Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pensie Privata Pilonul 3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#145
sotha

sotha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2007
Asa cum am promis, o analiza asupra Pilonului 3.
Daca sunt intrebari nu ezitati sa ma intrebati

https://medium.com/@...85a7#.u6iq50via

#146
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am citi si articolul de pe republica cu metropolitan...Incearca sa isi vanda produsele.

Asta trebuie retinut:
In concluzie, pe langa Pilon 2 si Pilon 3, este bine sa va ganditi si la alte forme de economisire. De ex. investitia imobiliara poate fi o optiune foarte buna atat din punct de vedere al stabilitatii emotionale/familiale cat si din punct de vedere al diversificarii investitiilor.

#147
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
stie cineva cum se face deducerea impozitului pt pilonul 3?

la incheierea contractului pt pensie privata banca mi-a activat un Standing Order care se deruleaza lunar din contul de salariu dupa incasarea salariului

cum recuperez cei maxim 400e baza neimpozabila, trebuie sa faca ajustarea pe fluturasi dept. financiar de la angajator? in baza dovezii ca am facut acest contract cu banca

si daca eu anulez SO-ul intr-o luna? cum mai stie angajatorul ca am platit sau nu? trebuie sa duc dovada in fiecare luna? sau e pe proprie raspundere, trebuie sa anunt doar modificarea contractului daca e cazul?

#148
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
trebuie sa iti faca deducerea contabilitatea ta
...

si la mine e mai complicat acum, nu prea vor sa faca, e de munca.

#149
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
am aflat ca deducerea se face in baza unei "chitante" deci dovada de plata in fiecare luna. - poate fi extras de cont etc.

este destul de incomod si ai o luna intarziere. contabilitatea nu poate opera deducerea fara o dovada, un document de plata

#150
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 Flat, on 04 ianuarie 2017 - 16:53, said:

am aflat ca deducerea se face in baza unei "chitante" deci dovada de plata in fiecare luna. - poate fi extras de cont etc.

este destul de incomod si ai o luna intarziere. contabilitatea nu poate opera deducerea fara o dovada, un document de plata

Ideea ar fi sa iti plateasca ei, am si eu aceasta problema cu noul angajator, le-am spus, au zis ca sunt de acord si evident au uitat, trebuie sa reiau discutia, partea proasta este ca ei nu sunt obligati sa iti faca acest serviciu, eu speram ca e obligatie prin lege.

#151
DeLaTurda

DeLaTurda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2017
Daca sunt angajat la o firma, cum anume procedez cu deducerea? Trebuie sa anunt la contabila de la companie si sa ii duc ei actele de plata lunar/trimestrial/anual?

#152
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ar trebui lunar.

Da... Ei se ocupa cu deducerea

#153
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Informezi societatea la care lucrezi despre contributia proprie la pilonul 3. Societatea iti va deduce aceasta suma din baza de calcul pentru impozitul pe salariu in limita a 400 euro pe an, asta insemnand ca vei castiga mai mult net cu 16% din valoarea contributiei la pilonul 3 in limita a 400 euro pe an. Daca platesti de exempu 150 lei lunar asta insemnand 1.800 lei anual echivalentul a cei 400 euro deductibili conform codului fiscal, vei incasa mai mult salariu met lunar cu suma de 24 lei. Daca plateste angajatorul contributia lunara la pilonul 3, vei castiga acelasi salariu net, deductibilitatea integrala fiind a angajatorului.

Edited by anyidyoulike, 11 January 2017 - 19:30.


#154
remusan

remusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.07.2008
Eu am facut in 2016 pilonul 3  la BCR...
Ar trebui sa ma duc la BCR sa cer o hartie care sa ateste contributia mea si ulterior sa o trimit la contabilitatea angajatorului?.
Pot face acest lucru anual sau semestrial?

La BCR cand am intrebat (dupa cca. 1 an de contributie)  despre deducere au ridicat din umeri...

Multumesc tuturor pt raspunsuri!

#155
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Care este perioada la care poti scoate sumele din cont? Este adevarat ca au dobanda 5%? Fac referire la bcr... caz ca difera dobanda de la o banca la alta.

#156
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La pensie privata pilonul 3 dobânda nu exista
...
Este un randament anual in functie de performanta fondului, acum intre 2-3-4% pe an...

Poti sa ii scoti dupa 60 ani nu mao devreme

#157
sotha

sotha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2007
La pensia privata pilonul 3, la fel cum este si la pilonul 2 sau la fondurile mutuale principiul de recompensare a investitorilor e acelasi
Ei primesc bani de la voi (pasivul fondului) si investesc acei bani in active (activul fondului).
Pentru pasive nu platesc nimic, iar pentru active, fiecar activ genereaza un castig sau pierdere, iar fondul calculeaza un randament ponderat in functie de cat a investiti in fiecare activ.
Randamentul apartine clientului, fondul primind doar un comision anual fix.
Ex:
- Atragi 100 de lei de la oameni. Nu le platesti nimic
- Investesti 60 lei in actiuni  care sa zicem ca aduc un castig de 5% (cu tot cu dividende) si
- 40 de lei in titluri de stat care aduc o dobanda si apreciere de capital de 3%.
- randamentul fondului este astfel 4.2%
- fondurile opresc de asemenea si un comision anual, depinde de scopul fondului. De ex la fonduri de pensii si fonduri mutuale este destul de mic (1-2%). Ce e important este ca acest comision e fix si nu varieaza in functie de randamentul fondului. Deci si daca fondul iti aduce 20% randament ei tot 1% iti opresc, sau daca fondul pierde 10% atunci tot 1% iti opresc.

Vezi ca am un post mai sus unde vezi lucrurile mai in perspectiva, mai holistic.

#158
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
intrand in noul an si avand inca 30 ani pana la cei 60 de la pensionare, m-am gandit sa incep si eu sa investesc in pilonul III de pensii...mi-am facut temele de acasa, m-am intalnit cu un consultant dar m-a bagat putin in ceata...de ce?

pentru ca mi-a zis ca la o suma cotizata lunar de 150 lei, timp de 30 de ani, voi beneficia timp de 15 ani de o pensie lunar aprox dubla decat ce am cotizat...adica ce iau pe mere dau pe pere. intreband de randamente raspunsurile au fost evazive si mereu sa ma bage mai mult in ceata. o alta nedumerire e aceea ca randamentul de 5% pe an am inteles ca se aplica doar la suma cotizata in cursul acelui an (deci 12x150) si nu la tot soldul acumulat dupa fiecare an in cont. asa este??

din ce am mai citit in paginile anterioare, 150 de lei cotizatie iti aduc cam 1200lei/luna dupa 60 ani impliniti, nu doar dublu si inca putin cum mi-a spus consultantul...

vreun sfat?

Edited by DorinuSs, 12 January 2018 - 19:40.


#159
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stie nimeni. 150 lei cotizati pe 30 ani la un randament de 4% perpetuu iti vor aduce 360 lei pensie... Sau eu zic prostii dar nimeni nu stie.

Depune min 3-400 lei lunar si creste cu 50 lei suma lunara, an de an, pana sjungi la 1000 pe luna
Randamentul se obtine la tot portofoliul evident.

Edited by MembruAnonim, 12 January 2018 - 19:49.


#160
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 DorinuSs, on 12 ianuarie 2018 - 19:39, said:

pentru ca mi-a zis ca la o suma cotizata lunar de 150 lei, timp de 30 de ani, voi beneficia timp de 15 ani de o pensie lunar aprox dubla decat ce am cotizat...adica ce iau pe mere dau pe pere.
Asta numesc eu consultant cinstit, macar nu ti-a vandut o poveste cu randamente pana la cer. Nu ai randament garantat, dar randamentele lor din investitii sunt destul de bune in opinia mea si prin lege au un profil de risc destul de limitat, chiar si la cele cu risc "mediu",

Quote

intreband de randamente raspunsurile au fost evazive si mereu sa ma bage mai mult in ceata. o alta nedumerire e aceea ca randamentul de 5% pe an am inteles ca se aplica doar la suma cotizata in cursul acelui an (deci 12x150) si nu la tot soldul acumulat dupa fiecare an in cont. asa este??
Aici n-a mai inteles consultantul, evident ca randamentul se aplica la toti banii, sistemul functioneaza in felul urmator:
- Din orice suma depui se scad intai comisioanele initiale, apoi suma se converteste in numar unitati de fond la pretul unitatii de fond din ziua conversiei. De ex, azi vad ca unitatea la NN Activ este 21.497035 lei. Daca depui 145 lei (dupa scaderea comisionului initial), primesti 6.745116 unitati (totul se calculeaza cu 6 cifre dupa virgula).
- Fondul investe banii pe care ii are la dispozitie, iar valoarea banilor impartiti la numarul de unitati da valoarea unitatii. De ex, eu am inceput sa contribui la NN Activ in aprilie 2010 cand valoarea unitatii era 13.720373.
- La final o sa ai in cont numarul de unitati cumparate ori valoarea unitatii la momentul respectiv. Inca nu e foarte clar cum se va distribui suma (urmeaza sa se dea niste legi pe care le intarzie ca nu e nici o graba), dar poti fie sa primesti valoarea unui numar de unitati in fiecare an, fie alte variante, iar daca nu se clarifica legislatia, primesti toti banii odata la pensie.

Quote

din ce am mai citit in paginile anterioare, 150 de lei cotizatie iti aduc cam 1200lei/luna dupa 60 ani impliniti, nu doar dublu si inca putin cum mi-a spus consultantul...
Ai citit niste pareri, nu e nici o grantie aici, cert este ca in ultimii 7 ani, investitiile au dus la o crestere a valorii unitatii de fond a NN Activ de la 13.73 la 21.5, asta inseamna cam 6% anual, dupa taxe si comisioane. La contributia din apr 2010 am castigat deja 57% pana acum, la cea de acum 6 luni de ex, n-am castigat nimic ca a avut niste variatii fondul datorita actiunilor de la Bursa.

Quote

vreun sfat?
Nu uita ca economisesti si niste bani la impozite, contributiile fiind deductibile (in limita a 400 euro anual), scutesti 16% impozit. Bine, odata cu scaderea impozitului pe venit, scutesti doar 10%, dar e de luat in calcul, practic comisionul initial e acoperit de reducerea de impozit si chiar ramai cu niste bani in plus in fiecare luna.

Edited by yndy, 13 January 2018 - 07:26.


#161
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
Bun, m-am mai luminat. Multumesc pentru explicatii!

Problema cea mai mare pe care o vad la acest moment este ca banii sunt blocati timp de 30 de ani. Acum, stau si ma gandesc daca un depozit bancar nu ar fi mai indicat...adica dobanzile s-ar putea sa mai creasca si ai acces la bani la nevoie. Bine, nu primesti deducerea la impozit, care la 150 lei pe luna cred ca inseamna cam 33 lei.

#162
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu. Deloc. La depozit bancar vei apela in orice moment de criza din viata ta.

99% există sanse sa ajungi la 60 ani si sa beneficiezi de banii aia. E o garantie ca atunci când ajungi o sa ai ceva bani sa poti trai si atunci cand nu mai ai varsta propice muncii... Si daca statistica e reala poti trai chiar inca 30 ani dupa...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate