Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Mărul, plantare și întreținere-topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#757
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Evident ca e pe 106...cel mult poate fi pe vreun alt tip de portaltoi vegetativ mai semi-viguros/moderat...

#758
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,525
  • Înscris: 27.01.2012
Eu nu prea imi pierd vremea comentand denumirile populare. In aria mea mar paduret inseamna fructe mici si rele la gust.
N-am prea auzit de meri din astia crescuti salbatic in legea lor la noi in tara, nimeni nu-i doreste…

#759
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pana la urma conteaza doar cum sunt fructele... de abia astept, desi... mai este mult pana departe.

#760
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Contează foarte mult pentru ca alții pot avea și alte preocupări decât fructul.. Sunt oameni care vor, sau cred ca vor, un anume portaltoi... Unii vor umbra, pom sa îl lase la strănepoți, alții cred ca sălbatic = rezistent cu zero tratamente... Samd..

Alții poate găsesc în pădure un puiet sau poate se uita la un idiot care habar nu are ce vorbește și popularizeaza o idioțenie..ia omul ragalia și o altoieste încurajat de faptul ca a citit el pe net ca fsce super mere la 5 ani și creste 3-4m maxim sau cine știe ce povestești tu sau altcineva despre cu totul altceva dwr greșit etichetat sau botezat la fel...


Când tu spui ca ai pom pe sălbatic, păduret șamd și apoi spui ca face și drege, mere sau comportament din anumite puncte de vedere, tu de fapt având total altceva acolo și nu păduret, apare o dezinformare grava care poate influenta negativ pe aia care citesc.



De asta am atras atenția, am citit în câteva rânduri ca pomul ala e pe păduret, lucru care pt mine care am văzut ceva pomi e greu de crezut..
Nu neg ca eticheta sau ca ți s-a spus nu știu ce  însă am foarte mari rezerve.

#761
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,525
  • Înscris: 27.01.2012
A incercat cineva marul cu miezul rosu?
Merita cultivat asa ceva?
Dar ceva ce anglofonii numesc crab apple, cu fructe marunte, galbene sau rosii?
Americanii par foarte incantati de asa ceva…

Edited by subway_guru, 05 May 2023 - 11:28.


#762
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
As spune sa stai liniștit.
Dacă îți plac ciudățeniile poți încerca mar cu miez rosu, dar nu avea mari așteptări.
Am vreo 3 soiuri de la neamțul ala, redlove era, circule, etc... Unul e mizerabil, altul e mancabil dar la ani lumina de un mar măcar decent..
Frumoși la inflorit pt ca floarea e roșie.
Lemnul e sângeriu..

Sa zicem ca dacă ai loc de prostii merge unul dar nu mgas agita sa caut sau sa fac rost.


Crab înseamnă un mar semisalbatic sau sălbatic, o "ragalie" prin comparație cu soiurile consacrate.
Orice mar cu fructe mici 3 considerat crab... Si sunt multe în special "antice".
Merele sunt comestibile iar unele pot fi interesante însă iarăși, îmi e greu sa cred ca se apropie de soiurile moderne de calitate...

Ce poți sa iei dacă vrei ceva decorativ, frumos, e un mar decorativ, de floare, posibil sa fie malus floribunda.... Am eu luat de la hornbach, tot rosu, lemnul e chiar sângeriu, multe flori, roșii, haios... Il am în cap de rand și îl țin de polenizatoar, nu ca as avea nevoie dar la câți am..
Face niște mere de 2 cm, buchete, roșii, niște gloanțe acre.. Nu am mâncat niciodată decât asa... Când trec pe aoclo mgam mai agățat de câte unul.

Ocupa locul degeaba 90%, dar am zis sa am și ceva mai altfel, mai vorbesc cu el, ma mai cert, ii mai dau câte un șut în fund... 🤭





#763
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
La mine în oraș îi plin de meri roșii, puși de primărie.Fac în fiecare an o droaie de fructe dar nu le mânâncă nici ț1ganii.

#764
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007
Ce fructe, alea cât cireașa? Dacă un măr pe zi te ține departe de doctor, aș zice că ar fi o afacere să le culegi și să le vinzi, cu sloganul scris mare lângă tarabă. Pe de altă parte, nu știu la ce se referă zicala, poate la Ciucă și la Bode...

#765
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,525
  • Înscris: 27.01.2012
Confundati merii cu fructe de dimensiuni normale dar cu miezul/pulpa fructelor rosu si merii crab apple cu fructe minuscule sau cu merii decorativi cu frunzisul rosu.

#766
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007
Cei puși de primării sunt decorativi, cu floarea aia bengoasă, dar ulterior și cu frunza, fie ei meri sau pruni. Dar na, posibil ca anumite soiuri de decorativi să facă ceva mere mai normale ca dimensiuni, asta nu știu.

#767
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007
Va salut!

Sunt in cautare de meri si peri pentru consum propriu.

Context:
Am o gradina in spatele casei in Cluj cu cativa pomi fructiferi printre care 2 meri (un ionathan si ceva mar la care nu ii stiu soiul dar sunt mere galbene si nu e golden) si un par (nu stiu soiul dar e de toamna / iarna si face pere extraordinare).

Ionathanul e foarte batran si foarte bolnav. Ne gandeam sa altoim de pe el pe ceva portaltoi(vrea sotia sa incerce ca s-a tot documentat) dar desi l-am stropit in februarie si martie cu sulfat de cupru(de 2 ori) si dupa cu ulei horticol, tot l-a atacat fainarea.

Parul din pacate e prea aproape de ciresul de 9m (care ne place pentru cum arata si pentru cirese) asa ca ne-am gandit sa luam 1 williams rosu si un favorita lui clapp si sa altoim pe ei cateva sarpante dupa ce o sa creasca. Si pe astia sa ii plantam in locuri unde pot creste fara sa fie ingramaditi.

Momentan am plantat 1 jonagold (inainte sa citesc forumul, deci poate fi inlocuit) si un par Napoca (am citit ca infloreste mai tarziu deci scapa de ingheturile tarzii. Dar si asta poate fi inlocuit daca nu e ok ce am ales)

Jonathan, desi are mere ff bune, parca e prea sensibil la boli si nu vreau sa tot stropesc ca atunci mai bine ma duc si cumpar mere. Deci as dori soiuri mai rezistente la boli, gen Prima sau Auriu de Bistrita (asta din ce am citit pe forum) dar nu stiu care si in ce combinatii merg mai bine (asta pentru 3 meri din care unul acuma e jonagold dar poate fi inlocuit) si normal sa fie gustoase gen cum e ionathanul (sau macar apropiate)
Ne plac astea care sunt zemoase, acidulate, aromate si dulci (cam asa inteleg eu ionathanul)

Stiu ca e topic de mar asa ca as dori recomandari legate de meri. Dar
nu ma supar daca primesc si pentru peri :)

Si daca imi puteti recomanda una sau mai multe pepiniere de unde sa ii cumpar, ar fi minunat.

Multumesc anticipat!

Edited by hgraur, 06 May 2023 - 19:44.


#768
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007
Doar din punctul meu de vedere, este greu să obții mere care să aibă calitățile Ionathanului, care este astăzi foarte sensibil, dar și în livezi, deci tot chimizat îl poți gusta. Posibil ca locația să fie una strâmtă, lipsită de curenți de aer, care să favorizeze bolile fungice, în cazul ăsta nu poți pune decât soiuri rezistente, unul dintre ele fiind Florina, nu chiar printre ultimile soiuri când vine vorba despre calități.

#769
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Sulfatu de cupru nu e pentru fainare. Acum Thiovit jet sau Topas, iarna sulfocalcica.

#770
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007
Luna, Topsin...

#771
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007

View Postgogutu77, on 06 mai 2023 - 20:11, said:

Sulfatu de cupru nu e pentru fainare. Acum Thiovit jet sau Topas, iarna sulfocalcica.

Imi poti zice te rog o schema de stropire? Am atomizor si lucrez de acasa deci pot face cum trebuie numai sa stiu ce ar merge..

Mersi!

#772
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Recomand soiul Ponic:
pro: cel mai zemos dintre toate merele, dulce, neacidulat, produce mult, se păstrează bine pe iarnă. Nu necesită stropiri de nici un fel. Contra: crește cât casa, alternanță la rodire, fructele cad ușor.

Edited by sandel1, 06 May 2023 - 20:32.


#773
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007
Si este posibil sa il stropesc cu ceva cand are flori pe el?

#774
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
De ce să-l stropești?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate