Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Zopo ZP999 Lion Heart

- - - - -
  • Please log in to reply
276 replies to this topic

#73
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
De acolo am luat eu, pachetul limitat plus o baterie si o protectie de "sticla".
Totul a fost vreo 330 E (total 1550 lei, insemnand TOTUL, taxe, comision,...totul) si a venit in 3 zile din Portugalia, direct acasa prin TNT, fara vama si alte dracii. Iti dau AWB pentru urmarit coletul. Pare un pic mai scump, dar este varianta Lion, cu 32 Gb, la care, asa cum am mai spus, am mai luat baterie originala, protectie pentru ecran), din "sticla" cum spun ei., plus ca are si garantie.
Daca stai intr-un oras mai mare, ajunge in 2 zile. Am platit prin paypal.
La pachet ai cadou husa flip (functioneaza ca la S5), plus protectie pentru ecran, desi telefonul mai are una sub cea care are desenate unde sunt butoanele si intrarile. Deci, atentie.
Eu am acum 2 protectii, pentru ca doar dupa ce am pus-o pe cea de sticla am observat ca pe ecran mai era una de plastic.

Husa de silicon poti adapta de la alt telefon. De la Samsung, nu cred ca merge altceva in afara de casti si micro USB.

Cat despre alte functii, te poti orienta dupa ce ofera un Android 4.4.2.

Retelele cu 800 sunt din China (Asia), la noi sunt cu 850.

Deci Wi-Fi Direct are, are hot spot, DLNA nu scrie ca are, dar mie prin Direct mi-a gasit televizorul.

Sincer, cam ce vrei tu, toate la un loc, poate la un telefon de doua ori mai scump o sa gasesti. :)

Edited by Gabryel, 11 January 2015 - 15:13.


#74
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
A, sa stii ca nu paypal are un comision de luat in seama, ci banca.
Eu am cardul in lei si am calculat inainte cati lei o sa-mi traga din cont, facand conversia la cel mai nasol curs, cel de la casa de schimb a bancii. La tranzactiile dintre conturi, e mai bun, dar am zis sa fiu mai pesimist.
Ei, cu toate astea, la final, pe extras a aparut o suma cu aproape 100 lei mai mare. Chipurile o taxa bancara de conversie si transfer.
Tara lui Papura Voda....

Edited by Gabryel, 11 January 2015 - 17:13.


#75
soul18reaver

soul18reaver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 05.02.2009

View PostGabryel, on 11 ianuarie 2015 - 17:09, said:

A, sa stii ca nu paypal are un comision de luat in seama, ci banca.
Eu am cardul in lei si am calculat inainte cati lei o sa-mi traga din cont, facand conversia la cel mai nasol curs, cel de la casa de schimb a bancii. La tranzactiile dintre conturi, e mai bun, dar am zis sa fiu mai pesimist.
Ei, cu toate astea, la final, pe extras a aparut o suma cu aproape 100 lei mai mare. Chipurile o taxa bancara de conversie si transfer.
Tara lui Papura Voda....

sigur nu aveai la paypal sa faca el conversia?
Cum aveai pretul inainte sa platesti? in euro/usd sau in lei?

#76
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am fost plecat 2 zile si nu am avut acces la net, ce s-a mai intamplat pe aici ?Posted Image

#77
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Multumesc mult pentru informatii, cred ca ma alatur si eu. Ma interesez la banca sa vad ce si cum. Oricum, eu ce am mai cumparat era mai ok sa cumpar in euro decat in dolari. La euro era conversie directa din lei in euro la cursul bancii. Cand cumpar in dolari e mai nasol ca se transforma leii in euro si apoi euro in dolari. In general ies cam 0,1 lei (1.000 lei vechi) in plus la cursul lei/usd. Acum se cam apropie de 3,9 lei/usd pe cand la euro e cam 4,56 lei/euro. Tu sigur ai avut conversie la cursul PayPal care e mai nasol decat al bancii. Oricum, cei de unde ai cumparat mai au un comision de 4% la PayPal (acum nu stiu ce o fi cu el, ideea e ca sunt bani in plus dar e un pic mai sigur). Daca luai cu cardul direct de pe site-ul lor, nu mai era comisionul asta.

#78
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postsoul18reaver, on 11 ianuarie 2015 - 17:17, said:

sigur nu aveai la paypal sa faca el conversia?
Cum aveai pretul inainte sa platesti? in euro/usd sau in lei?

Faci comanda, te trimite pe contul tau de paypal sa platesti, unde esti intrebat daca accepti sa se transfere suna de xxx Euro = yyy Lei, catre "cutare" firma, vanzator, etc.
Atunci vezi suma finala in lei. Am coborat la banca, am pus banii pe card (am un card pe care il alimentez doar pentru paypal, in rest sta pe 0 ), m-am intors acasa si am confirmat plata de pe calculator. Daca nu ma intorceam acasa, confirmam de pe telefon, dar asa, am preferat sa nu schimb "masa" de lucru.
Taxa paypal pentru toata afacerea a fost de 12.68 Euro.  O trec la transport, ca si asa a fost free... Posted Image
Ai niste "date" concrete atasate mai jos...

View Postadoase, on 11 ianuarie 2015 - 22:15, said:

Multumesc mult pentru informatii, cred ca ma alatur si eu. Ma interesez la banca sa vad ce si cum. Oricum, eu ce am mai cumparat era mai ok sa cumpar in euro decat in dolari. La euro era conversie directa din lei in euro la cursul bancii. Cand cumpar in dolari e mai nasol ca se transforma leii in euro si apoi euro in dolari. In general ies cam 0,1 lei (1.000 lei vechi) in plus la cursul lei/usd. Acum se cam apropie de 3,9 lei/usd pe cand la euro e cam 4,56 lei/euro. Tu sigur ai avut conversie la cursul PayPal care e mai nasol decat al bancii. Oricum, cei de unde ai cumparat mai au un comision de 4% la PayPal (acum nu stiu ce o fi cu el, ideea e ca sunt bani in plus dar e un pic mai sigur). Daca luai cu cardul direct de pe site-ul lor, nu mai era comisionul asta.

Eu am ales optiunea asta, pentru ca nu mai vreau sa astept 2-3 si chiar 4 saptamani sa vina ceva din China cu vaporul, sa mai am de-a face cu vama, mai ales ca trebuie sa ma duc in "orasul" resedinta de judet... Bleach...
O jumatate de zi pierduta, plus costul drumului, plus o eventuala taxa vamala. Asa, a venit in 3 zile...
Sa stii ca pe site-ul international Zopo, telefonul e 399 $, si iesi mai rau...

In final, eu sunt multumit. Nu cred ca ieseam cu mult mai ieftin cumparand din alta parte si sa am avantajele astea.
Service-ul se face gratis in Germania, doar daca telefonul este luat de la ei.

View Postkiario, on 11 ianuarie 2015 - 18:54, said:

Am fost plecat 2 zile si nu am avut acces la net, ce s-a mai intamplat pe aici ?Posted Image

Ce sa se mai intample, am "murit" si am revenit printre cei vii. Posted Image
Cateva ore am cam zbarlit-o, cat am stat cu telefonul mort in mana, cautand cum sa-l readuc printre cei vii.
In final, totul e OK. Sincer, asa cum am citit in mai toate review-urile la telefoanele astea cu procesoare mari si display-uri mai mari de 5", bateria te tine o zi si ceva daca doar tii telefonul in buzunar, o zi daca mai si vorbesti la el, sau doar 3 ore daca te chinui cu o retea mobila de date proasta si/sau un joc ce pune procesorul la treaba.A
sa cum am mai spus, am vrut sa-l root-ez, mai mult pentru baterie. Dar daca tot nu vine "din fabrica" cu aplicatii fara rost pe el, am vrut sa am acces pe mao departe la micile update-ri oficiale de pe Zopo, asa ca am revenit la firmware-ul original. ROM-uri personalizate parca apar prea rar. Pana mai ieri cei de la Zopo erau (si poate mai sunt) acuzati ca nu au un suport bun, ca nu-i intereseaza de utilizatori, dar vad ca se misca treaba...
Acum, desi am un acumulator extern cu panou solar, mai iau un acumulator de 10.000mAh, de la DATA, ca sa suplinesc o eventuala nevoie de baterie. Am o a doua baterie originala, dar mai degraba incarc acumulatorul, decat bateria, care fiind tot de 2700nAh, nu se compara ca "cea" de 10.000, care reincarca bateria telefonului de vreo 3 ori... Dar de comoda, da, este...
In rest, e bine.
O sa mai stau cu un ochi pe aici, in eventualitatea unor chestii interesante ce o sa apara pe parcurs.

Attached Files

  • Attached File  x.png   54.13K   25 downloads
  • Attached File  y.png   44.14K   25 downloads

Edited by Gabryel, 12 January 2015 - 03:02.


#79
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Eu am optat pentru varianta cu 16Gb rom la pretul de 247 euro si l-am cumparat de aici unde am primit ca si cadou o husa originala si un cablu otg.
L-am primit in 14 zile fara sa platesc vama sau tva, adica m-a costat 1090 lei (atat mi-a tras de pe card).

Eu am doar doua jocuri instalate pe telefon 1 si 2, cel mai mult il folosesc pentru a naviga si socializa la modul acesta de folosire bateria tine aproape doua zile cu oprire pe timpul noptii, oricum nu imi fac probleme ca si eu port cu mine un powerbank.

Cum am mai spus momentan am rom-ul marsapa V4 de care sunt super multumit, adica nu am ce sa-i reprosez, functioneaza fara cusur.

#80
adrian4u82

adrian4u82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.08.2007
Am o mare nelamurire! Telefonul are functie de OTG, am mufat un microsd cu card reader... A fost OK! I-am dat unmont ca sa scot memoria si SURPRIZA... nu mai pot conecta nimic prin OTG! Ce pot face? In am intrat la Settings/Storage/External USB storage/{Mont USB storage/ insert USB storage for mountain} ceea ce se afla in paranteze sunt inactive. Mous-ul se conecteaza!
Cum fac sau ce fac pentru a putea beneficia de aceasta functie?

#81
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Un restart ai incercat ? esti pe softul original ?

Am incercat si eu (am card reader cu mufa microusb) , am dat unmont si nu am probleme, la mine s-a conectat din nou.

Edited by kiario, 12 January 2015 - 11:05.


#82
adrian4u82

adrian4u82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.08.2007
Am dat restart!
Am scos bateria mai mult de 1 de 1 min!
Am dat reset din fabrica!
Nimic!
Softul este al lui, launcher folosesc nova launcher prime! Dar si pe launcher-ul lui face la fel!

#83
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
@ Kiario:
Phii, daca apucai sa te "joci" un pic cu softul original, astfel incat sa stii mai precis care sunt diferentele, era perfect.
Tu l-ai root-at imediat si nu cred ca-ti poti face o imagine despre cele 2 variante. Era super sa fi aflat, dar timpul nu e pierdut, aflam noi pana la urma.:)
Asta e si motivul pentru care am spus ca stau cu un ochi pe aici, pentru ca macar cu ocazia aparitiei unui nou custom rom, sa aflu concret eventualele avantaje.
Deocamdata nu mi-au ajuns la urechi cum ca ar fi imbunatatiri majore, sa te faca sa uiti din prima de softul original. Din ce zici tu, o imbunatatire ar fi aproape dublarea vietii bateriei, dar deocamdata eu nu-mi pot da seama, pentru ca telefonul inca imi este o "chestie" noua si ca orice noutate, inca il "frec" peste medie. Primele custom rom-uri au fost scoase tocmai din cauza unor chestii dedicate pentru piata chineza, de care era musai nevoie sa se scape. Acum l-au "internatinalizat" si treaba e mai OK.
Mai vad eu pe parcurs, pana atunci e bine ca am aflat, ca se poate trece la softul original. Am invatat procedura, in 15 min. pun orice soft pe el.
Pana la urma, inca il percep ca pe o "chinezarie" ("nu trageti in pianist") si ma astept la unele probleme. E bine sa ai o garantie (ei se lauda ca e "pe viata") cat de cat.

Mi-am dat si eu seama si cu ocazia asta dau dreptate celor care spun ca un display de peste 5", e un pic prea mult. UNUL din "minusuri" ar fi ca la tastarea unui text cu o mana, cu telefonul tinut vertical,  cam te "intinzi" dupa litetele din stanga tastaturii si palma da sa atinga ce e in dreapta. Si nu am mana mica...
Ar mai fi si consumul marit al bateriei, dar astea sunt detalii... Ce sa mai zici de telefonul ala cu display de 6.3" ? :)

Avand in vedere ca ai luat varianta de 16Gb, pretul e chiar corect.

Sa le folosim sanatosi, mult timp si fara probleme.

Edited by Gabryel, 12 January 2015 - 14:54.


#84
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Da ai dreptate, eu l-am resoftat cu rom custom din a doua secunda, asa ca nu-mi pot da cu parerea despre problemele pe care le mai iintampinati voi cei care aveti firmware stock.
Si apropo de baterie, nu tine chiar dublu, dar se vede o diferenta.

#85
adrian4u82

adrian4u82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.08.2007
Kiario: Sincer, nu prea le am cu tehnologia... Crezi ca ai putea sa ma ajuti cu un filmulet facut de la un cap la altul cu toate operatiunile pentru a-mi rescrie softul? Eventual si varianta de rom pe care o detii?
Multumesc!

#86
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postkiario, on 12 ianuarie 2015 - 15:44, said:

Si apropo de baterie, nu tine chiar dublu, dar se vede o diferenta.
Sunt convins ca la un custom rom, ruleaza mai putine aplicatii in background. Asta e unul din principalele sale atuuri.
Oricum, la cum vin unele telefoane pe piata, de la unele brand-uri cu pretentii, pline de toate tampeniile de care nu poti scapa (aplicatii in format trial, nefolositoare, prostii pline de reclame ce vor sa se conecteze non stop cu tot felul de servere, etc.), Zopo sta bine, vine aproape in fundul gol, sa fim sinceri. Deocamdata nu e muscat de marketingul occidental.

#87
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Ma plictiseam si am instalat rom-ul "marsapa v.4".
Dupa cateva ore, primele impresii....
De gradul initial de ocupare al softului pe telefon, nu am putut sa-mi dau seama, pentru ca odata instalat, mi-a cerut sa ma loghez pe contul de Google si a si inceput in background sa restaureze aplicatiile care erau pe fostul soft.
Dupa ce am deschis jocuri si mai toate aplicatiile, am vazut ca gradul de incarcare al RAM-ului este identic cu cel de pe rom-ul oficial. Cum nici cel oficial nu avea prea multe pe el, ma asteptam ca situatia sa fie cat de cat la fel.
De miscat se misca beton, la fel ca inainte, nu vad nicio diferenta.
Ramane sa vad cum e treaba cu bateria, dar deocamdata, totul e cam tras la indigo, din pacate. Am frecat telefonul fiind alimentat si cu greeeeu, a pus vreo 5 procente la incarcarea bateriei, in vreo 3 ore. Consumul pare la fel, sa vedem totusi cum este acum gestionata bateria.
Mi-e tare frica de faptul ca o sa am dreptate... Ma gandeam de dinainte, asa cum am spus, ca tot deranjul asta a fost fortat de meniul imposibil cu care veneau initial in Europa, telefoanele astea. Ca este doar un soft root-at, din care poti sterge ce vrei, orice aplicatie. Sunt programe de gestionat bateria, nu stiu ce s-a facut din softul telefonului pentru asta. O sa vad...
Sper sa am o surpriza placuta in final, macar una miiiica mica mica, in legatura cu aceasta schimbare de soft.

Ma tot gandesc la update-urile care vin de la firma, nu stiu cat de bune sunt, cat de multe rezolva, dar daca nu sunt schimbari in bine acum, cat de cat sesizabile, parca nu as pierde posibilitatea de a updata din cand in cand telefonul. Nu stiu cadenta cu care apar softurile astea custom-izate, plus ca la aparitia pe net a unui astfel de soft nou si instalarea lui, cam trebuie sa stergi totul din telefon. Update-urile oficiale au 7-15 Mb si nu sterg nimic, doar rezolva diferite bug-uri...  Cica...
Stau asa vreo 2 zile si apoi ma decid...  
Deocamdata nu m-a suparat nimic, dar nici nu m-a dat pe spate ceva...

Edited by Gabryel, 13 January 2015 - 02:27.


#88
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Aveti cum sa testati daca stie preview cu o camera GoPro? Eu am incercat pe mai multe telefoane, diferite versiuni de Android, si pe cele cu Snapdragon mi-a mers preview-ul, pe cele cu MTK nu. Si nu gasesc pe net nici o informatie cum ca nu ar merge pe MTK. Cel mai nou MTK incercat a fost un octacore 6592, placa video Mali-450, cu Android 4.4. Daca se poate generaliza, posibil sa nu mearga preview nici pentru camere auto de tipul asta...

#89
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Nu am camera GoPro sa testez.

#90
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Nu mai am rabdare, telefonul meu abia a intrat in Olanda, oare cat mai dureaza pana ajunge la mine ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate