Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Recomandare Kit Xenon

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Mirceacsg

Mirceacsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.11.2014
Becurile sunt categoric mai bune fata de cele standard . Referitor la becurile de provenienta indoielnica si aici ma refer la cele de 2.5o lei sunt convins ca sunt facute numai ca produsul sa fie vandut aici lipsind calitatea .
Mai scriu si din experienta , avand service din '97 ...

#20
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 24.08.2012
Eu acuma folosesc halogen de la osram, am dat in jur de 10-15. Spui ca este o diferenta vizibila intre becurile ce le am eu si ce voi cumpara?

#21
Mirceacsg

Mirceacsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.11.2014
Philips +100% more light . Asa scrie pe bec . Daca minte Philips-ul mint si eu . Diferenta se poate vedea la un service cu aparat reglat faruri generatie cu masurare intensitate lumina .

#22
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,718
  • Înscris: 30.01.2006
Eu nu ma refer la niste H4 sau H7 ordinare la 2.5RON bucata, nici nu cred ca exista, ci ma refer la niste becuri ordinare de 30 RON bucata, aproximtiv, cam asa am dat acum mult timp pe ele. Totusi sunt ieftine in comparatie cu cele pe care dadeam mult peste 100 RON pe doua bucati si pe care scria nu stiu cat% mai multa lumina, blue light, white light si alte minciuni. Probabil ca nu erau minciuni in totalitate, dar nu am vazut nici o inrautatire vizibila a intensitatii luminii.

#23
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 24.08.2012
Deci sa inteleg ca toate becurile pe care scrie more light si toate cele sunt doar ca sa atraga cumparatorul? Daca nu este nici o mica diferenta atuncea nu se merita sa arunc banii aiurea.

#24
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 IloveHp, on 26 noiembrie 2014 - 22:16, said:

Farurile sunt pentru xenon, le-am cumparat pentru ca vechile mele faruri erau crapate. Inainte sa le am eu aveau instalatie xenon originala. De asta am spus ca lupa nu ar fi o problema. V-am intrebat ca nu stiu cat este ok sa pun. Daca tu zici 4300k, fie 4300k. Singurele probleme sunt ca nu vreau sa am erori de bec ars, sau sa stric ceva la instalatia masini sau la calculator. Sunt bune de ceva kit-urile astea ieftine?

Nu poti sa bagi H7 in soclu de bec xenon original (D2 parca are E39). Probabil cine ti le-a vandut avea ceva aftermarket pe ele. Vin cu motorase de reglaj automat farurile cu xenon.
Sau poate vorbesti de faruri e39 pre-facelift (cu sticla striata care se poate schimba separat) cu cine stie ce improvizatie.
Cauta in dezmembrari faruri e39 cu xenon orginal (si drosere, doar astea erau 250 euro bucata pe vremuri ) poate gasesti ieftin. Ai grija ca sunt niste picioruse de sustinere ( plastic ) in faruri care se rup des, verifica-le sa nu se miste liber.
Oricum trebuie sa faci improvizatii pentru ca trebuie recodat modulul de lumini (sau schimbat ) pentru xenon.

Daca vrei sa schimbi doar becul (cu Philips X-Treme Vision) nu o sa te ajute prea mult, banuiesc ca la tine sunt chioare din alta cauza (oglinda afumata si geam matuit ). Spune ce fel de faruri ai (facelift, pre-facelift) si incerc sa te ajut ?

#25
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,718
  • Înscris: 30.01.2006

 IloveHp, on 28 noiembrie 2014 - 15:09, said:

Deci sa inteleg ca toate becurile pe care scrie more light si toate cele sunt doar ca sa atraga cumparatorul? Daca nu este nici o mica diferenta atuncea nu se merita sa arunc banii aiurea.

Asta e parerea mea sincera, poate ma insel, dar eu nu am vazut diferente intre ele. De fapt am vazut, astea mai ieftine tin mai mult. Poate ca un plus de lumina exista, dar nu am simtit nici o inrautatire dupa ce am montat becul ieftin, de fapt becurile. Obsinuiesc sa schimb ambele becuri (stanga/dreapta) daca se arde doar unul singur. Ma refer la faruri, la stopuri nu tin cont.

Edited by test_driver, 29 November 2014 - 21:57.


#26
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 24.08.2012
Farurile sunt ca acestea. Nu sunt matuite si oglinzile sunt bune. Vad bine si asa, doar ca eu vreau o lumina alba si mai puternica.

#27
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Ala e far facelift cu xenon. Nu stiu cum ai bagat h7 in ele. Cauta un kit xenon aftermarket cu soclu H7 si monteaza-l. O sa-ti dea eroare probabil in blocul de lumini, dar se poate modifica din diagnoza sa nu faca check pe faza scurta.

#28
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 24.08.2012
Nu trebuie nimic modificat din lcm? Nu vreau sa ard sau sa stric ceva. Farurile veneau cu xenon si fara, cum avea bani clientul.

Edited by IloveHp, 01 December 2014 - 10:50.


#29
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 IloveHp, on 01 decembrie 2014 - 10:49, said:

Nu trebuie nimic modificat din lcm? Nu vreau sa ard sau sa stric ceva. Farurile veneau cu xenon si fara, cum avea bani clientul.
Daca masina nu a avut xenon, o sa-ti dea o eroare "CHECK LOW LIGHTS" sau cam asa ceva pentru ca rezistenta la H7 e diferita fata de droserele xenon. In rest nu se arde nimic.
Oricum te duci la cineva sa ti le puna si se pricep ei, eventual poate sa-ti puna un rezistor in plus sa pacaleasca LCM-ul.
Sau poti sa dezactivezi check-ul din LCM pe faza scurta cu NCS Expert, daca stii pe cineva care are diagnoza si se pricepe.

#30
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 24.08.2012
Multumesc frumos!

#31
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Am vazut un kit xenon pe eMag: 2xbalast + 2xbecuri 6000k la 100Ron - nu pot pune link pentru ca nu ma lasa politica forumului
L-as putea obtine gratis (am niste cupoane promo). Am faruri cu lupa pe masina si m-am gandit sa fac un experiment/test. Daca iese bine (lumina buna/uniforma, fara dispersie deranjanta pentru altii), ma voi orienta spre un kit bun.
Acesta de la eMag, fiind un produs prea ieftin, trebuie sa aiba el niste bube'n cap. Care ar fi acestea? Stabilitate, fiabilitate, eficienta, siguranta? Ce altceva?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate