Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Gladita

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ma uit cum a crescut copacul adult, doar la ramurelele tinere au ramas ghimpii in rest pe trunchi s-au rarit, trebuie tinut subtire si facut impletitura sus.
"Despite its name, the honey locust is not a significant honey plant.[citation needed] The name derives from the sweet taste of the legume pulp, which was used for food by Native American people, and can also be fermented to make beer"

Strangem niste seminte sa facem o bere din asa ceva ? Cine o degusta ?

Edited by GradinarulUrban, 17 February 2017 - 15:54.


#56
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)..de roscovani vb voi aici..aia sînt copaci ,cum faceti gard ?

#57
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Daca ii pui la max 30cm intre ei si ii retezi pe 1,8m nu prea mai au cum sa se faca asa mari

#58
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Se poate si la 15-20 ..dar sa faci taieri cu rotire in fiecare an sau la doi ani...unul da- unul nu . Eu asa vreau sa procedez la gardul facut din gladita.



#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cHFkYb7hNgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 validoe, on 18 decembrie 2016 - 09:17, said:

Eu am plantat primavara trecuta experimental cativa metri pe terenul pe care il vreau imprejmuit
.... are cam 1,5m inaltime 'gardul; acum.

cand ai plantat puietii, ce inaltime aveau ????

eu i-am retezat de la 10-15 de sol astfel incat sa se indeseasca chiar de jos . intentionez ca pe terenul respectiv sa pun niste pomi fructiferi si imi este teama de iepuri ( terenul este in camp si nu are cine sa pazeasca pomii ).

in primavara asta m-am gandit sa indesesc folosind seminte de gladita ( le-am achizitionat din toamna ), pe care sa le plantez ca si un al doilea rand .

#61
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Daca tot ai retezat din gladita ..de ce nu ai butasit cu ele ? fara sa te mai chinui cu seminte


 razvan_voicu, on 18 februarie 2017 - 07:40, said:

cand ai plantat puietii, ce inaltime aveau ????
La mine au inaltimi intre 0.80 -1.00 m ..plantate in toamna






#62
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
semintele de gladita au nevoie de scarificarea cojii pentru a germina aceasta realizandu-se prin soc termic, imersie in apa firbinte max 1minut, sau zdrobire usoara pentru fisurare tegumentului

#63
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 ionathan, on 19 februarie 2017 - 17:28, said:

semintele de gladita au nevoie de scarificarea cojii pentru a germina aceasta realizandu-se prin soc termic, imersie in apa firbinte max 1minut, sau zdrobire usoara pentru fisurare tegumentului

in toamna trecuta am facut un experiment cu cateva semnte de gladita.
le-am bagat in apa fierbinte si le-am tinut pana au inceput sa se umfle.
dupa ce s-au umflat le-am pus intr-o caserola la frigider ( in niste servetele umezite ).
semintele au inceput sa incolteasca in 6-7 zile si din cauza asta am considerat ca este mai bine sa le mut in pamant.
le-am mutat in pahare de plastic de unica folosinta pe care le-am umplut cu pamant ( nimic special, pamantul era luat din curtea bunicilor ).
pomisorii au rasarit si am avut grija de ei pana au ajuns la aproximativ 10 cm inaltime.

am renuntat la a mai avea grija de ei pentru ca vazusem ceea ce ma interesa ( in special partea de germinare ).

nu am folosit butasii pentru ca nu am stiut ca se poate .

#64
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 validoe, on 18 decembrie 2016 - 09:17, said:

Eu am plantat primavara trecuta experimental cativa metri pe terenul pe care il vreau imprejmuit
Nu te lua dupa ce spun vanzatorii de seminte cu norma de semanat, aia e sa isi vanda marfa
Trei plante la metru sunt suficiente, eu le-am retezat la plantare cam la 40 cm, au ramificat si si-au format si alt ax, are cam 1,5m inaltime 'gardul; acum.
De la anul nici iepurele nu mai trece, Trebuie intretinut anual, ramifica destul de mult si in lateral
Nu stiu daca am facut bine cu retezatul, mai am vreo 200 de puieti semanati primavara asta pe care o sa ii plantez la anul si nu ii mai retez, sa fac o comparatie
Tii minte cumva cand i.ai plantat cam in ce perioada au plecat in vegetatie ?
La mine observ ca se misca foarte greu ..se observa doar mici bumbisori.
M.am hotarat sa pun iedera printre gladita ..am pus butasi la inradacinat ..iar in toamna ii bag printre gladita. Se va incolotaci printre gladita si va forma un gard viu ce va ramane si iarna verde ..iar gladita va fi pe post de gard sa nu intre dusmanii ce mai trag cu ochiul prin livada mea :) Sper sa mearga reteta asta combinata de gladita + iedera





#65
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Pleaca greu ca au nevoie de caldura. Am mai plantat si anul asta, acum vreo luna si abia deschid bumbii

#66
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
E mistl combinatia iedera cu ghimpar.
Avand in vedere ca ghimprul trebuie intretinut periodic prin taieri ( nu ca dudul de arac , la 2 ani, dar mai mult de 3-4 nu il lasi)... o sa fie o bucurie sa tai prin el...si asa e minunat ...cu iedera o sa fie pur si simplu sublim.

#67
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Lasa parinte ca e bine, ce tai nu mai aduni sa te intepi, le lasi agatate in iedera si nici musca nu mai trece prin gardul ala

#68
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Da, ca tu tai cu laser....din foisor, de la umbra...engage si... pac pac...

Normal aracii trebuie debarasati ca sa te poti misca sa tai...apoi, macar un arac liber poate fi dirijat ..sa cada ...nu pe tine...cu iedere practic vor avea balamale...ca in filmele alea proaste cu vietnamezi/ comando/ chuck norris il bate pe arnold...

Voi puneti cum vreti, eu doar bombaneam in barba. :D  :D  
Eu as pune macesi, apoi sant cu apa si lipitori, gladita, iedera, niste roiuri de viespi atarnate si inauntru sa patruleze nu un caine ci o baba grasa, in tanga...
nici dracu nu se uita a doua oara, chiar daca odata reuseste sa treaca de iedera ...i se usuca ochii...Ps. Merge beton cu mortaciuni aruncate prin macesi...nici dracu nu mai trece pe acolo.

Edited by parintele, 19 April 2017 - 09:07.


#69
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
:) da ..interesante alternativele
Pe latura de nord (pe capat) nu am ce face..trebuie sa fac ceva des si sa stea cat mai mult verde pentru ca ma sufla vantul-gerul prea tare pe acea latura. Iar de crescut ..sa creasca ca ma voi descurca eu la taiat


http://www.cumpara-a...&product_id=450
Cam asa ceva am si eu ..o port dupa mine in portbagajul masinii.

 parintele, on 19 aprilie 2017 - 09:06, said:

Da, ca tu tai cu ..


PS. De manusi nu iti mai zic ..am din alea "sanatoase" :)



#70
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nenea...foarfeca aia e de tuia si de buxus, sa te joci de-a gradinarul reginei  :D
Manusile sunt bune dar trebuie si casca de motociclist si costum de piele...de taiat tai cu drujba si cand cad araci de 3-4m si 5-8 cm la baza, full de tepi de 10cm ...e cam nasol.

Eu am taiat salcami d-astia...am simtit placerea...kinky, ce sa zic...

#71
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am plantat in aceasta primavara aproximativ 8000 de bucati.
Imprejmuire de cca. 1200 metri liniari.

Bina ca ploua acum ! Posted Image

Attached Files



#72
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
@parintele te uiti prea mult la filme horror ..ori le visezi(concepi) cu ochi deschisi :)))



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate