Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Pensie Privata Pilonul 3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#163
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Ai nevoie si de fond de pensie si de economii prin depozite bancare, una nu o substituie pe alta. Apropo, daca ai probleme temporare cu banii, poti suspenda contributiile la pensia privata, dar intr-adevar nu ai acces la bani. Pe de alta parte si contributia pe care o platesti la stat pentru pensie este aceasi mancare de peste, platesti si nu ai acces la bani pana la pensie.

#164
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iar la pensia de stat daca mori, statul face o super afacere cu tine. Nu da nici un ban nimanui.

De aia statul uraste pilonul 2 si 3. Mai ales pilonul 2. Nu statul, ci psd ul...  Comuniștii adica. Ca le iei din bugetul din care ei dau la popor... Dau din banii tai evident

#165
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
stiti cumva daca plata asta catre pilonul III/IV te limiteaza apoi in primirea unui credit? adica daca iti scade suma cu care te poti imprumuta?

#166
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pilonul 3,pil 4 nu exista.

Nu te intreaba nici dracu, e depunere voluntară

#167
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostDorinuSs, on 16 ianuarie 2018 - 00:18, said:

stiti cumva daca plata asta catre pilonul III/IV te limiteaza apoi in primirea unui credit? adica daca iti scade suma cu care te poti imprumuta?
Nu exista IV.
Evident ca o sa-ti scada salariul cu suma pe care o depui 145-150 lei, care o sa iti reduca capacitatea de indatorare pentru un credit imobiliar cu vreo 10000 lei. Dar daca stai in cei 10000 lei, mai bine nu te imprumuti.

#168
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu o sa ii scada gradul de indatorare. Ala se calculeaza la net.

#169
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
am ales un "pilon IV" pana la urma, adica componenta de investitii + asigurare de viata + asigurare invaliditate. avantajul este ca poti sa extragi pana la 80% din suma stransa in cont la nevoie, spre deosebire de pilonul III unde banii sunt blocati pana la varsta de 60 ani

#170
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostDorinuSs, on 27 ianuarie 2018 - 17:23, said:

am ales un "pilon IV" pana la urma, adica componenta de investitii + asigurare de viata + asigurare invaliditate. avantajul este ca poti sa extragi pana la 80% din suma stransa in cont la nevoie, spre deosebire de pilonul III unde banii sunt blocati pana la varsta de 60 ani

La ce penalizare iti iei, sper sa nu fie nevoie sa extragi nimic, pentru ca atunci treci in ceata celor care spun ca toate asigurarile sunt nasoale si e hotie.

#171
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Dacă ești scutit de impozit, oare e valabilă scutirea de 400 de euro pe alte investiții, gen fonduri, chirii etc?

#172
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postblotunga, on 14 aprilie 2018 - 11:39, said:

Dacă ești scutit de impozit, oare e valabilă scutirea de 400 de euro pe alte investiții, gen fonduri, chirii etc?

Nu, numai pentru pensia privată pilonul 3. Totuşi, am impresia că poţi să o foloseşti şi pentru asigurări private de sănătate, dar nu mă pasionează subiectul şi nu am verificat.

#173
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postyndy, on 14 aprilie 2018 - 23:49, said:



Nu, numai pentru pensia privată pilonul 3. Totuși, am impresia că poți să o folosești și pentru asigurări private de sănătate, dar nu mă pasionează subiectul și nu am verificat.
Cred că m-ai înțeles greșit. Dacă ești scutit se impozit la salariu, poți deduce cei 400 de euro din alte venituri (ex: fonduri, chirii etc.)

#174
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Din cãte citesc eu în codul fiscal reducerea se acordă doar din venitul din salarii și din activități independente.
Dacă ești deja scutit de impozit din acele venituri, nu mai ai beneficii suplimentare.

#175
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
intrebare: am cautat si nu am gasit, nu exista nici o varianta sa fac pensie facultativa (pilonul III), dar care sa acumuleze banii in euro? Parca as sta mai linistit la capitolul inflatie.

#176
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai dubii de astea cautati un fond de acumulare pe euro... Un fond de investitii putin riscant cu denominare in euro.

Ideea cu p3 e ca nu poti umbla la bani pana la pensie si mai pune si statul prin impozit vreo 30-40 lei. Si daca mai pune si firma ta ceva se strang bani usor usor...

Edited by MembruAnonim, 07 June 2019 - 20:54.


#177
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Un fond in Euro pe risc mediu are intr-un an foarte bun aproximativ 4% crestere, intr-un an prost ceva la -6% sau mai mult. Acelasi fond Euro pe risc ridicat poate avea ceva mai mut la crestere dar riscurile sunt foarte ridicate. O alternativa ar fi un fond in Swiss francs dar randamantele sunt ceva mai scazute. La mine firma baga banii in Swiss life (un fond in Eu unul in CHF) Ala in Eu a avut o crestere medie in ultimii 14 ani de 2.1% pe an iar cel in CHF de 1.3 %. Cel mai bine au mers fondurile in USD dar firma nu recomanda USD.
Nevasta-mea si-a facut o pensie privata la ING (pe vremea aia, acum NN), dar in stilul traditional romanesc astia sunt incapabili sa-ti faca  un raport trimestrial cu valoarea fondului, perspective etc asa ca nu stiu cum se misca. Oricum, in vara trecuta era usor pe pe pozitiv (ceva cu 0.), asta in conditiile in care 2018 a fost un an excelent pe cresterile bursiere.

#178
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
NN pilonul 2 a inceput de la 10 lei unitatea de fond si a ajuns dupa 11 ani astazi la 23 lei.
Euro era 3.1 acum e 4.75.

Spune mi tu, e bine?

Edited by MembruAnonim, 24 June 2019 - 19:48.


#179
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Nu-i rau da nici foarte bine ca evolutie (cel putin cand compari cu depozitele bancare este super bine).  Acum trebuie vazut ce comisioane o sa-ti ia cand ajung la varsta de pensionare si daca nu se gandeste statul sa-si ia si el partea.

#180
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa speram ca cât mai mici

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate