Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

accident pe trecerea de pietoni

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#19
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 ccf_cristi, on 01 octombrie 2014 - 09:16, said:

Si iarasi incepem soferi vs pietoni.


Tu de ce te-ai oprit sa-l lasi sa treaca?!....doar erai pe trecerea de pietoni si aveai prioritate! Posted Image De ce nu i-ai dat inainte cu tupeu?...doar aveai protectia divina a legii si a dungilor de pe asfalt!
Nu aveam nici o protectie...M-am oprit ca sa ma feresc. Ce legatura are asta cu faptul ca ala nu e atent la trecere???

Ce legatura are asta cu faptul ca putea fi un copil?

 gigi_4476, on 01 octombrie 2014 - 09:19, said:

daca nu ai inteles ce am vrut eu sa zic in postul de mai sus, nu-ti mai bate capul...
de unde știi tu ca eu nu opresc la treceri? am nevoie de permis, si nu vreau sa ii dau lui garcea motive sa mi-l ia. opresc, chiar daca boul/vita s-a repezit si a facut deja un pas pe trecere...
am inteles. numai ca ai impresia, ca marea majoritate ca nu ai nici o obligatie si doar pietonii au; SAU VEZI DOAR PIETONII care trec aiurea. PE SOFERI NU II VEZI sau nu ii contabilizezi...de ce? poate ca asa gandesti.... Amandoi au obligatia sa fie atenti, insa cel scolit, cu atestat etc e soferul. Care nu pricepe nici in ruptul capului ca trebuie sa circule prudent si cu ochii beliti la trecerile de pietoni

In plus, ce mentalitate...de ce ii pasa initiatorului daca ii ia permisul? PAI DACA AR RAMANE FARA EL 1 AN sau mai mult cand accidenteaza un pieton pe trecere, SA VEZI CE MIELUSEI AR DEVENI TOTI!!!

am vazut langa o scoala, cu 2 treceri de pietoni, una dupa alta, cu semne etc un Jeep care era sa dea peste un copil ( s-a oprit la jumatate de metru). copii...sunt copii. e zona de scoala semnalizata etc...si TOT DEGEABA! nebuni.

Se vede ca ati prins numai perioada de "libertate" prost inteleasa...de frica puscariei mergeau soferii cu grija la trecerile de pietoni. Nu auzeai de atatea accidente cum auzi azi...
Acum toti au impresia ca si-au luat sosea.

Edited by xtremdriving, 01 October 2014 - 09:26.


#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 Nero-d, on 01 octombrie 2014 - 08:41, said:

ok Posted Image
sper ca l-am lamurit pe initiator Posted Image si l-am ajutat cu informatii importante

de ce oare cei ce traverseaza atent si se asigura nu sunt niciodata surprinsi si accidentati???

din punctul meu de vedere... accidentul pe trecerea de pietoni se produce din greseala si neatentia prostia conducatorului auto coroborata cu prostia si nepasarea victimei!




Mi-am permis sa te corectez.

 xtremdriving, on 01 octombrie 2014 - 09:38, said:



Se vede ca ati prins numai perioada de "libertate" prost inteleasa...de frica puscariei mergeau soferii cu grija la trecerile de pietoni. Nu auzeai de atatea accidente cum auzi azi...
Acum toti au impresia ca si-au luat sosea.

Cam multe nu se intamplau din cauza fricii de consecinte,care chiar erau.

#21
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 xtremdriving, on 01 octombrie 2014 - 09:38, said:

ca marea majoritate ca nu ai nici o obligatie si doar pietonii au

E putin invers. Ei isi inteleg responsabilitatile ca soferi fata de pietoni, insa le atribuie si pietonilor responsabilitati pe care nu le au... decat, poate, fata de ei insisi, pentru conservarea propriei persoane.

Eu cand traversez pe trecere ma asigur din toate directiile si incerc sa-mi educ copilul sa faca la fel, insa, dragilor, daca un pieton nu se asigura cand traverseaza pe trecere nu poarta niciun fel de responsabilitate legala pentru producerea accidentului.
Nu mai incercati sa gasiti scuze tampite unui sofer cum ca nici ala de a traversat nu s-a asigurat. Este numai si numai responsabilitatea soferului sa-l evite.
Da, si eu as fi de acord sa se suspende permisul pentru 1 an in astfel de situatii. Mi-as trimite copilul la scoala cu ceva mai multa siguranta...

Iar lumea asta este mai degraba a pietonilor decat a soferilor....

#22
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Incearca sa iti inchipui o strada luga de vreo 300 m care are limitare la 30 si atentionare zona scolara care la mijloc, pe o distanta de cca 40 m are speed bumpere, 2 treceri de pietoni semnalizate + marcaj si totusi un retardat, desi era plin de copii care zburau in toate directiille ca tocmai iesisera de la scoala, era sa omoare un copil. S-a oprit la jumatate de metru si se uita pe sus sa vada daca e vreun semn, ca, eventual, sa tipe la copil. Am tipat eu la el mai repede...si pe trecerea de pietoni vrei sa ii omori ma ratardatule??

Attached File  Untitled.png   14.94K   19 downloads

#23
cristianovidiu88

cristianovidiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.01.2009

 Nero-d, on 01 octombrie 2014 - 07:36, said:

du-te tu frumos si retrage-ti plangerea in caz ca ai facut-o Posted Image

altfel... te-ai simtii tu mai bine daca ala n-ar mai avea permis asa... vreo luna???
de unde stii tu ca n-are permisul suspendat??? cu dovada circula bine mersi 15 zile... mai mult decat ai stat tu in spital

beleste ochii cand travesrezi!!! ca nu te apara dungile alea zugravite pe asfalt si zi mersi ca nu te-a stilizat vreun gabor cu creta pe asfalt (© parazitii)

in alta ordine de idei... vezi ca asigurarile platesc despagubiri si pentru "victime"

Ar trebui sa beleasca soferii ochii cand vad ca urmeaza o trecere pentru pietoni!
In tarile civilizate cand oamenii se apropie de trecerea de pietoni masinile se opresc din timp si le acorda prioritate!
La noi in Romania cand dai prioritate la pietoni deja  se mira oamenii cum de ai oprit!

#24
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
o sa-i raspund autorului.
Soferul nu a ramas fara permis pentru ca 1) dovada 15 zile si 2) dovada se prelungeste la politie si ulterior la procuror pana la solutionarea dosarului, care va dura probabil ~1 an. Banuiesc ca dupa ce te-a lovit a venit salvarea, nu? Altfel nu mai e valabila partea cu dosarul.

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
numai ca i ai raspuns complet gresit.

#26
Blitz1

Blitz1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 165
  • Înscris: 07.08.2014

 Nero-d, on 01 octombrie 2014 - 07:36, said:

beleste ochii cand travesrezi!!! ca nu te apara dungile alea zugravite pe asfalt si zi mersi ca nu te-a stilizat vreun gabor cu creta pe asfalt (© parazitii) B.U.G. MAFIA.


#27
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 cristianovidiu88, on 01 octombrie 2014 - 10:20, said:

Ar trebui sa beleasca soferii ochii cand vad ca urmeaza o trecere pentru pietoni!
In tarile civilizate cand oamenii se apropie de trecerea de pietoni masinile se opresc din timp si le acorda prioritate!
La noi in Romania cand dai prioritate la pietoni deja  se mira oamenii cum de ai oprit!

Eu nicaieri in afara de ro. nu am vazut:
- pietoni care sa traverseze inainte ca masina/masinile sa se fi oprit (pe primul sens de mers ce urmeaza a fi traversat);
- pietoni care sa se uite in jos/sus/oriunde numai in directia din care circula masinile nu in momentul in care pasesc hotarat pe trecere;
- pieton care sa vada masina la 10 m de el si sa o rupa la fuga pe trecere;
- pietoni traversand prin loc nepermis drumuri expres cu 2 benzi (pe DN1 se traverseaza intr-o fericire, chiar si in zonele cu separatoare de sens).
si lista poate continua.
Dar ma rog, probabil ca nu am calatorit eu suficient de mult si ce am observat sunt doar..exceptii izolate.

Edited by closchkutza, 01 October 2014 - 11:43.


#28
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Inseamna ca n-ai prea calatorit tu suficient...
Pietonii nu au nicio obligatie sa se asigure, nici la noi in tara si nici prin alte tari. Ca este foarte sanatos pentru ei s-o faca, este alta problema. dar nu despre asta este vorba.

1. Un sofer este obligat sa incetineasca daca vede un pieton in apropierea unei treceri de pietoni. Asta indiferent ca ala isi manifesta sau nu intentia sa traverseze.
2. Daca campul vizual din preajma trecerii este obstructionat de vreun obstacol, gen masina, soferul este obligat sa incetineasca chiar daca nu vede niciun pieton prin preajma.

Daca un sofer respecta 1 si 2 atunci nu va fi niciodata nemultumit ca un pieton nu se asigura inaintea de traversarea strazii pe trecere sau ca o face inainte de oprirea masinii.

Cu traversarea in fuga sau prin loc nepermis sunt de acord. In acest caz poarta si pietonii o mare responsabilitate...

#29
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Asa o fi..probabil am vazut numai pietoni care nu aflasera inca faptul ca la ei in "comuna" nu mai e nevoie sa se asigure, se ocupa D-zeu de tot.

Plus de asta: nu stiu unde ai vazut tu ca as fi scris ceva de obligatie. Am scris ce am vazut ca fac pietonii din tarile civilizate (de fapt ce fac toti cei care isi dau seama ca in final este in puterea fiecaruia de a avea grija de propria piele, indiferent de nationalitate), ca raspuns la pasajul citat in postul meu.

Edited by closchkutza, 01 October 2014 - 13:34.


#30
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 valitudor, on 01 octombrie 2014 - 12:37, said:

Inseamna ca n-ai prea calatorit tu suficient...
Pietonii nu au nicio obligatie sa se asigure, nici la noi in tara si nici prin alte tari. Ca este foarte sanatos pentru ei s-o faca, este alta problema. dar nu despre asta este vorba.

1. Un sofer este obligat sa incetineasca daca vede un pieton in apropierea unei treceri de pietoni. Asta indiferent ca ala isi manifesta sau nu intentia sa traverseze.
2. Daca campul vizual din preajma trecerii este obstructionat de vreun obstacol, gen masina, soferul este obligat sa incetineasca chiar daca nu vede niciun pieton prin preajma.

Daca un sofer respecta 1 si 2 atunci nu va fi niciodata nemultumit ca un pieton nu se asigura inaintea de traversarea strazii pe trecere sau ca o face inainte de oprirea masinii.

Cu traversarea in fuga sau prin loc nepermis sunt de acord. In acest caz poarta si pietonii o mare responsabilitate...
Au si obligatie sa se asigure
ART. 72
(1) Pietonii sunt obligaţi să se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stângă a drumului, în direcţia lor de mers. Când şi acostamentul lipseşte, pietonii sunt obligaţi să circule cât mai aproape de marginea din partea stângă a părţii carosabile, în direcţia lor de mers.
(2) Pietonii au prioritate de trecere faţă de conducătorii de vehicule numai atunci când sunt angajaţi în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate şi semnalizate corespunzător, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.
(3) Traversarea drumului public de către pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate şi semnalizate corespunzător, iar în lipsa acestora, în localităţi, pe la colţul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei şi pentru ceilalţi participanţi la trafic.
(4) Pietonii surprinşi şi accidentaţi ca urmare a traversării prin locuri nepermise, la culoarea roşie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectării altor obligaţii stabilite de normele rutiere poartă întreaga răspundere a accidentării lor, în condiţiile în care conducătorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulaţia prin acel sector.
(5) Sunt asimilate pietonilor persoanele care conduc un scaun rulant de construcţie specială, cele care conduc vehicule destinate exclusiv tragerii sau împingerii cu mâna, precum şi cele care se deplasează pe patine sau dispozitive cu role.
(6) Se exceptează de la respectarea regulilor stabilite pentru pietoni poliţistul rutier şi persoanele care se află pe platforma drumului public şi sunt autorizate, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, să îndrume sau să dirijeze circulaţia rutieră, în condiţiile stabilite prin regulament.
(7) Este interzisă ocuparea trotuarelor cu vehicule imobilizate, iar când aceasta este permisă, conform indicatoarelor sau marcajelor, lăţimea minimă a trotuarului lăsat la dispoziţia pietonilor trebuie să fie de cel puţin un metru.

Edited by paznicmare, 01 October 2014 - 13:32.


#31
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 closchkutza, on 01 octombrie 2014 - 13:31, said:

Plus de asta: nu stiu unde ai vazut tu ca as fi scris ceva de obligatie.
Si pe mine ma enerveaza cei care nu se asigura cand traverseaza, vorbind la telefon sau cu partenerul, ascultand la casti, sau postand pe facebook, etc, insa pe acest forum si nu numai s-a cam incetatenit ideea ce pietonii ar avea ceva obligatii similare soferilor atunci cand traverseaza. ceea ce este absolut fals. Priveste cu un post mai sus cum se interpreteaza...



 paznicmare, on 01 octombrie 2014 - 13:31, said:

Au si obligatie sa se asigure
ART. 72
  
(3) iar în lipsa acestora, în localităţi, pe la colţul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei şi pentru ceilalţi participanţi la trafic.
  

Colegu', intelegi gresit un text in l romana

Citeste cu atentie ce a ramas. Partea cu asigurarea este valabila doar atunci cand traversezi pe la coltul strazii
Tu te asiguri la volan la orice intersectie cu drum fara prioritate?
Pietonii au prioritate pe trecerea de pietoni, indiferent daca se asigura sau nu, daca ploua sau e soare

Edited by valitudor, 01 October 2014 - 13:54.


#32
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Eu cred ca tu intelegi gresit limba romana.
Sau mai precis intelegi ce vrei tu.
Juridic, pietonul are prioritate de trecere numai atunci cand este angajat in traversare, iar traversarea se face numai dupa ce s-a asigurat ca o poate face fara pericol pentru el sau ceilalti, indiferent daca trecerea este amenajata si semnalizata.
De aceea sunt acele virgule.

(2) Pietonii au prioritate de trecere faţă de conducătorii de vehicule numai atunci când sunt angajaţi în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate şi semnalizate corespunzător, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.

Edited by paznicmare, 01 October 2014 - 14:21.


#33
symy95

symy95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.03.2013
Un om vrea sa treaca pe partea cealalta a strazii .... Foloseste trecerea de pietoni , masinile se opresc pentru a trece pietonul, in schimb dupa ce a parcurs 1/3 trecere pietonul e cam luat pe sus de o masina care a venit pe linia de tramvai  . Trecere fara semafor , deci pietonul a trecut regulamentar.
La o fapta ca asta politia nu actioneaza asupra soferului? Sau trebuie sa actionez eu pietonul conform legii/?

Edited by symy95, 01 October 2014 - 17:14.


#34
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Draga colega (paznicmare), daca n-ar fi atat de grav ceea ce spui, m-as prapadi pe jos de ras. N-o fac pentru ca nu-i de ras, ci de plans. Colegul Closchkutza are pretentii demne de o tara civilizata de la pietoni (pretentii cu care sunt de acord), in timp ce sunt soferi care conduc masini de mii de kg si habar n-au ca pietonii au prioritate pe trecerea de pietoni, prioritate care nu poate fi conditionata de nimic altceva. Posted Image

Daca nu a facut-o nimeni pana acum, uIte, o sa-ti explic eu acel articol:

Art. 72 pct. 2 vorbeste despre prioritate.  El spune in ce conditii are un pieton prioritate la traversarea unei strazi, adica:
a. cand o face la culoarea verde a semaforului destinat lor
b. cand o face prin locurile special amenajae. Adica pe trecerea de pietoni.
PUNCT
Nu mai exista nicio o alta conditie, iar aceasta prioritate nu este conditionata de nimic altceva, pentru ca nu mai urmeaza nimic in acel alin.
Nu mai discut ca este de-a dreptul stupid sa-i spui unui pieton/sofer etc ca are prioritate, dar numai dupa ce se asigura ca nu cumva sa nu-i acorde altul prioritate. Cum ar fi sa aplici aceasta regula si la masini?

Art. 72 alin 3 vorbeste despre modul cum poate fi traversata o strada de catre pietoni:
a. doar pe locurile special amenajate (adica pe trecerea de pietoni)

iar inn cazul in care aceasta lipseste (aplicabila doar oraselor)
b. pe la coltul strazilor, insa numai dupa asigurarea ca nu da unul peste el

Recapituland:
Art. 72.2 Spune in ce situatie au pietonii prioritate: pe verde sau pe trecere
Art. 72.3 Spune cum pot traversa pietonii strada: pe trecere sau pe la coltul strazii (dar fara prioritate in acest caz)

Mi se pare cam jenanta discutia avand in vedere ca discutam intre soferi pe aici...

 symy95, on 01 octombrie 2014 - 17:12, said:

Un om vrea sa treaca pe partea cealalta a strazii .... Foloseste trecerea de pietoni , masinile se opresc pentru a trece pietonul, in schimb dupa ce a parcurs 1/3 trecere pietonul e cam luat pe sus de o masina care a venit pe linia de tramvai  . Trecere fara semafor , deci pietonul a trecut regulamentar.
La o fapta ca asta politia nu actioneaza asupra soferului? Sau trebuie sa actionez eu pietonul conform legii/?

Esti sigur ca politia nu a reactionat? Nu i-a intocmit PV? Nu cred ca a riscat agentul sa nu-i suspende permisul.

Edited by valitudor, 01 October 2014 - 17:20.


#35
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Ceea ce observ des şi nu ştiu dacă poate să mă contrazică cineva e faptul că pietonii,pe trecere,traversează de multe ori „ca oile” privind în faţă,vorbind la telefon,etc!Nu se gândesc că unui şofer poate să i se facă rău sau să i se defecteze frânele sau vine un descreierat!Eu pe trecere mă asigur CĂ MI SE ACORDĂ PRIORITATE şi mă uit continuu stânga - dreapta cu maximă atenţie!Ajuns pe trotuar mă ocup şi de alte treburi!Nu sunt misogin dar am constatat că femeile de regulă sunt mai neatente,se uită în faţă când traversează!Poate greşesc...

#36
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Nu cred ca gresesti. De regula, asa procedeaza cine nu are carnet si nu realizeaza ca un dobitoc ii poate nenoroci viata (sau chiar termina) intr-o fractiune de secunda.

Insa una este cum ar trebui sa procedeze un pieton pentru conservarea lui ca persoana si alta este discutia despre obligatiile legale ale pietonilor atunci cand traverseaza pe trecere

Edited by valitudor, 01 October 2014 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate