Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Gladita

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Si eu am de imprejmuit 260ml dar nu as da banii pe butasi ca nu am timp sa-i plantez.as semana mai degraba dar sa stiu ca ies.si inca ceva.ce ne facem daca peste 10 ani e un gard din copaci?

#74
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Pentru plantare ..treci de 3-4 ori cu un motocultor pentru a face un santulet doar cu opritorul (tija din spate) sau improvizezi o mica sapaliga ce o prinzi cu suruburi de opritor ..daca vrei santuletul mai latut
Copaci se fac daca ii lasi neingrijiti ..





#75
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Nu am motocultor si nu asta era problema.ca santul il.pot face si cu sapa.dar sa plantezi 2800 de puieti asta e problema.ca sunt multi.si ziceam ca se fac copaci,adica se ingroasa mult.una e sa ai gard din copacei de max 7cm diametru si alta sa ai copaci de 20cm diametru.io inteleg ca se tund sa nu se inalte dar cum faci sa nu se ingroase?

Edited by calinjack, 21 April 2017 - 19:24.


#76
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai cand se ingroasa prea tare ii tai de tot, pe sarite asa. Ma gandesc si eu.
Noi am pus aproximativ 8000 de bucati, pe 2 si/sau 3 randuri, om vedea mai incolo cat or sa se faca.

#77
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Unde nu ai tu norocul asta, 8000 buc la 2m si 20cm diametru :) Asta e problema?

#78
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
De vreo 2 zile am desfacut o pastaie cu 22 bobite.le-am oparit si apoi le-am lasat in apa.din 22 s-au umflat doar 5.stie cineva o metoda de a le face sa germineze mai sigur?asta pentru ca tocmai am comandat 3kg.

#79
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Restul le mai oparesti o data, si tot asa. Nici o gluma

#80
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Eu as pune la insamantat doar daca as face o afacere din treaba asta ..altfel butasii(si inmultirea prin butasire) e metoda pe care as accepta.o pentru a realiza un gard de gladita. Consider ca nu merita sa pierzi 2-3 ani cu samanta. Multi pun in balanta preturilor de butasi-puieti de gladita vs seminte..alegand varianta din urma pentru ca e mai ieftina . Dar daca esti istet ..in toamna cand faci o reducere ..pui foarte simplu in pamant si inmultesti.
Castigi 1-2 ani ..si nu te complici cu apa calda si pescuirea semintelor ..




View Postcalinjack, on 21 aprilie 2017 - 15:54, said:

Si eu am de imprejmuit 260ml dar nu as da banii pe butasi ca nu am timp sa-i plantez.as semana mai degraba dar sa stiu ca ies.si inca ceva.ce ne facem daca peste 10 ani e un gard din copaci?
Ai fi fericit :) ..ai avea lemne de foc. Iar dupa ce tai ..in doi ani ai avea la loc gardul verde.



#81
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Faci butasi daca ai deja gladita, altfel din ce ii faci?
Daca nu ai raman semintele sau dai banu' si cumperi puieti

#82
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu am cumparat puieti de un an, 40-80 cm inaltime cu 0,25 ron/buc.
Cred ca este decent !

Pentru cateva zeci/sute de puieti chiar nu merita sa te chinui cu seminte. Chiar si daca ai cateva mii pana la urma.

#83
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postvalidoe, on 24 aprilie 2017 - 16:55, said:

Faci butasi daca ai deja gladita, altfel din ce ii faci?
Faci o parte din gard cu puieti ..iar restul il faci prin butasire . Eu asa intentionez sa fac. Doar ca pe mine ma manca (undeva :) ) sa.l indesesesc(sau "asortez") cu iedera pe nord si lemn cainesc pe cealalta latura mai lunga (pe est). Ce o iesi ..nu stiu ..dar vad pe parcurs

#84
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostdoarUNom, on 24 aprilie 2017 - 16:25, said:

Dar daca esti istet ..in toamna cand faci o reducere ..pui foarte simplu in pamant si inmultesti.
Castigi 1-2 ani ..

Nu este "foarte simplu" deloc! ... nu tot ce pui in pamant va ajunge copac ...
Planta rezultata din samanta (ingrijita "ce si ce") ajunge pana la toamna la (macar) 50-70 cm.
Butasul pus in pamant poate atinge inaltimea asta dar cu mai multe "bibileli"....
Nici nu merita sa mai discutam vis-a-vis de radacini: radacina generativa nu se compara cu
radacina vegetativa!

Cum zici matale ca poti castiga 2 ani?

#85
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
N.ai bibileli complicate - pur si simplu folosesti ceva la inradacinare si una -doua fertilizari pana isi da drumul. Simplu. Fara germinari (pescuiri din apa calda)..santulete si ale "bibileli" .




#86
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Din ce spui pierzi doi ani nu castigi doi, ca trebuie sa astepti pana ai ce taia. 'Pescuitul' de care zici dureaza 5 minute

#87
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Cand o primesti trebuie sa.i tai varfurile. Eu am luat.o la 1.20-1.40 m ..si a trebuit sa o duc la 0.5.-0.6 m ..ce crezi ca am facut cu ce am taiat ?



#88
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Să nu-mi spui că ai pus-o în amestec de mraniță cu nisip bine umezite, că și leșin...

#89
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Prea mare efortul :) ..le.am pus intr.o galetusa cu putina apa ..apoi pudrare pentru inradacinare si infingere in pamant



#90
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Ieri am primit si eu semintele de gladita.pana sa le seaman am sa fac un experiment.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate