Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Allview X1 Xtreme Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

View Postingerulol, on 22 decembrie 2014 - 14:07, said:

Bai ... dar pana la urma le mai livreaza sau ce fac ?! Lasa faptul ca vor castiga si ei carca de bani , ca vrem si noi un asemenea telefon !!! Numai ca acele comenzi pe Allview s-au blocat in asteptare si nimic nu au mai zis de atunci ... A trecut o luna si am cam avea nevoie sa schimbam jegurile de Samsunguri !(parere personala)
A sosit exemplarul meu pe 29 decembrie  , iar pe 30 l-am trimis inapoi la Brasov .
Tot lotul are probleme cu camera principala (software sau hardware) problema este ca nu focalizeaza la distanta ! Senzorul de lumina la telefonul meu nu functiona (am testat direct si cu Sensor box) , iar pe telefon este incrustat X1 Soul MINI (WTF) .. chiar si pe cutie scrie la fel

Am fost nevoit sa verific bine in cutie daca e telefonul chiar comandat !
Este foarte rapid , android aproape stoc, aspect Lolipop - taste si functionalitate (probabil va primi repede si update-ul) , camera frontala nu are nevoie de alte precizari (este superba) , telefonul este aproape taios de metalic , pe verde arata superb , banuiesc ca e elegant si pe argintiu , a tinut bateria de la 88% cand era nou pana la 4% 8ore de utilizare intensa (6:12h display on) si 3:10h camera on (Wifi, 3G , GPS all on) . Deci te poate duce acasa dupa o zi intensa de lucru - respect !

Din pacate din mai multe verificari si mai multe cunostinte ce si-au comandat si au avut aceleasi probleme , telefoanele din acelasi lot fiind afectate de aceeasi problema + review-ul baietilor de la Lab501 fiind tot cu poze din apropiere , nu ma duc decat la concluzia ca au toate problema expusa de mine si trebuie returnate cat mai rapid .
Din cate am vazut s-a umplut OLX cu zeci de modele de vanzare al bijnitarilor care nici macar nu le-au desfacut ... vor avea o mare surpriza Posted Image)

Edited by ingerulol, 04 January 2015 - 01:52.


#20
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 11.01.2011

View Postingerulol, on 04 ianuarie 2015 - 01:49, said:

review-ul baietilor de la Lab501 fiind tot cu poze din apropiere , nu ma duc decat la concluzia ca au toate problema expusa de mine si trebuie returnate cat mai rapid .

Cam escroci cei de la Lab501 , au vazut ca telefonul are o problema cu camera dar au tacut ca porcu-n cucuruz... Am mai gasit un review al unui italian care a luat Iuni U2 direct din China iar telefonul lui are alta problema : e mut , nu merge difuzorul !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HwYvn1np6aM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 05 January 2015 - 17:33.


#21
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

View Postchflorin, on 05 ianuarie 2015 - 17:26, said:

Cam escroci cei de la Lab501 , au vazut ca telefonul are o problema cu camera dar au tacut ca porcu-n cucuruz... Am mai gasit un review al unui italian care a luat Iuni U2 direct din China iar telefonul lui are alta problema : e mut , nu merge difuzorul !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HwYvn1np6aM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am discutat eu direct cu baietii de la LAB501 si se pare ca nu prea au dat atentie , telefonul fiind acolo pentru testare o perioada scurta . Au zis ca nu prea au facut teste cu camera crezand ca al lor are o problema (probabil Olviu Brasov le-a cerut sa nu posteze) ca rezolva problema cumva ... dar este o problema cu toate !

Eu inca astept banii de la ei pentru telefon ... camera principala era unul dintre atuurile lui , iar acum si daca pretul de 900 mi s-a parut bun , nu as mai cumpara decat cu vreo 700 asa ceva . Altfel raman la Galaxy Express2-ul pe care-l am !

#22
Allview_Support

Allview_Support

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.11.2013
Buna ziua ,


Pentru posesorii acestui model :
In privinta aspectelor  semnalate de catre clienti cu privire la Camera ,pana la sfarsitul lunii Ianuarie va fi un update de soft care va remedia acest deficient.
Va multumim pentru intelegere !

#23
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 11.01.2011

View PostAllview_Support, on 09 ianuarie 2015 - 15:23, said:

Buna ziua ,


Pentru posesorii acestui model :
In privinta aspectelor  semnalate de catre clienti cu privire la Camera ,pana la sfarsitul lunii Ianuarie va fi un update de soft care va remedia acest deficient.
Va multumim pentru intelegere !

Omule , de ce telefonul are pretul asta nesimtit ,voi sunteti normali la cap !? Altceva : de ce ati sters softul original (IuniOS) si ati pus versiunea aia mizerabila de android care-i si cu bug-uri penibile !?

Edited by chflorin, 09 January 2015 - 17:20.


#24
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
Dupa ce am asteptat o luna sa vina telefonul , as mai fi asteptat inca o luna sa vina ok , insa voi Allview (Visual FAN) v-ati batut joc ! Nu l-as mai cumpara acum nici daca ar avea Lolipop (ceea ce nu cred ca va avea pentru ca nu va pasa de clienti dupa ce le livrati telefoanele)

De-asta se plange cel mai tare lumea - am un Viper V1 4GB si P5Quad (telefoane foarte bune - similare hardware si care au fost listate +1000RON) care au ramas la Android 4.2.2 . Alte jeguri ieftine mult mai slabe , calitativ si hardware deci nu varfuri de gama au 4.4 . X1 Xtreme inca este pe 4.2.2 . Ce exemple pot sa va mai dau !?

Mi-ati trimis un telefon la care stiati ca exista o problema si pentru asta mi-am cerut banii inapoi ! Ati mers "pe burta" in stil romanesc ca poate nu ne dam seama . Sa va fie rusine - eu nu mai cumpar - cel putin la preturile alea intotdeauna ma voi gandi inainte (un telefon chinezesc fara update-uri) vs un altul mai scump cu 10% decent la care pot primi lejer 1 - 2 ani update-uri.

#25
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

View Postingerulol, on 10 ianuarie 2015 - 11:32, said:

Dupa ce am asteptat o luna sa vina telefonul , as mai fi asteptat inca o luna sa vina ok , insa voi Allview (Visual FAN) v-ati batut joc ! Nu l-as mai cumpara acum nici daca ar avea Lolipop (ceea ce nu cred ca va avea pentru ca nu va pasa de clienti dupa ce le livrati telefoanele)

De-asta se plange cel mai tare lumea - am un Viper V1 4GB si P5Quad (telefoane foarte bune - similare hardware si care au fost listate +1000RON) care au ramas la Android 4.2.2 . Alte jeguri ieftine mult mai slabe , calitativ si hardware deci nu varfuri de gama au 4.4 . X1 Xtreme inca este pe 4.2.2 . Ce exemple pot sa va mai dau !?

Mi-ati trimis un telefon la care stiati ca exista o problema si pentru asta mi-am cerut banii inapoi ! Ati mers "pe burta" in stil romanesc ca poate nu ne dam seama . Sa va fie rusine - eu nu mai cumpar - cel putin la preturile alea intotdeauna ma voi gandi inainte (un telefon chinezesc fara update-uri) vs un altul mai scump cu 10% decent la care pot primi lejer 1 - 2 ani update-uri.
Allview sunteti niste magari neprofesionisti ! Ati luat banii , v-am trimis telefonul a doua zi prin serviciul de pickup& return cu curierul trimis de voi , a ajuns acolo , si banii inca nu au fost returnati . Am fost obligat sa implic OPC-ul pentru rezolvarea amiabila a situatiei ; m-au sunat oamenii vostri de la vanzari spunandu-mi ca nu stiu pe unde e telefonul , ca trebuie sa-l caute de parca eu as avea vreo vina ca nu sunteti organizati !?

Ascultati sfat si evitati aceasta companie ! Am cumparat un telefon de top , care era plin de bug-uri nerezolvate , in loc de X1 Xtreme mini scrie X1 Soul mini , atat incrustat in aluminiu cat si pe cutie (cred ca si de-aia nu-l gasesc) , camera principala are un defect de functionare descoperit de IUNI (producatorul) si de fapt nu poate functiona decat pe Android 4.3 , deci luati-va adio de la update-uri , iar pretul real al telefonului este de 199$ cu tot cu transport . Sunteti o companie mizerabila , incercati sa tratati situatia neprofesionist si in loc sa luati masuri pentru remediere / rezolvare , taceti malc si mergeti "pe burta" in cel mai romanesc stil posibil ... iar apoi ignorati si tratati cu ignoranta situatile aparute .

Ati pierdut inca 1 client si cateva recomandari ! (pe termen lung s-ar putea sa suferiti)

#26
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
http://www.allview.r...dex.php?id=2680 - mai sunt probleme legate de cameră/caltiate voce/semnal wireless după acest update?

#27
Allview_Support

Allview_Support

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.11.2013

View Postingerulol, on 15 ianuarie 2015 - 11:20, said:

Allview sunteti niste magari neprofesionisti ! Ati luat banii , v-am trimis telefonul a doua zi prin serviciul de pickup& return cu curierul trimis de voi , a ajuns acolo , si banii inca nu au fost returnati . Am fost obligat sa implic OPC-ul pentru rezolvarea amiabila a situatiei ; m-au sunat oamenii vostri de la vanzari spunandu-mi ca nu stiu pe unde e telefonul , ca trebuie sa-l caute de parca eu as avea vreo vina ca nu sunteti organizati !?

Ascultati sfat si evitati aceasta companie ! Am cumparat un telefon de top , care era plin de bug-uri nerezolvate , in loc de X1 Xtreme mini scrie X1 Soul mini , atat incrustat in aluminiu cat si pe cutie (cred ca si de-aia nu-l gasesc) , camera principala are un defect de functionare descoperit de IUNI (producatorul) si de fapt nu poate functiona decat pe Android 4.3 , deci luati-va adio de la update-uri , iar pretul real al telefonului este de 199$ cu tot cu transport . Sunteti o companie mizerabila , incercati sa tratati situatia neprofesionist si in loc sa luati masuri pentru remediere / rezolvare , taceti malc si mergeti "pe burta" in cel mai romanesc stil posibil ... iar apoi ignorati si tratati cu ignoranta situatile aparute .

Ati pierdut inca 1 client si cateva recomandari ! (pe termen lung s-ar putea sa suferiti)
Salut ,
Problemele semnalate in privinta camerei ne-au fost sesizate de catre clienti si au fost solutionate in urma update-ului lansat recent .
In privinta update-urilor :Pentru unele dintre modelele mentionate se va face update ;de exemplu pentru modelul X1 Xtreme  se lucreaza la actualizarea la versiunea 4.4. Aceasta va fi disponibila in viitorul apropiat.
Ne cerem scuze pentru situatia intampinata cu Departamentul Vanzari si te asiguram ca vom face tot posibilul pentru a imbunatatii serviciile oferite de acest departament .

#28
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
S-a vorbit despre IUNI U2 ca ceva minunat, la fel şi despre IUNI OS. Evident, şi eu aveam aceeaşi părere despre aparat, tocmai din cauza asta l-am cumpărat din China, printr-un reseller din Italia (pe #####ro nu apăruse încă). L-am cumpărat cu 1.150 de lei cost total (varianta 32 GB/3GB) şi l-am vândut recent pentru 950 de lei pentru următoarele motive:

- construcţia lasă foarte mult de dorit, avea urme de adeziv pe margini şi la îmbinările capacului protector al ecranului. Şi el (capacul protector) de o calitate cel puţin îndoielnică
- extremităţile (a se citi colţurile) erau extrem de tăioase încât m-am gândit să dau puţin la polizor... la propriu
- sticla protectoare a camerei spate a început la 1-2 zile să facă un joc/zgomot

IUNI OS e o mare porcărie deoarece:
- opţiunile sunt extrem de puţine, parcă mai puţine ca la Vanilla/stock
- chiar cu varianta engleză de soft există reminiscenţe chinezeşti (de exemplu atunci când eşti sunat, apar caractere chinezeşti în loc de answer/reject)
- există un ”app store” de care nu poţi să scapi, care vede update-uri în paralel cu gapps
- gapps merg extrem de aiurea. După update de soft IUNI OS nu mai merg
- variantele de soft exclusiv în limba engleză, puse la dispoziţie de iuni-france sunt la fel de proaste când vine vorba despre gapps
- există un SINGUR icon de notificări. Nu vei vedea icon de whatsapp/gmail/sms etc
- sunt mari probleme legate de sinconizări ale conturilor. Adică de multe ori nu vede notificările de la gmail/calendar şi altele. Există persoane pe xda care au reclamat asta foarte vocal
- rootarea este posibilă dar nu merge sub nicio formă Xposed şi modulele sale (deci e cam degeaba root-ul)
- în fine, softul lasă impresia că e nefinisat, la fel ca şi hardul

Câteva zile l-am folosit, apoi nu am mai putut deşi am încercat toate romurile posibile de pe site-ul IUNI şi de pe IUNI France.

Nu ştiu cum cât de bine finisat este X1 xtreme mini dar am o bănuială că nu e făcut într-un garaj. Probabil Allview are standarde mai mari de rebrandare. În orice caz, este cu mult preferabil un Vanilla/Stock 4.4.2 faţă de un IUNI 4.4.2 (pentru că la zi este 4.4.2 şi IUNI OS).

Probabil că voi lua x1 xtreme mini dar doar după ce mă asigur că nu are defectele (a se citi rateurile) de construcţie ca IUNI U2 pe care l-am avut.

Ar mai fi de zis că U2 vine cu acea carcasă pe care Allview o vinde separat la 50 de lei dar nu are folii de protecţie, are încărcător de Asia + adaptor şi nu vine cu căşti

#29
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
X1 Xtreme mini are aceleasi defecte calitate si constructie de care tu ai amintit mai sus , in schimb Android-ul este stock (fara mizeria de Berry UI) . Chiar daca e din metal , imbinarile sunt prost facute , ca si cum "ar fi indesate" acolo , atat camera , cat si display-ul .

Colturile trebuie finisate (dar probabil iese din garantie) . Si totusi ... nu inteleg de ce scrie pe el SOUL mini ?

#30
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Probabil Allview vrea să creeze un ”brand” soul mini... cum a fost x1 soul mini (la care nici până în prezent nu au rezolvat prin soft problema calităţii deplorabile a convorbirilor către interlocutor). Oricum, faptul că atât de repede au venit cu update care să rezolve bugurile camerei este lăudabil. Şi un polizor ar fi bun dar asta e problema celor de la Iuni în mare parte... Nu cred că pe acest telefon sunt urme de adeziv cum am avut eu la U2. Sau cel puţin aşa sper...

#31
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

View PostPiorel, on 17 ianuarie 2015 - 09:22, said:

Probabil Allview vrea să creeze un ”brand” soul mini... cum a fost x1 soul mini (la care nici până în prezent nu au rezolvat prin soft problema calităţii deplorabile a convorbirilor către interlocutor). Oricum, faptul că atât de repede au venit cu update care să rezolve bugurile camerei este lăudabil. Şi un polizor ar fi bun dar asta e problema celor de la Iuni în mare parte... Nu cred că pe acest telefon sunt urme de adeziv cum am avut eu la U2. Sau cel puţin aşa sper...
Ba da ... identic . Urmele sunt prezente si la cele "romanesti" , mai ales ca nici nu sunt "atinse" de ai nostri ci doar sunt intermediate pachetele ... ele fiind construite si asamblate integral la Gionee Shenzen .

#32
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
:) Nu poate fi identic, pentru că nu ai văzut IUNI U2. Îţi înţeleg supărarea, dar rateuri se întâmplă chiar la M7 de exemplu, unde sunt loturi întregi care au camera stricată şi s-a stricat după mai multă vreme (e vorba despre acea tentă violet). Revenind la subiect, credeţi că poate vreunul dintre voi să mă ajute cu următoarele:

1. Poză/printscreen cu bara de notificări.
2. Poză/printscreen cu ecranul atunci când primeşti un apel.
3. Poză/printscreen cu interfaţa din timpul unei convorbiri.
4. Poză/printscreen cu interfaţa din settings/setări.

Vă mulţumesc!

#33
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
L-am cumpărat și eu într-un final și am fost plăcut surprins de îmbunătățirea interfeței de telefonie și de faptul că au redus mult din ce mai lăsau ei preinstalat. De asemenea, poți da disable la aproape tot: inclusiv la e-mail/exchange, pe care eu nu le-am folosit niciodată, având gmail care acum suportă și alte mailuri. Calitatea închgărilor este la fel de proastă, să zic așa, dar nu sunt urme de adeziv, ca la IUNI U2. Totodată, telefonul arată mult mai bine, fiind pe verde (eu am avut U2 pe alb, inclusiv capacul față alb...). M-am obișnuit cu Xposed deci probabil că îl voi roota cu prima ocazie. Calitatea vocii de care s-au plâns unii este ok, decentă. Nu se compară cu HTC sau chiar Huawei ori unele modele LG (G3, G3S) dar este mai mult decât rezonabilă. Semnalul telefonului e ok, pe wi-fi parcă nu prinde foarte bine dar urmează să mai observ. Una peste alta, telefonul face toți banii, e un OZN Posted Image
Mai jos, screenshot cu ce vă rugasem, mulțumesc!

Attached Files



#34
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Eu am un consum enorm de baterie pe google services. Cum am primit telefonul am făcut update de soft, apoi reset şi apoi am instalat toate aplicaţiile. Mi se pare extrem de ciudat şi frustrant. Mai are cineva probleme de genul acesta?

#35
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
E bug software - dupa update - aproape toate patesc la fel ! Au rezolvat unele - au stricat altele - daca au scris firmware pe genunchi - asta e firma Allview ! Nu ai ce sa le ceri , iar daca-l bagi in service s-a terminat ... ba nu-ti gasesc telefonul , ba ti-l trimit inapoi nemodificat si zic ca l-au rezolvat , dezorganizati ,incorigibili si aroganti .
Sunt curios cat de repede functioneaza senzorul de lumina la voi ?

#36
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Aveam o semnătura pe sp la un moment dat... care spunea cam aşa: ”oamenii care generalizează propriile experienţe sunt oameni fără experienţă”. Problema s-a rezolvat printr-un reset, mulţumesc pentru atitudine. Consumul este acum decent pentru configuraţia hardware a telefonului. De când am descoperit lux auto brightness, nu mai folosesc senzorul decât prin această aplicaţie care, de exemplu, poate citi lumina şi din camera frontală (adică nu e nevoie obligatoriu de sensor de lumină efectiv). Testat pe LG G2 mini. G3s şi LII 9. Succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate