Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Microsoft Mobile (ex Nokia Oyj)

- - - - -
  • Please log in to reply
6031 replies to this topic

#19
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View Postf300, on 10 decembrie 2014 - 11:40, said:

Vad ca ai editat deja postul, ca initial ma intrebai cum de am gasit stirea, ca nu se poate asa ceva, acum ai aflat si tu.
Cred ca nu ai habar despre cum merg concedierile daca crezi ca Microsoft concediaza peste 10 000 angajati si tu spui ca pleaca singuri. Da, se ofera un pachet celor care sint de acord sa plece fara scandal, cu ideea ca daca insisti n-o sa mai primesti nici macar atit, asta nu inseamna ca ai plecat singur. Ideea este ca arunca cu sutele de telefoane care daca aveau vreo valoare ei [edit: compania, nu angajatii] erau cei mai in masura sa o obtina, prin canalele normale de distributie (si sa dea fie bani angajatilor, fie sa nu-i mai dea afara pur si simplu). Asta cu datul marfii din stoc angajatilor de care se scapa suna mai mult a companie care se duce naibii; NORMAL ca le da telefoane, daca era Apple le dadea iphone-uri, ipad-uri si similare, daca era o fabrica de faina le dadea un sac de faina, daca era o fabrica de caucioace sau galosi (asa cum Nokia a fost) le dadea caucioace sau galosi.



Eu nu prea am o opinie, e mai mult o concluzie, atia vreme cit la Vodafone, pe programul pentru corporatii (adica nu privat, nu firma de apartament/PFA, etc) si administratie ai iphone la mai putin de 1 euro probabil ca pretul platit pentru 630 e mai mic, posibil "negativ". Desigur se compenseaza cu alte chestii, cu licentele de windows/office/exchange/sharepoint/suport/cine stie ce altceva le mai vin, cu telefoanele mai scumpe, etc. Sau se poate ca Vodafone sa fie prea scump pentru o corporatie care nu vrea sa dea bani aiurea. Sint ceva necunoscute dar parerea mea e ca 630-urile le-au luat gratis, daca nu au si primit ceva pentru ele (mai ales in combinatie cu celelalte doua cazuri mentionate mai sus in care Microsoft pare dispus sa arunce cu ele).

Si eu ce-am zis, nu ca au oferit telefoane celor care-au plecat singuri? Stiu ca nimeni nu-si da jobul pentru un telefon dar aia cam nu prea aveau de ales si, dupa cum ai constatat, daca nu acceptau nu primeau nici macar atat. Eu intelesem gresit postul tau, cum ca angajatii demisi primeau cate 300 de telefoane (stirea cu telefonul pentru demisie o stiam de cand a aparut, am citit-o pe windows central atunci). Am editat cand am recitit mesajul tau si-am inteles ce-ai vrut sa spui.
Ok, deci programul prin care-ti da iphone 4s la un euro ce costuri implica? Asa si la englezi aveai iphone 5s gratis la abonamente de 40 de lire.
Desi e posibil ca licentele office si celelalte cumparate de BMW sa fie de ajutor in aceasta negociere nu cred ca au primit nemtii chiar gratis cele 60.000 de telefoane, dar cu siguranta le-au luat sub pretul raftului, ceea ce mi se pare normal. Oricum in Germania, Windows phone sta mai bine la cota de piata decat pe glob.
Se pare ca episodul Bochum n-a daramat de tot increderea nemtilor in Nokia.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Amazon.fr - oferta Microsoft:

Du 28 novembre 2014 au 15 janvier 2015 inclus, Microsoft vous rembourse jusqu'à 40€ sous forme de carte Visa prépayée pour tout achat d'un smartphone Lumia de la sélection, et un Lumia 530 vous est offert pour tout achat d'un Smartphone Lumia 4G effectué entre le 28 novembre 2014 et le 14 décembre 2014 inclus.
Retrouvez les conditions de l'offre en cliquant ici comment imprimer votre facture en cliquant ici.
Lumia 530 / 535 ➤ 20€ remboursés sous forme de carte prépayée Visa Lumia Gold
Lumia 635 ➤ 30€ remboursés sous forme de carte prépayée Visa Lumia Gold (et un Lumia 530 offert si l'achat est effectué entre le 28 novembre 2014 et le 14 décembre 2014 inclus)
Lumia 735 / 830 / 930 ➤ 40€ remboursés sous forme de carte prépayée Visa Lumia Gold (et un Lumia 530 offert si l'achat est effectué entre le 28 novembre 2014 et le 14 décembre 2014 inclus)

Pe scurt daca iei un 735 (186 de euro cel mai ieftin) pana in 14 decembrie primesti si un card Visa cu 40 de euro pe el si un Nokia 530 :) Deci practic cu 146 de euro iei un 735 si un 530.
Cu 108 euro iei un 635 si un 530. Cu 89 de euro iei un 535.

Bineinteles ca toate gratuitatile astea le primesti doar daca esti francez, adica de livrat livreaza in Romania telefoanele (cu TVA-ul romanesc aplicat si taxe de transport), insa bonusurile le iei ulterior de la Microsoft Franta si trebuie sa fii francez. Puii mei :)

#21
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Cine are prieteni in Franta.... (Eu n-am, culmea.. Danemarca, UK, Germania, Spania, Austria, probabil Italia daca as relua legatura, Franta pas :D). Ghinion, pe bune ca este excelenta oferta :).

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Am ceva si in Franta, m-am gandit serios aseara daca sa apelez la ei sau nu ... inca nu m-am decis Posted Image Procedura de a intra in posesia cardurilor alea valorice si a 530-ului nu pare chiar asa de simpla (trebuie sa trimiti mai multe acte prin posta, dureaza nu stiu cate saptamani sa le primesti, nu poti primi decat unul de persoana, etc). Parca nu prea-mi vine sa-mi stresez prietenii Posted Image Daca as fi insa in Franta, clar mi-as lua un 535 pe post de mini-tableta low-cost (pentru teste, sa se mai joace fiica-mea, pentru citit una alta cand sunt pe undeva si n-am ce face, etc - adica macar are 5" ceea ce e un avantaj pentru citit fata de 808-ul meu) si un 735 sotiei ... iar 530-ul primit bonus l-as plasa altcuiva din familie sau l-as vinde. Insa dupa cum ziceam, se pare ca trebuie luate pe nume diferite pentru a beneficia de oferta pentru ambele telefoane.

Eu nu pricep de ce in Romania nu pot sa faca astfel de oferte, adica dupa ce ca la noi le aduc tarziu si la preturi cu 25% mai mari, nu au nici astfel de oferte. Sunt convins ca s-ar vinde cel putin la fel de bine ca in Franta (raportat la populatie) daca ar veni cu o astfel de oferta in Romania.

Edited by utopium, 11 December 2014 - 10:43.


#23
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Trecand de la WP la Android observ mai multe lucruri.

In primul rand atitudinea: "Esti prost ca iti place WP, stiu eu mai bine ca l-am butonat" este copilareasca si fara sens.
Faptul ca am Android nu inseamna ca am mai mult timp ca butonez telefonul, din conta il folosesc la fel de mult cat folseam WP-un.

Ati spune ca daca am trecut la Andoid universul s-a deschis si nu mai stiu ce aplicatii sa folosesc atat de multe gasesc pe Android dar totusi duc lipsa unor aplicatii ca Lumia Camera(care daca ar fi pe Android garantat ar ajunge aplicatia de top pt. camere intr-un timp foarte scurt). Am citit si parerile celor care nu au tangente cu WP si spuneau ca este greu te utilizat ca daca esti amator nu iti foloseste etc. dar nu este adevarat, ai o interfata foarte intuitiva, ai posibilitatea pur si simplu sa te joci cu setarile si iti dai seama ca poti face multe chestii sa cresti calitatea pozelor, chiar daca nu esti fotograf profesionist.
Duc lipsa unei aplicatii ca myTube, un client youtube excelent, rapid si cu optiuni utile ca: posibilitatea de a asculta partea audio, posibilitatea de a descarca foarte usor un clip pe care sa il urmaresti offline mai tarziu(eu descarcam si filme intregi pe care le vizionam cand aveam ocazia). In curand va fi lasata versiunea pt. W 8.1 si aplicatia va putea fi sincronizata pe mai multe platforme(PC , Tablete, Telefoane). Ar fi pacat sa nu apara si pe Android, este o aplicatie foarte competitiva.
Duc lipsa posiblitatii de a bloca apeluri. Se pare ca Android nu vine cu optiunea asta "din fabrica" si trebuie sa caut aplicatii sa le instalez, sa le testez si sa vad care merge si imi place.
Duc lipsa posiblitatii de a muta aplicatii intregi pe cardul SD. Tin si acum minte cat de criticat era WP pt. aceasta chestie care acum a devenit un motiv de stres pentru utilizatorii de Android. Majoritatea aplicatiilor nu pot salva fisiere pe cardul SD, bine ca macar cei de la Motorola au facut eforturi si aplicatia stoc pentru camera poate salva imaginile si clipurile pe cardul SD.

Mie mi se pare avantaj si faptul ca poti sa lipesti pe interfata start a telefonului setari unele aplicatii de sistem(ca Storage Sense, Data Sense, Battery) si nu trebuie de fiecare data sa intri in Setari si sa cauti rubrica corespunzatoare.

Am folosit WP si m-am adaptat la WP, acum folosesc Android si ma adaptez la Android, probabil ca daca as ajunge la iPhone m-as adapta la iOS. Eu ii inteleg pe cei care pur si simplu au gasit unele limitari la WP de care nu au putut sa treaca din motive personale sau profesionale dar multe lucruri sunt trase de par si exagerate pana la cer.

Crescand interesul meu pt. Android am dat si eu peste custom rom-uri si alte balarii dar pana la urma de ce sa imi pierd timpul sa experimentez? de ce sa risc garantie telefonului? Intr-adevar sunt persoane care se plictisesc si le place sa experimenteze si sa testeze dar eu am trecut de faza asta. Este bine sa ai posiblitatea de a incerca altceva deca nu esti multumit de softul cu care vine telefonul sau daca esti lasat de izbeliste in ceea ce priveste update-urile si poate gasesti o alternativa mai buna si aproape la fel de stabila dar nu cred ca este un semn bun faptul ca multi sunt constransi sa recurga la astfel de lucruri.

Acestea fiind spuse vad multe oportunitati odata cu lansarea lui Windows 10 pt. telefoane(sau cum se va numi). Au aparut deja ceva informatii cu posibile schimbari in ceea ce priveste interfata WP.
Gruparea corespunzatoare a meniului de setari, imbunatatiri aduse clientului de email, live titles pe orizontala si aplicatiile pe verticala ca optiune(cum este si la Windows 8 si 8.1) sunt lucruri care ar scoate mult in fata viitoare versiune de WP asta pe langa o multime de alte imbunatatiri in stanga si in dreapta la care probabil nici nu ma gandesc.

Daca W10 va fi o evolutie clara de la WP 8.1 eu zic ca nu are cum sa dea gres si cresterea platformei si a ecosistemului va depinde in mare de calitatea telefoanelor ce vor fi lansate anul viitor de Microsoft.

Edited by OriOn20, 11 December 2014 - 11:14.


#24
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View PostOriOn20, on 11 decembrie 2014 - 11:05, said:

Trecand de la WP la Android observ mai multe lucruri.
In primul rand atitudinea: "Esti prost ca iti place WP, stiu eu mai bine ca l-am butonat" este copilareasca si fara sens.
Am intalnit si eu atitudinea asta. Oameni care isi foloseau Androidul ca pe un feature-phone, dar faceau misto ca am eu Lumia si ca e limitat si bla bla. Altii ca "l-am folosit o saptamana si se bloca". Hai nu ma innebuni! Pentru utilizatorul mainstream e un SO foarte bun. Chiar isi face treaba. Ce simt eu ca ii lipseste sunt jocurile. In rest, poate doar aplicatiile de banking sa lipseasca, dar eu chiar nu le simt lipsa.

#25
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Pentru cat ma joc eu sunt si asa prea multe.
Mai mult prefer sa ascult muzica. Am fost stresat la WP ca nu imi afisa toate imaginile albumelor, acum sunt stresat la Android ca nu imi pune melodiile in ordinea in care le-am pus eu in playlist, desi in unele privinte playerul de pe Android este mai bun(imi place mult optiunea de instant mix).

Edited by OriOn20, 11 December 2014 - 11:52.


#26
gykanes

gykanes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 06.06.2010

View Postutopium, on 11 decembrie 2014 - 01:03, said:

Amazon.fr - oferta Microsoft:

Du 28 novembre 2014 au 15 janvier 2015 inclus, Microsoft vous rembourse jusqu'ŕ 40€ sous forme de carte Visa prépayée pour tout achat d'un smartphone Lumia de la sélection, et un Lumia 530 vous est offert pour tout achat d'un Smartphone Lumia 4G effectué entre le 28 novembre 2014 et le 14 décembre 2014 inclus.
Retrouvez les conditions de l'offre en cliquant ici comment imprimer votre facture en cliquant ici.
Lumia 530 / 535 ➤ 20€ remboursés sous forme de carte prépayée Visa Lumia Gold
Lumia 635 ➤ 30€ remboursés sous forme de carte prépayée Visa Lumia Gold (et un Lumia 530 offert si l'achat est effectué entre le 28 novembre 2014 et le 14 décembre 2014 inclus)
Lumia 735 / 830 / 930 ➤ 40€ remboursés sous forme de carte prépayée Visa Lumia Gold (et un Lumia 530 offert si l'achat est effectué entre le 28 novembre 2014 et le 14 décembre 2014 inclus)

Pe scurt daca iei un 735 (186 de euro cel mai ieftin) pana in 14 decembrie primesti si un card Visa cu 40 de euro pe el si un Nokia 530 :) Deci practic cu 146 de euro iei un 735 si un 530.
Cu 108 euro iei un 635 si un 530. Cu 89 de euro iei un 535.

Bineinteles ca toate gratuitatile astea le primesti doar daca esti francez, adica de livrat livreaza in Romania telefoanele (cu TVA-ul romanesc aplicat si taxe de transport), insa bonusurile le iei ulterior de la Microsoft Franta si trebuie sa fii francez. Puii mei :)


ÃŽmi schimb nationalitatea :)))

#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 11 decembrie 2014 - 10:42, said:

Am ceva si in Franta, m-am gandit serios aseara daca sa apelez la ei sau nu ... inca nu m-am decis Posted Image Procedura de a intra in posesia cardurilor alea valorice si a 530-ului nu pare chiar asa de simpla (trebuie sa trimiti mai multe acte prin posta, dureaza nu stiu cate saptamani sa le primesti, nu poti primi decat unul de persoana, etc). Parca nu prea-mi vine sa-mi stresez prietenii Posted Image Daca as fi insa in Franta, clar mi-as lua un 535 pe post de mini-tableta low-cost (pentru teste, sa se mai joace fiica-mea, pentru citit una alta cand sunt pe undeva si n-am ce face, etc - adica macar are 5" ceea ce e un avantaj pentru citit fata de 808-ul meu) si un 735 sotiei ... iar 530-ul primit bonus l-as plasa altcuiva din familie sau l-as vinde. Insa dupa cum ziceam, se pare ca trebuie luate pe nume diferite pentru a beneficia de oferta pentru ambele telefoane.

Eu nu pricep de ce in Romania nu pot sa faca astfel de oferte, adica dupa ce ca la noi le aduc tarziu si la preturi cu 25% mai mari, nu au nici astfel de oferte. Sunt convins ca s-ar vinde cel putin la fel de bine ca in Franta (raportat la populatie) daca ar veni cu o astfel de oferta in Romania.


Pentru că nu avem un MS store adevărat

#28
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Da, intr-adevar Microsoft Store Romania este cam useless iar magazinele romanesti sunt departe de puterea unui Amazon.
Oricum, astept o lansare oficiala 535 in romania deoarece pana acum l-am vazut doar pe Quickmobile la un pret de ma pufneste rasul cand il compar cu cel de pe amazon.
Sa si-l bage in fund.

#29
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
N-au în stoc decât 2. Și 2 au avut de la început. Asta ca sã dea bine cu stoc epuizat. Am fãcut pe deșteptul și am cerut 10 pentru firma mea (fictivã) pe care sã le primesc în aceeași sãptãmânã.

#30
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Marele fan Microsoft de la the verge a renuntat si el la WP :)

Quote

I've given up on Windows Phone
It's clear Microsoft's mobile OS is being left behind

http://www.theverge....n-windows-phone

#31
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Cam are dreptate

"Microsoft is behind in mobile in a big way thanks to the rise of apps. While Windows Phone fans will argue that the platform now has more than 500,000 apps, most of the top iOS and Android apps have Windows Phone equivalents that are severely lacking. Take Instagram for example; it arrived on Windows Phone more than a year ago without video recording support and still it's not updated with this basic feature. It's simply unacceptable on a platform that prides itself on photography and the great Lumia cameras. The irony here is that when Microsoft joined Instagram last month, the company's first post was a video.
I've always been slightly frustrated at the lack of Windows Phone apps, but as the gaps have been gradually filled, a new frustration has emerged: dead apps. Developers might be creating more and more Windows Phone apps, but the top ones are often left untouched with few updates or new features. That's a big problem for apps like Twitter that are regularly updated on iOS and Android with features that never make it to Windows Phone. My frustration boiled over during the World Cup this year, as Twitter lit up with people talking about the matches. I felt left out using the official Windows Phone Twitter app because it didn't have a special World Cup section that curated great and entertaining tweets, or country flags for hashtags.

That same sense of missing out extends elsewhere with Windows Phone. I rely on apps like Dark Sky on iPhone to give me a weather warning when it's about to rain, or Slack and Trello to communicate with colleagues at The Verge. All three aren't available on Windows Phone, and Dark Sky is particularly useful when you're at a bar and it pings you a notification to let you know it's going to rain in your location for the next 30 minutes. It lets you decide whether to grab another beer (tip: always grab another beer) or risk getting wet. It's an essential app to me personally, and it's a good example of how apps are changing the world.

Windows Phone also lacks Citymapper, which I use in London to navigate public transport. It has literally changed the way I commute, travel to meet friends, and get to work events. Without it I might not take a bus that gets me to a meeting on time, or be able to easily weigh the various transport options. Snapchat and Tinder are also missing, and while I don't use either regularly, they're both altering the way we communicate and socialize.

Third-party alternatives often fill the void of missing official apps, but they run the risk of breaking randomly or not supporting official new features quickly enough"

#32
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Ia uite ce mai zice:

"Aside from apps, I've always felt frustrated at the lack of a good Windows Phone flagship device. The Lumia 930 is too bulky and heavy, the HTC One M8 lacks a good camera, and the Lumia 1520 is simply too big for my personal use. In many ways the iPhone 6 is what I would like in a high-end Windows Phone: thin, lightweight, good camera, and well-built (just don't bend it). Microsoft is focusing on low-cost devices at the expense of a flagship Windows Phone, and the canceled "McLaren" device is further evidence of that."

#33
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Sincer, ăsta a fost și motivul pentru care am renunțat eu la el, lipsa anumitor aplicații importante oficiale și lipsa de interes la aplicațiile importante deja existente (FB e cel mai bun exemplu, le-au luat o eternitate să îl pună cât de cât la punct).

E lipsă de interes din partea dezvoltatorilor iar eu cum nu prea o dau cu fotografiile dar nici cu jocurile, îmi ajunge să-mi iau un android bunicel la prețul lui Lumia 730.

Edited by Mur_, 13 December 2014 - 10:04.


#34
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
O discutie mai realista ar fi:
poate microsoft dezvolta singur toate aplicatiile necesare? nu cumva au prea putini programatori pentru a continua dezvoltarea wp8x si a dezvolta si w10?
Ar fi bine daca ar lansa wp 10 doar cand vor fi bine pregatiti si nu va avea bug-uri, lumea are asteptari mari. In articolul citat, autorul nu excludea intoarcerea la wp daca 10 va fi un progres.

#35
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Pentru cineva cu o cota de piata de pana in 10% Windows Phone sta bine. In mare, cei ca mine sunt multumiti cu sistemul altfel am fi luat exemplul acelui editor.
Dar daca vrea sa devina mainstream sau sa-si tina utilizatorii high-end aproape au doar doua sanse:
1. Sa le iasa figura cu windows 10 app sistem.
2. Sa aiba rabdare si s-o ia pe drumul Apple, sa-si creeze propiile aplicatii/lucruri care sa le faca sistemul atragator pentru un anumit target.
Asa si MAC OS are 9% cota de piata la dekstop (toate editiile) si totusi este un sistem apreciat care aduce si profit Apple.
Sa rastoarne windows cota de piata android nu poate dar sa si-o mentina contant da.
Cat despre reactia lui Robert, dupa parerea mea este fix consecinta faptului ca flame-ul aici nu este taxat ca-n aria apple. Tinand cont ca papillon doar de critica si flame se ocupa de cand sta el pe topicul windows phone (cred ca dintotdeauna) si n-a patit nimic, consider ca ar trebui sa para oarecum normala si reactia celuilalt user.
Nu toti stiu sa treaca peste anumite comportamente mai diplomat sau la limita regulamentului, desigur ca asta nu-i scuza reactia dar daca este sa vedem "the big picture" ne dam seama si din ce cauza se ajunge la asa ceva.
Cauza-efect. Whatever.

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
w.p. nu are sanse sa ajunga cu o cota foarte mare, ca are 2 mari probleme, care-l fac neatragator pentru tineri:
-nu poti pune pestisori sa innoate pe ecran
-nu poti instala in 2 secunde jocuri piratate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate