Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

windows 8.1 lag , freeze

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Salut. Am si eu o problema cu windows 8.1 sau cel putin asa cred..ca e de la windows ..din cand in cand...nu la un anumit interval imi mai da cate un freeze de nici juma de secunda .. tin sa specific ca desktop-ul este ceva ~ high end ..deci din punct de vedere hardware nu cred ca e vreo problema...am rulat un memtest , am stresat cpu , gpu , am folosit softurile urmatoare ( OCCT, FurMark , 3dmark ) temperaturile sunt excelente chiar si in jocuri ... pare a fi perfect din punctul asta de vedere . Aveti vreo idee ce ar mai trebuii sa verific...sau sa fac vreo setare...nu stiu. Credeti ca ar trebuii sa revin la win 7 ? .. Bafta

#2
Vyrgyl93

Vyrgyl93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2012
Eu unul folosesc windows 8.1 Pro de cand a aparut pe MSDNAA  si nu mi-a facut astfel de probleme. Sunt cu update-urile la zi la el.
Incearca sa ii faci toate update-urile importante si vezi daca mai persista problema (asta daca ai licenta la windows si nu e vre-unul de pe torrente).

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
cand este lag...led-ul indicator al HDD-ului este aprins ?
Clipeste ritmic ?

#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View Postvampiru_2007, on 03 noiembrie 2014 - 16:11, said:

Aveti vreo idee ce ar mai trebuii sa verific...sau sa fac vreo setare...nu stiu.
Verifica ce aplicatii ruleaza si daca acestea acceseaza/streseaza HDD-ul. Iti poti face o idee rapida folosind Resource Monitor, tab-ul Disk.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Windows 8.1 si coalesce CPU ticks
http://en.wikipedia....imer_coalescing
http://withinwindows...freezing-issues

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Poate ca este din cauza maintenantei.

La fel pateam si eu inainte de a pune SSD.

#7
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Mihai_3 :Sincer nu am observat...daca licare becu la hdd , pe carcasa am 2 becuri...unu rosu ( hdd ) si unu albastru ( power ) pe care le voi urmarii...hai sa specific si cateva din componente poate ajuta...

cpu - i7 4790K ( neumblat la el )
gpu - gtx 780 gigabyte GHz edition
hdd - Western Digital Black 1TB SATA3 7200rpm 64MB
ssd - SAMSUNG 840 EVO 2.5 SATA3 120GB [Basic]
ram - Corsair DDR3 16GB (2 x 8GB) 1600MHz CL9 Vengeance Pro Blue
-_-  : adica mentenanta ?

xeleron : crezi ca imi va rezolva " problema " chestia aia ?

Stiti care-i treaba..m-as astepta de la pc-ul meu..sa meaga foarte fluent... nu pot sa zic ca ma supara treaba asta... doar ma gandesc sa nu am vreo problema hardware...asta ma usor sperie pe mine...inca de cand am cumparat pc-ul...dupa cateva ore de functionare mi s-a ars sursa...seasonic de 850 W evo nu stiu de care ...daca este de la windows...nu-i o problema pot traii cu asta...dar sa stiu sigur ca e de la asta.. Bafta

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Win8.1 este instalat pe SSD sau pe HDD?

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
intrebare: daca nici macar jumate de secunda nu tine acel freeze, cu ce te deranjeaza?

altii stau si cu freeze de cateva secunde si n-au murit, insa la tine maxim juma de secunda de termina?

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da,e o problema fiindca e un hardware state of the art dacaaa stii cum zic.Sa iti sacadeze cursorul intr-un joc sau oriunde mouse-ul este important este de toata jena.Cel mai probabil,problema este cea expusa de mine,problema creata de Microsoft care a hotarat sa mearga pe stilul Greenpeace si pe desktopuri.Acele tick-uri CPU sunt comasate mai agresiv in windows 8 pentru a economisi energie,inteleg setarea pe mobile,insa pe desktop,mai ales daca face figuri,nu.Si eu am intalnit problema asta pe Thinkpadul meu,tot cu un i7,culmea insa ca pe niciun sistem AMD nu am observat asa ceva.

#11
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Dany...cum sa stai frate cu freeze de cateva secunde ? ... este inadmisibil ..iar eu nu mor pt nici acea juma de secunda...dar vreau sa stiu daca e de la windows sau hardware....

-_- ...windowsul este instalat pe ssd ca asa e frumos si bine :D ..

xeleron..si care ar fi rezolvarea ? ms

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Deschzi command prompt cu drepturi elevate,iar acolo scrii : bcdedit /set disabledynamictick yes  si dai enter.punct.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
nu era vb de mine, ci de persoane care au mai scris pe aici si pe care mai cunosc.

sunt si eu trecuta prin astfel de situatii cu freeze, insa nu m-am lasat pana nu am aflat exact problema, care la momentul respectiv (acu 2 ani), era un update care altora le facuse si altele mai rele, asadar am fost mai norocoasa. insa ca idee, si eu am windowsul pe ssd.

insa comentariul anterior, nu-l lua ca un afront, era mai mult o mirare

#14
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
am facut si eu update din pacate....cred ca vreunul dintre update-uri....ideea e ca nu ma deranjeaza atata timp cat stiu ca nu are nici o problema pc-u meu din punct de vedere hardware :D . Din pacate m-am obisnuit ca atunci cand cumpar un produs sa intreb de garantie...mergand pe ideea ca e posibil sa am probleme...cu el..etc Am patit multe...laptop de 3200 lei HP ....a intrat in garantie dupa nici doar 2 luni ...deci... intelegeti voi . Bafta

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
ce este scump, nu este neaparat si bun.

e o lectie pe care o invatam zilnic

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate