Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cel mai scump gem din lume e fabricat in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAutumn_Dream, on 07 decembrie 2014 - 20:03, said:

Credeam ca este vorba de ala de Topoloveni.
Si bunatatea gemului tine de partid, ce stii tu.

#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostDares, on 07 decembrie 2014 - 19:17, said:

Cel mai scump gem din lume e fabricat in Romania. Un borcan costa 365 de euro.
La 365 de euro pentru 800 de grame, gemul mamei Gherda este, probabil, cel mai scump din lume. Il prepara la foc de lemne din fruncte culese chiar de ea, de pe dealurile din jurul satului Viscri. Mama Gherda nu stie de conservanti, deci nu ii foloseste. Adauga foarte putin zahar si are grija sa fiarba cantitati mici, astfel incat gemul sa pastreze intacta aroma fructelor. Produsele exclusiviste sunt apoi livrate in toata Europa cu ajutorul a doua fundatii, iar o parte din banii obtinuti ajung in diferite proiecte sociale legate de educatia copiilor din mediul rural.
Faima pretioaselor daruri din Transilvania a ajuns pana la Casa Regala a Marii Britanii, iar Printul Charles este fan declarat al bunatatilor romanesti.

http://stirileprotv....n-declarat.html
In Europa poti vinde orice cacat daca e catalogat Bio. Nu ma mira stirea. Pai magiunul meu din prunele crescute la mine in livada ce are? Cam cat o face un borcan? Ca tot asa e facut....fiert vreo 10 ore si fara zahar. Ah... acum am inteles ...nu a intrat mafia fundatiilor pe fir.

Edited by Clovis, 07 December 2014 - 20:50.


#21
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View PostDares, on 07 decembrie 2014 - 19:17, said:

Mama Gherda
Cred ca e mina in mina cu Apple , lucreaza sub acoperire.

Edited by xilo, 07 December 2014 - 20:49.


#22
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Pentru banii aia ma astept sa vina nepoata lu' Gherda asta sa-mi intinda gemul pe paine in fiecare dimineata si sa-mi si calce camasile

Edited by Mar-zZz, 07 December 2014 - 20:52.


#23
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View PostOmulLLORT, on 07 decembrie 2014 - 19:23, said:

du-te domle cu gogosile astea Posted Image Posted Image
E de mere din copaci ale căror semințe au fost căcate de Steve Jobs. Clar...gem pentru iDiotzi.

#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postloock, on 07 decembrie 2014 - 20:30, said:

Pe langa gem, pretul acopera plantarea a 5 puieti de stejar.
La aproape 75 euro de stejar plantat, unde gasesc si eu asa slujba?

#25
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostGlontzZz, on 07 decembrie 2014 - 19:30, said:

La gemul ala cand mergi la W.C. ar trebui sa iasa fructele intregi... Posted Image Cine naiba ar da atata pe borcanul ala? Cu banii pe cateva borcane iei o masina Posted Image) .

Fructe intregi?  ...perle negre avand o calitate apropiata de perfectiune!

#26
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View PostDares, on 07 decembrie 2014 - 19:17, said:

Cel mai scump gem din lume e fabricat in Romania. Un borcan costa 365 de euro.
La 365 de euro pentru 800 de grame, gemul mamei Gherda este, probabil, cel mai scump din lume. Il prepara la foc de lemne din fruncte culese chiar de ea, de pe dealurile din jurul satului Viscri. Mama Gherda nu stie de conservanti, deci nu ii foloseste. Adauga foarte putin zahar si are grija sa fiarba cantitati mici, astfel incat gemul sa pastreze intacta aroma fructelor. Produsele exclusiviste sunt apoi livrate in toata Europa cu ajutorul a doua fundatii, iar o parte din banii obtinuti ajung in diferite proiecte sociale legate de educatia copiilor din mediul rural.
Faima pretioaselor daruri din Transilvania a ajuns pana la Casa Regala a Marii Britanii, iar Printul Charles este fan declarat al bunatatilor romanesti.

http://stirileprotv....n-declarat.html

Aberatii. La ce gem imi face maica-mea ma pis pe gemurile lu' Cearlz, a lu Tzurlui sau a mai stiu eu cui....

#27
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postrinser, on 08 decembrie 2014 - 01:55, said:

Aberatii. La ce gem imi face maica-mea ma pis pe gemurile lu' Cearlz, a lu Tzurlui sau a mai stiu eu cui....

A inceput razboiul... concurentei? Posted Image

#28
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Gemul acela este handmade si bio. Pe deasupra se ofera si 5 stejari cumparatorului. Un fel de recompensa pentru alegerea sa.
I idee frumoasa. Posted Image

#29
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Deci cu 800 de euro primesti defapt o remorca de lemne si un borcan de dulceata.

#30
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
LA magazinele bio  din Vest sunt oameni care intra si dau 1000 pentru o sacosa se produse...
Deci nu m*ar mira sa coste atat un gem de ala!

#31
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
gemul ala e un gem comun asa cum fac si alte "mamai" pe la tara..... cred ca costa mai mult borcanul ala decat continutul. rama de stajar, stejarii, ideea, marketingul.
ca si cost de productie, e undeva modest.
in plus nici nu e bio. chiar mamaia gherda a zis ca a cumparat mere din piata..... sa fie bio trebuie ca si materia prima sa fie bio.

Edited by bubalus, 08 December 2014 - 12:27.


#32
Cola_13

Cola_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 19.10.2009
Poate sa coste si 5 mii de euro , este fraier ala care plateste. In vest este o moda cu produsele bio.

#33
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e prost cine cere, e prost cine da.

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Voi tot nu ați inteles ca de fapt nu este despre gem?

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Am fost duminica trecuta la un targ traditional de fructe de padure, la Ranua, in special cloudberry se vinde acolo, dar si afine, capsuni etc
Am luat 3 kg de cloudberry (14 euro/ kg) si vreo 2 kg de afine de padure (6 euro/ kg) au iesit niste borcane de gem pt la iarna, plus ca am mancat si noi pe saturate.
Gemul de cloudberry merge minunant cu branza camembert sau cu branza traditionala finlandeza.
Fructele proaspete sunt cam astringente, dar cui ii plac merg bine la micul dejun, mai ales cu niste afine, totul indulcit cu miere.

Attached Files



#36
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View PostKarhu, on 06 august 2015 - 14:01, said:

Am fost duminica trecuta la un targ traditional de fructe de padure, la Ranua, in special cloudberry se vinde acolo, dar si afine, capsuni etc
Am luat 3 kg de cloudberry (14 euro/ kg) si vreo 2 kg de afine de padure (6 euro/ kg) au iesit niste borcane de gem pt la iarna, plus ca am mancat si noi pe saturate.
Gemul de cloudberry merge minunant cu branza camembert sau cu branza traditionala finlandeza.
Fructele proaspete sunt cam astringente, dar cui ii plac merg bine la micul dejun, mai ales cu niste afine, totul indulcit cu miere.

Nu stiu ce inseamna cloudberry dar afine poti cumpara din Romania, din piata, in BU, la numai vreo 25 lei/kg.

Eu fac gemuri in fiecare an: incep cu gemul de capsune si termin cu gemul de gutui dupa ce trec prin cirese, visine, caise, etc Reteta este simpla: fructe + zahar fierte pe aragaz. Fara conservanti, fara arome chimice.
Zahar: 200-400 grame la 1kg de fructe.

Gemurile facute de mine sunt bune si dupa doi ani dar nu au blazon si eticheta ca cele din Viscri.




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate