Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

accident pe trecerea de pietoni

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#55
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca poti!
...daca esti la <1m de trecere, desi circuli regulamentar si legal, nu poti.

alta problema e ca in romania te uita dumnezeu acolo asigurandu-te.

eu, pentru ca sunt  sofer, cand traversez ma opresc si ma asigur.
dar cel mai adesea trebuie sa "fortez" ca sa obtin mila cuiva sa ma lase sa trec in timp ce ma injura.

cunosti si problemele astea, nu?
sau sunt ceva nou?

femeile/batranele/batranii care asteapta "asigurandu-se" cate 10 minute langa o trecere si nu ii lasa nici dracu'.

#56
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006

 valitudor, on 03 octombrie 2014 - 07:46, said:

Sincer, așteptãm doar rãspunsul la întrebare. Îl consider doar pe acesta:
Da, pietonul poate fi vinovat (chiar exclusiv) dacã apare brusc în fața șoferului.

Dacã interpretezi așa aici, înseamnã cã trebuie interpretat  la fel și aici:

Dacã un pieton este accidentat pe o trecere de pietoni semaforizatã, la culoarea VERDE a semaforului, el poartã mãcar 50% din responsabilitate deoarece nu s-a asigurat cã o poate face fãrã a pune în pericol siguranța sa sau a celorlalți.
Chestiile astea trebuie judecate consecvent, nu dupã cum ne picã nouã bine.

2. Ridicarea bastonului de cãtre un orb nu reprezintã ASIGURARE. Nu forța lucrurile de dragul demonstrației



3. Noțiunea de ASIGURARE și cea de PRIORITATE sunt distincte.
Este ilogic/aberant ca atunci când ai prioritate sã fi nevoit LEGAL sã te asiguri ca nu cumva sã vinã altul și sã nu ți-o dea.
Atenție, vorbesc de obligativitatea legalã, pentru cã de sãnãtos este foarte sãnãtos s-o faci.
Dacã ar exista o astfel necesitate legalã și ilogicã judecãtorii ar stabili culpa prin tragere la sorți sau ar acorda-o de ambele pãrți.

ERATA: la punctul 3 prin distincte citiți disjuncte

La semafor soferul este obligat sa opreasca la culoarea rosie sau sa cedeze trecerea daca face dreapta in unele intersectii. Are semne care reglementeaza oprirea/incetinirea, indiferent daca vin sau nu masini pietoni, etc. La trecerea de pietoni nu trebuie sa incetinesti decat in anumite conditii. So scrie si la pietonti cum sta treaba la semafoare. Etc.

#57
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006

 spare-me, on 03 octombrie 2014 - 11:12, said:

daca poti!
...daca esti la <1m de trecere, desi circuli regulamentar si legal, nu poti.

alta problema e ca in romania te uita dumnezeu acolo asigurandu-te.

eu, pentru ca sunt atat sofer cati si avocat, cand traversez ma opresc si ma asigur.
dar cel mai adesea trebuie sa "fortez" ca sa obtin mila cuiva sa ma lase sa trec in timp ce ma injura.

cunosti si problemele astea, nu?
sau sunt ceva nou?

femeile/batranele/batranii care asteapta "asigurandu-se" cate 10 minute langa o trecere si nu ii lasa nici dracu'.

Ai dreptate aici. Civilizatia trebuie sa fie in dublu sens. Dar, atat timp cat pietonii zic "da-l in mtii ma-sii, sa opreasca, sunt pe trecere" sau se arunca in fata masinii fara pic de discernamant, iar soferii zic "lasa-l sa astepta ca nu vede nimeni", situatia va perpetua.
Discutand strict legal, nici soferii, nici pietonii nu au dreptate.

#58
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,314
  • Înscris: 19.03.2007

 test_driver, on 03 octombrie 2014 - 11:31, said:

La semafor soferul este obligat sa opreasca la culoarea rosie sau sa cedeze trecerea daca face dreapta in unele intersectii. Are semne care reglementeaza oprirea/incetinirea, indiferent daca vin sau nu masini pietoni, etc. La trecerea de pietoni nu trebuie sa incetinesti decat in anumite conditii. So scrie si la pietonti cum sta treaba la semafoare. Etc.

Ce viteza trebuie sa ai in preajma trecerilor de pietoni, asta ca tot spui ca nu trebuie sa incetinesti?! Faptul ca pietonul are obligatia sa se asigure nu-i ia dreptul la prioritate pe trecerea de pietoni. Asa ca ori are verde ori e pe trecere, trebuie sa beneficieze de acelasi lucru ...sa i se acorde PRIORITATE . Terminati cu aberatiile astea. Si mai simplu pentru cei care nu pricep, pot face o chestie practica, in trafic, atunci cand e politia in zona, nu dati prioritate pietonilor si apoi aduceti drept argument in favoarea voastra faptul ca pietonii nu s-au asigurat....veti avea succes maxim.

Edited by titoo, 03 October 2014 - 12:09.


#59
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006
Ia zi ce viteza trebuie sa ai in preajma trecerilor de pietoni in oaras unde nu sunt alte semne de reglementare a vitezei.
Eu stiu ca 50 daca nu sunt pietoni pe trecere sau care sa intentioneze sa treaca. Daca e altfel imi cer scuze si pun filmulet pe net in care-mi dau foc la permis. Dar vi cu articol din lege.

Daca e cum zic eu, tu ce faci? Ii dai foc?

#60
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,314
  • Înscris: 19.03.2007

 test_driver, on 03 octombrie 2014 - 12:21, said:

Ia zi ce viteza trebuie sa ai in preajma trecerilor de pietoni in oaras unde nu sunt alte semne de reglementare a vitezei.
Eu stiu ca 50 daca nu sunt pietoni pe trecere sau care sa intentioneze sa treaca. Daca e altfel imi cer scuze si pun filmulet pe net in care-mi dau foc la permis. Dar vi cu articol din lege.

Daca e cum zic eu, tu ce faci? Ii dai foc?

Am spus demult ca nu mai dau mura-n gura articole din legislatie, cauta-l singur.Fa ce vrei cu permisul tau, eu prefer sa-l pastrez asa intact".
Ai semnul care presemnalizeaza trecerea de pietoni si campul vizual iti e obturat, nu reduci viteza, circuli cu 50? Stiu raspunsul, imi vei spune ca DA...doar pietonul e obligat sa se asigure, tu n-ai nicio obligatie .

Edited by titoo, 03 October 2014 - 12:48.


#61
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006
Da, fix asta am spus mereu. Eu propun sa mergem pe trotuar si sa-i omoram pe toti. Asta e fix ce ai inteles tu. Eu am un internet de rahat si imi e cam greu sa caut. Daca puteam ti-l tranteam de mult. Doar ca stiu sigur ca exista. Cautal si apoi vezi  care cui ii da mura in gura.

#62
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,314
  • Înscris: 19.03.2007

 test_driver, on 03 octombrie 2014 - 13:17, said:

Da, fix asta am spus mereu. Eu propun sa mergem pe trotuar si sa-i omoram pe toti. Asta e fix ce ai inteles tu. Eu am un internet de rahat si imi e cam greu sa caut. Daca puteam ti-l tranteam de mult. Doar ca stiu sigur ca exista. Cautal si apoi vezi  care cui ii da mura in gura.

Nu ma refeream strict la tine. Eu stiu ca exista articolul ala, nu-i stiu numarul si nici nu stau sa caut, e o situatie in care in preajma trecerilor pentru pietoni ai obligatia sa reduci la 30. Si inca ceva, nu incepe si tu ca oligofrenii cu datul foc permisului, de la tine am pretentii, candva mi-ai demonstrat ca stai bine la capitolul legislatie si interpretarea corecta a diverselor situatii expuse pe aici.

#63
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,851
  • Înscris: 15.08.2014
titooo: ai dreptate.
test_driver: viteza la trecerea de pietoni e de 30 km/h in localitati. or, la o asemenea viteza, pana si un pieton supersonic e vizibil.
si ca sa evitam dubiile, iaca sursa: http://www.legislati...ie/Viteza.html. in ro, din pacate, respectul pentru viata si integritatea umana tinde spre 0.
la concret, initiatorul putea sa fie grav ranit sau mort, sa lase copii orfanii si aici se discuta de chichite si artificii legale.
R U S I N E sa ne fie, si nu, nu s de vina americanii pentru situatia asta.
P.S chiar m-am enervat si va astept bucuros cu contraargumente...........................

Edited by petit_christian, 03 October 2014 - 13:48.


#64
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006
Pai cu permisul vroiam sa demonstrez ceva atunci cand tu zici implicit de mine ca omor puetoni si ma doare la adidas ca ei trebuie sa se asigure si sa fuga de mine cand ma vad. Acum exagerez si eu, dar nici tu nu ai fost departe.si nici nu am zis pe undeva ca trebuie sa se asigure ca sa dea prioritate, ci sa se asigure ca este vazut, implicit ca pate traversa strada in conditii de siguranta. Faraa pune in pericol stoti voi nu am acum codul cuvant cu cuvant. Cucu.

#65
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,851
  • Înscris: 15.08.2014
test_driver: tre' sa se asigure, nimic de zis, dar soferul vine cu 1 T de fier, cu o anumita viteza, de obicei, peste cea legala; soferul are un examen (implicit si cunostinte) si un control medical in spate; mult stii, mult vei fi judecat.
pietonul, poate fi vai steaua lui, cu probleme de vedere, de auz, de atentie, batran, copil, sau pur si simplu prost, dar nu inseamna ca devine tinta mobila pentru imbecilii cu volan in mana.
daca era vreo ruda de a vostra, sau cineva si mai apropiat, sotie, copil, frate, sora etc, tot asa mai cautati bete in roate?
la concret daca pietonul moare pe trecere cine il mai invie?
asa trebuie pusa problema, nu ca avea sau nu sapca, de ce avea chibrit si nu bricheta si tot felul de vorbe proaste, de te doare capul.
P.S test_driver asteptam sa vedem cum arde permisul tau. un litru de benzina il platesc eu personal.

Edited by petit_christian, 03 October 2014 - 14:11.


#66
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006
Citesye TOATE MESAJELE mele de aici in ultimele 36 de ore. O sa vezi ca nu zic sa se asigure de masini la modul ca sa se fereasca de ele. Nu ca nu ar fi indicat. Ci sa se asivure ca este vazut. Adica faci o pauza apoi treci.soferul cand vede pauza incetineste si cand pune ala piciorul pe carosabil opreste. Nu respecta astea, atunci i-a amenda. Daca pietonul se arunca direct pe trecere risca sa oblige un sofee sa opreasca in conditii riscante si eve tual sa isi riste si viata. Si nici nu respecta codul rutier. Hai ma ce naiba ca nu e greu deloc...

#67
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
@ initiator: si ia zi bai pretenas, te-ai intins pe asfalt ca Nutella pe paine, sau cum a fost?

#68
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,851
  • Înscris: 15.08.2014
ce e riscant daca se merge cu 30 la ora (de dragul discutiei, hai cu 40, chiar 50 cu atentie sporita). aaa, ca vine un dobitoc si loveste din spate? nu-i pb, raspunde pentru fapta lui, plateste reparatia, in plus in masina esti mai  protejat decat pietonul.
aaa, pietonul nu se asigura, de acord, dar daca nu se asigura, ce faci,  dai in el?asta e, repet, la 30 la ora, il vezi venind de pe marte.
acum lasand discutiile, o promisiune e mai tare ca o datorie;ai linkul cu legislatia, vrem filmuletul.

#69
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006
Puteai sa pui si tu un citat. Chiar nu prea merge netul. Nici mesajul asta nu stiu daca voi reusi sa-l trimit... oricum stiu cam ce articol ai pus. Acum.... abia astept sa-l vad si eu si sa-mi dau foc la permis. Cu toate ca.... am asa senzatia ca voi ramane cu el intact.

link-ul nu merge. DUpa indelungi incercari si asteptari.... pacat, ca internetul merge asa incet incet. Totusi e posibil sa fie de la mine, asa ca e bun si un citat. Cu numar cu tot, sa vada si fraierii ca mine cum se circula pe drumul public.

#70
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006

 petit_christian, on 03 octombrie 2014 - 13:45, said:

titooo: ai dreptate.
test_driver: viteza la trecerea de pietoni e de 30 km/h in localitati. or, la o asemenea viteza, pana si un pieton supersonic e vizibil.
si ca sa evitam dubiile, iaca sursa: http://www.legislati...ie/Viteza.html. in ro, din pacate, respectul pentru viata si integritatea umana tinde spre 0.
la concret, initiatorul putea sa fie grav ranit sau mort, sa lase copii orfanii si aici se discuta de chichite si artificii legale.
R U S I N E sa ne fie, si nu, nu s de vina americanii pentru situatia asta.
P.S chiar m-am enervat si va astept bucuros cu contraargumente...........................
Deci mesajul asta il vazusem tarziu, scrisesem in acelasi timp. Acum m-am apucat sa-ti arat ca l-am bagat si in seama. Totusi daca ala e articolul 123 Litera i, mai citestel de vreo 70 de ori si vezi in ce conditii am spus ca imi au foc la permis. Dar citestel pana la capat, nu doar primele 2 litere. Tu ce ai citit? primele 4 cuvinte: La trecerile pentru pietoni, si apoi s-a umflat vena si te-ai revarsat pe forum ca suntem criminali si ne agatam de legi. Pai chiar si asa, daca imi sare unu in fata, criminal sau nu, pe trecere sau pe langa, tot il lovesc, nu prea am de ales, fizic, efectiv masina mea nu poate opri in 20 cm nici de la 10 km/h ce sa mai vorbim de 30 km/h cum zici tu, ca daca mergi legal cu 50 nu ai nici o sansa.

Bun

 petit_christian, on 03 octombrie 2014 - 13:55, said:

P.S test_driver asteptam sa vedem cum arde permisul tau. un litru de benzina il platesc eu personal.

Si daca era sa nu am dreptate, nu as fi avut nevoie de un litru de benzina de la tine, eventual de motorina, masina mea e diesel. Oricum, nu e cazul, daca tot esti asa inversunat, ar fi bine sa-i dai foc la al tau, e clar ca stii regulamentul cate 4 cuvinte din fiecare Articol si litera, si la final ti-ai creeat propriul tau regulament, cu care esti perfect de acord.

Uite mai jos si ce am spus eu:

 test_driver, on 03 octombrie 2014 - 12:21, said:

Ia zi ce viteza trebuie sa ai in preajma trecerilor de pietoni in oaras unde nu sunt alte semne de reglementare a vitezei.
Eu stiu ca 50 daca nu sunt pietoni pe trecere sau care sa intentioneze sa treaca. Daca e altfel imi cer scuze si pun filmulet pe net in care-mi dau foc la permis. Dar vi cu articol din lege.

Daca e cum zic eu, tu ce faci? Ii dai foc?

Si uite aici ce scrie si articolul din lege:

Art.123 Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h, in localitati, si 50 km/h, in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:
...
litera i) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare.
...

Dar citestel pana la capat, nu doar:

Art.123 Conducatorul de vehicul este obligat sa Circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h, in localitati, si 50 km/h, in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:
litera i) la trecerile pentru pietoni

Pentru ca mai urmeaza niste cuvinte care ii vor da cu totul si cu totul alt sens decat ce ai vrea tu.

Deci nici nu-mi cer scuze, pentru ca nu am de ce, si nici nu-mi dau foc la permis. Ptiu ce ma speriasem, credeam ca raman fara permis.

#71
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,314
  • Înscris: 19.03.2007

 test_driver, on 03 octombrie 2014 - 13:46, said:

Pai cu permisul vroiam sa demonstrez ceva atunci cand tu zici implicit de mine ca omor puetoni si ma doare la adidas ca ei trebuie sa se asigure si sa fuga de mine cand ma vad. Acum exagerez si eu, dar nici tu nu ai fost departe.si nici nu am zis pe undeva ca trebuie sa se asigure ca sa dea prioritate, ci sa se asigure ca este vazut, implicit ca pate traversa strada in conditii de siguranta. Faraa pune in pericol stoti voi nu am acum codul cuvant cu cuvant. Cucu.

Se pare ca ai luat-o prea personal, eu scriam la modul general si faceam referire la mentalitatea unora. Iar vina ta este ca scrii ca nu ai nicio obligatie in zona trecerilor de pietoni decat in anumite conditii. Adica ai minimalizat conditile alea care sunt scrise in articolul din legislatie. Si la cati bizoni sunt atat pe sosele cat si pe aici, multi vor intelege ca nu prea au obligatii si ca pietonul e cel care trebuie sa se asigure. Iar in mintea unora a se asigura pietonul echivaleaza cu a-i lasa pe ei sa treaca pentru ca aveau viteza si nu puteau opri in conditii de siguranta.

#72
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006
Eu nici nu le-am minimizat nici nu am spus ca nu ai nici o obligarie. Nici ca sofer nici ca pieton. Am spus ca daca imi sare in fata un pieton la o distanta imposibil de evitat coliziunea din cauza ca el nu a ridicat privirea sau macar sa faca o pauza scurta pe bordura, eu teoretic si, daca e filmat, si practic, nu am nici o vina.

Daca pietonul trece de ceva timp, fara sa se fi asigirat, dar eu am avut timp de reactie ca sofer, si totusi nu l-am evitat atunci e vina mea oricum.

Mai in spate am explicat si pas cu pas, as per regulation, cum se face.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate