Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Eroare PHP

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
adryan17

adryan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.07.2014
Salut. Am o eroare in php:
Warning: file_get_contents(https://graph.facebo.../?ids=https://_ _ _ _ ): failed to open stream: Connection refused in /home...

Nu stiu sa o rezolv, am citit putin pe net si am vazut ca in loc de "file_get_contents" pot folosi CURL:

$ch = curl_init();
	curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $request_url);
	curl_setopt ($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1);
	$content = curl_exec ($ch);
	curl_close ($ch);
	print_r( $content);


unde $request_url = "https:// siteul"

insa acest cod nu-mi intoarce nimic. Vreau sa-mi afiseze acel $content, insa nu se intampla nimic.

Tin sa mentionez ca nu am mai folosit CURL pana acum. Iar variatan cu "file_get_contents" merge perfect daca o folosesc in acelasi cod, dar in hostu de acasa (xampp).

Idei cum as putea remedia una din probleme ?

#2
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Eu folosesc urmatoarea bucata de script pentru a lua continutul unei pagini (mai putin partea finala-ultimele 3 linii):
$ch = curl_init();
curl_setopt($ch, CURLOPT_USERAGENT, "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)");
curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, true);
curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYPEER, 0);
curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYHOST, 2);
curl_setopt($ch, CURLOPT_FOLLOWLOCATION, true);
curl_setopt($ch, CURLOPT_HEADER, true);
curl_setopt($ch, CURLOPT_CONNECTTIMEOUT, 120);
curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $request_url);
var_dump(curl_exec($ch));
curl_close($ch);


Edited by robbie_ro, 05 December 2014 - 15:11.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 08.02.2011
Poate administratorul serverului a blocat accesul la conexiuni externe din firewall, caz in care nu prea se poate face nimic.  
Ai hosting shared ?

Poti rula wget sau curl in mod direct ? Astea "merg" ?

#4
adryan17

adryan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.07.2014

View Postrobbie_ro, on 05 decembrie 2014 - 15:09, said:

Eu folosesc urmatoarea bucata de script pentru a lua continutul unei pagini (mai putin partea finala-ultimele 3 linii):
$ch = curl_init();
curl_setopt($ch, CURLOPT_USERAGENT, "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)");
curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, true);
curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYPEER, 0);
curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYHOST, 2);
curl_setopt($ch, CURLOPT_FOLLOWLOCATION, true);
curl_setopt($ch, CURLOPT_HEADER, true);
curl_setopt($ch, CURLOPT_CONNECTTIMEOUT, 120);
curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $request_url);
var_dump(curl_exec($ch));
curl_close($ch);



imi intoarce eroarea aceasta:
Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /home/u376999409/public_html/zyro/1.php on line 147
bool(false)

si din nou pe xampp imi ruleaza.

View Postmodoran, on 05 decembrie 2014 - 15:25, said:

Poate administratorul serverului a blocat accesul la conexiuni externe din firewall, caz in care nu prea se poate face nimic.  
Ai hosting shared ?

Poti rula wget sau curl in mod direct ? Astea "merg" ?

Posibil sa ai dreptate...cum pot verifica daca rumeaza wget si curl in mod direct ?

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 08.02.2011
Posteaza aici ce returneaza phpinfo(). Poti incerca sa executi:
<?php
exec ("curl http://www.softpedia.ro");
?>


Ar trebui sa returneze pagina softpedia, dar sincer eu ma cam indoiesc sa mearga.

La fel si cu wget, doar ca acesta scrie rezultatul intr-un fisier.

Edited by modoran, 05 December 2014 - 15:40.


#6
adryan17

adryan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.07.2014

View Postmodoran, on 05 decembrie 2014 - 15:39, said:

Posteaza aici ce returneaza phpinfo(). Poti incerca sa executi:
<?php
exec ("curl http://www.softpedia.ro");
?>


Ar trebui sa returneze pagina softpedia, dar sincer eu ma cam indoiesc sa mearga.

La fel si cu wget, doar ca acesta scrie rezultatul intr-un fisier.


la :
<?php
exec ("curl http://www.softpedia.ro");
?>
da eroare:
Warning: exec() has been disabled for security reasons in /home/u376999409/public_html/zyro/1.php on line 116

Iar phpinfo:
http://prntscr.com/5dgfhl
http://prntscr.com/5dgflr

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 08.02.2011
E clar, cauta alt server de gazduire, de preferat gazduire platita, acesta are prea multe restrictii. Gasesti hosting chiar si cu  euro pe luna fara functii PHP blocate.

#8
adryan17

adryan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.07.2014

View Postmodoran, on 05 decembrie 2014 - 16:02, said:

E clar, cauta alt server de gazduire, de preferat gazduire platita, acesta are prea multe restrictii. Gasesti hosting chiar si cu  euro pe luna fara functii PHP blocate.

pfff...ok..eu nu vreau sa fac niciun site...doar vreau sa invat php si deasta folosesc hosturi free

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 08.02.2011
Mai bine folosesti calculatorul propriu daca vrei sa inveti PHP decat sa tot ai de a face cu restrictii impuse de serverul de gazduire, restrictii ce nu o sa le gasesti niciodata la gazduirea platita.

#10
adryan17

adryan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.07.2014

View Postmodoran, on 05 decembrie 2014 - 16:12, said:

Mai bine folosesti calculatorul propriu daca vrei sa inveti PHP decat sa tot ai de a face cu restrictii impuse de serverul de gazduire, restrictii ce nu o sa le gasesti niciodata la gazduirea platita.

ok. Multumesc pentru ajutor !

#11
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008

View Postmodoran, on 05 decembrie 2014 - 15:39, said:

Posteaza aici ce returneaza phpinfo(). Poti incerca sa executi:
<?php
exec ("curl http://www.softpedia.ro");
?>


Cum naiba sa foloseasca exec pe un host shared? Ce admin intreg la minte lasa activata functia asta pe un server cu zeci de clienti?

Quote

imi intoarce eroarea aceasta:
Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /home/u376999409/public_html/zyro/1.php on line 147
bool(false)
Daca ai fi dat un simplu search pe google ai fi gasit rezolvarea inca de la primul rezultat adica asta.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 08.02.2011
Ce sa zic, nu iti da nimeni acces la php.ini pe un host shared. CURLOPT_FOLLOWLOCATION poate fi simulat prin cod php, dar in cazul de fata nu merge oricum.

View Postzyxxx, on 05 decembrie 2014 - 16:30, said:

Cum naiba sa foloseasca exec pe un host shared? Ce admin intreg la minte lasa activata functia asta pe un server cu zeci de clienti?

UIte astia aveau activa functia pe hosting free, nu am mai folosit de mult, poate au blocat-o si ei intre timp:
http://www.awardspace.com

Edited by modoran, 05 December 2014 - 17:16.


#13
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008
Parca puteai face un fisier php.ini in folderul pentru care vrei sa fie schimbate setarile ( public_html/zyro, in cazul lui ) si mergea, dar nu sunt foarte sigur pentru ca de aprox. un an nu mai folosesc gazduire shared.
Cat despre awardspace.com, n-am auzit in viata mea de ei si treaba cu exec activ e un mare minus pentru ei.

#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 08.02.2011

View Postzyxxx, on 05 decembrie 2014 - 17:53, said:

Parca puteai face un fisier php.ini in folderul pentru care vrei sa fie schimbate setarile ( public_html/zyro, in cazul lui ) si mergea, dar nu sunt foarte sigur pentru ca de aprox. un an nu mai folosesc gazduire shared.
Cat despre awardspace.com, n-am auzit in viata mea de ei si treaba cu exec activ e un mare minus pentru ei.

Treaba cu php.ini custom merge doar daca serverul este configurat in acest sens, tipic se foloseste atunci cand PHP-ul e compilat ca CGI, nu ca modul Apache si nu poti modifica setarile php-ului din fisiere .htaccess.


Mie awardspace mi s-au parut adevarati profesionisti, care chiar stiu ce fac si folosesc aceleasi setari pe gazduirea free ca si pe cea platita, nu mai zic de alte functii precum acces SMTP. Stai linistit, au o securitate bine pusa la punct, nu poti citi de exemplu fisierele altor useri indiferent ce programe externe executi si nu am auzit pe nimeni sa se planga Posted Image

Probabil ceilalti admini ce blocheaza in dreapta si in stanga nu prea stiu exact ce fac si prefera aceasta solutie, motivand simplu "e risc de securitate", dar daca dai 1 euro pe luna sau chiar mai putin nu mai e risc de securitate ?

#15
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008

View Postmodoran, on 05 decembrie 2014 - 20:43, said:

Probabil ceilalti admini ce blocheaza in dreapta si in stanga nu prea stiu exact ce fac si prefera aceasta solutie, motivand simplu "e risc de securitate", dar daca dai 1 euro pe luna sau chiar mai putin nu mai e risc de securitate ?
Credeam ca vorbim de gazduire serioasa, nu de 1 euro pe luna.

#16
adryan17

adryan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.07.2014

View Postzyxxx, on 06 decembrie 2014 - 03:30, said:

Credeam ca vorbim de gazduire serioasa, nu de 1 euro pe luna.

Luasem gazduirea gratuita de la hostinger.ro. Doar voiam sa verific anumitre treburi, dar se pare ca ma restrictioneaza. Nu as cumpara niciun host, pentru ca nu vreau sa fac niciun site, vreau doar sa invat anumite lucruri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate