Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Comportamentul de consum disperat al romanilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
338 replies to this topic

#325
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 BG_183, on 30 noiembrie 2014 - 18:52, said:

Imaginati-va cat de liberi am fi daca ne-am exprima si am actiona fiecare exact asa cum simtim, fara a fi catalogati ca anormali (sau alte cuvinte mult mai dure pe care nu le mai trec aici) si fara a suporta consecintele ? (singura regula fiind evident sa nu facem rau celorlalti) Ganditi-va putin la comportamentele tabu sau extreme sau care ies prea mult din 'normalitate'.    
Zici tu ca ar fi mai bine?
Simpla regula enuntata chiar de tine (chiar daca asta s-ar referi de exemplu doar la un eventual disconfort vizual creat) deja arunca in aer exprimarea si actiunea in mod liber a personalitatilor.
Sa nu ne imaginam - deci - un om care simte ca vrea sa se urce cu bocancii pe masina noastra sau sa ne traga de par pe strada, ci doar o persoana care isi face multe piercinguri si se tatueaza pe jumatate de craniu. Eeei, asta unora le poate face un rau psihic, ii deranjeaza vizual, le poate produce un disconfort deja...
Fara limitari nu se poate, iar de cand impui si cea mai mica restrictie / ajungi sa privesti critic un comportament sau atitudine, deja asta poate crea disconfort celui care ar dori sa isi manifeste plenar personalitatea.
Este un cerc vicios!

#326
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 BG_183, on 30 noiembrie 2014 - 18:52, said:

Rolul functional al frigiderului e sa raceasca mancarea si nimic mai mult, ca e nou sau vechi sau la moda sau nu, ca arata frumos sau urat asta de ce ar conta ? Poate decat doar daca rolul frigiderului este decorativ, sau rolul frigiderului e sa defineasca personalitatea si caracterul unui om, ceilalti judecandu-l din prisma frigiderului pe care il detine si mergand mai departe, a televizorului, a telefonului etc. Nu zic ca tu Diana faci sau nu asta, n-am de unde sa stiu ce gandesti cu adevarat, poate vrei doar sa il ajuti, sa-i zici doar ca mananca mai mult curent decat unul nou, aici ar fi bine sa fie facut un calcul matematic si vazut daca chiar e mai rentabil in timp sa il inlocuiasca cu unul nou.
Curentul consumat este una dintre "variabile". Electrocasnicele, in general, au o viata/un timp de utilizare garantat(3-5 ani), dupa care devin de la vulnerabile la extrem de vulnerabile, poate chiar periculoase.

Luam exemplul frigiderului:
-cati au acasa un frigider verificat periodic de un electrician? daca el functioneaza, nu inseamna ca nu poate prezenta un pericol
-cati au acasa un frigider verificat periodic sa nu "scape" freon sau alt compus potential daunator?
-poate cineva isi doreste un frigider mai silentios
-poate cineva isi doreste un frigider care sa nu necesite dezghetare (adica timp morti in care lucrezi pentru frigider, in loc sa te relaxezi savurand o bere)

Cred ca pot extinde lista cu multe alte motive/idei. Tehnologia care ne inconjoara si care ne face viata potential mai usoara avanseaza. Daca unele functii pe care le prezinta "gadgeturile" din jurul nostru par a fi stupide, sunt sigur ca se gasesc altele care pot fi extrem de utile. Desigur, fiecare face alegerile pe care le considera cele mai corecte - dar asta nu inseamna sa ii blamam pe cei din jurul nostru, sa nu le prezentam si argumentele alegerilor noastre sau sa nu ascultam argumentele lor.

P.S. Frigiderul deja nu mai este un simplu "racitor", ci devine un mic asistent. De altfel, cam tot ceea ce ne inconjoara se "transforma".

#327
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 dexterash, on 30 noiembrie 2014 - 19:06, said:

Curentul consumat este una dintre "variabile". Electrocasnicele, in general, au o viata/un timp de utilizare garantat(3-5 ani), dupa care devin de la vulnerabile la extrem de vulnerabile, poate chiar periculoase.

Luam exemplul frigiderului:
-cati au acasa un frigider verificat periodic de un electrician? daca el functioneaza, nu inseamna ca nu poate prezenta un pericol
-cati au acasa un frigider verificat periodic sa nu "scape" freon sau alt compus potential daunator?
-poate cineva isi doreste un frigider mai silentios
-poate cineva isi doreste un frigider care sa nu necesite dezghetare (adica timp morti in care lucrezi pentru frigider, in loc sa te relaxezi savurand o bere)

Cred ca pot extinde lista cu multe alte motive/idei. Tehnologia care ne inconjoara si care ne face viata potential mai usoara avanseaza. Daca unele functii pe care le prezinta "gadgeturile" din jurul nostru par a fi stupide, sunt sigur ca se gasesc altele care pot fi extrem de utile. Desigur, fiecare face alegerile pe care le considera cele mai corecte - dar asta nu inseamna sa ii blamam pe cei din jurul nostru, sa nu le prezentam si argumentele alegerilor noastre sau sa nu ascultam argumentele lor.

P.S. Frigiderul deja nu mai este un simplu "racitor", ci devine un mic asistent. De altfel, cam tot ceea ce ne inconjoara se "transforma".

Spune-i asta unuia cu salariul minim pe economie, sa-si schimbe frigiderul dupa 3-5 ani, desi el poate plateste rate pentru el 7 ani :)

#328
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 galeo, on 30 noiembrie 2014 - 19:10, said:

Spune-i asta unuia cu salariul minim pe economie, sa-si schimbe frigiderul dupa 3-5 ani, desi el poate plateste rate pentru el 7 ani Posted Image
Este doar unul dintre paradoxurile creditelor de consum. De altfel, daca ar "economisi" echivalentul ratei, in 3.5 ani(daca nu mai putin) ar strange fix cat ia credit. Stiu, inflatia, dar...

Ca sa nu discutam de potentialele cheltuieli de service/reparare care pot aparea dupa trecerea perioadei de garantie/exploatare...

#329
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007

 djl, on 30 noiembrie 2014 - 02:06, said:


Plastic vechi djl, plastic vechi !
Nu mai ai ce face cu asa ceva, la reciclat cu el ! Ce sa faci cu un televizor vechi de 50-60 de ani ? Presupunind ca functioneaza, cate ore pe zi te-ai uita la el ?
Ne place, nu ne place, unele chestii chiar sunt depasite de trecerea timpului si trebuie schimbate, ca unii cad in extreme e, cum zice tomaso, țăcăneală !
Nu e normal sa tii un televizor vechi de 50 de ani, nu e normal nici sa schimbi un telefon de doua ori pe an ! Oamenii sunt extremisti, in diverse sensuri !

#330
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
stai sa vezi pe la altii ca unii au masini de acum 100 de ani... ce imbecili, nu-i asa?

#331
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu ştiu oameni care colecţionează aşa ceva şi care ar fi vrut unul dacă ar fi fost la preţ mic. Şi chit că nu ar fi funcţionat, tot ar fi mers într-un muzeu. Totuşi, au o anumită valoare istorică "Temp" 2-urile.

 plantron, on 30 noiembrie 2014 - 18:30, said:

Nu mai sa nimeni sa foloseasca  analogice, poate doar vreun inginer fixist. Chestia e ca principiile de functionale sunt locale nu globale.
E o industrie care depinde de materiale care mereu se schimba. A avut cap ala care a decis ca nu trb  bagata prea multa electronica in manualele de fizica din liceu.Scoala trb sa te invete ce va fi valabil si peste 100 de ani.

Serios? Ia vezi câţi mai folosesc amplificatoare analogice.


Oricum, trăim cu senzaţia că plătim mai ieftin. Că dacă dai mai puţin pe ceva care durează mai puţin, în final dai aceiaşi bani ca pe ceva care costă mai mult, dar ţine mai mult.

#332
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007

 slai, on 30 noiembrie 2014 - 20:50, said:

stai sa vezi pe la altii ca unii au masini de acum 100 de ani... ce imbecili, nu-i asa?

Unele obiecte sunt "colecționabile", altele nu !
Cele e in imaginea de mai sus nu intra in categoria asta !

#333
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 djl, on 30 noiembrie 2014 - 20:53, said:

Oricum, trăim cu senzaţia că plătim mai ieftin. Că dacă dai mai puţin pe ceva care durează mai puţin, în final dai aceiaşi bani ca pe ceva care costă mai mult, dar ţine mai mult.
Cand spui "tine" incearca sa vezi si partea de "tine pasul cu tehnologia", inclusiv costurile si riscurile tehnologiei depasite.

Te vezi lucrand 8 ore/zi privind intr-un monitor CRT si apoi inca 1-2 ore la un TV CRT?

#334
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 BG_183, on 30 noiembrie 2014 - 18:52, said:

Rolul functional al frigiderului e sa raceasca mancarea si nimic mai mult, ca e nou sau vechi sau la moda sau nu, ca arata frumos sau urat asta de ce ar conta ? Poate decat doar daca rolul frigiderului este decorativ,
Vrem, nu vrem, in general frigiderul e mare si cam greu de ascuns.

Edited by catalina1, 30 November 2014 - 23:41.


#335
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

 dexterash, on 30 noiembrie 2014 - 21:36, said:

Cand spui "tine" incearca sa vezi si partea de "tine pasul cu tehnologia", inclusiv costurile si riscurile tehnologiei depasite.

Te vezi lucrand 8 ore/zi privind intr-un monitor CRT si apoi inca 1-2 ore la un TV CRT?

Într-un monitor C.R.T. nu aş sta atâta, dar am televizor C.R.T. ("Sony" Trinintron) din 2000 şi m-am uitat şi 5 ore la el fără să mă doară ochii. Cred că dacă mă obişnuiesc, pot privi şi la "Hitachi"-ul din sept. 1988 fără să mă doară prea mult ochii.
P.S. Şi chestiile aruncate produc deşeuri, care nu întotdeuana sunt reciclate aşa cum trebuie.

Edited by djl, 30 November 2014 - 23:46.


#336
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
iFixit duce o campanie de sensibilizare privind reparabilitatea aparatelor si o utilizare rationala a lor, dar asta nu inseamna ca tin 5 ani acelasi iPhone sau 10 ani acelasi PC, poate doar daca sunt masochist si vreau sa ma chinui cu el.
Zic asta, dar sunt pe cale sa o fac, anii au trecut pe nesimtite si in primavara, telefonul LG ce-l am pe nr. de Vodafone inplineste 4 ani, fara ca eu sa-mi dau seama sau sa simt nevoia sa-l inlocuiesc, in schimb cel primar a fost inlocuit de mai multe ori.

Daca o masina o poti ingriji sa tina lejer peste 15 ani, un aparat electric/electronic e mai greu, mai ales ceva complex cu piese in miscare/tolerante fine.

Edited by connectorxp, 01 December 2014 - 00:10.


#337
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Uel, frigiderul meu e de prin 80 cred, si pe bune c-am vrut sa-l schimb dar al dracu nu crapa, desi curentul prin zona e cam varza (masina de spalat si-a luat verde dupa 5 ani). Acum ce sa fac, coafura rezista, doar n-o sa-l iau la topoare. Investesc in altele :D.

#338
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 dexterash, on 30 noiembrie 2014 - 19:06, said:

adica timp morti in care lucrezi pentru frigider, in loc sa te relaxezi savurand o bere

Berea din frigiderul cu pricina. :)

 djl, on 30 noiembrie 2014 - 23:45, said:

Într-un monitor C.R.T. nu aş sta atâta, dar am televizor C.R.T. ("Sony" Trinintron) din 2000 şi m-am uitat şi 5 ore la el fără să mă doară ochii. Cred că dacă mă obişnuiesc, pot privi şi la "Hitachi"-ul din sept. 1988 fără să mă doară prea mult ochii.
P.S. Şi chestiile aruncate produc deşeuri, care nu întotdeuana sunt reciclate aşa cum trebuie.

Tu nu esti referinta, toata lumea stie ca iti plac chestiile vintage. :D

#339
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 BlueKing-69, on 30 noiembrie 2014 - 19:04, said:

Zici tu ca ar fi mai bine?
Simpla regula enuntata chiar de tine (chiar daca asta s-ar referi de exemplu doar la un eventual disconfort vizual creat) deja arunca in aer exprimarea si actiunea in mod liber a personalitatilor.
Sa nu ne imaginam - deci - un om care simte ca vrea sa se urce cu bocancii pe masina noastra sau sa ne traga de par pe strada, ci doar o persoana care isi face multe piercinguri si se tatueaza pe jumatate de craniu. Eeei, asta unora le poate face un rau psihic, ii deranjeaza vizual, le poate produce un disconfort deja...
Fara limitari nu se poate, iar de cand impui si cea mai mica restrictie / ajungi sa privesti critic un comportament sau atitudine, deja asta poate crea disconfort celui care ar dori sa isi manifeste plenar personalitatea.
Este un cerc vicios!


Cat timp nu-i faci rau celui de langa tine (singura limitare), poti sa-ti exprimi personalitatea si sa actionezi cum vrei. Daca cineva se urca cu bocancii pe masina cuiva si il trage de par cred ca nu e un dubiu pentru nimeni ca ii face rau aceluia.

Dar daca cineva isi pune piercing-uri si sa se tatueaza pe jumatate de craniu e greu de demonstrat ca acel cineva e cel care ii face rau celuilalt. Sau sunt valorile si mediul in care a fost crescut calalalt cele care ii fac rau de fapt. Exemplu: daca acel cineva care considera ca cei cu (multe) piercinguri ii fac rau, provocandu-i discomfort vizual, ar fi lasat de maine intr-o alta cultura, in mijlocul unui trib care are multe modificari corporale, toti cei din acel trib ar considera ca infatisarea lui le face rau prin discomfot vizual, pentru ca n-are piercing-uri sau modificari corporale. Deci pana la urma faci rau celorlalti daca ai sau daca n-ai piercing-uri ? Cum e 'normal' ? Ar 'trebui' sau nu sa avem piercinguri ca sa se considere ca nu facem rau celorlalti ? oricare dintre noi daca am fi crescuti de mici in acel trib, ni s-ar parea ca cineva fara piercing-uri ne face rau psihic prin aspectul fizic, si asta doar prin valori opuse date de mediul in care am stat si care ne-a format. Pana la urma ce anume ne face rau ?

Si aici intra in ecuatie acceptarea diferentelor, toleranta pentru diferitele opinii, gusturi, preferinte, personalitati, rase, religii, nationalitati, apartenente politice etc. Ca sa facem asta sa incercam mai intai sa nu ii judecam pe oamenii respectivi pentru ca sunt asa cum sunt si au valorile pe care le au pentru ca si noi daca am fi fost in locul lor, crescand in mediul si cultura lor, am fi avut aceleasi valori, idei, comportamente. Intelegand asta ne va fi mai usor sa acceptam diferentele dintre noi, notiunea de bine si rau, normal si anormal ne e data de ce e in jurul nostru, si foarte putin de alegem noi, liberul arbitru e mai mult o iluzie. De multe ori ii catalogam pe cei cu valori diferite ca 'prosti'. Inteligenta joaca un rol aici, dar invers fata de cum am credea, cu cat avem iq-ul mai mare, cu atat ne adaptam mai repede la valorile regasite in mediul nostru, fie ca sunt bune sau rele. Daca ne-am fi nascut in fascism, am fi devenit fascisti mai repede, atat ne-ar garanta inteligenta, in nici un caz nu ne-ar ajuta sa discernem intre bine si rau.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate