Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Microlab

- - - - -
  • Please log in to reply
888 replies to this topic

#829
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014
Nimeni?

#830
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Inainteaza o intrebare catre nenii de-aici.
Gasesti aici si-o lista foarte stufoasa cu marfa lor si preturile aferente.

In alta ordine de idei, date fiind preturile, eu ma-ndoiesc de faptul ca Solo7C au twetere tot de la Seas, cum au mid-wooferele, insa nu unt sigur de acest fapt.
Oricum, daca e sa aiba tweeter Seas (asta ar insemna ca acele boxe sunt dramatic suprimate de calitatea amplificarii interne, pentru ca Seas construieste marfa de foarte buna calitate), atunci au cele mai ieftine modele din oferta.

Nu in ultimul rand, ca sa fii sigur ca nu obtii o amprenta stridenta, deranjanta, probabil ar fi indicat sa mergi pe un tweeter textil, decat pe unul metalic, insa, informatii extrem de relevante obtii tot de la nenii de pe site-ul indicat mai sus, ori ai putea inainta o intrebare si-aici.

Edited by Protopopeus, 27 December 2014 - 17:11.


#831
KillerRapid

KillerRapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.01.2009
Ce recomandati intre Microlab FC 330 si Microlab FC 550? Buget de ~350 lei.

#832
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
FC 330, pare mai solid construit (nu pentru ca au tweetere in plus, ca sunt doar de forma, nu-s legate nicaieri).

Insa, ar fi o idee foarte buna sa incerci sa asculti inainte. Daca poti face acest lucru, nu scapa din vedere si Trust Tytan, Edifier M3200 si M3250, precum si Microlab B77.
Cam astea ar fi sistemele ce merita atentie in banii acestia.

Edited by Protopopeus, 17 January 2015 - 14:53.


#833
KillerRapid

KillerRapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.01.2009
Nu prea ma intereseaza in mod necesar calitatea constructiei ptr ca nu il misc nicaieri (acum am un Logitech Z4 pe care in 6 ani l-am miscat de 3 ori doar cand m-am mutat). Ma intereseaza calitatea audio. Conteaza faptul ca 550 are amplificare externa? Si inca un lucru am vazut ca este o diferenta de greutate de 2 kg, 330 avand 7,8 fata de 5,8 cat are 550; conteaza cu ceva asta la calitatea audio?

#834
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 25.01.2007
Daca este arie microlab postez aici, nu mai deschid alt topic..
Stie cineva sa imi spuna cati ohm au satelitii acestui sistem?
http://www.emag.ro/b...-1/pd/EY6R3BBBM
Intreb pentru ca vreau sa dau cuiva vechile mele boxe AKAI SS008A-2011D si momentan le-ar putea utiliza doar inlocuind satelitii acestui sistem.
Am legat de proba vreo 10 minute fronturile si mergeau ok dar ma intreb daca va functiona si timp indelungat cu toate boxele. Akai-urile au 8 Ohm fiecare.
Nu am aparat de masura.

PS: Pentru 9W/canal volumul era chiar ok.

Edited by andreyvsjoker, 24 September 2015 - 18:35.


#835
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
In manual cica ar avea 4Ω, atat satelitii cat si subwooferul, si nu putem decat sa mergem pe-ncredere...
Deci nu-i nici o problema, le poate pune linistit.

#836
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc.
Am lipit azi RCA-urile pe cabluri si le-am montat. Volum sufiecient si calitatea sunetului acceptabila in conditiile date.

Totusi este o problema cu amplificarea: la volum mare (peste 2/3) daca sunt cuplate si merg toate boxele  apar intreruperi pe canalul stang. Avea aceelasi problema de la inceput (cu satelitii originali) deci nu e legat de aceasta schimbare da nu stiu ce ar putea sa fie.

Edited by andreyvsjoker, 25 September 2015 - 17:27.


#837
blondurulz

blondurulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.03.2013
Ce parere aveti:

http://www.pcgarage..../microlab/b-77/

vs

http://www.pcgarage....ius/sp-hf1800a/

nu stiam unde sa postez...multa lume lauda microlab'ul si mi se pare o firma mai de calitate decat genius dar constructia geniusului pare mai buna. as dori opinii Posted Image sau eventual alte variante. buget ~300


si mai am o intrebare, pot lega fara nici o problema 2.0 la laptop? avand in vedere ca am legat laptopul prin hdmi la un tv.

Edited by blondurulz, 09 November 2015 - 10:33.


#838
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008

View Postblondurulz, on 09 noiembrie 2015 - 10:26, said:

Ce parere aveti:

http://www.pcgarage..../microlab/b-77/

vs

http://www.pcgarage....ius/sp-hf1800a/

nu stiam unde sa postez...multa lume lauda microlab'ul si mi se pare o firma mai de calitate decat genius dar constructia geniusului pare mai buna. as dori opinii Posted Image sau eventual alte variante. buget ~300
si mai am o intrebare, pot lega fara nici o problema 2.0 la laptop? avand in vedere ca am legat laptopul prin hdmi la un tv.


Cred ca glumesti. Nu te lua dupa acel difuzor in plus la Genius.
Poti lega fara probleme 2.0 la laptop dar sunet vei avea ori prin acel 2.0 ori prin HDMI ,depinde cum  comuti din control pannel/sound. Nu simultan.

#839
blondurulz

blondurulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.03.2013
nici nu vreau simultan. vreau doar imagine prin monitor si sunet pe boxe. deci ma duc pe b77 :D multumesc.

#840
blondurulz

blondurulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.03.2013
am gasit un soundbar la 400 de ron :

http://www.mediagala...w-bluetooth-usb

vs b77 ? ce spuneti? merita diferenta?

repet folosesc pentru: 50% filme 40% muzica 10% gaming.

#841
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Strict ca si calitate a sunetului, acele B77 vor fi mult peste acel soundbar, insa acesta din urma pluseaza prin varietatea mai mare de conexiuni.

Sigur proportiile nu sunt altfel, de exemplu: 45% filme, 42,5% muzica si 12,5% gaming ?! Posted Image

De fapt, in pretul acelui soundbar, iti cam intra acele B77 + un DAC extern precum Fiio Taishan, si rezolvi si problema scoaterii unui sunet de calitate din tv.
Insa chiar si-asa, soundbar-ul tot mai are drept atu acel HDMI-CEC, care pentru unii e mai ergonomic decat scoaterea sunetului printr-o iesire optica...

Pune si tu ambele variante pe cantar si vezi ce obtii !

#842
blondurulz

blondurulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.03.2013
Ideea e ca nu am smart tv..e doar un hd ready de la samsung. Pe care il folosesc ca monitor pt un laptop i7 prin hdmi. Laptopul are doar o singur port hdmi, tvul are 2. Maine merg sa iau soundbarul, intrebarea e care e cea mai buna legatura de sunet pe care sa o fac? Jack jack din laptop pe soundbar? Sau cablu optic din tv in soundbar? Sau hdmi din tv in soundbar?

#843
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Daca tv-ul are HDMI cu ARC, atunci aia-i cea mai capabila varianta (fata de optic sau coaxial, e capabil sa transmita si sunet HD, atata tot, in rest, calitatea sunetului este la fel).
Poti incerca si varianta cu jack, din laptop, e posibil ca laptopul sa aiba un DAC (placa de sunet) mai performant decat acel soundbar, merita incercat...

#844
blondurulz

blondurulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.03.2013
Din cate stiu laptopul are ceva placa de sunet integrata. Tvul meu e din 2011.
[IMG][/IMG][ http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/16/46a32379d0edc2cafb503455f03e730e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci daca nu am nici arc nici dac ce fir sa iau? :D hdmi sau jack?

Edited by blondurulz, 17 November 2015 - 09:09.


#845
blondurulz

blondurulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.03.2013
Sau cablul optic ar fi cea mai buna solutie?

#846
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Daca tv-ul n-are HDMI cu ARC, atunci ramai la optic, fiindca-i tot aceeasi calitate a sunetului.
Insa, dupa cum ti-am zis si mai sus, merita sa faci o incercare sa conectezi soundbar-ul acela si direct la laptop, prin jack, numai asa, sa vezi daca e vreo diferenta si cum iti place mai mult.
Oricum un jack-to-RCA banuiesc ca ai prin casa ori daca nu, e cativa lei, nu-i tragedie, sau poti imprumuta de la un amic, de fapt, si cablu optic poti imprumuta mai intai, sa faci o comparatie intre aceste doua variante si abia apoi cumperi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate