Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Caloriferul nu se incalzeste

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
250 răspunsuri în acest subiect

#127
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.847
  • Înscris: 07.06.2014
faptul ca ambele sunt legate la aceeasi coloana de tur si retur, deja este o problema, pt ca orice problema este pe acele coloane, afecteaza 2 calorifere deodata. iar cum sunt ele prezentate in poze, se putea face coloana separat pt baie. dar asta trebuia facuta din constructie, ori daca se dorea, vecinii de pe tronson isi puneau tevi separat si faceau coloana.

vechea configuratie era si mai nefericita, pt ca acolo orice problema de la primul calorifer, insemna ca si al 2-lea era terminat. aia este efectiv legatura in serie.

in fine, vezi ce au scris colegii in privinta vecinilor, fa verificarile respective si vezi ce gasesti.

de curiozitate, cu ce te incalzesti acum? ce temp ai in casa acum?

#128
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... sansa de a rezolva caloriferele pe forum e aproape nula!!!

cheama pe cineva care se pricepe sa se uite la ele!!!

caloriferele ar putea fi legate in paralel dar trebuie respectate niste chestii!!!

nu se curata conductele cu sarpele!!!
sarpele e pentru cu totul si cu totul altceva!
cel mai bine ar fi sca pui un furetul si sa scoti apă din calorifer...

nu bag mana in foc dar sunt aproape sigur ca ai infundat vreun cot sau teu cu șarpele tau!!!...
sau ai zgândărit ceva si s-a desprins de pe teava cand ai bagat agentul termic! si s-a proptit pe undeva!
daca coloana are turul si returul cald, n-are rost sa mai faci investigatii...

la incalzire centrala nu te ajuta nici o pompa!!!... prin tevi circula tot felul de chestii dubioase care ti-o fărâma in no time!
nu-i ca la centrala proprie!

Editat de Nero-d, 04 ianuarie 2016 - 00:43.


#129
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

 danutzu_1069, on 03 ianuarie 2016 - 22:39, said:

@ericmario
Daca nu stii, incarcarea caloriferelor / instalatiei (de la STAT) se face pe retur deschis si tur inchis, se aeriseste pe la aerisitoare si apoi se deschide turul.
Mai intereseaza-te.Posted Image
Posibil sa fie cum zici tu colegu'.
Pentru mine e incredibil ca mai exista genul asta de retele/furnizori.
Stii cum e, lucrul amestecat miroase a... canalizare.

#130
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.847
  • Înscris: 07.06.2014
nu ar trebui sa ti se para atat de incredibil, nu toata lumea are buget pt centrala proprie, iar CET-urile inca sunt prezente in marea majoritate a oraselor tarii.

#131
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.107
  • Înscris: 14.10.2008
Slatina nu mai are CET din 1998, dar culmea e ca Bals sau Caracal inca au.

#132
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dany_Darke, on 04 ianuarie 2016 - 01:16, said:

nu ar trebui sa ti se para atat de incredibil, nu toata lumea are buget pt centrala proprie, iar CET-urile inca sunt prezente in marea majoritate a oraselor tarii.
Ciudat e pentru mine ca o centrala de apartament, si ma refer la centrala propriu-zisa, costa mai putin decat un smartphone de top. Dar na...
Hai sa incetam cu offtopicul.

Cum a zis un coleg mai sus, solutia nu o gasesti pe forum. Eu cred ca e la furnizor.

#133
Alex1_7

Alex1_7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 04.01.2016
Buna ziua!
Am o problema la caloriferul din sufragerie, care nu se incalzeste decat in partea de sus (fierbinte), de la jumatate e aproape rece. Tevi tur/retur fierbinti. L-am aerisit, degeaba.  Etaj 7/11, vecinii nu au probleme. O sa chem un instalator, dar pana atunci poate stie cineva daca robinetul cu termostat e normal sa "joace". In sensul ca de la treapta 3 la 5 se roteste foarte usor, nu are aceeasi mica rezistenta ca la treptele 1-3. La celelalte calorifere, care se incalzesc ok si pe toata suprafata, robinetii nu au problema asta. E posibil sa fie stricat robinetul? Si daca da, se poate inlocui fara sa fie nevoie de golirea coloanei?

#134
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.525
  • Înscris: 01.12.2001
Daca teava de retur ce pleaca din calorifer pe orizontala e fierbinte, e colmatat caloriferul. Partea de jos e plina cu mal.
Apa fierbinte trece printr-o mica zona spre iesire si nu incalzeste partea de jos.

#135
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.616
  • Înscris: 05.12.2005
E posibil să trebuiască reglat robinetul. Scoţi capul termostatat şi te uiţi dacă piesa de plastic din care iese ştiftul robinetului este prevăzută cu un hexagon sau altfel de sistem de reglaj. Dacă are deschide-l o jumătate de tură şi verifică fără capul termostatat dacă se încălzeşte complet caloriferul. Eu aşa am avut la un calorifer cumpărat second hand, nu încplzea mai deloc chiar lăsat fără cap, problema a fost de la acel reglaj.

#136
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.702
  • Înscris: 17.01.2008
@mihaicozac
Esti sigur ca toate robinetele termostatate sunt la fel? (constructiv)

#137
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.616
  • Înscris: 05.12.2005
Robinetul și capul termostatat sunt 2 unități separate și independente. Capul se detașează de robinet fie prin deșurubare fie prin tragere directă (de ex. la Danfoss e montare gen baionetă). În desenul de mai jos, prin rotirea elementului 5 știftul de reglaj iese mai în afară sau intră mai mult în interior, astfel se modifică debitul maxim prin robinet și se adaptează cursa ventilului la cea a capului termostatat.

Fișiere atașate



#138
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.702
  • Înscris: 17.01.2008
@mihaicozac
Stiu toata descrierea dar eu m-am uita la robinetul meu si   ".... dacă piesa de plastic din care iese ştiftul robinetului..." nu are nicio piesa din plastic.

#139
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.616
  • Înscris: 05.12.2005
Există mai multe modele constructive, la mine era o piesă de plastic, la altele e poate metal. În orice caz elementul respectiv poate fi reglat, că e un hexagon, pătrat sau un şliţ, depinde de fabricant.

#140
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.215
  • Înscris: 24.04.2007

 Neaceasca85, on 04 ianuarie 2016 - 03:11, said:

Slatina nu mai are CET din 1998, dar culmea e ca Bals sau Caracal inca au.
Pai a avut CET vreodata? Ala nu a functionat nici 5 minute....agent termic primeati de la Alro......

#141
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 230
  • Înscris: 09.12.2006
Buna seara,
Asta seara pt ca am observat ca in dormitor caloriferul nu se incalzea tot, am verificat turul sa fie deschis la maxim (era), apoi returul si acesta cu usurinta s-a deplasat. Am desurubat pana... surpriza, mi-a tasnit apa cu presiune mare si multa rugina in dormitor. Acum am inchis turul, am strans piulita la return si robinetul si pare ca mai picura putin pe langa totusi. Am vreo sansa sa il schimb singura? Daca incerc sa desurubez putin la retur, tasneste pe langa, desi am strans piulita la maxim.


Multumesc

#142
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.093
  • Înscris: 19.12.2012
Cheama pe cineva care stie ce tre sa faca. Intai tre sa scoti presiunea din instalatie si  asta se face de la centrala, api te ocupi de suruburi pe la calirifere...acolo se pune un fel de calti sau ceva teflon care sa etanseze dopul.

#143
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007
De obicei, robinetul de golire a instalatiei e undeva in baie.
Opreste centrala de la buton, clapa, sau scoate-o din priza pana maine, (pana luni) si asta e.

Editat de ericmario, 10 ianuarie 2016 - 01:11.


#144
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Pentru aerisire calorifer se desface acel mic surubel din partea de sus in capatul opus robinetului de tur.Turul e sus  si returul e jos da?
Daca mai picura tare in continuare , Se opreste centrala si se goleste instalatia de la robinetele de golire care de obicei sint in baie sau acolo unde este si un sifon in pardoseala.

Foloseste o tava de cuptor sub robinetul de retur chiar si dupa golirea instalatiei, pentru ca tot va mai ramine ceva apa in calorifer

Nu mai desuruba la acel calorifer nimic pina nu scazi presiunea (vezi si ceasul de presiune de pe fata centralei )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate