Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gladita

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Salutari,
Intrucat am cautat pe forum si nu am gasit(sau poate nu am cautat bine) vin si eu cu o intrebare:
am citit ca salcamii se extind prin radacini si greu scapi de ei.La gladita e valabil acelasi lucru?As vrea sa pun un rand dar mi-e teama sa nu se extinda prin radacini la vecini si sa faca puieti si sa nu mai scap de ei!
Multumesc!

#2
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Acum ca sa nu mai deschid alt topic revin cu o alta intrebare:detin un teren de 500mp pe care as vrea sa il ingradesc cu ceva ieftin.
Cautand pe forum am gasit cea mai ieftina solutie spalieri vie plus plasa de sarma.De curand am gasit si varianta cu gladita care are avantajele ca nu se fura,are tepi,creste repede etc.Pentru viitor as vrea sa ridic o casuta pe teren dar asta inseamna ceva ani.La anul ma gandeam sa plantez ceva legume  pt consum propriu si nu as vrea sa dispara ....stim noi din ce cauze:))
Daca optez pt gladita pe viitor se poate scoate usor in vederea unui gard normal?Sau se poate lasa pe post de gard viu,tunde frumos,taia la 2 metri inaltime vara sa fie verde si sa nu se vada la vecini?
Multumesc si sper ca nu v-am plictisit!

#3
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
se poate tunde la 2m, nu drajoneaza ca salcamul

#4
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Multumesc

#5
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Revin cu o alta intrebare,dupa ce le tai varful la 2-2,5m inaltime,tulpina se va ingrosa in continuare?Va da ramuri laterale?As vrea ca vara sa nu se mai vada prin gard!Multumesc si imi cer scuze daca sunt intrebari stupide!

#6
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Tulpina se va ingrosa,vor da si ramuri laterale ,va trebui sa tai in fiecare an ,crescind volumul de munca.

#7
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Multumesc pentru raspunsuri!

#8
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Care e cea mai buna metoda(rata de germinare mare) la seminte:smirgheluite putin si cufundate in apa calduta sau cufundate in apa fierbinte si apoi lasate in apa timp de o zi?Astept sa vina semintele inca nu pot experimenta.Multumesc!

#9
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Semintele de gladita necesita scarificare, deci smirgheluiti-le si pe urma inmuiati-le in apa calda

#10
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Cand le am o sa vad cat de mult trebuie smirgheluite.O zi buna!

#11
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Cât costă semințele de gladiță?

#12
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Eu am gasit pe t....i.ro nu stiu daca am voie sa scriu sa nu se considere reclama de la 20 la 50 lei kilogramul.

Edited by cristisng, 12 December 2014 - 09:55.


#13
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Au venit semintele si am folosit metoda de smirgheluire...nu cea cu apa fierbinte.Pana in acest moment rata de succes 100%.Ce am facut?Am luat o pila de unghii sanatoasa si am smirgheluit pe un colt cam 1mm adancime(au invelisul foarte gros si tare) pana am dat de o parte mai moale si mai deschisa la culoare.Am luat o tavita de plastic in care am pus apa si 5 seminte(3 smirgheluite si 2 nesmirgheluite),tavita am pus-o pe calorifer.
Asta s-a intamplat pe 26dec dimineata pana in pranz.Azi dimineata la verificare 27 dec cele 3 bobite smirgheluite erau umflate si moi,iar celelalte 2 bobite nu s-au modificat.Le-am pus in pamant de flori universal in 3 paharele pe pervaz la geam si astept sa vad in cat timp ies primele plantute.Revin cu feedback si cu poze daca se cere.

#14
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
tot asa opareste 5 seminte de gladita si urmareste rezultatele, durata oparirii 10-15 secunde

#15
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
O sa incerc si metoda oparirii dar sincer metoda smirgheluirii mi se pare mai simpla!

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Daca ai 5 seminte poate, dar daca vrei sa incercuiesti un hectar...

#17
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
extrapoleaza la 100 de seminte si compara rezultatele, mult succes
in alta ordine de idei am avut un prieten care avea o gradina de trandafiri, foarte frumoasa, in fata casei, a imprejmuit-o cu un gard scund (50-60cm) de gladita,distradu-se copios cum isi agatau doamnele ciorapii de matase in incercarea de a rupe cateva flori de tradafiri

#18
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
In ianuarie intentionez sa plantez serios...imi trebuie cam 950 de fire de gladita,nu e deloc greu smirgheluitul intrucat dureaza maxim 1 minut la samanta...si pentru ce exista prietenii,rudele,etc:))))).....la metoda cu oparitul am citit ca rata de umflat e de 80-85% dar e pe etape....azi o parte se umfla...maine mai oparesti o data si tot asa....la smirgheluit ajunge apa sigur...testam si vedem Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate