Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

"Tratament" beton dupa turnare.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Salut.
Am tot cautat pe internet si prin alte locuri despre cum sa "tratezi" betonul dupa ce ai turnat fie in stalpi fie o placa. Nu prea am gasit prea multe.
Unul spune sa il uzi constant indiferent de vreme, altul sa nu il ud daca este temperatura mai scazuta.
Cum este mai bine sa "tratezi" betonul dupa ce ai turnat?

Eu am turnat zilele acestea o terasa in  spatele casei. Iar  cel ce manevra elefantul zicea ca nu este nevoie sa il mai ud pentru ca afara este umezeala. Dar a zis ca dupa ce se usuca (cam 2 saptamani) sa il acopar sa nu ploua sau sa ninga pe el ca nu e bine.

Voi ce parerii aveti. Cum procedati dupa o turnare?

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
da, vara se uda betonul pentru ca, crapa. acu nu mai este nevoie de udare pentru ca betonul se usuca mai greu pe umezeala, insa nu tre acoperita cu nimic placa. acu ce faci infoliezi toata casa ca nu ai tencuiala pe ea?

Edited by flavius18, 29 November 2014 - 09:55.


#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
La mine la firma cand turnam si trebuie slefuit mecanizat, acoperim cu folie imediat.
Cand nu avem posibilitate de udat la fel punem folie peste.

#4
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
cand spui slefuit mecanizat te referi la elicopter, insa nu e nevoie de elicopter pentru o terasa in spatele casei. mai mult plateste elicopteru decat a costat terasa

#5
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Mentinerea betonului in anumite conditii dupa turnare, reprezinta o necesitate pentru asigurarea unei intariri corespunzatoare. In acest sens , influenta umiditatii este esentiala pentru obtinerea unor betoane de calitate . Umiditatea are rolul de a asigura hidratarea mai departe a cimentului si de a impiedica deformatiile de contractie la uscare.
Asigurarea unei umiditati corespunzatoare ,se face prin mentinerea betonului in mediu umed cel putin 7 zile, iar cind se utilizeaza cimenturi cu adaosuri, 14 zile. Realizarea acestor conditii  se asigura  prin acoperirea betonului cu materiale de protectie (rogojini, nisip etc) si stropirea periodica cu apa sau prin folosirea de foi de polietilena, emulsie  din polimeri, etc, care au un caracter hidrofob. Este contraindicata stropirea directa cu apa a betonului. Pentru protectia lucrarilor de beton cu suprafata mare(drumuri,piste de aerodromuri,talazuri de canal etc) se foloseste emulsia de parafina - EP.Aceasta nu este recomandabila la suprafata de beton care se finiseaza  ulterior.     Temperatura influenteaza  intr-o masura insemnata  priza si intarirea pastei de ciment din beton. Ea poate avea un rol de distrugere , de oprire,de incetinire sau de accelerare a formarii structurii betonului.  Temperaturile sub 0 grade celsius, intervenite in primele 24 ore de la turnare, au drept efect o distrugere a structurilor cristaline  slabe, formate in primele ore, ca urmare a inghetarii unei mari cantitati de apa libera din beton. Temperaturile  sub 0 grade  celsius, intervenite intre 1 si 3 zile de la turnare  au ca efect o oarecare diminuare a rezistentelor finale ale betonului , iar temperaturile sub 0 grade celsius intervenite peste 3 zile, nu au influente asupra structurii betonului in formare.
Temperaturile intre 0 si +4 grade celsius  au drept efect o crestere insemnata a perioadei de priza . Temperaturile  intre 5 si 35 grade celsius sunt considerate relativ normale , temperaturile de 20 grade celsius fiind considerata temperatura standard de pastrare.
Influenta simultana a temperaturii si umiditatii favorizeaza  hidratarea  si intarirea initiala a betonului proaspat, constituind procedee rapide de accelerare a intaririi betonului in primele zile.  Aceste procedee se numesc tratamente termice  si se aplica cu bune rezultate in industria prefabricatelor. Procedeele industriale cele mai utilizate sunt:
-aburirea, procedeu in care betonul se pastreaza intr-o atmosfera saturata de vapori de apa, la presiune obisnuita  timp de 4...10 ore , in functie de tratament, la temperatura de 70...90 grade celsius;
- autoclavizarea, procedeu in care betonul se pastreaza in autoclave etanse,intr-o atmosfera de vapori saturati,la temperaturi intre 120...190 grade celsius si presiuni intre 2 si 12 atm, de obicei timp de 30...60 min;
-tratament cu apa calda la 60...80 grade celsius, timp de cel putin 24 ore, pentru a spori rezistentele;
-tratament pentru incalzirea betonului fie in masa lui( prin incalzirea cofrajelor metalice), fie prin armaturi cu curent electric, pe baza efectului Joule.
In toate aceste cazuri, mai cu seama la procedeele uscate, se acorda o deosebita atentie impiedicarii pierderii apei din beton pin evaporare.

http://www.holcim.ro..._betoanelor.pdf

#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Tu torni beton cand temperatura scade sub 0 grade ?

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postflavius18, on 29 noiembrie 2014 - 10:19, said:

cand spui slefuit mecanizat te referi la elicopter, insa nu e nevoie de elicopter pentru o terasa in spatele casei. mai mult plateste elicopteru decat a costat terasa
Dar poate folosi folie,sa nu mai ude betonul regulat,asta era de inteles ca metoda.
Eu nu am zis sa slefuiasca el, am zis exemplu daca doreste.
Nu inteleg de ce nu ai inteles.Posted Image
Si de ar vrea sa slefuiasca iarasi nu inteleg, de ce ar fi mai scump ca terasa inchiriatul unui elicopter?Posted Image

Edited by ddaannii, 29 November 2014 - 13:02.


#8
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pui o folie peste el pentru ca sa isi faca priza linistit...
Pe urma aia e.....
Daca dai cu apa pe el si iti ingheata apa, nu e bine.

#9
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Multumesc.

#10
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Acuma ca sa uscat daca ninge peste el, ar fi vreo problema?

#11
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
In primul rand betonul la turnare se vibreaza. In al doilea rand ai grija sa faca priza in timp util. vara se aditiveaza cu intarzietori de priza, iarna cu accceleratori de priza.

Apa este un element esential in reactia chimica de intarire a betonului. Ea nu are voie sa se evapore. E cam la mintea gugustiucului ca pe umiditate si temperatura scazuta betonul nu pierde apa deci nu trebuie udat (diagrama lui molier daca sunt dubii).

Acoperirea cu folie ajuta intr-o foarte mica masuta la pastrarea caldurii din reactia chimica de intarire. Dar nu este cu adevarat folositoare. E mai degraba costisitoare.

Deci prima voastra grija e sa primiti betonul aditivat corect de la statie (aveti grija cat trageti de pret in jos ca primiti o posirca de beton, mai ales daca nu se preleva epruvete pentru testare).

A doua grija e sa il vibrati. Majoritatea sar peste aceasta etapa extrem de importanta.

Edited by Groot, 29 November 2014 - 16:25.


#12
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Altu care nu stie care e rolul foliei si nici nu a inteles macar.
Folia se pune ca sa pastrezi umiditatea timp mai indelungat, mai ales acolo unde nu se poate uda, sau nu mai ai voie sa uzi caci deteriorezi suprafata acestuia.Sau poate ne spui cum procedezi tu, in astfel de situatii.
Nu mai dati cu pareri daca nu stiti bine ce si cum.Acum sa zic si despre nedumerirea cealalta a lui st3fan19.

De inghet nu prea ai cum proteja daca nu ai facut/acoperit cu izolatie si toate celelalte, gresie sau mai stiu eu ce doresti tu.
Dar stiu din surse sigure ca 5 ani max.nu prea are nimic dar dupa e problema.
Si ca sa argumentez cele afirmate e vorba de asiguratori ca dupa cinci ani nu mai ai parte de asigurare daca structura nu a fost terminata,adica acoperita macar.
Toate astea nu stiu daca sunt valabile si in Romania.

#13
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Mersi. Debea am turnat si in primavara acopar. Fac o mica treasa de vara.

Nu este cazul sa va aprindeti fiecare are o parere poate buna poate proasta dar este a lui.

#14
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postddaannii, on 29 noiembrie 2014 - 21:55, said:

Altu care nu stie care e rolul foliei si nici nu a inteles macar.

Sper sincer ca nu mi te adresai.

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postst3fan19, on 29 noiembrie 2014 - 15:43, said:

Acuma ca sa uscat daca ninge peste el, ar fi vreo problema?


Pune folie, problema celor 2 colegi este ca vorbesc despre 2 lucruri paralele....sunt amana2 adevarate!

#16
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Apropo de acest subiect.

Eu am turnat placa fundației, vineri, 05.01.2024, când temperatura exterioară, ziua, a fost de cca 12 grade, iar noaptea de 2-3 grade. Betonul a făcut priză, se poate merge pe el, însa la suprafață se  zgârie relativ usor, momentan. Urmează ca de mâine, duminică 07.01.2024, să plouă și apoi, de luni să vina temperaturi negative. Este in regula dacă acopăr placa cu folie de polietillenă (altceva nu am disponibil)? Între beton și folie trebuie lăsat vreun spațiu de aerisire, ca să zic așa, de câtiva cm sau pot ține folia "lipită" de placă? Mulțumiri anticipate pentru răspunsuri!

#17
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
Nu vad cum ai putea reusi sa asiguri ventilatie buna si protectie 100% la apa pluviala. Daca ingheata apa pe placa sau in ea e mai rau, in natura se mai usuca ea cumva

#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 nickro, on 06 ianuarie 2024 - 17:29, said:

Eu am turnat placa fundației, vineri, 05.01.2024, când temperatura exterioară, ziua, a fost de cca 12 grade, iar noaptea de 2-3 grade. Betonul a făcut priză, se poate merge pe el, însa la suprafață se  zgârie relativ usor, momentan. Urmează ca de mâine, duminică 07.01.2024, să plouă și apoi, de luni să vina temperaturi negative. Este in regula dacă acopăr placa cu folie de polietillenă (altceva nu am disponibil)? Între beton și folie trebuie lăsat vreun spațiu de aerisire, ca să zic așa, de câtiva cm sau pot ține folia "lipită" de placă? Mulțumiri anticipate pentru răspunsuri!

Sunt niste prelate la magazine DIY ( pe parte au culoarea portocalie, iar pe una kaki ), si alea permit sa treaca cat de cat aerul. Ideea este ca ar trebui sa pui ceva pe mijlocul placii ( ex. un caprior ), ca sa poti sa dai o panta de scurgere catre exterior. Prinzi prelatele ( una stanga, una dreapta ), de caprior, si de cofraj ( cu niste autoforante pentru lemn ), si in felul asta o mare parte din apa se va duce in exteriorul casei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate