Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Motorola Nexus 6

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4165 replies to this topic

#4123
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Eh, daca-i bal, bal sa fie 😂
AndroidX unoficial
AOSP Extended pie
Ah, si Velocity apare azi sau maine cu o varianta noua... Desigur, tot de pe xda se bazeaza pe sursele lui @camcory.. so, nu ma astept la cine stie ce noutati. Velocity ce mai face nota discordanta.

Edited by G0rg0ne, 11 September 2018 - 14:11.


#4124
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Deci... doar DU a ramas tacut - studiaza insa problema sper... Posted Image

Edited by danmerezeanu, 11 September 2018 - 19:36.


#4125
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Velocity beta pie
"New build up. Pretty sure the VOLTE issue is resolved (works for me at least) and the network connection on reboot is fixed (for me) as well. This build has a bunch of kernel changes, build optimizations, and fixes added. I would recommend clean flashing again." Citat de aici

#4126
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Ok, am patit o chestie ciudata. Intentionam sa instalez Velocity. Intru in twrp, fac backup, sunt la lucru si atentia fiindu-mi distrasa, dupa backup uit sa dau wipe pentru o instalare pe curat si dau instal. Ma mira ca dupa rom isi instaleaza Magisk, ma gandesc ca e un script din Velocity. Termina si cu gapps dau reboot to sistem si ma duc sa-mi vad de treaba. Cand ma intorc, surpriza. Ecranul meu, pe care-l stiam de pe DU cu toate widget-urile, aplicatiile toate la locul lor, toate functionale WTF? Ma gandesc ca nu s-a instalat ma duc la setari, surpriza, tema era acolo, negru cu albastru dar icoanele sunt de pie . Nu cred, ma duc la "despre telefon", yup, eram pe Pie. Asadar am tras o frumusete de dirty flash de 9 peste 8.1 reusita. 😂. Acuma-s in dubii, sa-l las asa sau sa-i fac o instalare pe uscat? 🤔 Totul pare sa mearga, am chiar si digital well.. ala instalat default.

Attached Files


Edited by G0rg0ne, 11 September 2018 - 22:46.


#4127
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Da-i inainte, vezi cat rezista! :lol:

#4128
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
😂 Da, probabil ca asa o sa fac.. Cea mai ciudata treaba e cu tema. Velocity nu are implementata inca temele si totusi e acolo. Doar fontul nu il mai are, normal, nu avea de unde sa-l ia. Uite ce frumusete de tema 😂. Pana si ceasul din status a ramas in stanga...

Attached Files


Edited by G0rg0ne, 11 September 2018 - 22:55.


#4129
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Un bonus neasteptat. Enjoy si schimba-l doar daca ai probleme! Macar o vreme....
Zic si eu, dar poate m-am "muiat" din cauza ca am inceput sa ma uit la keynote-ul de la Apple :).

#4130
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Ei bine Velocity nu a rezistat mult. Motivul principal? Netflix. Nu am reusit sa-l fac sa mearga nicicum. Pe langa Netflix m-am lovit de o problema pe care imi aduc aminte ca o aveam si pe 8.1 fiind la momentul respecti unul din motivele care m-au determinat sa renunt la el. Cand vroiam sa folosesc tastatura, textul la care scriam ramanea ascuns de tastatura, nu urca mai sus. Evident am crezut prima data ca i se trage de la dirty flash asa ca l-am reinstalat pe curat. Degeaba, facea la fel. Acum sunt pe AndroidX unofficial, am pus link-ul mai sus. Aici pana acum totul pare OK.

Edited by G0rg0ne, 14 September 2018 - 12:58.


#4131
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Update la NitrogenOS Pie

#4132
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Ma uit. Deocamdata sunt un pic inghesuit. Am santier in casa (sper sa se termine luni seara). Iar pe 24... incep facultatile... Dar gasesc eu ceva timp pentru Nexus 6.

Edited by danmerezeanu, 15 September 2018 - 18:44.


#4133
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Va salut, sunt nou posesor de Nexus 6. Toate bune si frumoase, sunt super-mega incantat de achizitie, din pacate nu l-am primit cu incarcatorul original. Fostul propietar mi-a dat incarcator de iPhone. Pot folosi cu incredere orice incarcator sau cablu usb ? Din ce am vazut pe net incarcatorul original scoate 5V/1.6A, 9v/1.6A si 12V/1.2A. Telefonul suporta fast charge ?

Scuze, m-am lamurit, oarecum. Este vorba de turbo charge, probabil o inventie a celor de Motorola.

Edited by id_cristi, 07 October 2018 - 23:21.


#4134
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Da. Asta era tehnologia pe atunci. Nu ar trebui sa ai probleme cu inarcatorul. Poate doar sa se incinga mai tare (incarcatorul) daca e subdimensionat. Iar despre incracat va incarca normal (adica doar la 5 V) deci va dura ceva mai mult sa incarci bateria.
Apropo, inteleg ca telefonul este second hand, nu? Il folosesti cu ROM-ul stock sau ai inceput sa iti bagi mainile prin el? Oricum ar fi, bucura-te de el. E un telefon OK.

#4135
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Este second hand, da. Deocamdata il testez cu rom-ul stoc. A vent cu Android 7.1.1. Nu am experienta in custom ROM. Oricum, e o jucarie f faina : ).

#4136
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Da, noi nu ne putem desparti de el desi am trecut pe alte telefoane. Asa cum iti spunea si @danmerezeanu, bucura-te de el. E o bucurie pentru media...

#4137
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
O, da! Dupa Nexus 6 nu mai vrei ecran cu diagonala mica sau fara difuzoare frontale stereo. Daca il prefer eu (la multimedia) pana si lui Pixel 2 XL... :)

#4138
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Va salut din nou. Dupa cateva zile de butonat, am ajuns la concluzia ca telefonul asta, daca il ai, nu se da din casa :).
    Acum vreau sa mai cumpar inca unul,   tot Nexus 6, "mai frumos si mai aratos". Doar ca, la o diferenta redusa de pret, am gasit si un Moto G6 plus, in aceleasi conditii, la cutie, cu toate accesoriile.
   Ce credeti, ar merita mai mult G6, ati avut ocazia sa le comparati? Doar in ce priveste experienta multimedia.
   Nu am in apropiere un magazin unde sa testez G6 plus.

#4139
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Din pacate nu am avut decat Nexus 6 - acum vreo 2 ani (intre timp am trecut la Nexus 6P si acum Pixel 2 XL)... Nexus 6 a ramas referinta mea in ce priveste dimensiunea ecranului si difuzoarele stereo - consumul de multimedia deci (bine, mint un pic, pentru ca de fapt rimit totul catre televizor/Chromecast). Daca te multumeste, ia un al doilea Nexus 6. Este remarcabil pentru un telefon din 2014. Si garantez ca inclusiv Android-ul 8.1 (Dirty Unicorns 12.5-urile cel putin) merge foarte bine pe el - custom ROM-urile de Android 9 functioneaza si ele dar mai au pana sa fie optimizate in c epriveste consumul. iar cu Camera NX obtii destule lucruri in plus. Asta daca vrei sa il deblochezi desigur Posted Image .
Posibil ca G6 sa fie mai bun - cel putin pe hartie dar... exista si telefoane mai bune - la alt pret desigur.

Edited by danmerezeanu, 14 October 2018 - 08:01.


#4140
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
"Armata" mea (incompleta caci Nexus 5 si Nexus 4 au fost "donate" fratelui meu, respectiv parintilor - era pacat sa stranga praful intr-un sertar asa cum se intampla c tabletele).
De la stanga la dreapta, pe doua randuri: Nexus 6, Nexus 6P, Pixel 2 XL, Nexus 7 (2012) si Nexus 10.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate