Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Instalatie electrica in tub copex

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
@anaki
Probabil ca sunt offtopic dar am si eu o intrebare: Aia din primul link pus de gicaru sunt pe bune? (i-am si sunat, cica 60/40) FY cu aliaj CuAl exista? Nu stiam ca se pot trage in fire subtiri... Am vazut doar cupal , acel aluminiu cu o pojghita de cupru deasupra...

#20
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 horia66, on 21 noiembrie 2014 - 12:14, said:

1. Conform normativelor, se calculeaza ca 1 mm2 sectiune conductor cupru suporta o intensitate de 10 A. La 2,5 mm2 vei avea o intensitate maxima recomandata de 25 A.
25 A x 250 V (tensiune maxima oferita casnic, monofazat) = 6.250 W
1. Incarcarile de mai sus sunt valabile la un conductor pozat liber in aer. Atunci cand conductoarele se pozeaza intr-un sistem de tuburi, jgheaburi, plinte, etc., curentul sau maxim admisibil in regim de durata scade simtitor, fiind dependent de modul de pozare, de temperatura la locul de pozare si de eventuala existenta a unei grupari de mai multe cabluri sau conductoare alaturate. Pentru edificare, studiati cu atentie I7-2011. In general, la modurile de pozare uzuale in instalatii casnice (ingropat in tencuiala sau aparent), rezulta un curent admisibil de 16 A pentru conductoare din cupru de 2,5 mmp si 10 A pentru cele de 1,5 mmp.
2.Tensiunea monofazata in Romania este 230 V, iar formula de mai sus (U*I) in c.a. reprezinta puterea aparenta, nicidecum cea activa. Pentru puterea activa se mai inmulteste si cu factorul de putere, care este intotdeauna subunitar.
Considerand un factor de putere acceptabil de 0,95, rezulta ca la un curent absorbit de 25 A corespunde o putere activa de 5,46 KW.

 D3an, on 21 noiembrie 2014 - 15:18, said:

cositorirea e o prostie. in 5 ani firele vor fi toate oxidate... anu asta incep sa se cam inverzeasca si nu a trecut decat 3 ani.
Asta pentru ca n-ai cositorit cum trebuie si ai folosit pasta decapanta, care este coroziva si necesita o curatire extrem de minutioasa a lipiturii cu alcool tehnic. In astfel de cazuri trebuie utilizati exclusiv decapanti necorozivi, de tipul colofoniului. Eu utilizez pe scara larga cositorirea si n-am avut niciodata vreo problema. Mai mult, am avut ocazia sa dezafectez la serviciu o instalatie electrica executata in anul 1952, cu toate conexiunile cositorite. Sub banda izolatoare (care la atingere s-a transformat in praf, fiind textila si extrem de uscata), lipiturile aveau un luciu de parca fusesera facute saptamana trecuta.

#21
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Banuiesc ca in tablou ati prevazut diferentiale. Asa, de dragul la ceea ce aveti acolo. Ca lemnul de regula intretine arderea. :) Sau sa fi folosit N2xh sau CYYf . Sau Cyaby sau fratele mai sarac ACYABy. Dar toate astea sunt cred prea tarziu spuse. Dvs sa fiti sanatos!

#22
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Revergorez topicul si va supun atentiei o chestiune.
Am verificat cablul existent ce vine din doza la priza si am 1.5mmp (1.4mm diametru) pe circuitul separat al cuptorului de 3500W.

Citind, gasesc ca parerile sunt impartite; in diverse surse, am gasit ca pentru o lungime de maxim 14m spre exemplu conductor ingropat, ar fi suficienta si sectiune de 1.5mmp.
Spre exemplu aici ( unde am avut in vedere 3% cadere de tensiune, 3500W cum spuneam, 14m cablu, subteran, cupru, monofazat ) sau aici unde la 1.5mmp as putea sa merg pe maxim 3740W, 17A, FY in tub. In manual de asemenea am gasit ca 1.5mmp ar fi suficient pentru maxim 3680W.

Pe partea cealalta, aici se mentioneaza faptul ca pentru cuptor, avem nevoie de 4mmp sectiune cablu (circuit separat). Alte pareri, minim 2.5mmp sectiune.
N-as mai investiga, pentru siguranta as schimba cablurile existente (in functie de sectiunea gasita de la tablou spre doze fie cu 2.5mmp fie cu 4mmp), cel putin pe circuitele pe care avem consum mai serios (masina de spalat, frigider, cuptor, etc). Acestea fiind spuse,

- Este suficient sa merg pe FY / H07V-U 2.5mmp (sau 4 mmp dupa caz) sau trebuie sa ma indrept spre alte tipuri de conductor? Am copex din plastic tras prin pereti, probabil ca o sa fie ceva deranj nu am cum sa mai inlocuiesc cu teava.
- In conditiile astea, impamantarea trebuie musai inlocuita si ea sau poate ramane de 1.5mmp?

Multumesc.

Edited by idneo, 07 January 2018 - 00:23.


#23
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
MYF 2.5 mm2 ajunge la 40o C in tub, la o sarcina de 10A, 2.2 kW (uscator de rufe cu condensare).
Masurat de mine la un circuit monofazat (deci 3 conductoare in tub, 2 in sarcina + impamantarea).

La 3.7 kW, cel de 1.5 mm2 probabil are 70o C si nu rezista foarte mult timp asa. Se distruge izolatia. Iar cuptorul trage curent mare pentru timp lung

Edited by kolfleading, 07 January 2018 - 18:22.


#24
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013

 idneo, on 07 ianuarie 2018 - 00:13, said:

consum mai serios (masina de spalat, frigider, cuptor, etc).

frigiderul si masina de spalat nu au un consum mai serios.

#25
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
2200W masina de spalat ce are in ea o rezistenta vs. o veioza... e ceva diferenta:) in ideea asta spuneam.
Adevarat un aer conditionat, un cuptor electric,0 ele papa cam cel mai mult intr-o retea uzuala de apartament.

#26
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 FreeThinker, on 21 noiembrie 2014 - 21:32, said:

@anaki
Probabil ca sunt offtopic dar am si eu o intrebare: Aia din primul link pus de gicaru sunt pe bune? (i-am si sunat, cica 60/40) FY cu aliaj CuAl exista? Nu stiam ca se pot trage in fire subtiri... Am vazut doar cupal , acel aluminiu cu o pojghita de cupru deasupra...
Nu exista aliaje ale cuprului cu aluminiu in cel mai fericit caz otel cu cupru. (oricum sunt de la fratii nostri din Asia si nu-ti recomand sa folosesti asa ceva)

Edited by GeorgeTrisina, 09 January 2018 - 09:09.


#27
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Multam nea George. De trei ani astept raspunsul asta !     Posted Image

#28
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Intrebare: pot sa bag intr-un tub de copex de 16mm, 3 cabluri cu sectiune 4mmp FY / H07V-U ? Fizic nu am o problema, ma intereseaza daca dpdv al normativelor as avea vreo problema.  
Sau in alte cuvinte, exista vreun tabel din care sa reiasa ca in tub de copex tras prin perete cu fi interior de X mm sa intre Y fire maxim cu Z mm diametru fiecare? multumesc

Edited by idneo, 12 January 2018 - 15:45.


#29
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
-Nu.
- In I7.

Edited by anaki, 12 January 2018 - 15:46.


#30
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Am rasfoit I7 si la pagina 106 tabel 5.7, poate nu interpretez eu cum trebuie dar avem asa:
3 fire cu sectiune de 4mmp fiecare, se pot pune in tub de protectie cu diametrul exterior de 16mm. corect?
Adevarat ca e posibil ca prin tub sa intelegem teava de cornete nu copex sau e universal valabil?! multumesc.

Edited by idneo, 12 January 2018 - 16:47.


#31
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

eu stiu ca trebuie lasat 2/3 din diametrul tubului liber pentru eliminarea caldurii, dar nu stiu sa-ti indic sursa, poate mai intervin colegii cu completari

#32
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Asa este,m-am inselat eu,dar in proiectare si executie dau 20 ,pt a se si putea schimba,pt ca la cateva coturi ..

 gabimilo1, on 12 ianuarie 2018 - 16:54, said:

salut

eu stiu ca trebuie lasat 2/3 din diametrul tubului liber pentru eliminarea caldurii, dar nu stiu sa-ti indic sursa, poate mai intervin colegii cu completari
Aria sectiunii interioare transversale a tubului{ Si) trebuie sa fie mai mare sau egala cu 3x aria ocupata de conductoare(Sc) iar in cazul de fata este la limita .Sc=45,6mm2,Si=136,8
Nu recomand adoptarea acestei solutii.

Edited by anaki, 12 January 2018 - 17:10.


#33
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Adica sa aleg un copex de 20? e deja tras in pereti.
Sectiunea de 4mmp este supradimensionata pentru ca, am un circuit cu consum 3.5kW, <16A care tot teoretic ar merge si pe 2.5mmp (nu mai vorbesc de 1.5mmp din calcule, pe lungimi nu foarte mari de pana in 10-14m).

Nu recomanzi pentru a merge pe o solutie acoperitoare ? altfel tabelu spune ca e ok, gresesc?

Edited by idneo, 12 January 2018 - 17:29.


#34
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Tabelul spune ca e ok,la limita,daca poti sa si le tragi...

#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Foloseste pudra de talc. Pe langa faptul ca face cablul sa alunece mai usor in tub il fereste si de iritatii si mancarimi.

#36
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca traiai in Anglia Posted Image , puteai pune conductori de 4 mm2 pentru faza / nul si respectiv 2.5 mm2 pentru impamantare.
Prin tub de 16 mm, este semnificativ mai usor de tras 4 + 4 + 2.5 decat 4 + 4 + 4.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate