Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...
 instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 

Sa cumpar un apartament la etaj sau la parter pentru inchiriere?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
24 răspunsuri în acest subiect

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
Iti iei o garsoniera, o renovezi si o faci si tu S+P+2.
Asta e din ciclul: am mers si eu intr-un S-Class si a fost foarte misto, daca imi iau Dacie 1310 o sa fiu si eu Boss?

Editat de Friskey, 05 noiembrie 2014 - 23:51.


#20
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 524
  • Înscris: 25.09.2011
In ce oras si in ce cartier este acel apartament ? Caci daca azi iei 600 lei chirie, nu uita ca pentru a iti amortiza investitia trebuie sa il inchiriezi > 30 ani, deci ai nevoie de o estimare a chiriilor din anii viitori.
Daca de exemplu anul asta vor mai fi scoase spre inchiriere 10 apartamente in blocurile vecine, chiria va scade la 500-550 lei, e ceva volatil.

La fel de exemplu daca iei 600 lei chirie dar o luna il tii gol ca nu gasesti client, tot la o chirie de 550 lei ajungi. De exemplu pentru un oras universitar, daca face cineva un camin de studenti in zona, tie iti va micsora chiria si nu ai ce face.

Iti trebuie multa experienta cand faci astfel de calcule.

#21
veteranul2104

veteranul2104

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 04.11.2014
In Braila undeva intr-o zona buna. O garsoniera mobilata full ma costa cam 90.000 lei. Daca iau pe chirie 600 lei x 10 luni x 15ani = 90.000 ( Am luat 10 luni din 12). Sa mai zicem ca mai renovez de cateva ori, cam in 17-18( inclusiv scaderea pe la 550 a chiriei) ani maxim amortizez investitia si raman si cu garsoniera.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
braila nu e orasul ala resedinta de judet unde nu mai exista nicio fabrica medie/mare si unde jumate din populatie a plecat?

#23
veteranul2104

veteranul2104

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 04.11.2014
Sunt fabrici, fabricute, chestia e ca nu prea sunt proprietari care inchiriaza iar daca apare una, imediat se ia

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
cum zici tu. mi se pare un judet fara niciun viitor.

http://www.zf.ro/zf-...rviciu-13050640

Quote

„Brăila este un judeţ sărac, cu mulţi asistaţi social şi bugetari şi cu o economie la pământ. Agricultura este cea care mai mişcă în acest judeţ, aceasta este baza economiei“. Aşa descrie judeţul în care s-a născut Eugen Cîrligea, proprietarul companiei de distribuţie şi transport de carburanţi pentru autovehicule Comision Trade. Societatea, care înregistrează a doua cea mai mare cifră de afaceri din judeţul Brăila, are ca partener grupul Rompetrol şi deţine 20 de benzinării în România.

Quote

Piaţa muncii din judeţul Brăila: Lipsa locurilor de muncă a alungat mii de tineri în străinătate, iar spitalul este cel mai mare angajator într-un judeţ în care doar unu din cinci locuitori are o slujbă


#25
veteranul2104

veteranul2104

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 04.11.2014
Si acum ce sa faci, sa nu iti mai deschizi nici o firma ca economia e la pamant:)?sau sa nu faci investitii de niciun fel?

In Bucuresti sunt toate mai scumpe , la fel si investitiile. In Braila viata e mai saraca dar si investitiile sunt mai mici so....

In Bucuresti sunt toate mai scumpe , la fel si investitiile. In Braila viata e mai saraca dar si investitiile sunt mai mici so....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate