Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Allview X1 Xtreme Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Acesta este un reply pentru support allview (a fost trimis şi prin mesaj direct): am observat că aţi fost receptivi cu problema camerei şi aţi rezolvat-o. O altă problemă foarte serioasă pe care o are telefonul este semnalul wi-fi care se pierde acolo unde alte telefoane (x1 soul mini de exemplu) nu au absolut nicio problemă. Diferenţa este de 2-3 linii, x1 xtreme mini pierzând semnalul de tot. Există o posibilitate reală de rezolvare a situaţiei? Aţi testat să vedeţi? Ştiu că şi Iuni U2 părea să aibă aceeaşi problemă deci dacă nu se poate remedia, ar fi bine să ştim. Mulţumesc!

#38
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

 Piorel, on 31 ianuarie 2015 - 13:13, said:

Acesta este un reply pentru support allview (a fost trimis şi prin mesaj direct): am observat că aţi fost receptivi cu problema camerei şi aţi rezolvat-o. O altă problemă foarte serioasă pe care o are telefonul este semnalul wi-fi care se pierde acolo unde alte telefoane (x1 soul mini de exemplu) nu au absolut nicio problemă. Diferenţa este de 2-3 linii, x1 xtreme mini pierzând semnalul de tot. Există o posibilitate reală de rezolvare a situaţiei? Aţi testat să vedeţi? Ştiu că şi Iuni U2 părea să aibă aceeaşi problemă deci dacă nu se poate remedia, ar fi bine să ştim. Mulţumesc!
X1 Xtreme mi se pare un telefon extrem de bun , RATAT ! Din considerente de calitate si mici inconveniente devine enervant si vei evita sa mai faci asemenea alegeri, indiferent de cat de nationalist ai fi - deci NU . Dupa indelungi certuri cu ratatii de la Visual Fan mi-am recuperat banii pe telefonul metalic verde .
Ce am vazut pe celelalte ale colegilor mei - camera face poze decente , dar inca nu focalizeaza corect la distanta (1/2 cazuri decat daca e lumina foarte buna) , senzorul de lumina la unul functioneaza dupa 6 sec , celalalt mai fericit cu 4 :)) . Bateria pe unul il tine 4h , pe celalalt 8 (ei zic ca le folosesc identic si cam asa parea) dar probabil si factorii de retea (date 3G / Wifi) . Wifi-ul 802.1x PEAP nu functioneaza (deci cine foloseste in mediul business nu are noroc) - aceeasi problema ca pe X2 Soul (te loghezi cu user si pass dar nu face nimic) + deconectari la un perete de router , sau distante + 10m , aleator scade semnalul brusc si "crapa" conexiunea ... - am crezut ca e problema unica la mine ... dar asa fac toate - jeguri de telefoane - incep sa cred ca eram mult mai castigat cu un Xiaomi Redmi 2S de 700 ron .

#39
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
În afară de problema legată de semnalul wi-fi, nu am avut alte probleme cu x1 xtreme mini. Însă, de exemplu, x1 soul mini are o problemă groaznică la calitatea convorbirilor, care nu a fost rezolvată printr-un update nici măcar în prezent de către Allview. Nu am cumpărat niciodată Allview din patriotism, ştiu foarte bine că de fapt sunt terminale Gionee/Iuni. Am cumpărat pentru că au fost atractive ca specificaţii şi uneori ca preţ. Sperăm ca cei de la Allview să înţeleagă doleanţele dar mai ales problemele terminalelor. Până una alta, există OUG 34/2014.

#40
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Ok... deci telefonul ăsta e chiar funny. Problema curentă este cea a semnalului wi-fi, care lasă mult de dorit, pierzându-se acolo unde niciun telefon nu a mai avut probleme. Mai nou, şi aici e cea mai funny fază, l-am scăpat pe gresie de la cca 60 de cm. Evident că s-a întoit în colţul stânga jos... Deci la revedere garanţie. Bun, în situaţia asta am zis să iau o pilă şi să rezolv problema. Până să iau pilă... am găsit un burete destul de fin de frecat pereţii înainte de a vărui. E, şi am pilit cu acel burete iar marele aluminiu s-a finisat :) Acelaşi lucru, fiind pierdută garanţia, l-am făcut şi cu toate cele 4 colţuri faţă. Le-am finisat cu acel burete... şi nu mai înţeapă aşa de tare, e mult mai comod în mână. Evident, s-a dus rapid şi foarte uşor şi din vopseaua (sau ce o fi) verde. Este halucinant că problema se rezolvă atât de uşor dar nici gionee, nici allview nu au fost interesaţi din fabrică de rezolvarea ascuţimii adevăratei arme albe...

În altă ordine de idei, a reuşit cineva să ROOT-eze de aici? http://www.androidro...x1-xtreme-mini/

#41
suntfoatetare

suntfoatetare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.10.2008
pentru cine vrea  update-ul celor de la allview :
"hxxps://drive.google.com/open?id=0B9N-sXNyUuxBRjhOU19lOWtnaDg&authuser=0"
se poate instala cu twrp recovery de la iuni u2 pe care il gasiti pe iunios.fr sau pe xdadevelopers
in sectiunea iuni U2.
twrp recovery nu se instaleaza complet in telefon, doar in modul fastboot (temporar). deci vom putea experimenta fara sa pierdem garantia...
Posted Image
Atentie la optiunile recovery parca era una unde puteai sa instalezi si complet recovery-ul in telefon ceea ce nu e de dorit deoarece pierdem garantia.

Edited by suntfoatetare, 24 June 2015 - 13:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate