Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Locurile de parcare.

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Cand se face intabularea. Se imparte la nr de apartamente. (ca si spatiile comune-terasa, unde-i cazul; casa scarii; casa liftului; ghena, unde-i cazul). De ex daca sunt 10 apartamente si sunt 100 mp patrati, fiecarui apartament ii revin 10mp

Edited by micutu82, 30 October 2014 - 08:46.


#38
Buratino2014

Buratino2014

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 22.09.2014
intabularea a fost facuta. spatiile comune apartin asociatiei de locatari (fiecare apartament avand cota parte indiviza).
sa zicem ca ai 50 mp din 2000mp spatii comune.
cum stabilesti care sunt aia 10mp de parcare ai tai?

#39
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
N-ai cum Posted Image decat cu asociatia. Va intalniti cu totii si va hotarati ce sa faceti cu acea suprafata. Ideea este ca acea suprafata este a tuturor. Am obs. ca unii dezvoltatori deja traseaza ei locurile de parcare sa nu mai fie cearta Posted Image. Delimitarea spatiului fiecaruia trebuie facuta de voi. SI la blocurile comuniste spatiile verzi sunt ale tuturor propietarilor din acel bloc. Fiind spatiu verde..nimeni nu a stat sa se gandeasca care-s cei 2mp ai lui :D

Edited by micutu82, 30 October 2014 - 08:59.


#40
Buratino2014

Buratino2014

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 22.09.2014
degeaba este delimitata prin linii sau numere. sunt fix ZERO!
"delimitarea" se face prin acte de proprietate.
daca dezvoltatorul nu a vandut locul de parcare, n-ai cum sa pui bariera pe el.

#41
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Corect. El nu avea cum sa vand acel loc de parcare. El a vandut apartamentul din acel bloc cu spatiul aferent din jurul blocului. Acel spatiu este la propietarilor din acel bloc. Cum le impartiti intre voi..este problema voastra, dar terenul este al vostru

Edited by micutu82, 30 October 2014 - 09:10.


#42
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postmicutu82, on 30 octombrie 2014 - 08:58, said:

.... SI la blocurile comuniste spatiile verzi sunt ale tuturor propietarilor din acel bloc. Fiind spatiu verde..nimeni nu a stat sa se gandeasca care-s cei 2mp ai lui Posted Image

Spatiul verde din jurul blocurilor vechi este al primariei si nicidecum al asociatiei de proprietari! Acel spatiu este doar in folosinta blocului ( asociatia se ocupa de ingrijirea lui). Totodata terenul de sub blocurile vechi este al statului si nu s-a vandut proprietarilor initiali ai apartamentelor (in anii '90 cand au fost cumparate apartamentele de la ICRAL - DGDAL). Terenul este in folosinta pe toata durata de viata a cladirii.
Teren in proprietate este doar la cladirile construite dupa '90, in situatiile in care acele terenuri au fost revendicate si exista act de proprietate la ele!

#43
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Probabil/poate ai dreptate. In blocul unde stau eu (bloc facut in 62) cred ca spatiul verde este dat asociatiei. Pe CVC pe langa spatiile comune am si 2mp din terenul de langa. Fiecare propietar are 2mp. Deci platesc impozit pe apartament, holuri, si curte

Edited by micutu82, 30 October 2014 - 10:08.


#44
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmicutu82, on 30 octombrie 2014 - 07:57, said:

La toate blocurile ma refer. .
Te referi gresit .
La blocurile vechi , locatarii nu au " drept " decit asupra suprafetei pe care este construit blocul . Fara alei , spatiu verde , parcare , nimic , nimic . primaria este stapina pe tot . Cind ai iesit din scara blocului , calci pe teritoriul primariei .
La blocurile construite de " dezvoltatori " , alta este regula , acolo este teren particular supus altor reglementari .
Asa ca la blocurile construite in regimul trecut , pot sa ma duc , cu aprobarea primariei , sa-mi fac butic in trandafirii babei de la parter , sau in parcarea vecinilor ei . Locatarii n-au drepturi " speciale "

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa e dar iti scapa o mica bucatica de 1m latime, ce inconjoara blocul, numita trotuar de garda, acesta este si el al locatarilor. (asta la blocurile comuniste...ca la dezvotator am vazut ca nu respecta toti...acum ma intreb de ce nu? )

Edited by MembruAnonim, 30 October 2014 - 20:00.


#46
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

View Postmaximg, on 30 octombrie 2014 - 19:51, said:


Te referi gresit .
La blocurile vechi , locatarii nu au " drept " decit asupra suprafetei pe care este construit blocul . Fara alei , spatiu verde , parcare , nimic , nimic . primaria este stapina pe tot . Cind ai iesit din scara blocului , calci pe teritoriul primariei .
La blocurile construite de " dezvoltatori " , alta este regula , acolo este teren particular supus altor reglementari .
Asa ca la blocurile construite in regimul trecut , pot sa ma duc , cu aprobarea primariei , sa-mi fac butic in trandafirii babei de la parter , sau in parcarea vecinilor ei . Locatarii n-au drepturi " speciale "

Nu stiu daca-i chiar asa, dar fie 😎  eu am zis cum e la mine la blocul din 62. Si apropo..la noi in gradina s-a dorit un garaj si nu a optinut aprobare. Cei de la primărie au cerut sa vina cu acordul vecinilor..
In ceea ce priveste blocurile noi...dupa cum spuneam e vorba de gradul de ocupare al terenului. Plus de asta exista o reglementare la mediu cum ca trebuie avut 20%  spatiu verde, si atunci n-au cum sa-ti dea loc de parcare pe spatiu verde

Edited by micutu82, 30 October 2014 - 22:20.


#47
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Nu au cum sa-ti dea pe spatiul verde, insa se poate dincolo de acel spatiu verde (cum e in cazul meu). Adica 2-3 m mai incolo.

#48
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Hai sa dau un exemplu concret.
Dezvoltatorul vinde un bloc cu sa zicem 60 de apartamente si sunt si 60 de locuri de parcare fix.
De ce nu vinde cu acte in regula locurile de parcare si prefera formula:''in pretul apartamentului un loc inclus''?
Asta da nastere la discutii din start pentru ca sunt multi care au doua masini iar vecinii nu urmaresc sa vada cine parcheaza cine e si cate masini are.
Daca locurile ar fi cumparate si in proprietate e clar ca nimeni n-ar mai parca pe locul altuia si ar fi ordine desavarsita.
Ba mai mult cine n-are masina si stie ca nu isi va cumpara poate vinde sau inchiria locul in mod civilizat.

Dezvoltatorul daca vinde locurile pierde ceva are mai multa bataie de cap la vanzare sau ce secret e de prefera sa lase locurile la liber?

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pamantul de obicei este foarte scump pentru ca dezvoltatorii prefera sa cumpere in zone atractive, sa li se vanda apartamentele. Totusi asta inseamna ca vor cumpara mai putin teren si vor cauta sa faca cat mai multe etaje. Iti inchipui cat teren de parcare ar trebui sa aiba un bloc turn? Mai dau si cate o spaga sa mai inchida ochii aia cu gradul de ocupare si aia de la mediu cu spatiile verzi obligatorii...asfalteaza tot in jur si iata locurile de parcare. Proiectul arata ca acolo trebuie sa fie spatii verzi...sau alei ...de asta probabil nu poate sa le intabuleze ca locuri de parcare....plus ca mai sunt niste normative...nu ai voie sa faci parcare la distanta mai mica de 2 m de geamul omului... (e o distanta, nu mi-o amintesc acum exact)

Edited by MembruAnonim, 31 October 2014 - 15:46.


#50
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
E simplu. Dezvoltatorul ia un teren. Cat mai mic posibil, face mai multe niveluri daca-i permite autorizatia. Dupa cum am mai spus el nu poate ocupa decât o anumita suprafata din teren. Apoi mediul, in autorizatie, îl poate obliga la o anumita suprafata de spatiu verde. Deci dezvoltatorul cu terenul rămas trebuie sa-l treacă spatiu verde si atunci nu-l poate intabula ca loc de parcare sa ia bani in plus si atunci iti "vinde gratuit" spatiul verde ca loc de parcare

#51
Abcdef12332

Abcdef12332

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.04.2016
Buna seara. Nu stiu daca problema mea se potriveste cu topic-ul,dar am zis sa nu deschid altul nou degeaba...
Problema mea este urmatoarea: De aproape jumatate de an de cand mi-am luat permisul,merg la facultate cu masina,iar cand nu gasesc loc in fata facultatii o pun pe o strada din apropiere (pe Mihai Eminescu). De cateva zile,cand o pun pe acea strada imi tot gasesc stergatoarele ridicate. In locul pe care o pun nu scrie nimic cum ca este rezervat,nu are niciun semn cu "Parcare interzisa",ba chiar este langa o casa darapanata,unde pare ca nu sta nimeni... Nu inteleg cine imi tot ridica stergatoarele,am presupus ca este cineva care are serviciul in apropiere,dar nu mi se pare corect ceea ce face din moment ce eu vin de la 7 dim sa gasesc loc de parcare. Si chestia este ca de cateva zile face asta,pana acum nu am avut nicio problema... Ce este de facut? Gresesc eu cu ceva? Imi este frica sa nu-mi zgarie masina.

#52
Niki_B

Niki_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.06.2015
Lasă un bilet în geam: "Nu-mi vandaliza mașina! Eu am parcat o dată, tu vei parca mereu!" :))

#53
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostAbcdef12332, on 19 aprilie 2016 - 21:44, said:

............. De aproape jumatate de an de cand mi-am luat permisul,merg la facultate cu masina,iar cand nu gasesc loc in fata facultatii o pun pe o strada din apropiere (pe Mihai Eminescu). .............
Pe trotuar ?????

#54
Abcdef12332

Abcdef12332

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.04.2016

View Postmaximg, on 19 aprilie 2016 - 22:39, said:


Pe trotuar ?????

Jumatate pe trotuar (cum parcheaza toata lumea). Nu se pune problema sa nu las loc pentru pietoni sa treaca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate