Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Cum e la un liceu privat?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Nu dar ma gandeam..ce iti ofera ei pentru taxa scolara platita..Posted Image Trebuie sa fie ceva ca pentru asta dai bani si nu te duci la stat..Posted Image In 2 ani care-i mai am de facut daca ma duc la ei,ar insemna sa le bag 3000 RON in buzunar..pentru ce banii astia?Posted Image Eram doar curios...Eu mai mult ma duc acolo ca e singurul profil umanist la frecventa redusa si ca scap de matematica la bacalaureat unde nu ma pricep deloc..Insa la celelate materii da.Vreau sa iau bacalaureatul la uman chiar daca vin de la FR.Sunt dispus sa invat mult.:) Ma gandeam ca poate stiti voi ce iti ofera cei de la privat mai bine decat cei de la stat.

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 24 November 2014 - 19:35.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ofera nimic in plus. Banii ii dai pentru plata salariilor personalului si a intretinerii cladirii pe cand la stat acestea sunt subventionate de la buget.

Edited by neagu_laurentiu, 24 November 2014 - 19:47.


#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, jur ca nu vreau sa fac misto de dta. Am avut si eu 14 ani. Ma rog, atunci, adica in 78, nici nu se discuta de licee particulare.
Sincer, am auzit lucruri bune de lic internat. din Bucuresti. Si chiar de la fiul meu, care e la stat, la un liceu cu furma...Si si el e cam gomos. adica nu se incurca cu toNti
Dar tot el mi-a zis ca s-a lovit de elevii de acolo la diferite olimpiade si ca erau foarte bine pregatiti si mai ales motivati..

Pe de alta parte, sincer, eu la varsta aia, si chiar mai tarziu, am invata doar la ce mi-a placut si ce stiam ca o sa ma nevoie in meseria mea. Da, cand am dat la liceu deja mi-o alesesem.
Si de aia am dat la liceul ala. Si stiam ca o sa urmeze facultatea de profil. In speta electronica.
Dar asta-i pofta ce am poftit. si desi o fac ca profesionist d ecand am terminat liceul inca ma bucur ca un copil in fiecare zi cand o practic..
Sunt convins ca la oricare liceu si facultate vei gasii si profi buni si cretini..Am mai scris ca eu neavand talent la matematica+ 2 profi slabi, (din care era basicat ca nu vreau sa fac mediatii cu el) in facultate m-am chinuit ca dracul.
insa in anul al IV-lea, cand  un prof ne-a explicat matematica procesararii unu semnal, si de ce e nevoia ca la iesire sa se puna ceva,  eu, care stiam ca asa trebuie, dar nu si de ce, am cazit pe spate, hi, hi.. Parca mi s-a luat un val de pe ochi. Si azi cred ca mi s-am dat un punct in plus pt ca am inceput sa il frec pe prof cu intrebari care desi ii demonstrau lipsa bazei matematice, aratau clar ca vroiam sa aflu si ca materia lui ma interesa. si jur ca a fost interesanta...
Asa ca si dta, daca iti va cadea cu tronc o materie, vei trece prin ea usor.
Prin restul, in cazul meu chimia, ca gasca prin apa. Si nu am avut nevoie de ea..Dar nici nu vorbesc de ea. Cunosc 2 oameni din bransa asta, Si cand e vorba de chimie, incep cu "tu ai dreptate/ si continui cu eu sunt bata".
Asa ca frumusetea e si in ochii privitorului. Daca dta iti gasesti drumul, liceul va fi mai mult sau mai putin OK. Daca nu.
A, si daca ai piti/poance,care vor doar sa se, e si mai bine. De ce sa nu iti folosesti...aaaaa,sa le indeplinesti dorinta. Dar dupa sa te speli..
Vrei sa ajungi ca mine, care se gandeste la cate a ratat, pt ca stat sa de/zlipeasca? Dar aia e pofta ce am poftit atunci..
Despre colegi cocalari. Da, vor exista. Si ce daca. Ei pe drumul lor, eu pe al meu. Jur ca am un telefon mobil de acum 3 ani. faptul ca cineva are un model de acum 6 zile, ultimul racnet, ma lasa la fel de indiferent ca si cei care mor de foame in Africa..ma rog, de nefericitii aia mi-e mila...
revenind la telefoane. Foarte bine ca il ai, ca face si aia si aia. si ce daca. Eu nu am nevoie de aplicatiilea alea. la masina am GPS, pe net ma dau pe de desktop/laptop, in metrou citesc o carte..da, imi place mai multe pe hartie.
De ce sa imi cumpar ultimul racnet azi, care peste o luna va fi depasit?
Aparat foto am separat. Si stiu sa fac fotografii. Cu telefonul fac poze, ca sa vad cum in ce mufa era pus cablul ala.....Sau coperta unei carti, ca sa nu mi-o scriu..
Asa ca sunt fericit pt ca stiu sa fiu fericit.

Edited by Prien, 24 November 2014 - 20:35.


#22
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
La International in constanta e ceva de genu mai putini elevi intr-o clasa,internat,profesori care isi dau silinta mai mult,excursii si dotari .Dar esti si supravegheat mai strict :P

#23
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Tot ce vreau eu de la un liceu privat e sa te pregateasca cum trebuie pentru examenul de bacalaureat eliminand meditatiile.
Nu am pretentii la altceva.Poate putina implicare din partea profesorilor cum nu prea e la stat,majoritatea de la stat sunt amarati,cu salarii mici si reci,absenti in relatia profesor-elev.
Cer prea mult?


Oricum nu am bani deloc multi,dar ma incanta ca poti plati in rate de 7 ori..iar suma 1500 lei nu e foarte foarte mare fata de la liceele din capitala de elita si cu fite.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 04 decembrie 2014 - 20:28, said:

Cer prea mult?
Da. Crezi ca stiinta se toarna pe tabla iar tu holbandu-te la ea !

In orice sistem nu au ce cauta meditatiile daca inveti la timp si nu ingrasi porcul la final. La facultate dai mult mai multe examene decat un amarat de BAC si nimeni nu face nici o meditatie (nici n-ai timp de asa ceva).

Edited by neagu_laurentiu, 04 December 2014 - 20:49.


#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Cand ai 18 ani, inveti sa mai pui si tu osul la treaba cand tre pregatesti pentru un examen, nu te bazezi doar pe profesori.
Cunosc destui care s-au descurcat bine la bac, prin forte proprii, fara meditatii, la liceu de stat.

#26
Black_or_white

Black_or_white

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2015
Doresc si eu sa stiu care este liceul privat din Galati despre care s-a vorbit. Care ar fi conditiile de inscriere la acest liceu si daca are si profil de filologie? Este autorizat ca liceu si se pot face inscrieri si in cursul anului, de ex. pentru semestrul II?
Multumesc.

#27
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postneagu_laurentiu, on 24 noiembrie 2014 - 19:47, said:

Nu ofera nimic in plus. Banii ii dai pentru plata salariilor personalului si a intretinerii cladirii pe cand la stat acestea sunt subventionate de la buget.

Ha ha ha . La stat dai bani la fondul clasei si liceului pentru materiale ( creta , markere , servetele ) , plata pazei si pentru alte chestii . ( in clasa in care esti tu , daca va trebuie jaluzele mai bune , s-ar putea sa le platesti cu colegii ) . Nu cred ca cheltuielile intr-un an se ridica la cele ale unui liceu privat , dar nici conditiile .

#28
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Parca dadeam 50 de lei pe semestru pt fondul scolii, iar pentru fondul clasei 10-20. Nu sunt niste sume uriase.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

View PostVladBtz, on 06 decembrie 2015 - 16:25, said:

La stat dai bani la fondul clasei
Astea-s mofturi. Daca vrei nu dai si nu te da nimeni afara (ba mai nou intra la ilegal strangerea de fonduri dubioase). Ca respectiva clasa doreste una-alta, e strict problema colectivului de acolo.

Edited by neagu_laurentiu, 07 December 2015 - 13:45.


#30
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

Quote

pentru materiale ( creta , markere , servetele ) , plata pazei si pentru alte chestii
unde te crezi ? in america ?

#31
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015

View PostBlack_or_white, on 03 decembrie 2015 - 14:12, said:

Doresc si eu sa stiu care este liceul privat din Galati despre care s-a vorbit. Care ar fi conditiile de inscriere la acest liceu si daca are si profil de filologie? Este autorizat ca liceu si se pot face inscrieri si in cursul anului, de ex. pentru semestrul II?
Multumesc.



Buna.V-am trimis un mesaj privat in legatura cu ceea ce ati intrebat.O zi superba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate