Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Se merita antivirusul?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postandreic, on 26 octombrie 2014 - 21:54, said:

Eu prefer KAV.
Io pe cel mai bun, evident, Bitdefender. :P

#20
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postnlg, on 26 octombrie 2014 - 22:01, said:

Vad ca si-a facut marketingul treaba bine.
Nu stiu ce intelegi tu prin marketing, dar faptul ca exista malware(de mai multe tipuri) nu cred ca mai este strain cuiva.

#21
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Eu folosesc BD, de ani de zile si sunt foarte multumit de el. Nicio problema cu virusii.

#22
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View Postdexterash, on 26 octombrie 2014 - 22:28, said:

Nu stiu ce intelegi tu prin marketing, dar faptul ca exista malware(de mai multe tipuri) nu cred ca mai este strain cuiva.
Eu am nuantat in primul mesaj ce si cum. Dar unii vad in antivirus pe D-zeu Autoprotector. Iar faptul ca exista malware nu ma face sa dau fuga sa instalez ceva cand eu stiu ce fac cu PC-ul. Iar cand am chef ce una-alta stiu sa-mi iau masuri adecvate si sa nu ma trezesc capusat.

#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ok, asta inseamna ca esti de acord sa platesti despagubiri daca PCul tau ajunge "zombie" intr-un botnet si ataca alte PCuri/siteuri?

Edited by dexterash, 26 October 2014 - 22:51.


#24
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014
eu ma apar altfel, reinstalare saptamanal, nu ca as avea probleme, am timp si imi place

#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
iar noi trebuie sa te credem?

#26
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

View Poststanes, on 26 octombrie 2014 - 23:09, said:

eu ma apar altfel, reinstalare saptamanal, nu ca as avea probleme, am timp si imi place

Asta nu e apărare ci o mare prostie.

#27
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postdeico, on 26 octombrie 2014 - 19:53, said:

O simpla intrebare...
Se merita sa instalezi antivurusul? Pe pc nu am folosit niciodata un antivirus dar as dori sa stiu daca pe laptop se merita sau nu sa instalez unul. Daca da spuneti si ce antivirus.
Daca stii cum sa surfezi pe internet, nu prea ai avea nevoie de un antivirus.
Daca nu stii cum sa surfezi pe internet/esti prea curios din fire (ca mine, de exp.), trebuie sa instalezi un antivirus.

Problema este ca nu exista un antivirus cel mai bun, ci antivirusi de top ce alterneaza tot timpul in topul celor mai buni antivirusi.
Pentru o siguranta foarte mare, ai nevoie de un antivirus cu licenta !!!

Cea mai buna solutie, daca ai windows, este sa ai un pc performant ca sa poti rula un antivirus cu licenta care de obicei este gurmand cu resursele.

Insa, d.p.meu.d.v., cea mai simpla solutie este sa iti cumperi o licenta Deep Freeze Enterprise (http://www.faronics....eze/enterprise/) si cum iti face figuri pc-ul de la vreun virus, dai restart la pc si termini balciul Posted Image

#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posttom_1133, on 27 octombrie 2014 - 00:32, said:

Daca stii cum sa surfezi pe internet, nu prea ai avea nevoie de un antivirus.
Chiar si asa, au fost (si inca sunt) servicii mari si serioase care s-au transformat in "raspanditori" de malware prin diverse metode. Nu exista sa "stii sa surfezi" fara o solutie antivirus/antimalware activa.

View Posttom_1133, on 27 octombrie 2014 - 00:32, said:

Pentru o siguranta foarte mare, ai nevoie de un antivirus cu licenta !!!
Exista si solutii gratis destul de bune. De ce neaparat cu licenta?

View Posttom_1133, on 27 octombrie 2014 - 00:32, said:

Insa, d.p.meu.d.v., cea mai simpla solutie este sa iti cumperi o licenta Deep Freeze Enterprise (http://www.faronics....eze/enterprise/) si cum iti face figuri pc-ul de la vreun virus, dai restart la pc si termini balciul
Si ce te faci cu malwareul de tip keylogger? Sau cel care iti activeaza webcamul si face poze+upload? Cu ce te ajuta DeepFreeze in aceste cazuri?

Edited by dexterash, 27 October 2014 - 00:38.


#29
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008
Nu se merita.

#30
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pentru "malwareul de tip keylogger sau cel care iti activeaza webcamul si face poze+upload" mai scanez din cand in cand cu "solutii gratis destul de bune" gen Kaspersky Virus Removal Tool si/sau Dr.Web CureIt  Posted Image

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Care niciunul nu este real-time(din ce retin). La keyloggere/RAT, iti "pleaca" extrem de rapid datele din calculator(uneori in timp real). Cu ce te ajuta sa scanezi dupa ce ti-au plecat datele/au fost uploadate? Ah, da, poate sa te apuci de schimbat parole. Dar datele tale sunt deja compromise.

#32
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postnlg, on 26 octombrie 2014 - 22:01, said:

Vad ca si-a facut marketingul treaba bine.

Da,vine un prieten cu un stick la tine,sa copieze ceva si gata.El nici nu stie ce are acolo,gen mp3.exe !
Se merita sa ai AV,chiar su unul free.

Edited by whitewizard, 27 October 2014 - 05:03.


#33
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View Postdexterash, on 26 octombrie 2014 - 22:51, said:

Ok, asta inseamna ca esti de acord sa platesti despagubiri daca PCul tau ajunge "zombie" intr-un botnet si ataca alte PCuri/siteuri?
Nu e cazul.

View Postwhitewizard, on 27 octombrie 2014 - 05:02, said:

Da,vine un prieten cu un stick la tine,sa copieze ceva si gata.
Asta daca n-as sti sa folosesc un PC dar din soft si analiza traiesc, nu va rula nimic de pe stick-ul lui neautorizat de mine.

Edited by nlg, 27 October 2014 - 06:21.


#34
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Stickurile nu mai reprezinta o problema de multi ani, de la Windows XP mai specific. Windows 7 si 8 nu mai executa demult autorun-ul de pe stickuri. Deci daca te virusezi ti-o faci cu mana ta!

View Postgerbil, on 26 octombrie 2014 - 20:43, said:

Nu e chiar așa, cei care nu aveți antivirus deloc, instalați unul după 1 an, o să vedeți că colcăie pc-ul de virusi. Virusii se iau și singuri doar prin simplu fapt că vă conectați la net, nu doar dacă intrii pe reclame sau mai știu eu ce site-uri dubioase. Vorbim totuși de windows nu de linux.

Somnul rațiunii naște monștri! - Francisco de Goya

De fapt nu e nevoie sa-ti demonstrez nimic pentru ca poti sa vezi si singur. Tu ai antivirus da? Uita-te la history si vezi daca ti-a gasit vreodata vreun virus sau daca ti-a blocat vreo infectie. Toate evenimentele astea sunt salvate in log. Eu am Microsoft Security Essentials pentru ca a venit automat cu Windows Updates si am zis sa nu-l sterg dar in peste 5 ani de zile nu a raportat niciodata nimic, pentru ca nu a avut ce...

#35
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Pentru cine "o fâlfâie" pe internet, un film, o muzică, un youtube, un mess/Feisbuci si altele, atunci un antivirus nu-si găseste utilitatea.
Cine ia "munca" la pc în serios, ce chiar foloseste pc-ul pentru ceva util, gen tranzactii bancare, plata cu cardul direct pe net (o plată a impozitului, de exemplu), servicii ebanking, scaneaza/printează documente/acte, tine o bază de date (nu neapărat server), lucrează in Maya, AutoCad, 3dsmax, etc si nu vrea să-i fie furată munca, si zeci de alte motive (asa, mai serioase), atunci, da! Merită să ai un antivirus.
Pentru toti ceilalti, ce folosex pc-ul doar pentru " lălăială", atunci antivirusul este un domeniu tabu.

LE era să uit: Un antivirus la zi ( cu protectie activa, fie el si free) si cu Windows-ul actualizat la zi.
Tocmai am dat idee de un nou topic: " se merită să ai windowsul actualizat?", iar unele dintre răspunsuri (ale unor mari "veterani" ai forumului, cum altfel), vor fi de genul "nu se merită. Doar iti incetineste sistemul si nu face nimic util. Este doar o conspiratiei, să ne facă să ne schimbăm pcurile cu unele mai bune (ca si antivirusul, de altfel)"
Ce ziceti, va bagati?

Edited by Lolopoco, 27 October 2014 - 07:16.


#36
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014

View Postdriftking91, on 27 octombrie 2014 - 00:08, said:


Asta nu e apărare ci o mare prostie.
intru pe site-uri de hacking, indecente + toate prostiile iar daca pun antivirus imi scade viteza la net (am 1gb ) si ma intereseaza

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate