Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

OFF TOPIC sau ghiveci de idei religioase

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1394 răspunsuri în acest subiect

#1009
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.491
  • Înscris: 11.10.2015
Piei inapoia mea satana!

Editat de 3sat, 25 noiembrie 2017 - 12:46.


#1010
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.199
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 25 noiembrie 2017 - 08:31, said:

este o scriere simbolica chiar a literii Legii. "voi pune Legea Mea...". Deci cu litere peste care odata scrise, credinciosul NU va mai putea trece. Iar noutatea consta in asta:"Eu[YHWH]...voi pune...o voi scrie". In timp ce in vechime, Omul spunea "vom face tot ce a spus Domnul[YHWH]". Acuma sesizezi diferenta? Legea lui YHWH e aceeeasi cu El Insusi e Unul si Acelasi. Doar modul in care omul ajunge la neprihanirea data de re-scrierea Legii Sale in inima este diferit: in vechime prin "munca" omului, in cel nou prin "slujba Duhului".Posted Image

Tu dacă nu toceai decalogul, nu-l știai. Păzeai sfânta miercuri. Deci las-o pe aia cu duhul care ți-l scrie cu ”litere” în inimă. Că dacă l-ar scrie, enumerându-ți porunci, ce ar mai rămâne din liberul arbitru al omului, decât un roboțel programat?! Inima este centrul motivației, locul de unde ies faptele, bune sau rele. Omul fiind motivat de bine sau de rău, de iubire sau de lipsa ei. Dacă în inimă este înscris spiritul legii, dragostea, acesta îl motivează.

Quote

exact ca Adam, care nici el nu avea Lege, dar avea Legea in inima, scrisa acolo. Posted Image
cat despre neamuri, daca au Legea in inima, inseamna ca totusi , orice om, chiar daca are sau nu are Lege, este raportat la Legea lui YHWH.

Asta da, dacă nu ai o lege scrisă, dar o ai în inimă, este spiritul legii. Se pare că nu ești departe de împărăția lui Dumnezeu... Posted Image

Quote

"tu, care te magulesti ca esti calauza orbilor, lumina celor ce sunt in intuneric, povatuitorul celor fara minte, invatatorul celor nestiutori, pentru ca in Lege ai dreptarul cunostintei depline si al adevarului; - tu deci, care inveti pe altii, pe tine insuti nu te inveti? Tu, care propovaduiesti: "Sa nu furi", furi? Tu care zici: "Sa nu preacurvesti", preacurvesti? Tu, caruia ti-e scarba de idoli, le jefuiesti templele?Tu, care te falesti cu Legea, necinstesti pe Dumnezeu prin calcarea acestei Legi?"
Tu deci, care te numesti erudit - lumina orbilor spirituali ai Crestinismului-, care te falesti cu spiritualizarea Legii scrise in inima, inveti oamenii in Biserica lui Dumnezeu sa necinsteasca pe Dumnezeu prin calcarea ei, prin aruncarea ei la gunoi? Posted Image

Nu fi rău, că Pavel se lua acolo de cei ca tine, care se laudă cu litera legii; deci nu merge analogia cu spiritul Legii și cu mine... Posted Image
În realitate, rerspectând spiritul legii, nu o aruncăm la gunoi, ci o întărim, zice Pavel, o împlinim cu adevărat, atingem ținta poruncii. Pentru că spiritul nu-l putem obține decât din Lege și întreg VT. Isus a dovedit că insistând pe literă, se speculează conflictele dintre porunci, alegând în mod egoist pe acelea convenabile (de păzit).


Quote

in primul rand, Adam, nu:
- si-i ucis semenii in razboaie atroce;
- nu si-a inselat nevasta cu o slujitoare;
- etc,etc,etc.
Doar un orb nu vede ca Adam a fost cel mai apropiat de dumnezeirea cu care a fost creat omul. Dupa care a urmat degenerarea...pana la Omul Isus Hristos, care a rescris istoria omenirii.

Avraam nu și-a ucis semenii în războaie atroce și nu și-a înșelat nevasta... iar Adam nu avea cum, fiindcă era singur și a primit o singură nevastă. VT uită complet (după Geneza) de Adam, dar pe Avraam îl numește prietenul lui Dumnezeu. Singura comparație posibilă între Adam și Isus este aceea că viața a venit prin ei (cea actuală și cea veșnică).

Editat de logic1, 25 noiembrie 2017 - 18:18.


#1011
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 18:16, said:

Tu dacă nu toceai decalogul, nu-l știai.
Daca Dumnezeu nu ni se revela, nici unul nu L-am fi cunoscut si am fi avut aceeasi soarta: moartea, disparitia pe veci din acest Univers. :)
Dar tocmai pentru ca Legea Sa L-a revelat, cei care zic ca cred in EL trebuie sa accepte Legea Sa ca baza a Noului Legamant, exact cum au profetizat Prorocii adevarati ai lui YHWH[ex. Ieremiah].

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 18:16, said:

Inima este centrul motivației, locul de unde ies faptele, bune sau rele.
tocmai acolo este scrisa noua slova, a Noului Legamant. Daca accepti slujba Duhului. Posted Image

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 18:16, said:

Dacă în inimă este înscris spiritul legii, dragostea, acesta îl motivează.
inca o data: "Dragostea sta in pazirea poruncilor lui". Daca le accepti scrise in inima, le vei pazi. Daca nu, vei spiritualiza pana vei ajunge sa le incalci. :)

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 18:16, said:

Nu fi rău, că Pavel se lua acolo de cei ca tine, care se laudă cu litera legii;
si spiritualizand - cu smereniePosted Image -, se ia de "cei ca tine", care in timp ce spun ca au Legea in inima :whistling: o incalca si-i invata pe altii in Biserica Sa sa o incalce. :)

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 18:16, said:

Pentru că spiritul nu-l putem obține decât din Lege și întreg VT.
corect.
dar cand "spiritul" incalca Legea lui YHWH, este un alt spirit decat Cel Sfant. :)

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 18:16, said:

1. Avraam nu și-a ucis semenii în războaie atroce și
2. nu și-a înșelat nevasta...
1. In adevar, Melhisedec acesta, imparatul Salemului, preot al Dumnezeului Preainalt - care a intampinat pe Avraam cand acesta se intorcea de la macelul imparatilor, care l-a binecuvantat, (Evr.7:1)
2. El a intrat la Agar, si ea a ramas insarcinata. Cand s-a vazut ea insarcinata, a privit cu dispret pe stapana sa.

Posted Image

#1012
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.199
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 25 noiembrie 2017 - 19:11, said:

Daca Dumnezeu nu ni se revela, nici unul nu L-am fi cunoscut si am fi avut aceeasi soarta: moartea, disparitia pe veci din acest Univers. Posted Image
Dar tocmai pentru ca Legea Sa L-a revelat, cei care zic ca cred in EL trebuie sa accepte Legea Sa ca baza a Noului Legamant, exact cum au profetizat Prorocii adevarati ai lui YHWH[ex. Ieremiah].

Evident, dar scrisă în inimă, spiritul, nu litera pe piatră. ”În modul nou al spiritului, nu în cel vechi al slovei” (Rom. 6:7), ”un legământ nou, nu al slovei, ci al Duhului; căci slova omoară, dar Duhul dă viaţa”. (2 Cor. 3:6). Impresia mea este că ignori ce este scris...  Posted Image

Quote

tocmai acolo este scrisa noua slova, a Noului Legamant. Daca accepti slujba Duhului. Posted Image

Nu înțelegi ce este slujba duhului. Dacă depinde să accepte omul, e nulă promisiunea că legea va fi scrisă în inimă (pentru că este făcută FĂRĂ NICI O CONDIȚIONARE).

Quote

Daca le accepti scrise in inima, le vei pazi. Daca nu, vei spiritualiza pana vei ajunge sa le incalci. Posted Image

Nu depinde de acceptarea ta. Nu poți încălca, din moment ce spiritul (dragostea) este ÎMPLINIREA legii. Unde nu este lege scrisă nu este încălcare de lege!

Quote

si spiritualizand - cu smereniePosted Image -, se ia de "cei ca tine", care in timp ce spun ca au Legea in inima Posted Image o incalca si-i invata pe altii in Biserica Sa sa o incalce. Posted Image

Este o acuză răutăcioasă... Posted Image  Dacă e să mă uit la cine este de fapt o parte a lumii și a vărsărilor ei de sânge, sunt cei cu Decalogul în slove (poate nu tu și câțiva reformiști... Posted Image  ).

Quote

corect.
dar cand "spiritul" incalca Legea lui YHWH, este un alt spirit decat Cel Sfant. Posted Image

Spiritul prin definiție nu încalcă litera, pentru că litera vine/derivă din spirit. Cum să încalce estetica/ecologia porunca ”nu călcați iarba”? Dar când două litere se contrazic, se consultă spiritul legii, care decide în favoarea aceleia care îl împlinește, acordă prioritate uneia dintre litere. De exemplu, stabilește ca fariseul să-și ajute părinții (prioritar), chiar dacă din această cauză nu va putea să ajute templul (secundar).

Quote

1. In adevar, Melhisedec acesta, imparatul Salemului, preot al Dumnezeului Preainalt - care a intampinat pe Avraam cand acesta se intorcea de la macelul imparatilor, care l-a binecuvantat, (Evr.7:1)
2. El a intrat la Agar, si ea a ramas insarcinata. Cand s-a vazut ea insarcinata, a privit cu dispret pe stapana sa.

Aici ne contrazicem de dragul de a ne contrazice...
1 L-a salvat pe Lot, iar Melhisedec, preotul Dumnezeului Celui Preaînalt, l-a binecuvântat pentru asta
2 Sara a dat-o pe slujnica ei lui Avraam din motivele ei acceptate de Dumnezeu

Deci Adam nu este dumnezeiesc, mai mult decât Avraam sau Corneliu (Neamurile care au legea în inimă). Este un ucigaș (neintenționat) al întregii omeniri.

Editat de logic1, 25 noiembrie 2017 - 20:07.


#1013
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 20:03, said:

Evident, dar scrisă în inimă, spiritul, nu litera pe piatră. ”În modul nou al spiritului, nu în cel vechi al slovei” (Rom. 6:7), ”un legământ nou, nu al slovei, ci al Duhului; căci slova omoară, dar Duhul dă viaţa”. (2 Cor. 3:6). Impresia mea este că ignori ce este scris...  Posted Image
este doar o impresie.Posted Image In fapt, eu incerc sa nu "trec peste ce sta scris".
Inca o data: Duhurile pot fi cercetate doar si numai raportandu-le la tocmai ce sta scris: la poruncile lui Dumnezeu.
"Preaiubitilor, sa nu dati crezare oricarui duh; ci sa cercetati duhurile, daca sunt de la Dumnezeu; caci in lume au iesit multi proroci mincinosi. (1Ioan.4:1)"
Atunci cand un duh te invata impotriva Legii lui YHWH, cu siguranta acela e un duh fals, un proroc mincinos, pentru ca intra in coliziune frontala cu Duhul lui Dumnezeu care i-a inspirat pe adevaratii proroci ai lui YHWH[ex. Ieremiah].Posted Image

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 20:03, said:

Nu înțelegi ce este slujba duhului.
aceasta este, si NU este alta, cum si  Dumnezeu este Unul singur:
"iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. (Ier.31:33)"

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 20:03, said:

Dacă depinde să accepte omul, e nulă promisiunea că legea va fi scrisă în inimă (pentru că este făcută FĂRĂ NICI O CONDIȚIONARE).
nu e promisiune nula, asa cum Dumnezeu nu l-a facut pe Adam un robot fara liber arbitru. Tot asa, si in NL, liberul arbitru al omului NU este anulat de promisiune. Insa promisiunea este ferma pentru cei ce cred si accepta acea slujba.
"dar fariseii si invatatorii Legii au zadarnicit planul lui Dumnezeu pentru ei, neprimind botezul lui. (Luc.7:30)"
"Iata Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine. (Apoc.3:20)"

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 20:03, said:

1.Nu depinde de acceptarea ta.
2.Nu poți încălca, din moment ce spiritul (dragostea) este ÎMPLINIREA legii.
3.Unde nu este lege scrisă nu este încălcare de lege!
1. Suntem de aceeasi parere contrara. Ti-am arata mai sus colea. :)
2. Desigur ca poti. Sa iti faci icoane carora sa te inchini din iubire de Dumnezeu; sa-i ucizi pe agresorii prietenilor tai, salvandu-le viata; sa furi de la bogatii satui, sa dai la saracii flamanzi; etc Poti insa deconspira "dragostea", prin acest instrument pe care pare-se tu il respingi vehement:
"dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui.  (1Ioan.5:3)
"dragostea sta in vietuirea dupa poruncile Lui." (2Ioan.1:6)"
odata ce "spiritul" te conduce la incalcarea poruncii, trebuie sa iti sune alarma cu privire la acel duh.Posted Image
""Nu stiti de ce duh sunteti insufletiti! (Luc.9:55)"
3. Unde nu este Legea lui YHWH, este faradelege.
"Toti cei ce au pacatuit fara Lege vor pieri fara Lege" Rom.2.12
""Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege." (Mat.7:23)"

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 20:03, said:

Este o acuză răutăcioasă... Posted Image  Dacă e să mă uit la cine este de fapt o parte a lumii și a vărsărilor ei de sânge, sunt cei cu Decalogul în slove (poate nu tu și câțiva reformiști... Posted Image  ).
In epoca moderna in care traim, balanta se inclina energic in favoarea celor ce au respins litera Decalogului. :) Nu spun ca neaparat tu esti unul dintre ei...Posted Image

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 20:03, said:

Spiritul lui YHWH prin definiție nu încalcă litera Legii lui YHWH
abia acum m-am linistit.
si pot spune ca suntem de aceeasi parere. :)
cu mica corectura, daca-mi permiti...Posted Image

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2017 - 20:03, said:

Aici ne contrazicem de dragul de a ne contrazice...
1 L-a salvat pe Lot, iar Melhisedec, preotul Dumnezeului Celui Preaînalt, l-a binecuvântat pentru asta
2 Sara a dat-o pe slujnica ei lui Avraam din motivele ei acceptate de Dumnezeu

Deci Adam nu este dumnezeiesc, mai mult decât Avraam sau Corneliu (Neamurile care au legea în inimă). Este un ucigaș (neintenționat) al întregii omeniri.
:D
mai urma sa spui ca e un curvar neintentionat, pentru ca el este tatal unor curve... :D

Editat de Dude_2nd, 26 noiembrie 2017 - 09:46.


#1014
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 23 noiembrie 2017 - 19:22, said:

1. e ca si cum ai fi facut-o, spiritual, desigur. Un Noul Legamant, cel superior, nu trebuie sa faci pacatul, ci doar sa-l gandesti/aprobi. Ceea ce faci tu cu uciderile in razboaiele Cezarilor lumesti diabolici. Posted Image
2. interesant sa aud asta de la tine. La Biserica cand mergi?Posted Image

1. Si in Vechiul Legamant, cel inferior, era suficient sa gandesti/aprobi pacatul, si cadeai sub judecata lui Dumnezeu. Asta este alta chestiune pe care tu nu o vezi in Scriptura.

"Gandurile rele sunt urate Domnului, dar cuvintele prietenoase sunt curate inaintea Lui." - Prov 15:26


"Eu pedepsesc faptele si gandurile lor! Dar vine vremea cand voi strange toate neamurile si toate limbile; ele vor veni si vor vedea slava Mea." - Isaia 66:18


In acest aspect [al gandurilor] Isus nu a adus o regula noua, ci doar a readus-o in plin plan ca fiind la fel de importanta ca si fapta in sine. Sunt evidente motivele pentru care oamenii incadreaza fapta ca fiind mai grava decat gandul, dar inaintea lui Dumnezeu nu se are in vedere doar fapta, si niciodata nu s-a luat in vedere doar fapta.

Asta este un alt conflict ce apare din pricina slovei. E ca si aia cu "nu scrie nicaieri ca n-am voie sa-mi bag in vena, deci nu e pacat". Dar totusi, este. Posted Image

Cam asta au incercat si fariseii sa faca, sa se adaposteasca la umbra legii [slovei], excluzand spiritul ei care ii indemna la dragoste.

2. La biserica ma duc de doua ori duminica, si cand imi permite timpul, ma mai duc si joia.

Care e legatura cu ziua de sabat? Posted Image

View PostDude_2nd, on 23 noiembrie 2017 - 19:22, said:

aici vor ajunge toti credinciosii care accepta in viata asta slujba Duhului de scriere a Legii lui YHWH in minte/inima, caci asa a fost Adam creat. Nu acelasi  rezultat il vor obtine cei ce resping Legea lui YHWH ca depasita respingand astfel de fapt slujba Duhului..
""Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege." (Mat.7:23)"

Toti care lucreaza faradelegea nu lucreaza in dragoste [spiritul legii], deci implicit nici in slova legii. Posted Image

Editat de SILIKA, 26 noiembrie 2017 - 12:14.


#1015
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.974
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSILIKA, on 26 noiembrie 2017 - 12:11, said:

2. La biserica ma duc de doua ori duminica

Nu ai cum să te duci la biserică, fiindcă tu ești biserica.
Oricum nu mă aștept ca tu să înțelegi diferența.

#1016
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 26 noiembrie 2017 - 13:16, said:

Nu ai cum să te duci la biserică, fiindcă tu ești biserica.
Oricum nu mă aștept ca tu să înțelegi diferența.

Posted Image

Da... bine prietene. Posted Image

#1017
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.199
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 26 noiembrie 2017 - 09:57, said:

"iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. (Ier.31:33)"
nu e promisiune nula, Insa promisiunea este ferma pentru cei ce cred si accepta acea slujba.

Nu rezultă din profeție că promisiunea este fermă numai DACĂ cineva crede sau acceptă acea slujbă. Dar putem adăuga... Posted Image
Ce rezultă este că ”toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul”.

Quote

2. Desigur ca poti. Sa iti faci icoane carora sa te inchini din iubire de Dumnezeu; sa-i ucizi pe agresorii prietenilor tai, salvandu-le viata; sa furi de la bogatii satui, sa dai la saracii flamanzi; etc Poti insa deconspira "dragostea", prin acest instrument pe care pare-se tu il respingi vehement:
"dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui.  (1Ioan.5:3)
"dragostea sta in vietuirea dupa poruncile Lui." (2Ioan.1:6)"
odata ce "spiritul" te conduce la incalcarea poruncii, trebuie sa iti sune alarma cu privire la acel duh.Posted Image

2.Nu poți încălca, din moment ce spiritul (dragostea) este ÎMPLINIREA legii. Spiritul este AL LEGII, nu păreri personale sau superstiții păgâne. Dacă din spiritul legii sunt derivate porunci care interzic închinarea la icoane sau la alți dumnezei, de ce să fie alt spirit? Știu că așa ai fost învățat că fără lege scrisă nu poți ști cum să-l iubești pe Dumnezeu. Dar nu este așa. Fă un upgrade!
”Poruncile Lui” în NL sunt derivate din spiritul legii, cele două principii (Isus le numește cele mai mari porunci): dragostea de Dumnezeu și de aproapele. De aici creștinul derivă oricâte porunci este necesar conform situației pentru a manifesta dragostea, care este împlinirea Legii.

Quote

In epoca moderna in care traim, balanta se inclina energic in favoarea celor ce au respins litera Decalogului. Posted Image Nu spun ca neaparat tu esti unul dintre ei...Posted Image

Noul Legământ este bazat pe spiritul legii - nu pe literă. Pentru că ”litera omoară, dar spiritul dă viață”. Sunt religii care resping participarea la război, chiar cu prețul pierderii libertății sau a vieții, fără să meargă pe litera Decalogului. De unde știu oamenii ăștia ce este corect? Răspuns: din spiritul legii. Și sunt religii care merg cu Decalogul la război și sunt pătați de lume. ”Argumentul” că fără slove/porunci scrise facem icoane, ucidem, etc., nu este valid. Oricine are spiritul Legii luat din VT nu poate face astfel.

Editat de logic1, 26 noiembrie 2017 - 16:51.


#1018
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 26 noiembrie 2017 - 16:50, said:

Nu rezultă din profeție că promisiunea este fermă numai DACĂ cineva crede sau acceptă acea slujbă. Dar putem adăuga... Posted Image
Ce rezultă este că ”toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul”.
Desigur ca rezulta. :)
"le voi ierta nelegiuirea si nu-Mi voi mai aduce aminte de pacatul lor."" - asta e posibil doar daca si numai daca accepti slujba Duhului. :)
Dupa cum confirma Apostolul:"Pocaiti-va, dar, si intoarceti-va la Dumnezeu[a se citi:acceptati slujba Duhului], pentru ca sa vi se stearga pacatele, ca sa vina de la Domnul vremurile de inviorare (Fapt.3:19)"

View Postlogic1, on 26 noiembrie 2017 - 16:50, said:

2.Nu poți încălca, din moment ce spiritul (dragostea) este ÎMPLINIREA legii. Spiritul este AL LEGII, nu păreri personale sau superstiții păgâne. Dacă din spiritul legii sunt derivate porunci care interzic închinarea la icoane sau la alți dumnezei, de ce să fie alt spirit? Știu că așa ai fost învățat că fără lege scrisă nu poți ști cum să-l iubești pe Dumnezeu. Dar nu este așa. Fă un upgrade!
Cum poti sa-i demonstrezi unui ortodox ca iubirea de Dumnezeu exclude folosirea icoanelor, fara porunca lui Dumnezeu, cea din Legea Sa?NU poti. Pentru ca in Legea Sa este "dreptarul cunostintei depline si al adevarului; - (Rom.2:20)"
si asa, tot la poruncile lui Dumnezeu ajungi.
Acel upgrade care arunca la gunoi Legea scrisa a lui Dumnezeu, este frumos descris de Isus, aci:
""Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege." (Mat.7:23)"
Au facut lucruri bune, iubitoare a semenilor, dar fara a accepta ca suport al invataturii lor Legea lui YHWH, baza pusa prin adevaratii proroci ai Sai.Posted Image

View Postlogic1, on 26 noiembrie 2017 - 16:50, said:

”Poruncile Lui” în NL sunt derivate din spiritul legii, cele două principii (Isus le numește cele mai mari porunci): dragostea de Dumnezeu și de aproapele. De aici creștinul derivă oricâte porunci este necesar conform situației pentru a manifesta dragostea, care este împlinirea Legii.
Dragostea de Dumnezeu si de aproapele. :) Frumos. Dar:
"dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui.  (1Ioan.5:3)"
o sa ma intrebi: care porunci?
astea:
1. Eu sunt YHWH Dumnezeul tau. Sa nu ai alti Dumnezei afara de Mine
2. Sa nu-ti faci chip cioplit...
3. Adu-ti aminte de ziua de odihna...

In general poruncile care reglementeaza relatia intre omul muritor si Dumnezeul invizibil nemuritor. :)

View Postlogic1, on 26 noiembrie 2017 - 16:50, said:

Noul Legământ este bazat pe spiritul legii - nu pe literă.
"Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu."
deci chiar  pe litera Legii scrisa in inima si minte cu Duhul .
dar pentru asta, trebuie sa te pocaiesti si sa accepti. :)

View Postlogic1, on 26 noiembrie 2017 - 16:50, said:

Sunt religii care resping participarea la război, chiar cu prețul pierderii libertății sau a vieții, fără să meargă pe litera Decalogului. De unde știu oamenii ăștia ce este corect? Răspuns: din spiritul legii. Și sunt religii care merg cu Decalogul la război și sunt pătați de lume. ”Argumentul” că fără slove/porunci scrise facem icoane, ucidem, etc., nu este valid. Oricine are spiritul Legii luat din VT nu poate face astfel.
fara sa mergi pe litera LEgii, NU ai argument sa nu participi la razboi.
chiar tu il faceai mai ieri vinovat pe Adam pentru moartea urmasilor sai.
asa e si acolo: daca nu participi la razboi, inseamna fara echivoc ca nu-ti iubesti aproapele.E simpla treaba, nu?  :)
dar daca scrie sa nu ucizi, atunci un credincios caruia Duhul i-a scris in minte[a se citi: i-a spalat creierul - n.r.] porunca, nu va trece peste aceasta litera pe care Duhul i-a scris-o in minte si mai api in inima. :)

#1019
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.974
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSILIKA, on 26 noiembrie 2017 - 14:25, said:

Posted Image

Da... bine prietene. Posted Image

E așa cum spun.
Baptiștii și penticostalii zic că merg la biserică, considerând biserica a fi locașul de cult, pe când adventiștii zic că merg la adunare, pentru ei biserica fiind poporul lui Dumnezeu de legământ.

#1020
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.199
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 27 noiembrie 2017 - 08:35, said:

Desigur ca rezulta. Posted Image
"le voi ierta nelegiuirea si nu-Mi voi mai aduce aminte de pacatul lor."" - asta e posibil doar daca si numai daca accepti slujba Duhului. Posted Image

Deci până la urmă ai adăugat... Posted Image
Nu e vorba de nici o acceptare: ”Toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul, căci le voi ierta nelegiuirea şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor.”

Quote

Cum poti sa-i demonstrezi unui ortodox ca iubirea de Dumnezeu exclude folosirea icoanelor, fara porunca lui Dumnezeu, cea din Legea Sa? NU poti. Pentru ca in Legea Sa este "dreptarul cunostintei depline si al adevarului; - (Rom.2:20)"
si asa, tot la poruncile lui Dumnezeu ajungi.

Ai Legea și Prorocii din care și tu și ortodoxul trebuie să preluați spiritul Legii. (Un ecologist nu va călca iarba unde este trotuar nici fără tăblițe care să interzică. Are ”spiritul” poruncii de pe tăblițe). Acum dacă baptistul preia corect și ortodoxul incorect, nu este dovada că legământul nou este ”al slovei”.

Quote

Acel upgrade care arunca la gunoi Legea scrisa a lui Dumnezeu, este frumos descris de Isus, aci:
""Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege." (Mat.7:23)"
Au facut lucruri bune, iubitoare a semenilor, dar fara a accepta ca suport al invataturii lor Legea lui YHWH, baza pusa prin adevaratii proroci ai Sai.Posted Image

Este vorba despre ”voia Tatălui” vestită de Isus. (El zicea: „S-a împlinit vremea, şi Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. Pocăiţi-vă şi credeţi în Evanghelie”). Deci să nu vedem peste tot litera Legii. Să respectăm contextul!

Quote

Dragostea de Dumnezeu si de aproapele. Posted Image Frumos. Dar:
"dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui.  (1Ioan.5:3)"
o sa ma intrebi: care porunci?
astea:
1. Eu sunt YHWH Dumnezeul tau. Sa nu ai alti Dumnezei afara de Mine
2. Sa nu-ti faci chip cioplit...
3. Adu-ti aminte de ziua de odihna...
In general poruncile care reglementeaza relatia intre omul muritor si Dumnezeul invizibil nemuritor. Posted Image

”Poruncile Lui” în NL sunt derivate din spiritul legii, cele două principii (Isus le numește cele mai mari porunci): dragostea de Dumnezeu și de aproapele. Decalogul dat lui Israel a fost derivat de Dumnezeu tot din acest spirit. Dar există și alte porunci, cum ar fi cele referitoare la căință, credință și evanghelizare.

Quote

"Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu."
deci chiar  pe litera Legii scrisa in inima si minte cu Duhul .
dar pentru asta, trebuie sa te pocaiesti si sa accepti. Posted Image

Ai văzut mai sus că e greșit ce spui. Legea în inimă înseamnă spiritul legii. ”În modul nou al spiritului, nu în cel vechi al slovei” (Rom. 6:7), ”un legământ nou, nu al slovei, ci al Duhului; căci slova omoară, dar Duhul dă viaţa”. (2 Cor. 3:6). Impresia mea este că ignori aceste cuvinte (=treci peste ce este scris)...  Posted Image

Quote

fara sa mergi pe litera LEgii, NU ai argument sa nu participi la razboi.
chiar tu il faceai mai ieri vinovat pe Adam pentru moartea urmasilor sai.
asa e si acolo: daca nu participi la razboi, inseamna fara echivoc ca nu-ti iubesti aproapele.E simpla treaba, nu?  Posted Image

dar daca scrie sa nu ucizi, atunci un credincios caruia Duhul i-a scris in minte[a se citi: i-a spalat creierul - n.r.] porunca, nu va trece peste aceasta litera pe care Duhul i-a scris-o in minte si mai api in inima. Posted Image

Argumentul de a nu merge la război nu este porunca din decalog ”să nu ucizi”. Pentru că evreii au ucis la greu în războaie respectând porunca. Creștinul respectă spiritul legii - dragostea față de Dumnezeu cu dedicare necondiționată (totală) și față de aproapele (ca față de sine) și astfel nu poate deveni soldat. Până pe timpul lui Constantin, creștinii nu au participat la război. Astăzi sunt confesiuni creștine care încă respectă spiritul legii ca și primii creștini. Cea mai cunoscută este martorii lui Iehova. Aceste confesiuni sunt dovada că nu trebuie să mergi pe litera legii ca ”să ai argument să nu participi la război”. Știi tu că nu-i ajută pe adventiști! Iar pastila pe care o tot arunci că trebuie să mergi la război ”ca să-ți iubești aproapele” exprimă exact contrariul. Aproapele nu este apartenentul unei religii, al unei etnii sau al unei națiuni, ci al rasei umane. Creștinul adevărat va fi echidistant și neutru cu privire la lume și conflictele ei.

Nu se scriu porunci (slove) și nu se scriu în minte (care poate memora slove) - deci nu este necesară ”spălarea” creierului. Reținem principiile, ca în exemplul:

Ca și copil ai primit sute și sute de porunci ce să faci și ce nu. Până ai crescut le-ai filtrat și ai sintetizat din ele o educație bună, principii sănătoase. Nu uiți poruncile individuale, dar nu le mai poți aplica la literă, pentru că în viață te confrunți cu situații noi. Poți aplica însă spiritul lor și le vei fi recunoscător părinților. Printre porunci a fost și aceea să nu umbli la priză. Acum umbli pentru că o repari. Calci ”porunca”, dar nu spiritul - pentru că ai reținut din interdicții necesitatea feririi de pericol, deci o vei face respectând măsurile de siguranță și vei rămâne în viață.


Editat de logic1, 27 noiembrie 2017 - 19:13.


#1021
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Deci până la urmă ai adăugat... Posted Image
Nu e vorba de nici o acceptare: ”Toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul, căci le voi ierta nelegiuirea şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor.”
"Toti ma vor cunoaste"...nu s-a implinit inca. Din cauza asta, Biserica Sa mai are inca nevoie de invatatori.
"Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit." (Mat.28:20)"
Dar cunostinta asta, abia atunci cand va ajunge deplina, se va implini si versul pe care l-ai citat fara sa-l pricepi. Posted Image
"Acum, vedem ca intr-o oglinda, in chip intunecos; dar atunci, vom vedea fata in fata. Acum, cunosc in parte; dar atunci, voi cunoaste deplin, asa cum am fost si eu cunoscut pe deplin. (1Cor.13:12)"
Ca sa ajungi la cunoastere, trebuie sa accepti sa fi invatat. Acceptarea. Nu scapi de ea. Opusul ei e Refuzul, respingerea. = Pacatul ce nu poate fi iertat nici acum, nici in veacul viitor. Posted Image

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

(Un ecologist nu va călca iarba unde este trotuar nici fără tăblițe care să interzică. Are ”spiritul” poruncii de pe tăblițe).
who gives a shit? Posted Image
ce treaba are ecologisul care zboara cu avionul de la Conferinta la Conferinta, cu necalcarea ierbii de langa trotuar?Posted Image

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Acum dacă baptistul preia corect și ortodoxul incorect, nu este dovada că legământul nou este ”al slovei”.
poate ai vrea, rogu-te, sa demonstrezi si ca "ortodoxul preia incorect"...Posted Image

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Este vorba despre ”voia Tatălui” vestită de Isus. (El zicea: „S-a împlinit vremea, şi Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. Pocăiţi-vă şi credeţi în Evanghelie”). Deci să nu vedem peste tot litera Legii. Să respectăm contextul!
hahaha..."vreau sa fac voia Ta, Dumnezeule!" Si Legea Ta este in fundul inimii mele. (Ps.40:8)"
absolut peste tot, sta scrisul LEgii lui YHWH:"Drept raspuns, Isus i-a zis: "Inapoia Mea, Satano! Este scris: "Sa te inchini Domnului Dumnezeului tau si numai Lui sa-I slujesti." (Luc.4:8)"Posted Image

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

”Poruncile Lui” în NL sunt derivate din spiritul legii, cele două principii (Isus le numește cele mai mari porunci): dragostea de Dumnezeu și de aproapele.

blablabla...spiritul legii... Posted Image
Ce e dragostea de Dumnezeu, Logic? Cum demostrezi ca-L iubesti? Facandu-ti icoane? Sau nefacandu-ti? Calcandu-i poruncile, sau respectand, netrecand peste ce este scris?Posted Image
"dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. (1Ioan.5:3)"
Care porunci?Alea scrise...ti le enumera Isus.

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Ai văzut mai sus că e greșit ce spui. Legea în inimă înseamnă spiritul legii. ”În modul nou al spiritului, nu în cel vechi al slovei” (Rom. 6:7), ”un legământ nou, nu al slovei, ci al Duhului; căci slova omoară, dar Duhul dă viaţa”. (2 Cor. 3:6). Impresia mea este că ignori aceste cuvinte (=treci peste ce este scris)...  Posted Image
ai vazut mai sus ca e gresit ce spui. Legea in inima inseamna intocmai respectarea ei, nu incalcarea, nu desfiintarea."vreau sa fac voia Ta, Dumnezeule!"[ = ] Si Legea Ta este in fundul inimii mele. (Ps.40:8)"Impresia mea e ca ignori avertismentul lui Pavel referitor la predicarea/promovarea faradelegii in Biserica lui Hristos.[=chiar treci peste ce sta scris, negru pe alb]

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Argumentul de a nu merge la război nu este porunca din decalog ”să nu ucizi”.
Este singurul argument al unui credincios in YHWH. Posted Image

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Creștinul respectă spiritul legii - dragostea față de Dumnezeu cu dedicare necondiționată (totală) și față de aproapele (ca față de sine) și astfel nu poate deveni soldat.
"Dragostea de Dumnezeu, dedicarea neconditionata, sta in pazirea poruncilor lui." Ai si uitat? Posted Image
Iubirea totala, neconditionata fata de aproapele te obliga sa devii soldat, sa-ti aperi aproapele neajutorat in fata invadatorului agresor. Posted Image

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Astăzi sunt confesiuni creștine care încă respectă spiritul legii ca și primii creștini. Cea mai cunoscută este martorii lui Iehova. Aceste confesiuni sunt dovada că nu trebuie să mergi pe litera legii ca ”să ai argument să nu participi la război”.
fara sa ai litera Legii lui YHWH, in primul rand NU esti martor al lui YHWH.
Mai apoi, NU poti sa stii care-i voia lui YHWH. Si in final, nu stii daca iti cere sa mergi la razboi sau sa nu mergi.
Daca nu ar exista porunca "sa nu ucizi", crestinul ar trebui sa isi apere aproapele cu pretul vietii lui, cu arma in mana. Posted Image

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Creștinul adevărat va fi echidistant și neutru cu privire la lume și conflictele ei.
pasivitatea crestinului fata de atrocitatile din jur il transforma in ucigas pasiv. "Sunt eu pazitorul fratelui meu?" (Fac.4:9)"Posted Image
Daca nu ar exista scrisul LEgi ilui YHWH, crestinul nu ar stii ce este cu adevarat iubirea. Nici de aproapele, dar mai cu seama fata de Dumnezeu. Posted Image

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Nu se scriu porunci (slove)
"Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor (Ier.31:33)" Posted Image

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

și nu se scriu în minte (care poate memora slove) -
"voi pune legile Mele in mintea lor " (Evr.8:10)

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

deci nu este necesară ”spălarea” creierului.
"Sa nu va potriviti chipului veacului acestuia, ci sa va prefaceti, prin innoirea mintii voastre[=spalarea creierului - n.r.], ca sa puteti deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea buna, placuta si desavarsita. (Rom.12:2)"
Aceasta spalare a creierului este o lucrare de apreciat la martorii lui Iehova. Insa ceea ce se pune in minte, este doar  partial ceea ce trebuie. Posted Image

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Nu uiți poruncile individuale, dar nu le mai poți aplica la literă, pentru că în viață te confrunți cu situații noi.
da rniciodata, niciodata si cu nici un chip, poruncile acelea individuale nu pot fi incalcate orice ituatie ai intalni in viata atat de imprevizibila. Si doar asa ramai un copil al Tatalui care te-a invatat poruncile Sale.

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Printre porunci a fost și aceea să nu umbli la priză. Acum umbli pentru că o repari. Calci ”porunca”, dar nu spiritul - pentru că ai reținut din interdicții necesitatea feririi de pericol, deci o vei face respectând măsurile de siguranță și vei rămâne în viață.
cand veti invata si voi odata ca "poruncile lui Dumnezeu"[Apoc.14.12] NU sunt "porunci ale oamenilor"? Posted Image
daca poruncile omenesti pot fi incalcate, spiritualizand, umbland la prize, porunca lui Dumnezeu "sa nu ucizi" NU poate fi niciodata incalcata, sa ucizi.

"Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi[referitoare la prize si alte bazaconii - n.r.] care nu sunt decat niste porunci omenesti." (Marc.7:7)"





Si in final, mai am o curiozitate: daca un cunoscut te invita la parastasul dupa un mort al familiei, ce vei face?
si de ce vei face asa, pe ce baza, daca nu ai nimic scris? Posted Image

Editat de Dude_2nd, 27 noiembrie 2017 - 20:55.


#1022
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 27 noiembrie 2017 - 13:30, said:

E așa cum spun.
Baptiștii și penticostalii zic că merg la biserică, considerând biserica a fi locașul de cult, pe când adventiștii zic că merg la adunare, pentru ei biserica fiind poporul lui Dumnezeu de legământ.

Daca o spui tu inseamna ca e fix pe dos.

Pentru baptisti si penticostali biserica = adunare. Adica si si.

#1023
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.199
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 27 noiembrie 2017 - 20:53, said:

Si in final, mai am o curiozitate: daca un cunoscut te invita la parastasul dupa un mort al familiei, ce vei face?
si de ce vei face asa, pe ce baza, daca nu ai nimic scris? Posted Image

Te contrazici ca la grupa mică, dar eu tot cred că a meritat efortul și ai notat că nu există ”legământ nou al... slovei” (decât al spiritului).  Posted Image

Referitor la întrebarea ta, voi face ce trebuie, dar nu pe baza literei Legii, ci pe baza spiritului/principiilor după care mi-am format conștiința în urma studierii Legii, Prorocilor și Scripturii în ansamblu. Dacă ești sigur că te descurci mai bine cu slova, spune-mi tu care poruncă o respecți când mergi sau nu mergi la parastas?  :)

#1024
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.199
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 27 noiembrie 2017 - 20:53, said:

"Toti ma vor cunoaste"...nu s-a implinit inca. Din cauza asta, Biserica Sa mai are inca nevoie de invatatori.
"Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit." (Mat.28:20)"
Dar cunostinta asta, abia atunci cand va ajunge deplina, se va implini si versul pe care l-ai citat fara sa-l pricepi. Posted Image
"Acum, vedem ca intr-o oglinda, in chip intunecos; dar atunci, vom vedea fata in fata. Acum, cunosc in parte; dar atunci, voi cunoaste deplin, asa cum am fost si eu cunoscut pe deplin. (1Cor.13:12)"
Ca sa ajungi la cunoastere, trebuie sa accepti sa fi invatat. Acceptarea. Nu scapi de ea. Opusul ei e Refuzul, respingerea. = Pacatul ce nu poate fi iertat nici acum, nici in veacul viitor. Posted Image

S-a împlinit, pentru că nu este vorba despre predarea/învățarea de slove, la care ar fi loc de învățători... Posted Image  În legământul nou legea nu este exterioară de unde să învețe omul sau să fie învățat, ci este direct în inimă înscrisă/predată de Dumnezeu. Deci toate adaosurile (oglinda, chipul întunecos, acceptul, refuzul, păcatul de neiertat, învățătorii) sunt străine de profeție - o trecere broșuristică peste ce este scris sau pe vorba ta ”atrocitate” spirituală... :)

Evrei 8

6 Dar, acum, Hristos a căpătat o slujbă cu atât mai înaltă cu cât legământul al cărui mijlocitor este El, e mai bun, căci este aşezat pe făgăduinţe mai bune.
10 Dar iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel, după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în mintea lor şi le voi scrie în inimile lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, şi ei vor fi poporul Meu.
11 Şi nu vor mai învăţa fiecare pe vecinul sau pe fratele său, zicând: „Cunoaşte pe Domnul!”, căci toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare dintre ei.


Supraveghetorii care dau învățătură în adunări nu se ocupă deci cu predarea vechii slove (a Legii)...

#1025
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 21:45, said:

Referitor la întrebarea ta, voi face ce trebuie, dar nu pe baza literei Legii, ci pe baza spiritului/principiilor după care mi-am format conștiința în urma studierii Legii, Prorocilor și Scripturii în ansamblu. Dacă ești sigur că te descurci mai bine cu slova, spune-mi tu care poruncă o respecți când mergi sau nu mergi la parastas?  Posted Image
Logic, te-am intrebat cum vei proceda. Asta e singura curiozitate ce o mai am. :)
Iti spun eu pe urma ce voi face si de ce...:naughty:

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 23:19, said:


S-a împlinit, pentru că nu este vorba despre predarea/învățarea de slove, la care ar fi loc de învățători... Posted Image
:D  
"Dar daca vrei sa intri in viata, pazeste poruncile." (Mat.19:17)"
"Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit. Si iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului." Amin. (Mat.28:20)"

View Postlogic1, on 27 noiembrie 2017 - 23:19, said:

Supraveghetorii care dau învățătură în adunări nu se ocupă deci cu predarea vechii slove (a Legii)...
stim asta. :)
ei se ocupa cu predarea faradelegii in Tempul lui Dumnezeu, si totusi surpriza: nu doar ca se numesc crestini dar se numesc si martori. Ai lui YHWH inca... :D

#1026
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.199
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 27 noiembrie 2017 - 20:53, said:

Si in final, mai am o curiozitate: daca un cunoscut te invita la parastasul dupa un mort al familiei, ce vei face?
si de ce vei face asa, pe ce baza, daca nu ai nimic scris? Posted Image

Nu voi participa pentru că este nebiblic. Eu nu cred în plecarea/nemurirea sufletelor și rugăciunile pentru odihna lor. În anumite condiții aș putea fi însă prezent cu fizicul și aș putea hali colacul... :D

Editat de logic1, 28 noiembrie 2017 - 18:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate