Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

HTC Desire 820

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
http://www.gsmarena....re_820-6636.php

Lansare asteptata pt decembrie '14 - dupa spusele HTC Romania. Putin mai avansat decat 816 cu proc x64.
Arata mai bine decat 816 care nu-mi place deloc...de gustibus..
Se vinde in Asia cu echivalentul a aprox 320 Euro.

#2
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Daca nu e lansat cum se vinde? La precomanda?

Are 3 minusuri pentru mine:
1. baterie ce nu se poate schimba;
2. nu are radio
3.ecran prea mare (stiu, e in trend)
suplimentar: camera frontala mi se pare prea mare la 8 MP, dar si asta e in trend.

Edited by master_oz, 12 November 2014 - 13:15.


#3
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Pretul l-am dat doar pentru orientare. Disponibilitatea in Ro incepe din decembrie hopefully.
Avantajul celor cu baterie fixa este rigiditatea, corpul telefonului find in general dintr-o bucata. Util daca mai fugi dimineata si-l scapi pe jos in parc :)
Cat despre marimea ecranului e si o pb de ochi. Eu vin de la 4 inch si am vazut cum se vede pe 5.5 (iphone 6 plus).
Daca poti suporta mistourile legate de marimea de paleta de ping-pong, telefonul de 5.5' e mai bun pt mail-uri si browsing. Cel putin dupa parerea mea.

#4
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Cu pretul am inteles.

Cu bateria tot nu-s de acord: daca are nevoie de reset si nu reactioneaza la comenzi din butoane/touch?

Marimea ecranului duce implicit la marimea fizica a intregului telefon, trebuie sa gasesc un buzunar potrivit pentru telefon. Aici sunt mai multe persoane care au nemultumiri legate de ecranul mare al unui telefon.
Folosesc un telefon cu ecran de 4 inci si se vede destul de bine pe el si mail si browsing.

Nu am nimic impotriva HTC, imi place, am avut un telefon HTC, pe care sper sa-l recuperez.

#5
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Doresc niste pareri ale posesorilor daca se poate

#6
skorpio65

skorpio65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 11.02.2014

View Postmaster_oz, on 12 noiembrie 2014 - 13:15, said:

Daca nu e lansat cum se vinde? La precomanda?

Are 3 minusuri pentru mine:
1. baterie ce nu se poate schimba;
2. nu are radio
3.ecran prea mare (stiu, e in trend)
suplimentar: camera frontala mi se pare prea mare la 8 MP, dar si asta e in trend.

La GSMArena scrie ca are radio

#7
skorpio65

skorpio65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 11.02.2014
nimeni nu are desire 820? A-si vrea sa stiu cum se comporta telefonul,merita sa-l cumpar ?

#8
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007

View Postskorpio65, on 26 aprilie 2015 - 18:53, said:

La GSMArena scrie ca are radio

La emag scrie ca nu are NFC, la evomag ca are. Ma intereseaza telefonul dar as vrea sa citesc niste impresii ale posesorilor. Am un Desire 500 si in afara de memoria prea mica nu am nici un repros.

#9
chevyx77

chevyx77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 06.12.2011

View Postskorpio65, on 06 mai 2015 - 16:41, said:

nimeni nu are desire 820? A-si vrea sa stiu cum se comporta telefonul,merita sa-l cumpar ?

Te mai intereseaza sau l-ai cumparat?

Il am eu, l-am primit ieri. Pretul nu conteaza, am primit o oferta si voi plati doar o mica parte din el, undeva la 25% asa ca l-am cumparat desi n-am gasit decat cateva pareri pe gsm arena. Pretul normal este un jur de 1500-1600 ron. In pachet vine fara folie, folie care trebuie neaparat deorece raman multe urme de deget pe ecran. Am gasit un site cu folie fata spate + lateral, vreo 69 ron. In pachet pe langa telefon mai ai incarcator si casti. Sunt telefoane mult mai jos ca brand si pret care vin cu minim o folie ( daca nu si cu una de rezerva ), Lenovo A328 de exemplu este unul dintre ele. Dar cred ca lipsa foliilor este alegerea Htc, nici Htc M8S nu vine cu folie, nici Htc Desire 310... un maaaaaaare minus, zgarcenie pentru 3 lei?
Ma asteptam sa aiba un meniu cu mai multe aplicatii/ fisiere dar, este ok asa cum e. Desi schimbarea nu e mare, vin de pe un telefon cu ecran de 5 inch iar 820-ul il are de 5,5 mi se pare cam mare. Dar ma voi obisnui cu el.
Dupa aproape o zi de utilizare ce pot sa zic, se misca foarte bine. Intr-un speed test prin wifi am obtinut 57 Mbps down cu 58 Mbps upload cu net Rds de 300, acum cu net Telekom tot prin wifi am obtinut 1.42 cu 1.44. Alt speed test cu Orange 4g am 11.36 down cu 1.34 in interiorul cladirii care ecraneaza destul de mult si 16.13 cu 3.21 in afara ei. Dar deschide destul de repede paginile iar navigarea in ele este ok. Asta pe partea net.
Pe partea de muzica, de exemplu, Jessie J- Bang Bang se aude incredibil.
Pe partea de poze... indiferent de camera folosita, pozele sunt incredibile atata timp cat le vezi pe telefon. Dupa ce le descarci pe un calculator vezi diferenta intre cele 2 camere. Atasez 2 poze, prima este facuta cu camera frontala iar a 2 a cu camera principala de pe spate. Click pe linkuri pentru a le vedea. Un mare minus dupa mine este camera de pe spate si anume faptul ca iese putin in afara fata de carcasa, practic cand tii telefonul pe birou el sta sprijinit pe acea rama de pe exteriorul camerei. In mod clar e nevoie de o husa.
http://prntscr.com/7l35fu
http://prntscr.com/7l31lx
Nu stiu jocurile cum merg pe el dar cred ca foarte bine, eu nu joc jocuri pe telefon. Ce nu imi place este partea din spate, daca fata are un look premium, foarte ok, spatele arata la prima vedere ca este din plastic si nu unul prea calitativ. Poate e doar parerea mea. Am comandat Tuxedo greu culoarea, este un gri ... relativ deschis cu un contur alb pe langa ecran. Per amsamblu numai plusuri cu un mare minus privind spatele.
Pe partea video... nu stiu cum filmeaza, n-am filmat. In meniu ai optiunea de a filma full hd dar ecranul este doar hd... insa clipurile de pe Youtube se vad incredibil de bine.

Edited by chevyx77, 25 June 2015 - 10:43.


#10
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007

View Postchevyx77, on 25 iunie 2015 - 10:34, said:

Te mai intereseaza sau l-ai cumparat?

Il am eu, l-am primit ieri. Pretul nu conteaza, am primit o oferta si voi plati doar o mica parte din el, undeva la 25% asa ca l-am cumparat desi n-am gasit decat cateva pareri pe gsm arena. Pretul normal este un jur de 1500-1600 ron. In pachet vine fara folie, folie care trebuie neaparat deorece raman multe urme de deget pe ecran. Am gasit un site cu folie fata spate + lateral, vreo 69 ron. In pachet pe langa telefon mai ai incarcator si casti. Sunt telefoane mult mai jos ca brand si pret care vin cu minim o folie ( daca nu si cu una de rezerva ), Lenovo A328 de exemplu este unul dintre ele. Dar cred ca lipsa foliilor este alegerea Htc, nici Htc M8S nu vine cu folie, nici Htc Desire 310... un maaaaaaare minus, zgarcenie pentru 3 lei?
Ma asteptam sa aiba un meniu cu mai multe aplicatii/ fisiere dar, este ok asa cum e. Desi schimbarea nu e mare, vin de pe un telefon cu ecran de 5 inch iar 820-ul il are de 5,5 mi se pare cam mare. Dar ma voi obisnui cu el.
Dupa aproape o zi de utilizare ce pot sa zic, se misca foarte bine. Intr-un speed test prin wifi am obtinut 57 Mbps down cu 58 Mbps upload cu net Rds de 300, acum cu net Telekom tot prin wifi am obtinut 1.42 cu 1.44. Alt speed test cu Orange 4g am 11.36 down cu 1.34 in interiorul cladirii care ecraneaza destul de mult si 16.13 cu 3.21 in afara ei. Dar deschide destul de repede paginile iar navigarea in ele este ok. Asta pe partea net.
Pe partea de muzica, de exemplu, Jessie J- Bang Bang se aude incredibil.
Pe partea de poze... indiferent de camera folosita, pozele sunt incredibile atata timp cat le vezi pe telefon. Dupa ce le descarci pe un calculator vezi diferenta intre cele 2 camere. Atasez 2 poze, prima este facuta cu camera frontala iar a 2 a cu camera principala de pe spate. Click pe linkuri pentru a le vedea. Un mare minus dupa mine este camera de pe spate si anume faptul ca iese putin in afara fata de carcasa, practic cand tii telefonul pe birou el sta sprijinit pe acea rama de pe exteriorul camerei. In mod clar e nevoie de o husa.
http://prntscr.com/7l35fu
http://prntscr.com/7l31lx
Nu stiu jocurile cum merg pe el dar cred ca foarte bine, eu nu joc jocuri pe telefon. Ce nu imi place este partea din spate, daca fata are un look premium, foarte ok, spatele arata la prima vedere ca este din plastic si nu unul prea calitativ. Poate e doar parerea mea. Am comandat Tuxedo greu culoarea, este un gri ... relativ deschis cu un contur alb pe langa ecran. Per amsamblu numai plusuri cu un mare minus privind spatele.
Pe partea video... nu stiu cum filmeaza, n-am filmat. In meniu ai optiunea de a filma full hd dar ecranul este doar hd... insa clipurile de pe Youtube se vad incredibil de bine.

Ma intereseaza si pe mine si nu am reusit sa vad nici unul in vreun magazin. Vreau intai sa pun mana pe el, sa-l pipai si sa vad ca e de mare. Oscilez intre samsung S4, A5 si acest Desire 820. Pana acum am avut numai HTC si imi plac dar vad ca Samsung sunt cele mai populare si banuiesc ca nu degeaba.
Folosesc de vreo 18 luni un Desire 500 si sunt multumita cu unele exceptii care incep sa creasca. 1, memoria ff mica, 2, camera....pozele nu ma multumesc. Camera e foarte intunecoasa uneori si uneori se deschide vizibil  pana sa declansez, alteori nu. Asa ca din 5-6 poze poate iese una cu detalii mai ales in locuri interioare. As vrea sa vad la tine si niste poze facute in interior. Nici pozele tale nu pot sa spun ca ma dau pe spate dar...nu stiu cu ce s-ar putea face mai bune. Oare cu Samsung? Pt ca vad ca in Mp toate sunt la fel: 13.
Mai studiez, ma mai gandesc vreo doua saptamani si apoi iau o hotarare.

#11
chevyx77

chevyx77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 06.12.2011
Mie unul nu imi plac samsungurile deci nu iti pot spune cat de ok sunt. Uite 2 poze, prima facuta in intuneric total iar a 2 a in semiintuneric, distanta intre telefon si peretele din fata fiind de aproximativ 5 metri.
http://prntscr.com/7liakt
http://prntscr.com/7liadg
Pe pc-ul meu, poza facuta cu camera principala din postul anterior se vede foarte bine, e un ecran led. Tinand cont de faptul ca am facut print screen, am incarcat-o undeva si tu ai accesat acel site este posibil ca, calitatea ei sa scada.
Cred ca daca umbli prin magazine nu il vei gasi dar daca mergi intr-un magazin gen Emag - Evomag care il si vinde ai sanse sa il gasesti in raft. Si eu l-am cautat dar in magazin Telekom, T mobile parca , Flanco si inca unul si nu l-am gasit.
Bateria atata cat il folosesc eu ( vorbesc cateva zeci de minute pe zi, mailuri, net il mai si butonez ) pare sa tina spre 40 ore.
Dpdv al dimensiunii, fostul meu telefon avea ecran de 5 ( 143 x 69 x 7.9 mm ) iar asta are de 5,5 ( 157.7 x 78.7 x 7.7 mm) , desi pare ciudat ma deranjeaza mai putin decat fostul cand il am in buzunar. In mana insa se simte clar ca este mai mare.
Altceva ce sa zic, orice ai alege sper sa te bucuri de alegerea facuta.

ps: daca vrei imi poti lasa o adresa de mail pe pm pentru a iti trimite cateva poze, asa nu vor trece prin modificarile prin care probabil trec.

Edited by chevyx77, 26 June 2015 - 12:05.


#12
insanepro8

insanepro8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2010
Salut, recent am achizitionat acest telefon si camera principala nu scoate poze de calitate, culori sterse, neclare, blurate si detalii neconturate, parca ar fi o poza de 3-5 megapixeli in loc de 13 cat are telefonul. In rest telefonul se misca impecabil, chiar si camera frontala scoate si filmeaza mult, mult mai bine decat cea principala. Se poate sa fie din cauza software-ului ? Atasez cateva poze facute in natura cu lumina naturala, si o poza(ultima) facuta cu camera frontala ca si comparatie. Ce parere aveti ? Multumesc !
http://forum.mobilissimo.ro/uploads/monthly_07_2015/post-14872-0-03282000-1435955027_thumb.jpg http://forum.mobilissimo.ro/uploads/monthly_07_2015/post-14872-0-58765300-1435955232_thumb.jpg http://forum.mobilissimo.ro/uploads/monthly_07_2015/post-14872-0-27088000-1435955300_thumb.jpg

Edited by insanepro8, 04 July 2015 - 21:31.


#13
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007

View Postinsanepro8, on 04 iulie 2015 - 21:24, said:

Salut, recent am achizitionat acest telefon si camera principala nu scoate poze de calitate, culori sterse, neclare, blurate si detalii neconturate, parca ar fi o poza de 3-5 megapixeli in loc de 13 cat are telefonul. In rest telefonul se misca impecabil, chiar si camera frontala scoate si filmeaza mult, mult mai bine decat cea principala. Se poate sa fie din cauza software-ului ? Atasez cateva poze facute in natura cu lumina naturala, si o poza(ultima) facuta cu camera frontala ca si comparatie. Ce parere aveti ? Multumesc !
http://forum.mobilissimo.ro/uploads/monthly_07_2015/post-14872-0-03282000-1435955027_thumb.jpg http://forum.mobilissimo.ro/uploads/monthly_07_2015/post-14872-0-58765300-1435955232_thumb.jpg http://forum.mobilissimo.ro/uploads/monthly_07_2015/post-14872-0-27088000-1435955300_thumb.jpg

Da, primele doua poze nu sunt clare si de calitate, cea de-a treia este foarte buna dar facuta la distanta mica. Si eu detin un HTC desire 500 si sunt cam nemultumita de poze. Uneori ies mai bine, alteori mai rau, uneori vad din timpul focalizarii ca sunt intunecoase sau neclare si daca pun degetul pe display, doar uneori se deschid si se clarifica, alteori pot sa ating cu degetul oricat, degeaba.
In general la lumina scazuta nu face poze bune. In rest sunt multumita de telefon, pacat de camera si pacat ca are memoria asa de mica.

#14
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Merita cumpar :D il am de 6 luni
Ce stiti despre update la lollipop 5? la 820 ?

#15
ConiLander

ConiLander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.03.2008
Pe site-ul lor nu apare nici măcar produsul...
Din nefericire, eu nu-s mulţumit de al meu 820. Culmea, soţia nu are nicio problemă cu el, eu... da Posted Image
Fotografiile nu sunt strălucite, degeaba are tehnologia vieţii... Ori că nu mă pricep eu la setări, dar, din fabrică, a venit praf la capitolul ăsta. Pozele soţiei, în schimb... demenţiale.
Foloseam cu vechiul P5 casca bluetooth. Cu 820... nici pomeneală. Se conectează rapid, dar abia se aude. Am cedat soţiei drepturile de utilizare ale căştii (fiind un telefon cu dimenisiuni considerabile, a găsit repede utilitatea căştii bluştuţ).
Semnalul vădămfon fluctuează în draci, mai ales în zonele cu o slabă acoperire. Unde soţia are maxim, eu abia prind o brumă...
Am solicitat vânzătorului o returnare în vederea remedierii problemelor şi, pe durata servisării (cuvânt nou, că ne pricepem), punerea la dispoziţie a unui alt terminal. Nu au fost de acord şi am rămas cu ochii-n soare. Dar asta e altă poveste.
În rest, este la superlativ. Calitatea video este excelentă, navigarea pe internet este facilă şi rapidă, sunetul foarte bun.

Nu-s la prima experienţă cu HTC şi, cu siguranţă, nici la ultima.

Edited by ConiLander, 25 September 2015 - 11:03.


#16
dupaculoare

dupaculoare

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.10.2015
Exista vreo modalitate ca atunci cand sunt apelat sa se auda soneria din amandoua difuzoare? Momentan doar difuzorul de jos suna si nu prea se aude desi volumul e aproape de maxim.

#17
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Difuzorul de sus functioneaza cand vorbesti cu cineva?

#18
dupaculoare

dupaculoare

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.10.2015
Da.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate