Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Instalatie electrica in tub copex

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
La ce a zis ca il foloseste nici nu ii trebuie 4mmp, dar daca astea sunt preferintele omului...

Iar mi-i urc pe deontologi in cap, dar here goes:
Britanicii folosesc traditional o topologie in inel pentru prizele importante, la care admit cate un lastar izolat pentru prize secundare.
Fac asta de obicei cu 2.5mmp si o singura protectie de 32A dar stecherele lor contin fuzibila, uzual de 13A.

Google terms: ring main with spurs

#38
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 alambicatus, on 21 noiembrie 2014 - 10:54, said:

Buna ziua,

De o viata imi fac singur instalatiile electrice

și n-ai aflat că există un normativ pentru situații din astea?

#39
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Pe termen lung, daca este un consumator de 3.5 kW cu durate mari de functionare (> 1 ora), si eu as pune tot 4 mm2.
Am masurat 40o C pe un traseu de 2.5 mm2 care alimenteaza un uscator de rufe care consuma 2.2 kW si merge aproape continuu timp de aprox. 2 ore.

Referitor la britanici, eu m-am referit la faptul ca la ei se accepta sectiune mai mica pe conductorul de protectie, daca din calcule rezulta ca traseul de impamantare are o impedanta suficient de mica incat, in caz de punere la masa, sa asigure declansarea disjunctorului care protejeaza circuitul.

Exista si un cablu care profita de reglementarea asta, se numeste "flat twin and earth", exista in variante 2.5 mm2 + 2.5 mm2 + 1.5 mm2, sau 4 mm2 + 4 mm2 + 2.5 mm2, samd.

Referitor la ce spunea sebulbus mai sus, legenda spune ca britanicii au recurs la topologia in inel (ring main), din cauza ca au vrut sa faca economie de cupru, pentru ca erau cam saraci dupa razboi.

Attached Files



#40
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

 sebulbus, on 14 ianuarie 2018 - 08:29, said:

La ce a zis ca il foloseste nici nu ii trebuie 4mmp, dar daca astea sunt preferintele omului...

Iar mi-i urc pe deontologi in cap, dar here goes:
Britanicii folosesc traditional o topologie in inel pentru prizele importante, la care admit cate un lastar izolat pentru prize secundare.

Fac asta de obicei cu 2.5mmp si o singura protectie de 32A dar stecherele lor contin fuzibila, uzual de 13A.

Google terms: ring main with spurs
La noi terminologia este de circuite de uz general , circuite dedicate pt consumatori mai mari de 2 kw si cele pt consumatori speciali in care producatorul recomanda sa fie pe circuite separate chiar daca puterea nominala este mai mica de 2 kw.
In legatura cu legarea in inel a prizelor de utilizare generala sistemul modern de conectare a prizelor moderne permite asta cu conditia ca lungimea circuitului sa nu provoace o  cadere de tensiune mai mare de  5%.
Referitor la circuitul de 2,5mm2 si protejarea lui cu un disjunctor de 32A,nu pot fi de acord si pot sa-ti spun ca nici un verificator de proiecte nu va semna niciodata asa ceva si asta e varianta soft.
Daca instalatia a fost conceputa si executata asa ,la un incident ,accident major,electrocutare ,incendiu avarii,etc,exista un singur drum pt proiectant,executant,la inchisoare.(vezi exemplul cu maternitatea din Giulesti,dar exemplele sunt mai multe).
Am citit cateva normative europene si am vazut si cateva proiecte din Germania,Elvetia,Itaiia,si nu am vazut o abordare de acest gen,de aceea este bine pt cei care practica pe afara sa posteze proiecte pt ca ele reprezinta abordarea si punerea in practica legala.
Asta este punctul meu de vedere,fiecare poate sa aiba abordarea lui,exista o vorba ,raspunzi pentru ce semnezi si executi  tu si nimeni altcineva.

#41
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
@kolfleading: Numai ca la noi impamantarea are aceeasi sectiune cu faza.
Nu mai posta despre tari straine aici ca risti sa fii off-topic.

Edited by GeorgeTrisina, 14 January 2018 - 19:00.


#42
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 anaki, on 14 ianuarie 2018 - 12:46, said:

Am citit cateva normative europene si am vazut si cateva proiecte din Germania,Elvetia,Itaiia,si nu am vazut o abordare de acest gen,de aceea este bine pt cei care practica pe afara sa posteze proiecte pt ca ele reprezinta abordarea si punerea in practica legala.
btw de Europa: cum se mai fac conexiunile pt multifilar? wago, wirenuts sau ce se mai foloseste? Aoleo, wirenuts n-are cum ssa se foleseasca la multifilar...

Edited by aaaa4567, 15 January 2018 - 15:04.


#43
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Wirenuts sunt utilizate în SUA și Canada (de fapt, sunt singurele accesorii admise pentru conexiuni acolo).
În Europa probabil că majoritare sunt Wago și morsetele.

#44
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005

 anaki, on 14 ianuarie 2018 - 12:46, said:

La noi terminologia este de circuite de uz general , circuite dedicate pt consumatori mai mari de 2 kw si cele pt consumatori speciali in care producatorul recomanda sa fie pe circuite separate chiar daca puterea nominala este mai mica de 2 kw.
In legatura cu legarea in inel a prizelor de utilizare generala sistemul modern de conectare a prizelor moderne permite asta cu conditia ca lungimea circuitului sa nu provoace o  cadere de tensiune mai mare de  5%.
Referitor la circuitul de 2,5mm2 si protejarea lui cu un disjunctor de 32A,nu pot fi de acord si pot sa-ti spun ca nici un verificator de proiecte nu va semna niciodata asa ceva si asta e varianta soft.
Daca instalatia a fost conceputa si executata asa ,la un incident ,accident major,electrocutare ,incendiu avarii,etc,exista un singur drum pt proiectant,executant,la inchisoare.(vezi exemplul cu maternitatea din Giulesti,dar exemplele sunt mai multe).


Cred ca la noi majoritatea folosesc aparatele cu borne duble ca sa cascadeze prize (circuite din priza in priza). Ce zic eu se intampla la britanici de sub siguranta si pana inapoi sub siguranta. Asta inseamna ca pleaca cu faza de sub siguranta din priza in priza si la ultima priza o intoarce sub siguranta, astfel incat are doua fire in fiecare borna a aparatului, iar aparatul in sine e de 32A pentru 2.5mmp.
Nu am zis ca recomand treaba asta cuiva pentru ca nici mie nu imi place, doar ca asta e realitatea lor, intr-adevar, introdusa ca sa faca economii la cupru, si uneori arata cam asa:
http://jeanam.com/wp...d-telephone.jpg
http://jeanam.com/wp...lding-khmer.gif

Daca e sa preluam ceva de la ei, ar fi testele amanuntite inainte de darea in serviciu a instalatiei. O fisa de masuratori arata asa:
http://www.davidsave...omp4/9t_EIC.png

 kolfleading, on 14 ianuarie 2018 - 11:30, said:

Pe termen lung, daca este un consumator de 3.5 kW cu durate mari de functionare (> 1 ora), si eu as pune tot 4 mm2.
Am masurat 40o C pe un traseu de 2.5 mm2 care alimenteaza un uscator de rufe care consuma 2.2 kW si merge aproape continuu timp de aprox. 2 ore.

Pare in linii mari asemanator cu cazurile din normativ.

Presupunand o temperatura ambianta de 20 grade, ti-a luat cca 10A ca sa ridici conductorul 20 grade deasupra ambientului. Ca sa il duci la maximul de 70 grade permis de normativ pentru izolatie pvc ti-ar trebui, asadar cca 25A, ori oricum am facut calculele de cand ne scriem pe aici mai mult de 25 n-au iesit, si vorbeam doar de posibilitatea de a pune 20A pe circuitele de 2.5mmp.

#45
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ce pacat ca nu pot deschide primele doua link-uri "Error 502 - Bad gateway". Am vrut sa vad si eu inventia britanicilor cum vine asta din priza in priza Posted Image

#46
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

 aaaa4567, on 15 ianuarie 2018 - 15:02, said:

btw de Europa: cum se mai fac conexiunile pt multifilar? wago, wirenuts sau ce se mai foloseste? Aoleo, wirenuts n-are cum ssa se foleseasca la multifilar...
In ordinea preferintelor mele pt accesorii se afla wirenuts,morsetele de capat,wago,iar pt ala multifilar pini de capat bagati in morsete ,wago..

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005

 GeorgeTrisina, on 16 ianuarie 2018 - 10:39, said:

Ce pacat ca nu pot deschide primele doua link-uri "Error 502 - Bad gateway". Am vrut sa vad si eu inventia britanicilor cum vine asta din priza in priza Posted Image

Uite-le salvate

Attached File  image-diagram-bg-garage-consumer-unitiring-adding-how-toire-house-for-speakershow-cable-and-telephone.jpg   132.35K   116 downloadsAttached File  residential-circuit-diagram-electrical-wiring-information-domestic-house-anchor-electricfull-service-commercial-on-home-outstanding-building-khmer.gif   81.06K   107 downloads

#48
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Mda... n-am mai vazut asa ceva, mi se pare straniu. Cand vad asta ma gandesc cat de sigure ar fi instalatiile noastre comparativ cu cele din alte tari, daca s-ar respecta normativul si s-ar urmari strict cine si in ce conditii intervine intr-o instalatie electrica.

#49
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 sebulbus, on 17 ianuarie 2018 - 03:06, said:

Pfuaaai... ce ca lumea... sincer n-am mai vazut asa ceva. Nu stiam ca daca nu se intrerupe nulul de lucru avem o protectie mai buna atat la circuitul respectiv cat si la electrocutare Posted Image. Tu ai face asa ceva la tine acasa? zau ca mie mi-e frica.

#50
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 kolfleading, on 07 ianuarie 2018 - 18:21, said:

MYF 2.5 mm2 ajunge la 40o C in tub, la o sarcina de 10A, 2.2 kW (uscator de rufe cu condensare).
Masurat de mine la un circuit monofazat (deci 3 conductoare in tub, 2 in sarcina + impamantarea).


btw: cum masurati temperatura conductoarelor (solutie accesibila ca pret)? Multumesc.

#51
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

 aaaa4567, on 19 ianuarie 2018 - 10:03, said:

cum masurati temperatura conductoarelor
Folosesc o camera de termoviziune FLIR E4.

 aaaa4567, on 19 ianuarie 2018 - 10:03, said:

(solutie accesibila ca pret)?
Nu.

#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005

 GeorgeTrisina, on 17 ianuarie 2018 - 10:29, said:

Pfuaaai... ce ca lumea... sincer n-am mai vazut asa ceva. Nu stiam ca daca nu se intrerupe nulul de lucru avem o protectie mai buna atat la circuitul respectiv cat si la electrocutare Posted Image. Tu ai face asa ceva la tine acasa? zau ca mie mi-e frica.

Nu e vorba de ce as face eu, am mentionat deja ca solutia asta nu imi place, ci ca asta ti s-ar cere sa faci daca ai lucra acolo.

#53
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
O varianta ptr masurarea temperaturii ar fi asta:  http://www.bosch-ptd...duct/ptd 1.html

Nu este atat de inteleigenta ca si cea de mai sus: FLIR E4, In schimb isi face treaba si poti afla usor ce temepratura au punctele de contact in tablou, unde ai o temperatura mai mare, etc.

#54
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 sebulbus, on 20 ianuarie 2018 - 01:03, said:



Nu e vorba de ce as face eu, am mentionat deja ca solutia asta nu imi place, ci ca asta ti s-ar cere sa faci daca ai lucra acolo.
Concluzia: eu zic sa inchidem subiectul cu francezii ca m-au lamurit "bustean". Hai sa vedem totusi la nemti ce se intampla cu normativul.

Edited by GeorgeTrisina, 20 January 2018 - 19:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate