Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Mărul, plantare și întreținere-topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
919 replies to this topic

#685
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pare mai rezistent... Am un singur exemplu, pentru un singur an.
Am un Ionathan asa. Am mai scris prin vara parca. Anul asta a fost primul in care rapanul nu l-a atins. SI este intre 2 goldeni. A fost stropit ca si goldenii, odata cu ei. Ionathanul nu a avut nimic, goldenii m-au capiat.
La perii insa nu este valabil, Perii altoiti pe pyrus au reactionat diferit la rapan si foc, in sensul ca unii au fost atacati, altii nu.

#686
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
Pare... .
V-am mai spus, domnilor, nu mai trageți concluzii pe seama unui număr mic de pomi.
Nu doar ca nu are prea mare legătură rezistenta portaltoi ului la unele boli frecvente(irelevanta. Pt cultivator în orice caz) dar pomii aia trebuie și lucrați.
De la tăiat la tratamente, chiar dacă tratamentele ar fi mai puține, ele tot sunt absolut necesare suficient de multe încât sa îți blestemi zilele cu un pom atât de viguros.

Problema nune asta, problema e de ce luați voi mizerii cu etichete incerte în loc sa căutați pomi din surse cât de cât rezonabile și despre care sa. Știți pe bune lucruri reale.

E foarte probabil ca "salbaticul" scris pe o. Eticheta pe care nu o citește nimeni sa fie de fapt un franc, franc la rândul sau posibil comparabil cu o marcota mediu viguroasa... Asta ar fi altceva. Deși în cazul mărului nu prea ar fi simplu de presupus de ce ar fsce asta un pepinierist.

Însă ce sens are?
Nu găsiți o sursa de pomi cât de cât ok?
Sunt asa sufmpi la sursele cât de cât ok?
Cumpărați sute de pomi sa simțiți diferența asta?
Sau o fi de fapt lenea/comoditatea?

Efortul și. Prețul la. Achiziția unui pui de orice, ca e pom sau animal, e. În o. Parabil mai mic, insignifiant, raportat la costul intretinerii.
Beneficiile incomparabile în sens invers.

Care o fi jmecheria?


#687
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Un portaltoi viguros si adaptat solului, va reusi sa hraneasca mai bine pomul decat unul slab. Si implicit un pom hranit mai bine va fi mai rezistent la boli.
Intr-o livada comerciala, unde pomii sunt hraniti, udati saptamanal, poate nu e diferenta. Dar daca pomii nu sunt udati regulat, cu fertilizare aproximativa sau deloc, cel pe salbatic va fi mai rezistent. Daca chiar e salbatic, cel mai probabil franc sau portaltoi necunoscut

#688
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 30.04.2017
Mi-ai luat vorba din gura, da si pe salbatic va fi fainare, dar nu sa-l puna in cap pana nu mai creste lastarul deloc.

Am adus in discutie de ce s-ar mai altoi pe salbatic in ziua de azi. Sunt nebuni aia sau necunoscatori? Asta se cere? Sau poate chiar sunt unele avantaje? De asta e forum sa dezbatem argumentele pro so contra. Eu mereu am recomandat pomii din pepinere cu radacina libera. Cand trec prin magazinele care vand si pomi ma opresc 2 minute si ma mai uit ce au, mare scofala. Cat despre pret in market totdeauna sunt mai scumpi ca in pepiniera

#689
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Eu am scapat de fainare prin stropirile cu sulf iarna. Si odata sau de doua ori in vegetatie. La unii pomi, gen Jonathan, nu merge fara stropiri deloc.

#690
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 30.04.2017
Asa stropesc si eu sulf in martie plus alte 2 stropiri in vegetatie cu score si topas dar tot mai se infecteaza cate un varf de lastar. Dar totusi pana sa aflu de sulf era jale la soiurile sensibile

Edited by Powerup, 17 October 2022 - 11:22.


#691
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Ionathan pe salbatic am eu...1 mai batran (vreo 30 ani+) si unul mai tanar (pana in 20).
Cine crede sau spera ca nu ti-l pune in cap fainarea sau rapanul se inseala.
Smecheria este ca baga atat de multi lastari noi incat este aproape imposibil sa nu ai fructe.
Cum sunt fructele insa este alta poveste.
Eu tin Ionathan-ul pentru ca unul are expozitie nordica si merele din el au un gust excelent la maturitate deplina, iar celalalt este pozitionat bine si da bine in peisaj...mai si produce ca prostul. In rest nu as tine Ionathan nici in ruptul capului daca ar fi sa fac productie serioasa.
Anul asta i-am lasat in 3-4 stropiri de baza (2 la negru si 2 in vegetatie).
Nu am un mar perfect sanatos in ei sa zicem care sa-mi ajunga in ladita pana in martie-aprilie.
Probabil le bag la suc si tuica.

Stima.

Attached File  20221007_183402.jpg   444K   40 downloads

#692
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Sulf iarna nu in martie. Zeama sulfocalcica. asta ma salvat de fainare.

#693
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 30.04.2017
Da da la aia ma refeream si eu polisulfura de calciu. La mine in martie e iarna

#694
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Portaltoiul salbatic e o porcarie în orice condiții bune sau rele . În condiții vitrege întâi arunca fructele și rămâne un copac mare și frumos .
Și la gust îl depășesc portaltoii comerciali mici.
Multe prostii se scriu pe net , după ceva ani de experiente o sa va schimbați ideile .

#695
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 28.12.2010
Asta e Jonathan?
Pulpa e tare, pietroasa, gust acidulat, racoritor. Ieri l-am cules dintr-un pom care trebuia sa fie Golden. Nu imi pare rau pentru ca gustul e chiar interesant si dupa cum e de pietros banuiesc ca rezista peste iarna la depozitare. Am uitat sa il cantaresc dar marimea e destul de mica. Culoarea pulpei e usor rosiatica desi in poza nu pre se vede asta

Attached Files


Edited by gabiroa, 26 October 2022 - 13:17.


#696
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gabi, la mine in comuna ionathanele sunt mai rosii si sunt inca in pomi.
Zilnic, se culeg fructele care cad si se arunca in saci, butoaie etc. De regula, merele stau in pomi pana in decembrie. Pe masura ce se coc acolo se inrosesc din ce in ce mai mult pana devin complet rosii, in fapt un rosu inchis, mai degraba bordo.
Dar ce vad prin curti nu stiu daca sunt altoiti, pe ce sunt altoiti s.a.m.d.
Dupa mine ar putea fi, dar parca-i mai aproape de Florina.
PS. Ti-am pus o poza cu ionathanul vecinului. Nu stiu daca se vad cat de bordo sunt merele, desi e destul de mult apropiata. De regula frunzele cad, merele raman in pom. Dar cum o fi la tine, habar nu am.

Attached Files


Edited by adip1962, 26 October 2022 - 14:11.


#697
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
https://pomfruct.ro/...ed-mm106/46.htm

#698
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,764
  • Înscris: 11.03.2007
Ionathan este un măr foarte casant, se sparge foarte ușor la cădere. Aș zice că este mai cilindric și cu pielița mai închisă la culoare față de ce văd în poză. Probabil colegul Roman are dreptate cu Idared, dar cu pulpa ușor roșiatică nu mă prea împac nici aici...

Alt aspect ar fi faptul că Idared face mere în general mari, mai mari decât Ionathan, dar contează sigur și încărcarea pe pom.

#699
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 30.04.2017
e greu de dat seama cu un singur exemplar, parca e prea turtit sa fie:

Attached File  aaa.jpg   228.06K   30 downloads

#700
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 28.12.2010
E primul an cand face mere cred ca e anul 3. Trebuia sa fie golden pe M9. Nu am vazut nici o boala, nimic deosebit. A avut 4 mere. Unul a suferit niste arsuri am zis eu care s-au cicatrizat dar apoi incepea sa se strice si l-am cules dar era copt fortat si nu am inteles mare lucru. Unul a disparut nu stiu ce s-a intamplat cu el si ramasesera 2 care erau cap in cap. Tot uitandu-ma la ele unul am reusit sa-l rup acu vreo 2 saptamani si era cam ca asta doar ca mai putin copt.
Dupa toate opiniile inclin si eu sa cred ca e Idared. Faptul ca e mai mic poate fi datoratita varstei mici a pomului care nu s-a dezvoltat prea mult ( spre deosebire de un Florina pe M106 care la 3 ani era dublu ). Iar chestia cu rosiaticul acum daca stau sa ma gandesc mai bine la bucatarie era alb. Dupa ce i-am facut poza in bucatarie am venit la calculator si l-am halit. Foarte pietros a trebuit sa-l tai in felii subtiri ca nu mai am dintii de altadata. Si ma gandesc ca rosiaticul ala m-a pacalit de la radiatia luminoasa a monitorului care cumva i-a dat aceasta tenta. Din pacate altul nu mai am asteptam la anul confirmarea. Dar dupa toate aparentele e mai degraba Idared.

#701
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Daca nu ai vazut deloc fainare, nu cred sa fie Jonathan. acum depinde si cat ai stropit

#702
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,764
  • Înscris: 11.03.2007
Mai ales că Ionathan este unul dintre soiurile foarte sensibile, așa că poate că este chiar un avantaj Idared-ul. Singura mică diferență ar fi la gust (aici pun și zaharurile), unde primul, pe mine cel puțin, mă rupe la corason.

View Postgogutu77, on 27 octombrie 2022 - 06:35, said:

Daca nu ai vazut deloc fainare, nu cred sa fie Jonathan. acum depinde si cat ai stropit
Gând la gând...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate