperită și nu încheie contracte nimănui care are pe actul casei o adresă din această zonă.
Daca ai acele 2 antene ai incercat sa le conectezi intre ele fara repetor?
Teoretic ar trebui sa creasca semnalul daca esti in apropierea antenei din casa.. Am vazut ca exista ceva antene prin inductie ce se lipesc de telefon.

Eu i-am recomandat unui prieten varianta digi oriunde. Cu router wireless si aplicatia instalata in jurul casei poate vorbi fara probleme, dezavantaj ar fi ca nu poate fi apelat pe numarul de digi..
Locuieste undeva unde nici daca e in roaming nu are semnal decat afara. :)

#20
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007

View Postmike77, on 24 aprilie 2015 - 19:22, said:

Daca ai acele 2 antene ai incercat sa le conectezi intre ele fara repetor?
Teoretic ar trebui sa creasca semnalul daca esti in apropierea antenei din casa.. Am vazut ca exista ceva antene prin inductie ce se lipesc de telefon.

Eu i-am recomandat unui prieten varianta digi oriunde. Cu router wireless si aplicatia instalata in jurul casei poate vorbi fara probleme, dezavantaj ar fi ca nu poate fi apelat pe numarul de digi..
Locuieste undeva unde nici daca e in roaming nu are semnal decat afara. Posted Image

Mulțumesc pentru sugestii!
Am încercat, însă trebuie să stau cu telefonul lipit de antena din casă.
Cu aplicația Digi Oriunde se aude destul de rău de cele mai multe ori; nu că ar fi proastă aplicația, că pe Lenovo S860 de exemplu, merge, însă cu Samsung GT-I9505 al meu nu se împacă deloc, deși alții zic că le merge foarte bine pe acest model de telefon. Dacă n-ai nici o variantă, folosești Digi Oriunde, dar dacă e semnal măcar câtuși de puțin, aș fi fost tentat să folosesc mai degrabă variante cu semnal.

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Soluția asta cu repetoarele e depășită, americanii oferă de mult wifi calling. Și la noi se poate folosi VOIP cu succes pe wifi, cu un cont Digioriunde și altul pentru redirecționare și primire apeluri.

View Postsarighiol, on 24 aprilie 2015 - 19:56, said:

însă cu Samsung GT-I9505 al meu nu se împacă deloc
Din păcate Samsung a ajuns să fie cel mai prost telefon, eu am schimbat ultimele 3 samsunguri ca pe șosete, recomand schimbarea cu un telefon competent.

Edited by benis, 25 April 2015 - 08:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate