Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Motorola Nexus 6

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4165 replies to this topic

#4087
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Ahaaaa! Bun. Eu tocmai am revenit la DU 12.5. Se cam incingea telefonul de atata placinta cu Carbon :) .

#4088
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Si eu tot pe DU 12.5 sunt. Am incercat Carbonul, dar cam papa baterie. Am vrut sa incerc si Android X dar nu am putut trece nicicum de semnare in contul Google, se tot restarta. Interesant ca doar unii au problema asta... Eh. Mai asteptam...

#4089
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Nitrogen OS P beta
https://sourceforge....01.zip/download

Edited by rovi, 01 September 2018 - 20:55.


#4090
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Am instalat Nitrogen "P". Pana acum totu pare sa mearga bine, totusi sunt probleme (care apar si la celelalte variante), consuma baterie "in draci" cand il folosesc, in idle e acceptabil (dupa ce am setat in kernel CPU Gouvernor pe "conservative"). O alta problema e ca se incalzeste, binisor cand e la incarcare. Se incalzeste si daca ma uit pe Netflix fara sa fie la incarcat. Daca il folosesc cand e la incarcat atunci se cam infierbanta. Cred ca trec inapoi pe DU si mai astept, nu e inca de tinut. Daca m-as putea descurca cu consumul, incalzitul nu acceptabil.

Edited by G0rg0ne, 03 September 2018 - 10:11.


#4091
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Mda. Deci aceleasi probleme ca la Carbom Rom (Pie).... Raman pe DU 12.5 deocamdata.

#4092
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Cred ca e normal ca toate ROM-urile care sunt pe xda sa aiba aceiasi problema, toate folosesc "tree"-ul lui @camcory...

#4093
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Asa e.... Mai asteptam... sa se mai rafineze. DU inca nu s-a produc (acel DU 13.0 neoficial nu e chiar ce trebuie).

#4094
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Iaca si Velocity alpha pie. O da-l testez in mod sigur deandata ce-mi gasesc ceva timp. Vad ca spre deosebire de celelalte ROM-uri cam merg toate cica, inclusiv bluetooth si NFC. Singura problema pare sa fie partea de telefonie care dupa un restart face figuri (lucru care aparea si in celelalte ROM-uri) fiind necesare cateva setari in plus. E totusi o problema care se manifesta cateodata sau doar in cazul unor retele. Pe mine nu ma intereseaza 3g-ul, nu am cartela in el, ma intereseaza consumul bateriei si temperatura.

Edited by G0rg0ne, 04 September 2018 - 17:49.


#4095
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Exact! Eu deocamdata sunt prins cu update-ul la security-ul de septembrie pe 2 XL. Probabil o sa aflu de la tine cum e alpha-ul asta (m-am cam lenevit se pare).

Ghici ce? Am pus Velocity-ul la descarcat. Cred ca ma distrez un pic in noaptea asta cu el. Ufff! Si abia pusesem inapoi DU 2.5 - asa necazuri sa tot ai :). Cireasa pe tort ar fi ca zilele astea sa apara si un DU 13.0 "stabil" pentru Nexys 6 :) .

#4096
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
cica niste usturoi ar fi bun la necazurile astea, asa se aude prin batrani :)))

#4097
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
:D

#4098
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View Postxcit, on 04 septembrie 2018 - 21:14, said:

cica niste usturoi ar fi bun la necazurile astea, asa se aude prin batrani Posted Image))
Frecat pe langa mufa de incarcare, sau peste tot (de sus pana jos)? :lol:

#4099
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Sare pe coada, nu? Caci tomai m-am distrat la doua maini, Factory image-ul pus cu flash-all.sh (fara "-w" ca azi sunt lenes si pricum security de septembrie e mizilic Posted Image ) si Velocity pus pe Nexus 6. Acum restartez si .. o sa il termin de setat. Deocamdata pare OK.

Edited by danmerezeanu, 04 September 2018 - 22:13.


#4100
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Da stiu ca te-ai distrat. Eu nu am timp sa ma joc cu el inca. Acuma ca tot ai facut-o astept sa vad ce zici 😁, merita sa il incerc si eu?

Edited by G0rg0ne, 05 September 2018 - 04:43.


#4101
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Am sentimente usor amestecate. Pare ca merita totusi. Ar trebui sa mai fac cateva teste insa si cu alte Gapps-uri, eventual si cu vreun alt kernel (daca prind asa ceva).
Sa rezum:
- Am ras tot de pe telefon (stii ce inseamna asta la mine, sters tot, inclusiv "SD-Card-ul").
- Am copiat apoi de pe laptop Velocity ROM, Gapps-urile (stock, asa ca sa fie) si Magisk 17.1.
- Instalarea clasica - din TWRP. Au fost mia multe instalari din cazua ca am avut mici chestii- de exemplu la una din instalari mis e lega la WiFi dar nu a vrut neam sa aiba si acces la Internet (posibil sa fi fost din ruterele mele, caci am fost multitasking ieri (pe langa Velocity am mia avut un update de Mojave pe Mac, plus pusus imaginii de fabrica pe 2XL - asta insa fara sa mai fac stergerea telefnului ca ... m-am lenevit)
- In fine, ultima data m-am sictirit asa ca am pus ROM, Gapps, Magisk si apoi restart, legare la Net, reaturare din cloud si... gata

ROM-ul mi se pare complet (in launcher-ul lui poti activa si gesturile din P). Comportamentul e OK atata cat m-am jucat cu el. Nu se incalzeste, desi consumul pare destul de mare (clar peste DU 12.5 - de asta si astept DU 13-le :) ).
Mai rau e ca din cand in cand imi imparte ecranul pe verticala si inverseaza intre ele cadranele  de jos si de sus din stanga - problema dispare daca inchizi ecranul... Enervant - tin minte ca din cauza asta am renuntat sa mai folosesc Elemental X Kernel la un moment dat. Mai vedem cand am timp sa ma mai joc cu el. Deocamdata a ajuns pe masa caci... am treaba. Sa vedem cat de repede se consuma bateria.

#4102
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Ok. Multumesc. O sa-l incerc si eu. Eu nu am patit pana acum chestia aia cu cadranele, e drept ca las in general kernelul stock, nu am folosit elemental x niciodata pana acum doar daca nu era inclus in ROM si in general nu prea mi-am batut capul cu asta. Ai incercat si alt launcher?

Edited by G0rg0ne, 05 September 2018 - 10:32.


#4103
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Macar daca ti se intampla si tie o sa stiu ca e ceva comun - evident am folosit kernelul "stock" din ROM. Deocamdata nu am instalat alt launcher. Gapps-urile recomandate de dezvoltator avea Google Now Launcher asa ca ... doar am trecut prin el. Ar merita incercate si alte Gapps-uri (ceva cu Pixel Launcher) :) .

#4104
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Carbon pie are un update cu cateva "fix"-uri si optiuni in plus, are security patch pe septembrie. Printre fix-uri se lauda cu unul la baterie care imbunatateste durata de viata (nu stiu daca si temperatura). Momentan Velocity e la rand dar stau foarte prost cu timpul din pacate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate