Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 

platesti impozit daca cumperi actiuni si nu le vinzi?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014
se plateste impozit in Romania daca cumperi actiuni si nu le vinzi ? si trebuie sa declari ca detii acele actiuni anual ? sau nu trebuie sa declari nimic pana nu vinzi ?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Odata ce le cumperi poti (in cazul fericit...) sa primesti dividende.

In care caz platesti impozit (de obicei impozitat direct) si CASS (care in cazul in care nu platesti deja la nivelul salariul minim poate sa fie de sute sau chiar mii de ori mai mare decit dividendul daca acesta e extrem de mic, pentru ca CASS-ul trebuie platit la nivelul salariului minim pe economie).

Ca o paranteza si o intrebare (mai capcana decit pare la prima vedere) pe care am pus-o in mai multe situatii si care te poate eventual interesa si pe tine daca faci rost de niste actiuni... : cum poti sa faci sa scapi de niste actiuni?

#3
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Daca nu le vinzi nu platesti nimic.
Daca nu vinzi nimic nu trebuie sa declare nimic , din ce stiu eu.

Impozitul  este 16 % din profit . Nevanzand nimic nu ai cum sa ai profit ; evident nici pierdere.

Pierderea se poate reporta pana la 5 ani .

Daca primesti dividende acestea sunt impozitate direct la sursa.

#4
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014

View Postf300, on 08 octombrie 2014 - 18:45, said:

Odata ce le cumperi poti (in cazul fericit...) sa primesti dividende.

In care caz platesti impozit (de obicei impozitat direct) si CASS (care in cazul in care nu platesti deja la nivelul salariul minim poate sa fie de sute sau chiar mii de ori mai mare decit dividendul daca acesta e extrem de mic, pentru ca CASS-ul trebuie platit la nivelul salariului minim pe economie).

Ca o paranteza si o intrebare (mai capcana decit pare la prima vedere) pe care am pus-o in mai multe situatii si care te poate eventual interesa si pe tine daca faci rost de niste actiuni... : cum poti sa faci sa scapi de niste actiuni?

au innebunit de tot astea de la stat cum adica sa platesc CASS de "600" RON pe an pe cateva actiuni pe care iau maxim 1-5 ron dividente pe an ,ma bip pe cetatenia lor ,ma sterg undeva cu buletinul si pasaportul lor...pacat ca costa vreo 100000 euro sa iti schimbi cetatenia ,daca as fi avut bani astea mi-as fi cumparat alta cetatenie de mult...te chinuii sa strangi si tu vreo 5000-10000 ron  ca sa nu mori de foame la batranete si jigodiile astea de la stat ti-ar lua si pe astea daca ar putea ...trist ce se intampla in tara asta ...

#5
gisurvey

gisurvey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.10.2007

View Postalin2016, on 08 octombrie 2014 - 18:39, said:

se plateste impozit in Romania daca cumperi actiuni si nu le vinzi ? si trebuie sa declari ca detii acele actiuni anual ?
Nu. Nu.

View Postalin2016, on 08 octombrie 2014 - 18:39, said:

sau nu trebuie sa declari nimic pana nu vinzi ?
Pentru anul in care le vinzi trebuie sa completezi si sa depui Declaratia 200 la ANAF pana in 25 mai a anului urmator, completata pe baza fisei de portofoliu furnizata de intermediar/broker la sfarsitul anului. La modul general, daca le vinzi in castig, iti va fi impusa cota de 16% pe diferenta in plus.

CASS-ul pentru acest tip de operatiuni este (inca) o nebuloasa in fiscalitatea romaneasca.

#6
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Din ce spune codul fiscal, nu se plateste CASS

#7
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014

View PostWittmann2, on 10 octombrie 2014 - 15:51, said:

Din ce spune codul fiscal, nu se plateste CASS

o fi asa da vad ca au innebunit si ceilalti europeni :
http://www.ft.com/cm...l#axzz3FmkUg04X

Mai degraba ma duc pe darkcoin si nu mai am treaba cu nimeni si imi vad de ale mele...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate