Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Instalare centrala/debransare RADET

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
111 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostdreaQ, on 22 octombrie 2014 - 12:40, said:


Luna trecuta la mine in bloc s-au schimbat toate tevile iar cheltuielile au fost impartite egal intre cei care au centrala si cei fara (inclusiv coloanele de apa calda - cei cu centrala nu folosesc).
Da-mi voie sa nu cred asa ceva.
Cum sa platesti ceva ce nu iti foloseste?
Probabil ca vecinii aia ai tai cu centala proprie, sunt masochisti, sau habar nu aveau ce platesc ei defapt.

#38
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postady_77, on 22 octombrie 2014 - 10:53, said:

Daca tu nu ai nevoie de caldura de la tevile alea? Tu pricepi ca esti proprietar si TOLEREZI niste tevi? Adica pe langa ca-ti traverseaza proprietatea ,iti ocupa spatiul,arata ca naiba sa mai si platesti pentru ele? Asta e deja culmea prostiei tipic romanesti....
Nu ai nevoie , exista robineti sau semilegal , debransarea . Nu tolerezi nimic . Nu poti sa intelegi ca acele tevi fac parte din instalatiile comune ale blocului si nu se pot desfinta? Daca nu poti , nu poti .

View Postericmario, on 22 octombrie 2014 - 15:48, said:

Da-mi voie sa nu cred asa ceva.
Cum sa platesti ceva ce nu iti foloseste?
Probabil ca vecinii aia ai tai cu centala proprie, sunt masochisti, sau habar nu aveau ce platesc ei defapt.
Este corect sa platesti , si este valabil acelasi raspuns de sus . Este instalatie comuna , o ai in contract , platesti . Faptul ca tu te-ai debransat , optiunea ta ...blocul trebuie sa functioneze .

#39
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eh, nu ma crezi doar nu stau sa prajesc gogosi pe forum. Sa stii ca au fost vreo doi care au sarit nitel arsi, cum la fel au sarit si cand au refacut terasa blocului ca ploua la aia de la etajul 8..".ce, sa-si faca ala". Sunt parti comune, folosesc-nu folosesc banii se impart. Daca renunta unu la centrala si vrea acces la apa calda? :D
Evident ca in functie de cate coloane ai s-a facut imparteala (la 4 camere ai mai multe decat la doua).

#40
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Incalzirea spatiilor comune se face cu calorifere (care pot avea repartitoare), nu cu tevi. Tevile au fost dimensiona strict pt transportul ag termic iar caldura degajata de ele, in lipsa izolatiei e pierdere.
Daca incalzirea spatiilor comune e functionala, aveti cota parte atat la ea incalzire si la pierderile de pe traseul care deserveste spatiile comune. Daca incalzirea spatiilor comune este desfiintatata, normal ca nu aveti nicio obligatie in ceea ce priveste pierderile, tevile nedeservind incalzirea niciunui spatiu comun ci doar a apartamentelor bransate.
Pe chestia asta l-am dus de manuta pe admin la proiectantul blocului
Tevile trebuie izolate.

Pe cheltuiala celor care le folosesc, evident.

Si, da, am si bransament individual la apa, la fel ca jumatate de bloc.

Numai mokangii se fac ca nu inteleg.

Mokangii pe care ii subventionam oricum cu totii, prin celebra subventie la gigacalorie si pe multi prin ajutorul dat de la primarie.

Poate ar trebui sa-si ea ei apartamentul si sa plece daca nu le ajunge subventia si ajutorul pt incalzire. Nu mai zic de caldura care le vine prin pereti de la cei cu centrala.

Dupa ce le-a fost taiata macaroana cu asa zisele spatii comune si si-au impartit doar intre ei consumul imobilului, au mai ramas doar 2 bransati, daca or mai fi si aia. Si asta dupa doar 2 ierni.

Edited by undercoverbrother, 22 October 2014 - 21:16.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Degeaba combateti pe tema tevilor, e simplu, indiferent de legile fizicii, a venit un bou de ministru sau sef ANRE (nu mai stiu care, dar stiu ca am citit la vremea respectiva) si a dat o lege in favoarea Radet, de atunci toata lumea plateste pentru ca-i trec tevile prin apartament...indiferent de ce se intampla in realitate...tot asa ...ca sa exemplificam a venit un bou de ministru si a inventat timbrul de mediu...de atunci toata lumea plateste poluarea.

#42
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostMembruAnonim, on 22 octombrie 2014 - 21:52, said:

Degeaba combateti pe tema tevilor, e simplu, indiferent de legile fizicii, a venit un bou de ministru sau sef ANRE (nu mai stiu care, dar stiu ca am citit la vremea respectiva) si a dat o lege in favoarea Radet, de atunci toata lumea plateste pentru ca-i trec tevile prin apartament...indiferent de ce se intampla in realitate...tot asa ...ca sa exemplificam a venit un bou de ministru si a inventat timbrul de mediu...de atunci toata lumea plateste poluarea.

Da,dar aia nu e lege e ordin,ca asa au invatat comunistii sa dea ordine pe proprietatea si banii altora.Iar dupa cum am mai spus,ordine la mine acasa dau doar eu.La faza cu taxa auto .... e ca la piata,te duci unde e mai convenabil,prost sa fii sa inscrii masina in Romania cand la altii e mult mult mai ieftin.Adica pe langa ca ai numere de Romania la masina sa mai si platesti pentru ele?.... e masochism pe fata....

#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostdreaQ, on 22 octombrie 2014 - 16:29, said:

Eh, nu ma crezi doar nu stau sa prajesc gogosi pe forum. Sa stii ca au fost vreo doi care au sarit nitel arsi, cum la fel au sarit si cand au refacut terasa blocului ca ploua la aia de la etajul 8..".ce, sa-si faca ala". Sunt parti comune, folosesc-nu folosesc banii se impart. Daca renunta unu la centrala si vrea acces la apa calda? Posted Image
Evident ca in functie de cate coloane ai s-a facut imparteala (la 4 camere ai mai multe decat la doua).
Corect. Nu neaga nimeni obligatia tuturor de a participa financiar la lucrarile ce se fac la partile comune. Subsol, casa scarilor, acoperis.
Dar, initiatorul spune ca si-a montat centrala de apartament. Deci nu se poat pune problema ca s-ar incalzi cu tevile ce-i tranziteaza apartamentul.
Cum sa plateasca pt tevile alea? Oare cata caldura degaja ele?
Defapt astea-s bete in roti, ca sa nu se debranseze lumea de la RADET.
Cam tarziu. Sa vedeti in primavara alt val de debransari.

#44
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu mai vorbiti fara sa stiti, proprietatea privata NU e comuna, iar interiorul propriei locuinte e proprietate privata. Si da, daca un proprietar se hotaraste ca acele tevi ale Radet nu au ce cauta prin casa lui si le taie nu exista nici o lege in tara asta care sa il pedepseasca.
Stiu doua cazuri concrete: unul a taiat si scos tevile de termoficare si altul le-a eliminat si pe cele de termoficare si coloanele de apa lasandu-si vecinii de deasupra lor cu degetul in gura. Cu primul se judeca din 2006 si cu al doilea din 2009. Nici pana in ziua de azi nu au rezolvat problema si (conform spuselor avocatilor) sansele sunt zero sa se rezolve pentru ca, va place au ba, proprietatea privata e ... privata, nu comuna.

Personal am avut o problema cu un vecin de sub mine care nu locuia acolo si tinea toata iarna geamurile deschise, inclusiv la -20 grade. Aveam un frig in casa de stateam cu doua perechi de sosete groase si incaltat si tot imi inghetau picioarele indiferent de cat de tare dadeam centrala. Omul avea probleme psihice, era imposibil de discutat cu el. Am umblat pe la politie, avocati si am discutat si cu o ruda judecator si toti mi-au spus acelasi lucru: desi exista o lege care sa il oblige sa tina geamurile inchise aceasta lege e anulata de legea proprietatii private. Cu alte cuvinte nu aveam ce sa ii fac. Si n-am avut, a trebuit sa stau si sa inghit pana a dat Dumnezeu de a vandut.
Si in cazul ala era totusi o lege, in cazul tevilor NU este.
Ah, nici vara nu era mai bine: individul avea vreo 10-15 pisici in apartamentul ala si putea ca dracu mai ales cand murea vreuna.

Oricum aici se discuta despre altceva.

Edited by Friskey, 23 October 2014 - 10:38.


#45
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostFriskey, on 23 octombrie 2014 - 10:16, said:

Nu mai vorbiti fara sa stiti, proprietatea privata NU e comuna, iar interiorul propriei locuinte e proprietate privata. Si da, daca un proprietar se hotaraste ca acele tevi ale Radet nu au ce cauta prin casa lui si le taie nu exista nici o lege in tara asta care sa il pedepseasca.
Stiu doua cazuri concrete: unul a taiat si scos tevile de termoficare si altul le-a eliminat si pe cele de termoficare si coloanele de apa lasandu-si vecinii de deasupra lor cu degetul in gura. Cu primul se judeca din 2006 si cu al doilea din 2009. Nici pana in ziua de azi nu au rezolvat problema si (conform spuselor avocatilor) sansele sunt zero sa se rezolve pentru ca, va place au ba, proprietatea privata e ... privata, nu comuna.

Bine,votantii lui Ilici nu o sa inteleaga asta niciodata.....

Edited by ady_77, 23 October 2014 - 10:23.


#46
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Friskey, Ady_77: nu votam niciunul cu psdul stai linistit si nici fani ilici nu suntem :D Stiu ca este aberanta asta cu partile comune dar asa este legea.

PS, ca o adaugire, exista si cadrul legal



Quote

Art. 649 Noul cod civil Părţile comune Coproprietatea forţată Proprietatea comună
CAPITOLUL IV
Proprietatea comună
SECŢIUNEA a 3-a
Coproprietatea forţată
Art. 649
Părţile comune
(1) Sunt considerate părţi comune, în măsura în care prin lege ori prin act juridic nu se prevede altfel:
a) terenul pe care se află clădirea, compus atât din suprafaţa construită, cât şi din cea neconstruită necesară, potrivit naturii sau destinaţiei construcţiei, pentru a asigura exploatarea normală a acesteia; pentru eventuala suprafaţă excedentară proprietarii sunt titularii unei coproprietăţi obişnuite;
B) fundaţia, curtea interioară, structura, structura de rezistenţă, pereţii perimetrali şi despărţitori dintre proprietăţi şi/sau spaţiile comune, acoperişul, terasele, scările şi casa scărilor, holurile, pivniţele şi subsolurile necompartimentate, rezervoarele de apă, centralele termice proprii şi ascensoarele;
c) instalaţiile de apă şi canalizare, electrice, de telecomunicaţii, de încălzire şi de gaze de la branşament/racord până la punctul de distribuţie către părţile aflate în proprietate exclusivă, canalele pluviale, paratrăsnetele, antenele colective, precum şi alte asemenea părţi;
d) alte bunuri care, potrivit legii sau voinţei părţilor, sunt în folosinţă comună.
(2) Coşurile de fum şi de aerisire, precum şi spaţiile pentru spălătorii şi uscătorii sunt considerate părţi comune exclusiv pentru coproprietarii care utilizează aceste utilităţi în conformitate cu proiectul clădirii.

Detalii: http://legeaz.net/no...rietatea-comuna


#47
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostFriskey, on 23 octombrie 2014 - 10:16, said:

Nu mai vorbiti fara sa stiti, proprietatea privata NU e comuna, iar interiorul propriei locuinte e proprietate privata. Si da, daca un proprietar se hotaraste ca acele tevi ale Radet nu au ce cauta prin casa lui si le taie nu exista nici o lege in tara asta care sa il pedepseasca.
Stiu doua cazuri concrete: unul a taiat si scos tevile de termoficare si altul le-a eliminat si pe cele de termoficare si coloanele de apa lasandu-si vecinii de deasupra lor cu degetul in gura. Cu primul se judeca din 2006 si cu al doilea din 2009. Nici pana in ziua de azi nu au rezolvat problema si (conform spuselor avocatilor) sansele sunt zero sa se rezolve pentru ca, va place au ba, proprietatea privata e ... privata, nu comuna.
Daca ai un avocat prost care nu stie ce sa " ceara " in instanta , normal sa te judeci la infinit . Ce spui tu nu exista , dar exista lege sa te oblige la refacerea instalatiilor COMUNE .
Si eu am avut un caz de genul asta si a durat circa 1 saptamina pina a ne-a chemat administratorul .. La usa recalcitrantului care nu mai dorea teava de gaz in casa lui , era administratia , politia si cineva de la judecatorie , tribunal ... I-a fost sparta usa si s-a intrat peste el in casa . Deci se poate si sint legi .

#48
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmaximg, on 24 octombrie 2014 - 20:03, said:

Daca ai un avocat prost care nu stie ce sa " ceara " in instanta , normal sa te judeci la infinit . Ce spui tu nu exista , dar exista lege sa te oblige la refacerea instalatiilor COMUNE .
Si eu am avut un caz de genul asta si a durat circa 1 saptamina pina a ne-a chemat administratorul .. La usa recalcitrantului care nu mai dorea teava de gaz in casa lui , era administratia , politia si cineva de la judecatorie , tribunal ... I-a fost sparta usa si s-a intrat peste el in casa . Deci se poate si sint legi .

Da si marmota invelea .....FBI nu era la usa?

#49
numaru5

numaru5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.10.2014

View Postmaximg, on 24 octombrie 2014 - 20:03, said:

La usa recalcitrantului care nu mai dorea teava de gaz in casa lui , era administratia , politia si cineva de la judecatorie , tribunal ... I-a fost sparta usa si s-a intrat peste el in casa . Deci se poate si sint legi .

si care a fost motivul pentru care i s-a spart usa?

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu nu inteleg ceva, teava aia de gaz trecea prin apartamentul omului?

#51
numaru5

numaru5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.10.2014

View PostMembruAnonim, on 24 octombrie 2014 - 22:57, said:

Si eu nu inteleg ceva, teava aia de gaz trecea prin apartamentul omului?

probabil aia din bucatarie, de la aragaz!

la incalzire te pune sa platesti caldura de la teava, sau s-o izolezi etc. dar la teava de gaz nu platesti nimic daca trece prin casa ta! Ala care nu mai vroia teava de gaz prin casa lui cred ca a vrut sa fie al naibii cu vecinii din bloc!

Edited by numaru5, 24 October 2014 - 23:08.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaximg, on 24 octombrie 2014 - 20:03, said:

Daca ai un avocat prost care nu stie ce sa " ceara " in instanta , normal sa te judeci la infinit . Ce spui tu nu exista , dar exista lege sa te oblige la refacerea instalatiilor COMUNE .
Si eu am avut un caz de genul asta si a durat circa 1 saptamina pina a ne-a chemat administratorul .. La usa recalcitrantului care nu mai dorea teava de gaz in casa lui , era administratia , politia si cineva de la judecatorie , tribunal ... I-a fost sparta usa si s-a intrat peste el in casa . Deci se poate si sint legi .

Ceva nu se potriveste...omul nu mai dorea gaze. Si ce cautau toti aia la usa lui? Era teava lui...nu era instalatie comuna.

#53
numaru5

numaru5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.10.2014

View PostMembruAnonim, on 24 octombrie 2014 - 23:10, said:


Ceva nu se potriveste...omul nu mai dorea gaze. Si ce cautau toti aia la usa lui? Era teava lui...nu era instalatie comuna.

ba chiar ca aia comuna era!

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si "comuna" trece prin apartamente? Eu stiu ca se "pozeaza" pe peretii scarii...dar poate prin alte orase e altfel.
In discutie este vorba de teava de gaz, da?

Edited by MembruAnonim, 24 October 2014 - 23:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate