Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caloriferul nu se incalzeste

- - - - -
  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#1
UN_OM_SERIOS

UN_OM_SERIOS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 22.03.2012
Salut.
Am instalat un calorifer, iar acesta se incalzeste pe toata lungimea , de la stanga la dreapta, dar numai partea de sus pana la jumatate, partea de la jumatate in jos este rece.
  A fost montat astfel  ( cum te uiti la calorifer din fata) : robinetul de tur este montat in stanga sus , robinetul de retur in dreapta jos iar aerisitorul este montat in dreapta sus .
  Ce sa fac ca caloriferul sa se incalzeasca si in partea de jos, adica pe toata suprafata ?
   Pun aceasta intrebare deoarece nu sunt de meserie , de aceea va rog pe cei care aveti chef de misto sa va abtineti si sa lasati pe cei care se pricep si vor sa-mi dea un sfat sa o faca . Multumesc.

Edited by UN_OM_SERIOS, 29 October 2014 - 17:49.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
L-ai aerisit ?
Montajul pare ok

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Debit prea mic prin el. Ai nevoie de echilibrare hidraulică.

Edited by mihaicozac, 29 October 2014 - 17:55.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca tevile nu sunt infundate cu depunere si robinetele sunt deschise la maxim nu prea ai ce face, doar sa pui un calorifer mai mic sau mai scurt . Cati elementi are acum?

#5
UN_OM_SERIOS

UN_OM_SERIOS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 22.03.2012

 petre69, on 29 octombrie 2014 - 17:50, said:

L-ai aerisit ?
Montajul pare ok

L-am aerisit pe la aerisitor dar iesea numai apa deoarece nu inchisesem robinetii. Acum am vazut pe forum ca aerisirea trebuia sa o fac cu ambii robineti inchisi. Din pacate nu am stiut ca asa se face. Am sa fac si cu robinetii inchisi , apoi poti sa mi spui te rog cum trebuie sa dau drumul la robineti ? in ce ordine ? Intai turul si apoi returul ?

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cand e aer in radiator, ramane mai rece in capatul opus celui pe unde intra turul, nu pe inaltime.

Edited by Seb, 29 October 2014 - 17:57.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Seb, on 29 octombrie 2014 - 17:57, said:

Cand e aer in radiator, ramane mai rece in capatul opus celui pe unde intra turul, nu pe inaltime.

Da, simptomul imi pare de calorifer prea mare pentru tevile/debitul si temperatura livrate acolo....sau retea infundata.

Edited by MembruAnonim, 29 October 2014 - 18:00.


#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 MembruAnonim, on 29 octombrie 2014 - 17:56, said:


Cum se face asta?

Din proiectarea instalatiei, iar mici reglaje din robinetii de retur de la toate radiatoarele.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este un calorifer conectat la o centrala de apartament sau la Radet ?

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
E la casa cu centrala proprie sau radet ?
Dupa aerisire deschide turul la maxim si returul la jumate si vezi daca se incalzeste
Ps. Nici eu nu stiam ca ca robinetii trebuie inchisi cand aerisesti....nu vad nici un sens dar poate gresesc

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002

 MembruAnonim, on 29 octombrie 2014 - 17:56, said:


Cum se face asta?
se mai inchid robinetii de pe retur la celelalte calorifere (in special cele mai apropiate de centrala) ca sa mareasca debitul la asta cu problema.

#12
jokayan

jokayan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.03.2009
Normal sa instalat foarte bine ,adica in diagonala,  si eu am avut aceasta problema  ca si tine cu un calorifer inalt de 1,80 m din 6 elementi de aluminiu , era legat in paralel, adica si turu si returu pe dreapta , acum este in diagonala si merge perfect . Daca caloriferu este nou eliminam problema infundari a parti de jos , daca ai facut si aerisirea sus corect ? ,sar putea sa ai teava de retur infundata cu depuneri mai mari , Eu la al meu am mai pus si in partea de jos unde este liber un mic robinet de aerisire mai mic la care leg un furtun si mai scot malu care se aduna.
Nai spus ce fel de calorifer ai ,

#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 UN_OM_SERIOS, on 29 octombrie 2014 - 17:48, said:

...se incalzeste pe toata lungimea , de la stanga la dreapta, dar numai partea de sus pana la jumatate, partea de la jumatate in jos este rece...
Debit insuficient, s-ar putea sa fie necesara o echilibrare hidraulica.

http://forum.softped...8#entry16090047

Edited by kolfleading, 29 October 2014 - 18:09.


#14
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 16.04.2006
Si eu am patit asa cand am inlocuit caloriferul de fonta dintr-o camera mai mica cu unul din otel dar mai lung.Se incalzea doar in jumatatea superioara.
N-ai aer in instalatie asa ca degeaba aerisesti.Legat de aerisire:n-am auzit ca se face cu robinetii inchisi.Intotdeauna am aerisit caloriferul fara a umbla la robineti si s-a aerisit foarte bine.
Cum spunea cineva mai sus,caloriferul e prea mare pentru presiunea cu care ajunge agentul termic in el.Probabil ai facut ca mine:l-ai schimbat pe cel vechi (mai mic) cu unul mai mare.De cand am trecut pe centrala termica,se incalzeste pe toata suprafata..deci totul tine presiune.

#15
UN_OM_SERIOS

UN_OM_SERIOS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 22.03.2012

 MembruAnonim, on 29 octombrie 2014 - 18:02, said:

Este un calorifer conectat la o centrala de apartament sau la Radet ?

Este conectat la radet, nou nout, l-am luat zilele trecute de la o firma mare de instalatii, sigilat, nu-i dau numele firmei sa nu ma suspende cineva. Am avut de fonta inainte si era mult mai mic decat cel de otel. Asta sa fie cauza ???

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 UN_OM_SERIOS, on 29 octombrie 2014 - 18:16, said:

Am avut de fonta inainte si era mult mai mic decat cel de otel. Asta sa fie cauza ???
Da , nu ai ce face, atat vine acolo....asta daca nu ai tevile cu depuneri, repet.

Ai putea sa montezi o pompa de recirculare  Posted Image ....si ii reglezi debitul pana se incalzeste tot. Nu zic ca e corect...dar e o rezolvare. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 29 October 2014 - 18:25.


#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
La temperatura tur actuala si dimensiunea caloriferului, acesta disipa o anumita cantitate de caldura.
Daca apa circula suficient de repede prin el (debit mare), nu apuca sa se raceasca prea mult si atunci caloriferul va fi cald de sus pana jos.
Daca apa circula prea incet, se va raci mai tare si caloriferul va fi rece in partea de jos.

In cazul tau, debitul prin el este insuficient incat sa-ti tina caloriferul cald de sus pana jos, dar oricum disipa mai multa caldura decat caloriferul vechi, deci ceva tot ai castigat, doar ca nu vei putea exploata la maxim performanta caloriferului.

Verifica totusi sa fie toti robinetii deschisi, eventual daca exista alte calorifere pe aceeasi coloana cu acesta mai inchide-le returul putin.

#18
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 UN_OM_SERIOS, on 29 octombrie 2014 - 17:55, said:


L-am aerisit pe la aerisitor dar iesea numai apa deoarece nu inchisesem robinetii. Acum am vazut pe forum ca aerisirea trebuia sa o fac cu ambii robineti inchisi. Din pacate nu am stiut ca asa se face. Am sa fac si cu robinetii inchisi , apoi poti sa mi spui te rog cum trebuie sa dau drumul la robineti ? in ce ordine ? Intai turul si apoi returul ?

Ti s-a mai raspuns si la discutia despre aerisitor;pt.aerisire,inchizi robinetul de intrare apa calda de sus(tur),si deschizi usor aerisitorul pana cand pe acesta nu mai iese aer.In tot acest timp robinetul de jos(retur) va fi deschis iar turul inchis.Dupa aerisire deschizi si turul.
Daca si dupa aceasta caloriferul se comporta la fel,inseamna ca debitul de apa prin acesta este foarte mic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate