Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

persistenta corectare proportii la smart tv-uri lg cu webos

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 31.01.2007
Urmatoarea intrebare este pentru smart tv-uri LG, cu CI+, cu sistem de operare WebOS, la care nu se foloseste un decodor extern de la furnizorul de televiziune digitala.

Decodorul intern al tv-ului receptioneaza un anumit numar de posturi. Pe unele din aceste posturi, imaginea transmisa are proportii 16:9, iar pe alte posturi, imaginea transmisa are proportii 4:3.

De exemplu, ProTV HD e 16:9, iar Antena 1 e 4:3.

Intrebarea este: exista, prin WebOS sau prin aplicatia LiveTV, vreo setare, sau vreo posibilitate, care sa permita retinerea ultimei corectari de proportii, pentru fiecare post ? Adica, acum, daca comutez de pe ProTV HD pe Antena 1, trebuie sa intru la setari si sa comutez manual de pe 16:9 la 4:3. Cand comutez de pe Antena 1 pe ProTV HD, iar trebuie sa intru la setari si sa comutez de pe 4:3 pe 16:9. De fiecare daca cand comut de pe Antena 1 pe ProTV HD, si invers, trebuie sa corectez proportiile manual. Este posibil ca, pentru Antena 1, sa corectez o singura data la 4:3, si pentru ProTV HD sa corectez o singura data la 16:9, si aceste corectari sa persiste, in asa fel incat de fiecare data cand mut de pe Antena 1 pe ProTV HD si invers, proportiile sa fie corecte ca sa nu trebuiasca sa mai intru la setari sa corectez manual de fiecare data ? Sau nu se poate ?

Editat de CTU99, 01 noiembrie 2014 - 04:31.


#2
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.898
  • Înscris: 08.01.2014
Antena 1, Prima TV, National TV transmit doar 4:3 si uneori 16:9-anamorfic. Televizorul n-o sa poata sa faca diferenta intre aceste 2 moduri, acel 16:9 este practic rescalat la 4:3 din emisie.
Eu am setat "panoramic automat" pe Samsung si imi afiseaza corect cananele HD, SD-16:9 si SD-4:3, insa nu stiu daca functia asta este si la LG.

#3
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.157
  • Înscris: 07.07.2008
Titlul asta l-ai dospit o noapte intreaga?

#4
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.036
  • Înscris: 18.08.2004
Nu-mi spune ca nu ai optiunea numita ORIGINAL la sectiunea Aspect Ratio din Q.Menu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate