Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Mărul, plantare și întreținere-topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#775
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007

View Postsandel1, on 06 mai 2023 - 20:37, said:

De ce să-l stropești?
Intrebam pentru Ionathan legat de fainare

#776
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007
Oare pe care site pot verifica polenizatorii recomandati unui soi? De ex pentru Jonagold gasesc informatii diferite pe zdravan (am inteles ca nu sunt de incredere) fata de alte pepiniere.

Edited by hgraur, 07 May 2023 - 08:04.


#777
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu are nicio treaba încrederea cu ce problema ai tu.
Oamenii își iau descrierile de soi de pe net, din surse mai informate sau mai puțin informate, unii după alții.. Si nici nu e vreo treaba critica în cazul majorității soiurilor de pomi fructiferi, în sensul ca în general orice soi cu înflorire similara e ok cu unele excepții care nu au treaba cu problema ta(apte specii, alte soiuri șamd)


Lista soiurilor compatibile e foarte foarte lunga pracric și fiecare își alege ori soiurile mai frecvent menționate , ori soiuri pe care tot ei le vând, normal, oamenii îți soun ce îți oferă ei în ideea ca poate cumperi tot de acolo.


Cele mai menționate ca polenizatori, și deci considerate bun polenizator, sunt soiurile a căror înflorire este etapizata, care se întinde pe o perioada mai lunga....

Un bun exemplu e granny Smith care polenizeaza bine aproape orice pt ca înflorește foarte mult timp și are un polen ok.


#778
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In context, recomand Granny Smith si pentru fructe. Desi au continutul cel mai mic de zahar (deci nu-s bune la tuica), daca-s tinute pana prin decembrie - februarie, fructele sunt delicioase. Se pastreza perfect. Parerea mea.

#779
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007

View Postparintele, on 07 mai 2023 - 08:29, said:

Nu are nicio treaba încrederea cu ce problema ai tu.
Oamenii își iau descrierile de soi de pe net, din surse mai informate sau mai puțin informate, unii după alții.. Si nici nu e vreo treaba critica în cazul majorității soiurilor de pomi fructiferi, în sensul ca în general orice soi cu înflorire similara e ok cu unele excepții care nu au treaba cu problema ta(apte specii, alte soiuri șamd)


Lista soiurilor compatibile e foarte foarte lunga pracric și fiecare își alege ori soiurile mai frecvent menționate , ori soiuri pe care tot ei le vând, normal, oamenii îți soun ce îți oferă ei în ideea ca poate cumperi tot de acolo.


Cele mai menționate ca polenizatori, și deci considerate bun polenizator, sunt soiurile a căror înflorire este etapizata, care se întinde pe o perioada mai lunga....

Un bun exemplu e granny Smith care polenizeaza bine aproape orice pt ca înflorește foarte mult timp și are un polen ok.

Deci practic (sper ca am inteles bine) daca ai pomi care infloresc in aceeasi perioada e ok ca albinele oricum se plimba de la unul la altul, corect? Asa e practic mult mai clar.
Multumesc tare mult!

#780
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Da, si uneori albinele au prostul obicei si fura de la vecini polenul sa polenizeze pomii nostri :) Eu am prun Avalon care e inflorit cand ceilalti pruni sunt la faza de buton. Si leaga fructe, nu gluma. De unde polen, nu stiu si nici nu-mi bat capul....

#781
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007

View Postcotzi, on 07 mai 2023 - 09:48, said:

Da, si uneori albinele au prostul obicei si fura de la vecini polenul sa polenizeze pomii nostri :) Eu am prun Avalon care e inflorit cand ceilalti pruni sunt la faza de buton. Si leaga fructe, nu gluma. De unde polen, nu stiu si nici nu-mi bat capul....

Acuma ma gandesc si eu ca albinele se plimba pe la vecini deci nu conteaza asa mult ce pui. Mai ales ca si noi stam intr-un cartier de case cu gradini.

Pana la urma o sa incercam sa prevenim fainarea la ionathan cum a zis @gogutu77 si mai alegem inca un soi (intre golden delicios, granny smith si altele)

Am gasit pe usab-tm asta legat de fainare:
“ Soiurile de măr se comportă diferit la atacul acestei ciuperci.

Soiuri rezistente la atacul ciupercii sunt: Frumos de Voinești, Auriu de Bistrița, Prima, Starkrimson, Starking delicious, Sofran de vară, Redspur, Delicious, Fuji, Gala etc.
Soiuri puțin sensibile sau slab atacate: Golden delicious, Goldenspur, Mutsu, Florina, Yellow Spur, Idagold, Priam, Red Melba, Generos, Parmain d'or etc.

Soiuri mijlociu rezistente sau mijlociu sensibile: Antonovka, Fuji, Granny Smith, Jonagold, Priscilla, Red June etc. La americani am găsit soiul Granny Smith încadrat la foarte sensibile la făinare.

Soiuri foarte sensibile: Jonathan, Aromat de vară, Ionared, Roșu de Cluj, Idared, Milton, Rubra Precoce etc.”
Deci si granny smith e sensibil la fainare si jonagold (ce bine am putut alege :D)

#782
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Hgraur: în principiu asa, cu excepția situației în care polenul ala adus de albină provine de la soiuri androsterile. Practic jonagold ul e un astfel de pom deci el pt alți pomi e inutil. La fel 3 mutsu și sunt destule în situația asta.
Dacă oamenii au meri pe acolo probabil ca nu vor fi probleme. Dacă ți se pare ca leagă putin(mărul în general leagă mult, mult prea mult, atunci îți faci probleme.

În ce privește avalonul, nu știu soiul însă e foarte posibil sa fie polenizatoare de corcodușe.

La samburoase, în special cireși, pruni dintre care Reinclaude, tuleu și descendenții, sunt probleme.
Alta varietate de pomi cu probleme sunt japonezii.
Unii aprecia, a orice corcoduș, alții vor neapărat anumite varietăți de corcodușe.
Dintre așa-numitele prune japoneze Jiro parca ii zice e polenizatoare bun... Sper ca nu am încurcat numele. Ceva de gen Jiro. Sper ca nu e kaki Jiro asta iar pruncul sa aibă un nume care îmi suna mie similar....
La vișin probleme exista și nu sunt mici, multe soiuri sunt pretențioase, de fwpt mulți hibrizi spontani (sau nu). Mai exista și faza ca exista soiuri intersterile, adică polenul unuia strica apele altui soi și posibil reciproca, adică albina aduce polen, se întâmplă babardeala însă apoi produsul nune viabil și astfel e irosita șansă ca polen compatibil sa mai poată ajunge sa polenizeze corect pt a obține fructe viabile.

Oricum, soiurile de vișin selecționate, foarte puține raportat la varietatea uriașă de pomi spontani. Au relativ mai puține probleme.
Unele su t și autofertile, altele nu sunt pretențioase, dar sunt și câteva cazuri de perechi incompatibile a căror alăturare e bine sa fie evitata(Crișana parca e unul din ele dar nu sunt sigur și nici nu mai țin minte cu care alt soi era certat)

Pracric nu vgam zis lucruri concrete precise pt ca nu le țin minte pe dinafara. Relevant 3 sa știți cam pe unde pot exista probleme și când va i tereseaza un tip de pom.o specie șamd... Sa puneți mana sa va informați foarte atent..

La mar nu e problema. În ge eral la semintoase e relaxata treaba.

Cires, soiuri moderne valoroase.. Alea au probleme... Vișin.. La prun asa și asa. Prun japonez trebuie atenție...
La mar doar în plantații super specializate dar deja acolo oamenii știu ce și cum

#783
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Granny Smith la mine se lipeste de fainare la fel ca timbrul pe scrisoare....

#784
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Și rapanul îl pisca.. Dar totuși e un soi ok.


#785
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007

View Postparintele, on 07 mai 2023 - 10:42, said:

Hgraur: în principiu asa, cu excepția situației în care polenul ala adus de albină provine de la soiuri androsterile. Practic jonagold ul e un astfel de pom deci el pt alți pomi e inutil. La fel 3 mutsu și sunt destule în situația asta.
Dacă oamenii au meri pe acolo probabil ca nu vor fi probleme. Dacă ți se pare ca leagă putin(mărul în general leagă mult, mult prea mult, atunci îți faci probleme.

În ce privește avalonul, nu știu soiul însă e foarte posibil sa fie polenizatoare de corcodușe.

La samburoase, în special cireși, pruni dintre care Reinclaude, tuleu și descendenții, sunt probleme.
Alta varietate de pomi cu probleme sunt japonezii.
Unii aprecia, a orice corcoduș, alții vor neapărat anumite varietăți de corcodușe.
Dintre așa-numitele prune japoneze Jiro parca ii zice e polenizatoare bun... Sper ca nu am încurcat numele. Ceva de gen Jiro. Sper ca nu e kaki Jiro asta iar pruncul sa aibă un nume care îmi suna mie similar....
La vișin probleme exista și nu sunt mici, multe soiuri sunt pretențioase, de fwpt mulți hibrizi spontani (sau nu). Mai exista și faza ca exista soiuri intersterile, adică polenul unuia strica apele altui soi și posibil reciproca, adică albina aduce polen, se întâmplă babardeala însă apoi produsul nune viabil și astfel e irosita șansă ca polen compatibil sa mai poată ajunge sa polenizeze corect pt a obține fructe viabile.

Oricum, soiurile de vișin selecționate, foarte puține raportat la varietatea uriașă de pomi spontani. Au relativ mai puține probleme.
Unele su t și autofertile, altele nu sunt pretențioase, dar sunt și câteva cazuri de perechi incompatibile a căror alăturare e bine sa fie evitata(Crișana parca e unul din ele dar nu sunt sigur și nici nu mai țin minte cu care alt soi era certat)

Pracric nu vgam zis lucruri concrete precise pt ca nu le țin minte pe dinafara. Relevant 3 sa știți cam pe unde pot exista probleme și când va i tereseaza un tip de pom.o specie șamd... Sa puneți mana sa va informați foarte atent..

La mar nu e problema. În ge eral la semintoase e relaxata treaba.

Cires, soiuri moderne valoroase.. Alea au probleme... Vișin.. La prun asa și asa. Prun japonez trebuie atenție...
La mar doar în plantații super specializate dar deja acolo oamenii știu ce și cum

Deci cu jonagoldu am cam dat-o in bara 😁
Ok, macar am vreme pana la toamna sa mai tot caut combinatii

#786
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007

View Postparintele, on 07 mai 2023 - 10:42, said:

Hgraur: în principiu asa, cu excepția situației în care polenul ala adus de albină provine de la soiuri androsterile. Practic jonagold ul e un astfel de pom deci el pt alți pomi e inutil. La fel 3 mutsu și sunt destule în situația asta.
Dacă oamenii au meri pe acolo probabil ca nu vor fi probleme. Dacă ți se pare ca leagă putin(mărul în general leagă mult, mult prea mult, atunci îți faci probleme.

În ce privește avalonul, nu știu soiul însă e foarte posibil sa fie polenizatoare de corcodușe.

La samburoase, în special cireși, pruni dintre care Reinclaude, tuleu și descendenții, sunt probleme.
Alta varietate de pomi cu probleme sunt japonezii.
Unii aprecia, a orice corcoduș, alții vor neapărat anumite varietăți de corcodușe.
Dintre așa-numitele prune japoneze Jiro parca ii zice e polenizatoare bun... Sper ca nu am încurcat numele. Ceva de gen Jiro. Sper ca nu e kaki Jiro asta iar pruncul sa aibă un nume care îmi suna mie similar....
La vișin probleme exista și nu sunt mici, multe soiuri sunt pretențioase, de fwpt mulți hibrizi spontani (sau nu). Mai exista și faza ca exista soiuri intersterile, adică polenul unuia strica apele altui soi și posibil reciproca, adică albina aduce polen, se întâmplă babardeala însă apoi produsul nune viabil și astfel e irosita șansă ca polen compatibil sa mai poată ajunge sa polenizeze corect pt a obține fructe viabile.

Oricum, soiurile de vișin selecționate, foarte puține raportat la varietatea uriașă de pomi spontani. Au relativ mai puține probleme.
Unele su t și autofertile, altele nu sunt pretențioase, dar sunt și câteva cazuri de perechi incompatibile a căror alăturare e bine sa fie evitata(Crișana parca e unul din ele dar nu sunt sigur și nici nu mai țin minte cu care alt soi era certat)

Pracric nu vgam zis lucruri concrete precise pt ca nu le țin minte pe dinafara. Relevant 3 sa știți cam pe unde pot exista probleme și când va i tereseaza un tip de pom.o specie șamd... Sa puneți mana sa va informați foarte atent..

La mar nu e problema. În ge eral la semintoase e relaxata treaba.

Cires, soiuri moderne valoroase.. Alea au probleme... Vișin.. La prun asa și asa. Prun japonez trebuie atenție...
La mar doar în plantații super specializate dar deja acolo oamenii știu ce și cum

Oricum explicatia asta am salvat-o in notes ca e valoroasa 😀

#787
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu ai dat-o în bara pt ca mărul e foarte bun.... E o combinație de golden și jonathan, fructul e mare și e gustos.
Partea cu sterilitatea polenului nune importanta, dacă soiul are minusuri acestea țin de de altceva, rezistenta la rapan e slaba sau foarte slaba și secundar, fructul cam pufeaza... Asta e o problema la unele soiuri, fructul se i negrese și calitatea e o mare problema, parca ar fi fost bătut și apoi ar fi fost depozitat însă problema se manifesta în interior. În jurul lojelor semnale....
Tine de genetic și probabil și de anumite aspecte care țin de condiții și tehnologia aplicata..
Nu știu exact care e problema, nu îmi bat capul, nu ca de fapt ar ști cineva exact de ce se întâmplă fenomenul.

Problema e și la jonathan în bazinele pomicole tradiționale, în special în plantațiile noi...

Deci soiul 3 bun dpdv al gustului, mărul mare sau foarte mare, probabil și aspectuos pt ca se multiplica în general clone selecționate valoroase, cu fruct colorat frumos..
Dar are și multe slăbiciuni, dacă la tine nu merge îl supraaltoiesti și gata, nu merita sa îți bați capul.

#788
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007

View Postadip1962, on 07 mai 2023 - 08:34, said:

In context, recomand Granny Smith si pentru fructe. Desi au continutul cel mai mic de zahar (deci nu-s bune la tuica), daca-s tinute pana prin decembrie - februarie, fructele sunt delicioase. Se pastreza perfect. Parerea mea.

Ce alte soiuri care le ai mai recomanzi? Am vazut ca ai golden delicious si ziceai ca l-a prins rapanul dar tot ai avut mere ok .. daca tin bine minte

View Postparintele, on 07 mai 2023 - 12:22, said:

Nu ai dat-o în bara pt ca mărul e foarte bun.... E o combinație de golden și jonathan, fructul e mare și e gustos.
Partea cu sterilitatea polenului nune importanta, dacă soiul are minusuri acestea țin de de altceva, rezistenta la rapan e slaba sau foarte slaba și secundar, fructul cam pufeaza... Asta e o problema la unele soiuri, fructul se i negrese și calitatea e o mare problema, parca ar fi fost bătut și apoi ar fi fost depozitat însă problema se manifesta în interior. În jurul lojelor semnale....
Tine de genetic și probabil și de anumite aspecte care țin de condiții și tehnologia aplicata..
Nu știu exact care e problema, nu îmi bat capul, nu ca de fapt ar ști cineva exact de ce se întâmplă fenomenul.

Problema e și la jonathan în bazinele pomicole tradiționale, în special în plantațiile noi...

Deci soiul 3 bun dpdv al gustului, mărul mare sau foarte mare, probabil și aspectuos pt ca se multiplica în general clone selecționate valoroase, cu fruct colorat frumos..
Dar are și multe slăbiciuni, dacă la tine nu merge îl supraaltoiesti și gata, nu merita sa îți bați capul.

Faza cu pufosenia am observat-o cand am luat ceva mere Jonagold din Auchan .. aveau zeama dar erau asa pufoase si nu m-au impresionat dar zicea careva aici pe forum ca daca nu le dai multa apa nu devin pufoase deci daca ramane si vad ca sunt ok bine daca nu, il suprasltoiesc cum zici.
La marul cel galben care il am facea si el mere pufoase dar cred ca le luam noi prea tarziu in perioada aia si ziceam ca il schimbam .. dupa a inceput sa faca mere super ok si multe .. asa de multe ca anul urmator (2022) nu a mai facut. Le-am pus la toti ingrasaminte si anul asta cred ca o sa faca iar multe mere dar acuma o sa le rarim.
Din pacate doar de anul trecut am inceput si noi sa ne mai documentam la pomicultura cu toaletare si altoiri .. dar vad ca sunt foarte multe variabile .. asta este tot timpul invatam.

#789
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Rapanul imi prinde toti merii mai putin Idared. Dar, in cursul timpului, am avut surprize mari.
De ex. anul trecut am stropit de vreo 3-4 ori numai contra rapanului care a afectat indeosebi Golden Delicious. Dar... nu s-a legat de ionathan! Extrem de ciudat. In rest, am avut rapan la Florina & Granny Smith, Starkrimson (putin insa), la Pinova (moderat), si ceva mai mult la Fuji. Asa. Iti inchipui ca voi renunta vreodata la Golden? Sau la Granny? Never! Poate sa fie super vulnerabil, super sensibil, super orice la rapan sau whatever si nu voi renunta la ei. Pentru ca-mi plac. Si-n placerea omului nu te bagi. Pe restul ii astept cu nerabdare sa-i gust. Pentru ca unul este gustul marului/fructului tau si altul e cel din supermarket.
Repet, de cand am meri, daunatorul principal in zona mea este rapanul. Mai apare sporadic cate-n paduche roz galicol... Nu am avut nimic altceva in 5-6 ani. Si inca ceva: un pic de rapan pe mere face fructul mai dulce. Parerea mea.

Edited by adip1962, 07 May 2023 - 12:49.


#790
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007

View Postadip1962, on 07 mai 2023 - 12:48, said:

Rapanul imi prinde toti merii mai putin Idared. Dar, in cursul timpului, am avut surprize mari.
De ex. anul trecut am stropit de vreo 3-4 ori numai contra rapanului care a afectat indeosebi Golden Delicious. Dar... nu s-a legat de ionathan! Extrem de ciudat. In rest, am avut rapan la Florina & Granny Smith, Starkrimson (putin insa), la Pinova (moderat), si ceva mai mult la Fuji. Asa. Iti inchipui ca voi renunta vreodata la Golden? Sau la Granny? Never! Poate sa fie super vulnerabil, super sensibil, super orice la rapan sau whatever si nu voi renunta la ei. Pentru ca-mi plac. Si-n placerea omului nu te bagi. Pe restul ii astept cu nerabdare sa-i gust. Pentru ca unul este gustul marului/fructului tau si altul e cel din supermarket.
Repet, de cand am meri, daunatorul principal in zona mea este rapanul. Mai apare sporadic cate-n paduche roz galicol... Nu am avut nimic altceva in 5-6 ani. Si inca ceva: un pic de rapan pe mere face fructul mai dulce. Parerea mea.
Asa imi zice si sotia ca merele cele mai bune sunt cele atacate de boli (cu puncte negre) ca la alea pomul s-a luptat cu boala si a bagat ceva “anticorpi” si sunt mai bune la gust si ajuta la imunitate :)

#791
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Adi,pana când nu ai o minima co formare a soiului nu mai face afirmații pe forum pentru ca alții nu știu ce ai tu pe acolo și pot rămâne cu idei greșite despre anumite soiuri.

În speță ma refer la jonathan ul tau


Pe ce te bazezi când afirmi ca ala e jonathan?
Din ce îmi amintesc e o râgâie luata din iarmaroc.
Iti soun din e perie ta proprie. Am luat mukte sute de pomi, cu excepția a 3 bucăți toți din pepiniere sau proveniți din pepiniere... Nu vrei sa știi câte soiuri alergau de fapt altceva.. Acum foarte mukte soiuri le recunosc fără sa ma uit pe eticheta, asa de mult m-au enervat

Ștai întâi sa vezi tu ca ala e măcar asemănător cu jonathan  și după aia mai vei tu


În ce privește pufosenia nu ma refer la faptul ca merele sunt  deshidratate, "malaiete", trecute, supracoapte...
Pufarea înseamnă alterarea și înnegrirea pulpei dinspre centru spre exterior.


#792
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Trebuie sa modific ceva, ca iar imi atrage atentia Padre. In cazul marului cumparat drept Florina si care a avut ceva rapan anul trecut... nu a rodit asa ca doar cred ca-i Florina. Idem pentru Starkrimson si Pinova. Inca nu au rodit nu stiu daca sunt ce-am cumparat din pepiniera. Ionathanul stiu sigur ca este. Culoarea furnzelor e diferita.

PS. A murit un drac!
Padre este identic cu toti ionathanii din comuna! Frunzele lui sunt mai inchise la culoare. Parca ar fi si ceva mai mici, dar e numai o impresie. Culoarea sigur nu. Rezolv si asta in toamna. Este plin de flori. Poate o sa umplu o galeata de iaurt (de aia de-un kg....:)).

Edited by adip1962, 07 May 2023 - 13:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate