Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

software elaborare propozitii in limba engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
nu stiu in amanunt strategia asta la care te referi. la urma urmei, m-am gandit de mult timp s-o pun free pe piata, ca mai am un pic si ies la pensie, putem discuta.
putem vorbi pe PM?

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Discutam public, nu-i nimic de ascuns ! Asa mai corecteaza si altcineva daca spun vreo prostie.
Numai ca pana una-alta trebuie sa expui principial ideea, cum vezi tu functionarea aplicatiei si cum (tot sumar deocamdata) se intampla traducerea.

#21
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
nu e vorba de traducere, ci de elaborare de propozitii, direct in engleza, cu tutor la fiecare pas (stiut sau nu).

cam pe dos fata de ce fac cei de la stanford, cu programele lor de parsing. ei pleaca de la structura si incearca sa o descifreze, apoi sa creeze structuri pe scheletul respectiv (arboricol, ideea nu-i a lor, e veche de vreo 50 de ani). eu procedez altfel. pe moment, celor ce vor sa se implice le pot spune ca interfata ar fi una gen word pentru fonturi si biblioteci de cuvinte structurate pe anumite principii. evident cu butoane de lucru, salvare, etc.

baza de date este destul de mare iar elementul cheie este tasta "space".

cam atat, deocamdata. astept vesti.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Ai baza de date ? Cine introduce cuvintele ?
Aplicatia inteleg ca-i formata in principiu dintr-un editor de texte, la tasta space banuiesc ca apare o lista din care selectezi un cuvant. Mai da detalii legate de aplicatie si cum lucreaza ea, nu de algoritmul tau. Sa poata evalua doritorii ce implica partea de programare.

#23
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
incepi sa intelegi, le-am spus tuturor ca nu-i mare branza de programare, doar niste conditii pe care daca am tipar le pun eu, ca si baza de date, tot.
cum adica sa las algoritmul meu in pace, pai asta-i tot spilu', tu vrei sa-ti spun practic functiile. cam atat, azi. de la functii se pleaca la elaboraraea algoritmului. nu stiu eu toata bucataria programarii, dar in mare stiu ca definirea functiilor constituie baza algoritmului.
poate ne mai auzim.
end. (not end.end)

#24
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008
Cum adica nu ai gasit, pai eu nu spuneam ca ma bag da pe bani :) ??

Acuma nu mai am timp decat foarte putin daca iti convine asa.

#25
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
cred ca atunci cand o sa gasesti tu timp, o sa-ti dau si eu bani.

face to face, amigo!

ideea e prea simpla si prea usor de pus in practica. ai un ton care imi displace, asa ca las-o moarta.
crezi ca numai tu esti ocupat? asta este scuza celor care se supraevalueaza si supraliciteaza. asteapta sa se raceasca mamaliga... din partea mea, poti sa te si grabesti!

toate bune.

Edited by coca-marius, 03 January 2015 - 18:55.


#26
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
@initiator: ai un aer de superioritate absolut disgratios. Sper  ca n-ai fost lovit de senilitate. De obicei mosnegii senili ajung sa creada ca ce-au descoperit ei in ciorba-alfabet e secretul lumii, pe care l-au cautat inca anticii. De obicei pe acestia ii auzi ridicand degetul aratator: domle, politica-i o curva! Wow! Ti-a trebuit o viata sa descoperi?!
Sunt sigur ca ce ai "descoperit" tu in structura limbii engleze cu algoritmul tau cu tot au facut-o deja altii. Diferenta ca aia si-au dat seama ca nu e viabila descoperirea si au aruncat-o la gunoi imediat. Nu esti singurul care te crezi un geniu neinteles. Mai sunt si aia care daca vrei si daca le recunosti valoarea iti vor spune ca stiu cum sa te imbogatesti la loto desi abia supravietuiesc de la pensie la pensie.
Si daca esti atat de superior acestor programatori de ce nu ai invatat un C++ in 20 de ani sa-ti faci tu singur programul si sa aduni toata gloria? Invitatii in emisiuni, sa fii subiectul stirilor in tara si strainatate. Imagineaza-ti BBC-ul cum da un reportaj cu tine! Pt asa ceva nici acum nu e tarziu. Tragi 2-3-4 ani de programare aplicata si te-ai scos!

#27
Teologu

Teologu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 05.01.2015
Nici nu-i trebuie asa mult, ca tot zicea ca  e usoara partea de programare.

Edited by Teologu, 06 January 2015 - 00:51.


#28
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 coca-marius, on 13 octombrie 2014 - 23:16, said:

nu ca lipsa de modestie, da' einstein a emis o teorie pe care unii nici acum nu cred ca ar putea sa o elaboreze cineva.
partea de programare implicata este relativ simpla, nu necesita decat ceva rabdare si putina onestitate. te bagi?


Nimeni de aici nu cred ca e un Einstein al programarii.Mici Einsteini lucreaza de obicei pe cont propriu sau la firme gen Google,Microsoft etc...daca in 20 de ani geniile astea n-au reusit,nici tu nu cred ca reusesti.In fine,daca chiar vrei sa dai bani de pomana...

#29
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008
Spuneam ca is ocupat acum, dar eu imi oferisem serviciile in alta data cand lucram la stat si aveam timp berechet. Stai linistit ca nu ma simt superior sunt mediocru la programare. Dar probabil la ce iti trebuia ma pricepeam. Vad ca nu gasesti ce vrei de mult timp si de aceea incercam sa te ajut dar foarte putin ca timp daca iti convine asa. Nu cer nu stiu cati bani, lucrez ieftin.

#30
Teologu

Teologu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 05.01.2015
Platesti?

#31
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,343
  • Înscris: 24.05.2010
Problema se pune la interpretarea lor.

Cum vede calculatorul diferenta dintre "Omul acesta e mort de dor." si "Omul acesta e mort de beat." si aici ma refer la sensul expresiei "mort de...". De aceea si google translate mai da rateuri fiindca inca nu s-a gasit o solutie viabila sa se elimine acest deficient. Cum poti sa oferi o floare in inegleza? Aici mai apare si problema dintre limbi, si un exemplu ar ca aproape 50% din limba romana nu merge tradusa exact in engleza. De aceea unele glume in romana nu au sens in engleza si invers.

#32
Teologu

Teologu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 05.01.2015
Daca plateste intai, il ajut.

Edited by Teologu, 08 January 2015 - 15:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate