Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Microsoft Mobile (ex Nokia Oyj)

- - - - -
  • Please log in to reply
6031 replies to this topic

#37
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
3. Pentru ca nu este la moda.
Moda face totul, sa-nceapa de maine sa creeze niste chestii super tari "de ochii lumii", sa pompeze comisioane grase vanzatorilor de telefoane (asa cum face Samsung, de ex) si sa faca campanie agresiva pe net cu oameni platiti care sa-njure concurenta non stop si-ai sa vezi cum creste, exponential, sistemul.
Asa si IOS sau Android au fost cu mult sub ce era pe piata cand au fost lansate dar uite unde-au ajuns, iar windows phone-ul actual este mult mai bun decat ce erau celelalte doua cand au inceput sa prinda pe piata.
Glumesc, insa multa lume remarca pe windowscentral faptul ca si atunci cand le ceri windows phone oamenii operatorilor vin sa-ti bage pe gat produsele concurentei, iar la capitolul marketing real windows phone sta prost.

Edited by n-amname, 13 December 2014 - 09:50.


#38
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Ro_Tiberiu, 1 zi de pauza pt revizuirea limbajului, iar daca ai de gand sa continui in stilul asta, ar fi bine sa te gandesti de pe acum la alt username.

#39
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011

View Postslai, on 13 decembrie 2014 - 09:39, said:

w.p. nu are sanse sa ajunga cu o cota foarte mare, ca are 2 mari probleme, care-l fac neatragator pentru tineri:
-nu poti pune pestisori sa innoate pe ecran
-nu poti instala in 2 secunde jocuri piratate.
Stii care e ironia aici? Pe WP nu pot dar pe Windows(desktop) pot. Daca WP avea app store-ul iOS si un segment de telefoane middle-end/high-end solid atunci putea sa fie in postura de lider sau macar de jucator important.
Dar au pierdut prea multe "trenuri" si sanse de a atrage dezvoltatorii. Au ajuns ca CFR Calatori dupa 7 ani de gafe, lipsa de inovatie etc.

In fond WP s-a vrut o clona de iOS dar care sa se adreseze si pietei low-end/middle-end, din pacate au esuat lamentabil pentru ca le-a lipsete inovatia, au reactionat greu iar OEM-urile erau satule de Microsoft.

Edited by Papillon_, 13 December 2014 - 10:16.


#40
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Well, hai sa zic și eu părerea mea și experienta personală. Am cochetat un timp cu ideea de dual sim, și ca urmare am luat la test un 730 luat de cineva de la EMAG și care era destinat returnării.

Nu sunt app guy, folosesc doar Twitter, Dropbox, tapatalk și ING HomeBank.

WP nu se bate pe cei care ai nevoie de multe aplicații. Momentan Android și în special iOS rup tot aici. Asta e clar.

Problema majora e ca WP nu e prima alegere nici pentru mine, care folosesc 3-4 aplicații. Am hotărât sa rămân la BlackBerry 10 pentru ca la nivel de productivitate pur și simplu WP e cu mult în spate. De la tastatura, la BlackBerry Hub, la suportul pentru România, la integrarea Dropbox sau Reminder, la posibilitatea de a rula aplicații Android (HomeBank), WP pur și simplu nu are nimic care sa ma facă sa schimb.

A, da, un W10 cu integrare cu laptopul și tableta, cu suport local (tastatura WordFlow în română) și cu un 830 dual sim probabil ar fi atractiv, dar pana atunci...

#41
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

View Postchris_t, on 13 decembrie 2014 - 13:33, said:

A, da, un W10 cu integrare cu laptopul și tableta, cu suport local (tastatura WordFlow în română) și cu un 830 dual sim probabil ar fi atractiv, dar pana atunci...
Cam asta aștept și eu, integrarea asta. Până atunci WP e complet neinteresant pentru mine.

#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostPapillon_, on 13 decembrie 2014 - 10:20, said:

Stii care e ironia aici? Pe WP nu pot dar pe Windows(desktop) pot.
Ironia e ca nu pe toti ne intereseaza pestisorii pe ecran. Tu pur si simplu nu te incadrezi in targetul WP.

#43
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,034
  • Înscris: 10.04.2006
Come on, asta cu peștișorii e puerila.
Asta e un alt aspect la care WP rămâne în urmă : integrarea.
Culmea e că de fapt ei au cel mai mare potențial aici. O integrare WP cu Windows ar bate orice integrare ios/osx sau android /Chrome os.
Diferența dintre ideal și realitate e ca Apple Și Google deja au făcut pași înspre aceasta integrare pe când Microsoft nu.

#44
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

View PostNenea Zap, on 13 decembrie 2014 - 21:14, said:

Come on, asta cu peștișorii e puerila.
Asta e un alt aspect la care WP rămâne în urmă : integrarea.
Culmea e că de fapt ei au cel mai mare potențial aici. O integrare WP cu Windows ar bate orice integrare ios/osx sau android /Chrome os.
Diferența dintre ideal și realitate e ca Apple Și Google deja au făcut pași înspre aceasta integrare pe când Microsoft nu.
Ai dreptate. Poate lipsa de interes de până acum e din cauza unui sentiment de suprasuficiență. D'asta au pierdut startul, d'asta o lălăie încă. La ce biștari au în spate, ar trebui să evolueze ca tăvălugul. Dar nu e așa. Estimările și rezultatele dezamăgesc. Eu unul n-am timp să aștept o funcție.

Pe desktop am pt asta Windows, pe telefon am Android. Altfel foloseam Ubuntu pe desktop și WP pe telefon.

Edited by LeopardSurd, 13 December 2014 - 21:19.


#45
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Poate cineva sa clarifice ce inteleg prin integrare? Nu de alta dar cred ca e posibil sa intelegeti lucruri diferite.

Eu personal vroiam o unificare, eu gindesc ca un inginer lenes, nu vreau sa reinventez roata, nu vreau sa invat inutil cutare sau cutare chestie arbitrara, nu vreau nici macar sa imi pun problema daca se poate face sau nu - vreau ca odata ce stiu cum se face ceva sa pot sa-l fac fara alte probleme sau intrebari pe orice device. DA, exista limitari de interfata si limitari de performanta dar in rest nu exista nici un motiv sa trebuiasca sa reinventez roata ca sa fac orice chestie de baza precum backup, encriptare, recuperare fisiere, vpn, tiparit la o imprimanta din retea, etc, etc. Doar ca o fac pe telefon. Sa stau sa ma gindesc ca poate se poate, poate nu, in cazul fericit in care se poate sa trebuiasca sa sap dupa solutie, etc. Cea mai simpla chestie: daca ai formatat din greseala (sau intentionat ca vroiai fisiere mari) un SD sau stick in NTFS ai pus-o, 99.99% din device-urile mobile n-o sa ti-l citeasca. Daca mai pui si bitlocker pe el (o idee foarte buna de altfel) procentul tinde la 100%, mai ales daca vorbim de device-uri relativ mici, nu tablete x86.

#46
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Integrare, interconectare, sincronizare între aparate, între datele aplicațiilor lor, setări și asta la orice nivel de la periuța de dinți cu Windows până la super serverul cu Windows. Toate pe același cont.

Chestii din astea. Dacă dai restaurare la un gadget să nu stai s-o iei de la 0 pas cu pas.

#47
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,034
  • Înscris: 10.04.2006
Eu prin integrare inteleg comunicare seamless intre ele. One device ca sa spun asa. Si telefonul si OS-ul de pe calculator si alte deviceuri sa functioneze ca unul singur.
Exemple la ios: daca te suna cineva, iti apare notificarea si pe calculator. Sau de la Android ca daca vezi o notificare pe calculator, iti dispare din telefon. Sau seamless sharing intre ele.
Pe Windows o chestie ar fi full control al Windows-ului din telefon. Sau sa poti controla aceeasi aplicatie si de pe telefon si de la PC.
Bineinteles, astea sunt doar chestii la nivel incipient, scopul final pentru mine fiind integrarea absoluta.

#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Integrare de genul asta exista in mare masura (poti sa continui un chat de oriunde daca ai clientii potriviti, poti sa raspunzi la telefon de oriunde daca folosesti skype sau similar, fisierele se sincronizeaza in nspe moduri, etc) dar niciodata nu o sa fie perfecta. O mearga numai pina in punctul X, dar nu in Y, spre exemplu ai sincronizare la bookmarkuri, parole si history in firefox dar nu ai la scrapbook+ (o extensie fenomenal de utila).

"One device" o sa fie cind cu adevarat o sa fie ONE device. Faza e ca sintem foarte aproape de asta, daca trageti un ochi pe threadul cu tablete x86. Sint tabletele alea de 8 (si cred chiar 7) inch care chiar pot sa fie folosite drept "calculator de toata ziua" de 99% din useri (au atom dar totusi e un quad cu accelerare grafica suficienta pentru video HD modern, cu accelerare AES hardware, mai bune in final decit multe desktopuri existente si folosite zilnic in Romania). Doar ca au niste limitari hardware stupide, unele in mod sigur intentionate (economie economie dar totusi sa nu poti sa incarci si sa folosesti usb-ul in acelasi timp e ridicol).

#49
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002
Daca v-ati loga in Windows-ul de pe PC/laptop cu contul @outlook.com care-l folositi si pe Windows Phone 8.1 ati avea multe surprize placute legate de integrarea PC-mobil si invers Posted Image

Edited by Masterboy, 14 December 2014 - 00:19.


#50
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postchris_t, on 13 decembrie 2014 - 13:33, said:

la posibilitatea de a rula aplicații Android (HomeBank)
Homebankul ING va avea client dedicat WP in curand, ceea ce nu poti spune despre Blackberry-ul tau.

#51
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Da, știu. Eu însă folosesc HomeBank pe BB de un an,  ceea ce nu poți spune despre WP tău.

#52
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

View PostMasterboy, on 14 decembrie 2014 - 00:15, said:

Daca v-ati loga in Windows-ul de pe PC/laptop cu contul @outlook.com care-l folositi si pe Windows Phone 8.1 ati avea multe surprize placute legate de integrarea PC-mobil si invers Posted Image
Nu e destul. D'aia aștept 10-le

#53
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Mare smecherie sa dai pin pe start link-ului paginii oficiale.

Edited by OriOn20, 14 December 2014 - 00:33.


#54
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View PostMasterboy, on 14 decembrie 2014 - 00:15, said:

Daca v-ati loga in Windows-ul de pe PC/laptop cu contul @outlook.com care-l folositi si pe Windows Phone 8.1 ati avea multe surprize placute legate de integrarea PC-mobil si invers Posted Image

Pe ce windows ma pot loga cu contul outlook ?
Pe 7 merge ?

Edited by ech, 14 December 2014 - 00:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate