Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Afumatoare si afumare.

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#91
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
La asta m-am gândit si eu...low cost si practic

#92
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Gândeşte şi la un congelator vertical scos din uz.
Că poate vrei a trece la fineţuri după o vreme, respectiv afumare la cald.

#93
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
S-a afumat deja totul ca la carte...acum e alta problema...vremea asta capricioasa cu 25 grade in februarie nu prea ajuta la conservarea suncilor si a slaninii. Tare cred ca tre' sa le fac pachetele in congelator...dar nu prea am loc. Si unde mai pun ca peste vreo 2 saptamani mai vreau sa tai un porc. Cred ca trebuie sa mai cumpar congelatoare...

#94
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004
As dori si eu sa-mi cumpar o afumatoare sa ma joc cu ea de sarbatori. Am gasit urmatoarele:
Barbecook http://barbecook.ro/...OKER-31-pd.ashx de 115 litri, pret 500 lei -> pe net reviewurile sunt cam proaste, calitate slaba, tabla f subtire
Hornbach http://www.hornbach....32/artikel.html de 150 l, pret aprox 670 lei -> aceasta am vazut-o in realitate la Hornbach si parea destul de solida.
Mai exista si o alta gama de afumatoare ca de exemplu Weber sau Napoleon care sunt ff scumpe, incep de la 1500 lei. Nu ma intereseaza acestea.

Are cineva asa ceva? Sunt greu de folosit?
Fata de afumatoarele clasice unde fumul vine printr-un burlan la cele de mai sus exista o tavita care se pune pe carbuni sa tina temperatura joasa. E stabila temperatura in acest caz?

Edited by vladec, 07 December 2016 - 23:14.


#95
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Chiar si 500 lei e foarte mult daca te gandesti ca poti face acelasi lucru dintr-un butoi de tabla , o cratita de inox de.la gunoi si 3 sarme.
Dacavstai la curtr si ai un minim denspatiu si scule o faci cum vrei cu 100-150 lei maxim...daca nu stai la curte nu stiu unde o folosesti.

Ca idee, un butoi de 100l usor deformat l-am luat duminica din targ cu 10 lei...are si capac etans..



#96
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Salut, colegi priceputi!
Am facut anul asta o afumatoare si vad ca am probleme cu ea. Afumatoarea este facuta din scanduri, are o inaltime de 1.20 m si dimensiunile dee 0,7 x 1 m. Am facut un sant de aprox. 2 metri, am pus niste caramizi ca sa nu se lase tabla si am astupat  cu pamant. Groapa unde fac focul este cam de 40 cm adancime si mai lata decat santul.
Am facut focul, am pus rumegus, dar fumul refuza cu incapatanare sa intre in afumatoare. Iese tot pe la groapa cu foc. Parca are tirajul invers. Nu mai stiu ce sa-i fac!
Iaca si niste poze din timpul constructiei!
Ma puteti ajuta cu vreun sfat, ceva, ca m-a omorat.
Miros tot a fum Posted Image

Attached Files



#97
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Nu ai panta la fum. Ce ai vazut tu pe net, functioneaza, dar trebuie sa ai o panta la o asemenea distanta. Ai acolo 1,5m pentru racirea fumului cu 0 panta. In al doilea rand, focul il faci in groapa, dar fumul trebuie dus la nivelul solului, trebuie sa urce un pic de la foc pentru a te putea folosi de presiunea suplimentara a aerului cald.

Ai 2 optiuni :
-scurtezi la 40-50cm , cu panta zero, focul sub nivelul pamantului si fumul este dus pe sus( nivelul solului ).
-pastrezi configuratia actuala, pleci cu fumul de la nivelul solului si urci pana la nivelul leaturilor de fixare ( orizontale )

In ambele cazuri , drumul de fum trebuie facut ok, nu caramizi pe pamant. Cele mai bune sunt tuburile de ciment sau ceramica.

#98
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Am inteles ideea. Intr-adevar, nu prea am panta.
Incerc sa mai sap putin sa ii dau mai multa panta. Poate gasesc vreun tub de burlan metalic mai gros in diametru. Daca as fi avut tuburi de ceramica sau ciment era altceva... :P
.

#99
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Liviu încearcă să inversezi focul cu afumătoarea.
Eu cred ca nu ai tiraj datorita gardului lângă care e afumatoarea, am pățit ceva similar acum un an. Anul asta am revenit la locația unde mi-a funcționat mereu: fumul undeva la adăpostul casei iar afumatoarea în mijlocul grădinii.
Santul este acoperit cu scândură si pământ peste, fără panta

Attached Files



#100
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Am reusit pana la urma, insa tot nu sunt multumit. Am cumparat doua tevi de burlan la un metru lungime cu diametrul de 120 mm si le-am pus in asa fel incat sa aiba panta. Pe cei doi metri am o diferenta la panta de aprox 30 de cm. Am adancit gaura in care fac focul in asa fel incat partea superioara a jarului/rumegusului sa fie cam cu 10 cm sub gura burlanului. Partea in care trebuie sa iasa fumul este la nivelul solului, in afumatoare. Parca tot nu trage bine. Este fum in afumatoare dar slab, slab de tot. Mai mult fum iese pe la gaura focului. Gaura focului este astupata cu o tabla si puse niste caramizi ca sa stea cat mai ermetic, dar tot iese fum pe acolo. Nu am tiraj.
Am sa caut un cot de 90 ca sa mai bag o jumatate de metru de teava un afumatoare ca sa ridic nivelul pentru tiraj.

Maine fac si pun si niste poze. Azi nu m-am vrednicit pentru ca am spat la pamantul inghetat ca sa demontez ce am facut gresit, de mi-a trecut si de Mos Ajun :)

#101
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ca sa ai tiraj iti trebe o circulare a aerului, respectiv fum. Daca ai astupat ermetic la foc de unde circulare? La fel de bine trebuie si un orificiu deasupra afumatorii. Eu pun un pled, sac de canepa deasupra si in functie de cat fum vreau trag de un colt si eliberez din spatiul de deasupra afumatorii.
Pune o poza cu afumatoarea in functiune, la gata.

Cu ce fel de fum vrei sa dai, cald sau rece?

#102
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Focul de azi dimineata si poze.
Rezultat: nesatisfacator Posted Image

Fumul in groapa este ok, in afumatoare intra cand si cat vrea el. Mai mult iese pe la groapa astupata cu tabla. In poze se vede si groapa astupata bine, dar si cu o caramida sub ea ca sa aiba tiraj. In ambele cazuri iese fumul pe acolo...

Attached Files



#103
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
9Am incercat si cu improvizatii, ridicand burlanul. Nici gand sa mearga. Are tirajul invers. A;m pos flacara de la bricgeta si e trasa in jos, spre foc.
Ultima solutie este sa ii fac tiraj fortat cu ajutorul unui ventilator de la un calculator stricat Posted Image

Attached Files



#104
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Liviu, dau si eu o idee creata. Focul is trage aerul din afumatoare pentru ca nu are de unde altundeva sa il traga. La gaura unde faci foc, fa-i un santuletz mic sau baga-i o alta bucata de teava scurta prin care sa isi traga aerul.

Attached File  Untitled.png   8.97K   17 downloads

Ma refer la teava rosie din desen. Dupa ce se aprinde focul si se formeaza tirajul prin burlanul lung catre afumatoare, poti astupa partial teava rosie ca sa lasi focul sa arda mocnit. Poti folosi o tabla sau caramida pusa pe gura tevii rosii pentru asta. E f important ca teava rosie sa fie la nivelul focului, iar burlanul lung peste nivelul focului. Binentles, dupa ce faci focul, ai grija ca tabla de deasupra sa etanseze cat de cat groapa, ca daca nu fumul o sa iasa prin groapa nu in afumatoare. O fi el fumul mai prost, dar mai e si lenes, asa ca o sa iasa pe calea cea mai scurta :).

Nu am incercat asta, dar ma bazez pe principiul sobei, unde priza de aer e jos si fumarele sunt sus.

Edited by gap2007, 25 December 2016 - 12:07.


#105
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Multumesc de sfat @gap2007. M-am gandit si la asta dar nu am mai avut dispozitie sa bag acolo o teava.
Am rezolvat problema imbinand electronica cu legile focului.
Am pus un ventilator de calculator pe teava burlanului din afumatoare. Acum AM FUM!!!! URA!!! URA!!! URA!!!.
Dupa ce crapa ventilatorul asta, mai am inca doua :P Dupa asta, daca mai este nevoie, bag teava rosie de care a spus colegul gap2007 :)

Pozele astea nu se invart deloc. Invartiti voi monitorul!

Attached Files


Edited by liviu_np, 25 December 2016 - 13:43.


#106
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Ce mandru sunt de mine, chit ca miros ca un porc afumat Posted Image

Attached Files



#107
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Poate te ajuta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qkZo6FFj0Zg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu m-am inspirat de aici ... teava pe unde iese fumul am lungit-o la 2,5 m ... in loc
de compresor am pus un motoras de la un uscator de par ... totul merge ok!
Vezi ca motorasele astea sunt ciudate ... sunt alimentate la 14/16/18 volti!
Am terminat cu afumarea si "jucaria" mea e la tara ... te-as fi ajutat cu o poza.
Bafta!

Edited by danutz_2009, 25 December 2016 - 22:37.


#108
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 liviu_np, on 25 decembrie 2016 - 14:50, said:

Ce mandru sunt de minePosted Image
Nu e cazul sa fii chiar asa de mandru! Problema este rezolvata doar partial si doar pentru o vreme (pana se arde ventilatorul). Toata instalatia nu a functionat pentru ca focul din groapa nu a primit aer, adica nu avea cum sa se formeze un tiraj care sa scoata fumul din groapa si sa-l duca inspre afumatoare! Pentru o rezolvare de durata, scoate cotul si teava de PVC cu tot cu ventilator si muta-le la groapa pentru foc, asa dupa cum arata si schita colegului gap2007.In felul asta se realirezeaza si o distributie mai uniforma a fumului in interiorul afumatoarei!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate